Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Vacanta emigrantilor romani, in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
308 replies to this topic

#163
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,324
  • Înscris: 20.10.2015

View PostPengoon, on 14 septembrie 2017 - 19:06, said:

da. dar risk- si project managementul e o problema a antreprenorului si nu o poate pasa angajatului. la mine-n firma se incearca asa: cica ai obligatia sa cauti tu un replacement pe cat esti in concediu. asta-i valid pana se supara cate unul si obtine aproparea pe cale juridica. Cu cat e firma mai mare, cu atat mai dificil sa argumentezi ca ai problema daca xulescu sau ycovici merg in concediu. La o brutarie de 3 oameni, treaba-i bineinteles altfel.

:lol:
Tare-as vrea sa stiu cum un CEO care vrea sa plece in concediu aduna intr-o sedinta extraordinara toti shareholders-ii sa ii gaseasca ei un replacement, :lol:
Ce spui tu se aplica la un operator nu la un manager. Pentru ca este raspunderea TA proiectul ala.

#164
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,976
  • Înscris: 04.03.2014

View Postceanu1980, on 04 august 2017 - 14:11, said:

oare cine ma poate lamuri si pe mine
romanii care vin din Italia de ce simt nevoia sa bage accentul lor in romana noastra,DAR mai ales sa o arda in fiecare propozitie cate 2-3 cuvinte in italiana,ma dispera
si tot ei sunt mirati ca nu inteleg ce vor
chiar acum unu nu stia cat vine 10 lei
in perioada asta trebuie sa deschid date mobile la telefoane mai mult cat o fac tot anul
le fac incarcarea si revin ca nu le-am incarcat si netul,doar minute
in rest zi de zi skeda,ricarca si mai nou de anu asta, pelicula

Motivele sunt mai multe, in general nu se face intentionat, dar e poaibil sa existe exemplare care sa faca chestia asta.

-O buna parte din romanii din Italia nu au terminat filologia, ba mai mult au probleme si cu limba romana.  
-Obisnuinta de a vorbi in diaspora cu alti romani, familie/prieteni care fac acelasi greseli si comunica in aceiasi rotaliana. "fa-mi te rog o ricarica" "fac un pic de spesa si te sun dupa" :))

-Treaba cu "false friends", sunt multe cuvinte foarte asemanatoare intre cele doua limbi si ajung sa faca tot felul de confuzii, confuzii pe care un roman din Finlanda nu le face.

Eu de exemplu incerc sa nu fac niciodata greselile astea nici macar in Italia cu alti romani. dar dupa 20 de ani mai scapa cate una...  nah, nu "scheda" sau "ricarica".

Edited by ionutzitaly, 20 September 2017 - 12:21.


#165
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,938
  • Înscris: 11.06.2003

View PostTsunnnami, on 15 septembrie 2017 - 13:00, said:

Ce spui tu se aplica la un operator nu la un manager. Pentru ca este raspunderea TA proiectul ala.
legea face distinctie intre un angajat normal si un angajat cu atributiuni de conducere. Pentru a fi asa ceva, trebuiesc indeplinite niste conditii: trebuie sa fii liber in decizii de business, buget si personal, chestie intalnita foarte rar chiar si in middle management. La mine la butic nu pot concedia un manager, pe hartie responsabil peste vreo 300 de oameni, ca nu-s indeplinite toate criteriile.
Asa ca, ce-am zis io se aplica la mai bine de 95% din populatie in campul muncii (daca nu mai mult).

Edited by Pengoon, 20 September 2017 - 12:29.


#166
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Eu imi petrec cam 10-14 zile pe an in concediu in Romania dar n-as putea spune ca e vacanta. Desi anul acesta m-am dus pentru o problema de sanatate, am stat 14 zile si mi-am bagat picioarele in orice obligatie familiala, sociala, colegiala etc si m-am relaxat perfect. Am facut numai ce am vrut, m-am dus in fiecare zi la un salon spa, masaje, bai termale am descoperit si eu cat de ieftine sunt serviciile rapartate la un venit occidental. M-am rasfatat la greu. Ai mei incearca in fiecare an sa ma convinga sa facem vacantele in Romania. Adevarul este ca s-au deschis unele hoteluri si complexe care ofera niste servicii de top la preturi mai mult decat decente. Unele chiar sunt pline de turisti din vest si chiar trebuie sa-ti faci rezervare de pe un an pe altul. Ce nu-mi place mie cel mai mult este sa ma deplasez prin tara. Din fericire aterizez chiar in orasul natal dar cand trebuie sa ne deplasam imi aduc aminte de ce am plecat: tupeu, lipsa de respect, legea junglei.

Legat de serviciile din administratie eu zic ca s-au mai modernizat, din contra, parca oamenii sunt cei care se schimba mai greu. De exemplu, anul trecut am zis sa-mi schimb pasaportul, intru pe site sa vad ce acte am nevoie: vre-o 2 taxe la posta, buletinul si vechiul pasaport. OK, la posta inca folosesc un sistem antic, am completat o cerere gen Dl subprefect va rog sa acceptati cererea mea...., am zis WTF, si un ordin de plata catre trezorerie, in care trebuie sa scrii totul fata verso pentru ca la final aia de acolo sa ma caute dupa CNP si sa-mi faca ordinul de plata cu totul alte date de pe buletinul pe care il avusesem anterior.  

Si ma duc eu la evidenta populatie unde ma intampina un afis: Va rugam luati un nr de ordine de la aparatul ..... Ma duc la aparat multumit ca probabil nu mai e multimea aia hotica de oameni, si culmea, nu merge, era blocat. Un nene bienvoitor ma informeaza ca nici cele 5-6 persoane care erau acolo nu au luat numar si cine in ce rodine a venit si dupa cine sa astept. Eu ma duc frumos la domnul de la receptie, ii spun ca aparatul e blocat, el vine si-l deblocheaza si imi iau numarul si le spune la celorlalti ca daca nu iau numere de ordine nu-i primeste nimeni. Sa vezi ce priviri furioase pe mine, am venit eu sa le stric ordinea.

Ma asez cuminte pe o banca, ceilalti stateau tot acolo in pragul usii, probabil obisnuinta capatata in zeci de ani de asteptat la usi. Dar vad ca multi aveau dosare la ei. Eu eram cu mainile in buzunar. Vine dupa mine o femeie si vad ca isi ia tichet tot la pasapoarte, tot cu dosar in mana pe care il tot verifica, avea 4-5 foi. Eu intru iar pe site sa vad daca mi-a scapat ceva. In final o intreb daca a venit pentru un pasaport nou si ce-i cu dosarul. Pai  a facut copie dupa CI, dupa certificat de nastere, casatorie, chitante... eu i-am spus ca pe site nu se mentioneaza asta. Da dar e bine sa le ai, ca uneori nu scriu tot ce trebuie ca sa scape mai repede de tine si sa te trimita pe la nu stiu cate alte ghisee. Ok.

Intru intr-un final in birou, o tipa foarte amabila. Discutam putin, ii spun sa mi-l trimita la ambasada cutare, ah locuiti acolo, ii povestesc putin despre mine, ii spun ca am ramas suprins de cat de usor si repede am rezolvat cu pasaportul, imi spune si ea cat de greu schimbi obiceiurile oamenilor, radem amandoi de fazele cu dosarele, spune  ca ar face un venit bunicel daca ar strange toata maculatura pe care oamenii o aduc fara sa scrie undeva ca e nevoie.

As spune ca mai peste tot, de la vanzatori in magazine pana la functionari vad o anumita tensiune dar eu cred ca e din cauza conditiilor din tara, si eu as fi la fel daca l-as vedea pe Dragnea in fiecare zi la stiri. Bine, sunt si oameni acri de la natura si altii care vor doar sa te jecmaneasca, dar lasandu-i la o parte, daca le zambesc amabil, dau buna ziua, intreb ce mai faceti, si pur si simplu vorbesc politicos li se schimba atitudinea in 30 de secunde, devin mai relaxati. Imi pare rau ca exista aceasta incrancenare intre noi, de parca vrem neaparat sa-l acuzam pe celalalt de vre-o crima.  De aceea cred ca si exista in trafic atitudinea pe care mentionam mai sus dar din pacate in acel caz nu ai cum sa te dai jos din masina sa vorbesti frumos cu omul.

#167
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,324
  • Înscris: 20.10.2015
Am facut ca tine in 2007.
Am venit in Romania PENTRU MINE doar.
Am avut zbor direct Budapesta, am inchiriat de acolo un Punto, am fost prin viena, Budapesta, nordul Romaniei, si.. la urma in Bucuresti la rudele NEANUNTATE
Am stat cu mamele 2 zile, apoi la mare, apoi inca 2 zile, apoi la Budapesta si inapoi in Toronto

Unul dintre cele mai misto concedii

#168
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011
Eu cand vin in Romania spun doar la parinti si cativa fosti colegi/prieteni apropiati. Uneori cand vorbesc cu alte rude/cunostinte si ma intreaba cand mai vin in tara, mi-e rusine sa le spun ca nu stiu dar ar fi epuizant sa-mi petrec timpul pe la toate neamurile si sa povestesc aceleasi chestii. Nu mai zic de cele de la tara care ma intrebau de genul daca avem carne in magazine si daca ne permite sa cumparam. A fost unul din motivele principale pentru a ne face nunta in tara de adoptie, si nu am nici un regret, a fost una dintre cele mai frumoase zile din viata mea. Din pacate a dus la racirea unor relatii vechi de familie.

Dar mi-ar place sa repet experienta din primavara asta, si acum ma mir cat de mult m-am putut relaxa. Un coleg mi-a recomandat un centru spa de pe litoral, cu 200 de lei pe noapte/persoana ai mancare inclusa, piscina privata, sala fitness, sauna + tratamente spa zilnice. Puterea de cumparare pe care o avem, ma refer in principal la servicii e cel mai mare avantaj al unei vacante in Romania.

#169
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostPhaseZ, on 20 septembrie 2017 - 18:30, said:

Puterea de cumparare pe care o avem, ma refer in principal la servicii e cel mai mare avantaj al unei vacante in Romania.
Daca mergi in BG puterea aia de cumparare creste si caliatatea serviciilor la fel, da voua va place sa va amagiti frumos; is banii vostrii pana la urma Posted Image

LE poate vina-i la mine ca nu-mi place sa-mi mangai orgoliul aratand ce putere de cumparare am Posted Image la Poiana Brasov vara trecuta cu banii in buzunar am descoperit ca restaurantul se deschide doar in week-end, cand am vazut preturile la cazare am dat fuga-n Italia si Franta ca era la fel Posted Image

Edited by Octavian_SK, 20 September 2017 - 19:14.


#170
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,324
  • Înscris: 20.10.2015
Pana in Poiana faceam 4-5 ore, pana la bansko, 7
Apoi nu se poate compara.

In Romania in 2008 la mare au incercat sa-mi vanda piept de pui taiat fasiute ca si calamari
iar in Bucuresti la japonez prin Pipera, o miso soup, 20 de lei???

Am vazut ne-am ridicat...
Si chelnerita..., "daca nu ne permitem..."
Mi-a venit sa rad.
I-am replicat, "cand oi fi si eu chelner aici, probabil ca o sa-mi permit"
:lol:

#171
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,251
  • Înscris: 21.06.2016

View PostOctavian_SK, on 20 septembrie 2017 - 19:11, said:

Daca mergi in BG puterea aia de cumparare creste si caliatatea serviciilor la fel, da voua va place sa va amagiti frumos; is banii vostrii pana la urma

Nu sint de acord. Nici Romania nici Bulgaria nu sint tari in care sa te duci de buna voie si nesilit de nimeni, doar pentru turism. Nu venind de la mii de km cel putin.
Macar Romania are si altele (familie, prieteni, amintiri etc) dar Bulgaria e doar naspa si atit Posted Image

Edited by vrajitoruldinoz, 20 September 2017 - 19:25.


#172
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,324
  • Înscris: 20.10.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 20 septembrie 2017 - 19:24, said:

Nu sint de acord. Nici Romania nici Bulgaria nu sint tari in care sa te duci de buna voie si nesilit de nimeni, doar pentru turism. Nu venind de la mii de km cel putin.
Macar Romania are si altele (familie, prieteni, amintiri etc) dar Bulgaria e doar naspa si atit Posted Image

Atunci locuiam in Bucuresti.
Vara la mare?
bulgaria, in cateva ore
iarna?
bansko

Suficient

Acum in Noiembrie?
Acasa 5 zile, condus Frankfurt-Buc-Sibiu-Buc-Frankfurt
Apoi...

Florida, Ft Lauderdale

#173
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,251
  • Înscris: 21.06.2016

View PostPengoon, on 20 septembrie 2017 - 12:28, said:

legea face distinctie intre un angajat normal si un angajat cu atributiuni de conducere. Pentru a fi asa ceva, trebuiesc indeplinite niste conditii: trebuie sa fii liber in decizii de business, buget si personal, chestie intalnita foarte rar chiar si in middle management. La mine la butic nu pot concedia un manager, pe hartie responsabil peste vreo 300 de oameni, ca nu-s indeplinite toate criteriile.
Asa ca, ce-am zis io se aplica la mai bine de 95% din populatie in campul muncii (daca nu mai mult).

Nu inteleg ce treaba are asta cu conducerea.
Cind construiesti ceva fiecare face o bucatica. Bucata aia poate fi de fapt foarte complexa si poate sa ia luni sau ani de zile pentru un om foarte specializat si competent.
Daca ala pleaca in concediu inainte de termen si nu si-a terminat treaba trebuie sa amini tot proiectul cu citeva saptamini. Platesti zeci sute de oameni ca a plecat unul in concediu? Ii spui clientului ca nu poti sa-i faci livrarea la data de, cind chinezul/taiwanezul etc poate? angajezi oameni in plus care sa nu faca nimic pina nu pleaca unul? Chestiile astea pot fi de asa natura ca ia citeva sapatamini pina intelege unul nou ce e acolo, deci numai bine vine omul din concediu.

Sa fim seriosi, unele chestii tin de a avea o economie competitiva. Nu zic sa muncesti oamenii pina crapa, dar daca unul vrea si e platit, e pasionat etc, cum sa-l oblige statul sa NU munceasca?

View PostTsunnnami, on 20 septembrie 2017 - 19:28, said:


Florida, Ft Lauderdale

Sau ce a mai ramas din el :D

#174
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,938
  • Înscris: 11.06.2003
are treaba cu organizarea firmei, care-i jobul "patronului". cand acesta isi organizeaza taraba in asa fel incat e la limita, cf legii asta nu se numeste atunci "urgenta" ci "politica de personal gresita", chestie care nu-i poti pune in carca angajatului, ci tine de riscul intreprinzatorului. Ce spui clientului este treaba ta, ca angajator, care ai obligatia sa te asiguri ca ai personal suficient pentru proiectele tale, chiar daca iti pleaca unii in concediu (sau se imbolnavesc). Urgenta-i, daca s-a imbolnavit 3/4 din firma ca alde firma de catering ti-a dat mancare infectata. Ca se duce lumea in concediu, tine de planificare. Tu poti pretinde ca lumea sa-si depuna cererile de concediu pentru anul curent pana-n data de - , ca sa poti planifica. Dar, daca o data ai aprobat concediul, e aprobat si cu cat mai mare e firma cu atat te apropii mai mult de imposibilitatea de a revoca un concediu aprobat. Sa tii cont de d-astea, e jobul antreprenorului. Iar sucesul firmei sta si cade cu cat de bine o face (printre altele).

#175
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,324
  • Înscris: 20.10.2015

View PostPengoon, on 20 septembrie 2017 - 19:44, said:

are treaba cu organizarea firmei, care-i jobul "patronului". cand acesta isi organizeaza taraba in asa fel incat e la limita, cf legii asta nu se numeste atunci "urgenta" ci "politica de personal gresita", chestie care nu-i poti pune in carca angajatului, ci tine de riscul intreprinzatorului. Ce spui clientului este treaba ta, ca angajator, care ai obligatia sa te asiguri ca ai personal suficient pentru proiectele tale, chiar daca iti pleaca unii in concediu (sau se imbolnavesc). Urgenta-i, daca s-a imbolnavit 3/4 din firma ca alde firma de catering ti-a dat mancare infectata. Ca se duce lumea in concediu, tine de planificare. Tu poti pretinde ca lumea sa-si depuna cererile de concediu pentru anul curent pana-n data de - , ca sa poti planifica. Dar, daca o data ai aprobat concediul, e aprobat si cu cat mai mare e firma cu atat te apropii mai mult de imposibilitatea de a revoca un concediu aprobat. Sa tii cont de d-astea, e jobul antreprenorului. Iar sucesul firmei sta si cade cu cat de bine o face (printre altele).

Eu n-am nevoie de cerere de concediu, dar am raspunderea proiectelor mele
Ce zici de asta?

#176
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,938
  • Înscris: 11.06.2003
eu zic, good for you.
altii vad treaba altfel. also good for them.

#177
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 02.09.2006

View PostBursul, on 04 august 2017 - 12:06, said:

Nu. Si daca esti turist, nu ai voie sa bei si sa mananci. Respecti regulile tarii.
Aiurea! gagiu care a povestit nu a vazut UAE decit pe harta!

#178
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Posttytysor, on 20 septembrie 2017 - 20:43, said:

Aiurea! gagiu care a povestit nu a vazut UAE decit pe harta!
Te pomenesti ca tu ai mancat si baut in publc in plin Ramadan si politia te-a si salutat cordial :)

#179
PhaseZ

PhaseZ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 28.01.2011

View PostOctavian_SK, on 20 septembrie 2017 - 19:11, said:

Daca mergi in BG puterea aia de cumparare creste si caliatatea serviciilor la fel, da voua va place sa va amagiti frumos; is banii vostrii pana la urma Posted Image

LE poate vina-i la mine ca nu-mi place sa-mi mangai orgoliul aratand ce putere de cumparare am Posted Image la Poiana Brasov vara trecuta cu banii in buzunar am descoperit ca restaurantul se deschide doar in week-end, cand am vazut preturile la cazare am dat fuga-n Italia si Franta ca era la fel Posted Image


Nu te contrazic, strict financiar ai dreptate dar mai e si partea non-materiala, eu ma simt mai bine in Romania. Si nu e o chestie de orgoliu, nu o fac ca sa ma dau mare in fata cuiva, chiar incerc sa conving colegi de munca sa viziteze Romania iar unul din argumente este pretul serviciilor iar calitatea nu mi se pare ca lasa de dorit. Am fost prin Franta la ski si o cabana de 2 stele de fapt era un fost hambar cu pereti despartitori de hartie. La micul dejun, inclus, proprietara turna apa in sucul de portocale de fata cu noi. In alta statiune un apartament de 4 persoane era putin mai mare decat o baie. Si nu au fost ieftineala, am luat teapa si asta este, deci nu numai in Romania poti sa iei tepe dar daca se intampla macar sunt mai ieftine :)

View PostTsunnnami, on 20 septembrie 2017 - 19:23, said:

Pana in Poiana faceam 4-5 ore, pana la bansko, 7
Apoi nu se poate compara.

In Romania in 2008 la mare au incercat sa-mi vanda piept de pui taiat fasiute ca si calamari
iar in Bucuresti la japonez prin Pipera, o miso soup, 20 de lei???

Am vazut ne-am ridicat...
Si chelnerita..., "daca nu ne permitem..."
Mi-a venit sa rad.
I-am replicat, "cand oi fi si eu chelner aici, probabil ca o sa-mi permit"
Posted Image

20 de lei e rezonabil. Recordul meu e de 50 de lei pentru o ciorba si un piept de pui, 2013 cred. Aveam zbor din Craiova in toiul noptii si am tras la o pensiune cat mai apropiata de aeroport si s-au prins aia ca nu traiesc in Romania. Era trist si amuzant in acelasi timp sa negociez nota de plata, in final cred ca a scazut cu 15 lei. Binenteles ca nu a existat bon.

#180
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003

View Posttytysor, on 20 septembrie 2017 - 20:43, said:

Aiurea! gagiu care a povestit nu a vazut UAE decit pe harta!
Inseamna ca era bun la Photoshop de si-a tras poze asa realiste in Dubai. :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate