Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sistem audio hi-fi

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

 Ion_de_la_Raion, on 04 august 2017 - 18:35, said:

Poate-si ia un receiver performant. Sau unul stereo.
La banii ăștia, cu boxe de raft, nu prea ai șanse să găsești un amplificator sau un receiver care să se descurce la fel de bine ca un sistem cu subwoofer. Părerea mea...

Edited by cutinastefan, 04 August 2017 - 20:05.


#38
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 edigee, on 04 august 2017 - 19:35, said:

Las-o pe gica contra always! Ti-a raspuns foarte clar. Sunt lucrate mai prost si axate pe functii diverse in defavoare sunetului HI-FI. Stiu ca la TM sunt 40 de grade ,dar totusi....

Hai ca poti mai mult, edigee. As spune ca la tine e caldura, tu esti cel care a spart o supapa. Nici macar nu vorbeam cu tine.

#39
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu stiam ca forumul e doar pt. discutii "bilaterale". Iar treaba cu supapa vine curios din partea cuiva care are doctorate la bagarea batului prin gard cu fiecare ocazie.
Poti sa dai report ,  chiar astept.

Edited by edigee, 04 August 2017 - 23:13.


#40
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Sincer, te credeam mai matur. Daca te-ai coborat la nivel lui cutinastefan, un troll prin definitie, nu mai sint multe de spus.

#41
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Pai nu sunt.

#42
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Fight ! Fight ! I like it ! Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Lăsând gluma la o parte, asta nu o ajută cu nimic pe domnișoara / doamna care a inițiat acest topic... Credeți sau nu, prin altercația voastră o văduviți de sfaturile a doi ”grei” în ale HIFI-ului de pe acest forum.
Am puțin timp liber și am să încerc să-i explic câteva lucruri, deci :
Pentru un sunet HIFI, e obligatoriu un amplificator stereo, ideal ar fi cu boxe de podea, dar dacă spațiul nu permite, sunt ok și niște boxe de raft. Dar deși sunetul va fi HIFI (depinde de sursă bineînțeles) nu va avea acel bas masiv, profund și ”cutremurător” livrat de un subwoofer sau de niște boxe de podea ! Bose Companion 50 sunt poate cele mai echilibrate boxe pentru PC, și dacă basul acestora nu te mulțumește, este probabil că nu te va mulțumi nici basul livrat de niște boxe de raft.
De asemenea la un amplificator rămâne problema unei surse suficient de decente care să nu anuleze investiția într-un sistem HIFI.
Receiverul nu livrează un sunet HIFI, în schimb permite integrarea cu bune rezultate a unui subwoofer, de asemene rezolvă problema sursei, media player-ul integrat putând reda cam orice format audio de pe USB, WIFI, etc. În plus are tuner radio și internet radio, (care e mai util decât credeam) și bine înțeles, poți conecta orice la un receiver !
Sunetul unui receiver este destul de bun dacă nu-i cauți nod în papură.
Dacă vrei un amplificator totuși, și nu-ți place sunetul cu prea multe înalte, (așa am înțeles) îți recomand un NAD. Yamaha e prea strălucitor, și foarte pretențios la boxe.
Și încă odată, dacă poți asculta înainte să cumperi, fă-o !

Edited by cutinastefan, 05 August 2017 - 12:31.


#43
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu nu sint greu, eu sint usor, foarte usor. Nu stiu nimic.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tUOSoakYOVw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#44
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Mirror image?

#45
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

 Ion_de_la_Raion, on 05 august 2017 - 14:21, said:

Eu nu sint greu, eu sint usor, foarte usor. Nu stiu nimic.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tUOSoakYOVw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 edigee, on 05 august 2017 - 14:24, said:

Mirror image?
Posted Image Posted Image Posted Image

#46
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Bose ca si technics au sunet specific si coloratii la greu.Pe deasupra mai dai si cat nu face pe un sunet incorect.
Astea pica din start.
Receiverele ieftine sunt mediocre.Intr-un buget limitat trebuie evitate.
Solutia corecta e amp stereo (chiar SH) si o pereche de boxe de podea de calitate cu SPL mare.Recomand efortul pentru una pereche Klipsh.
Daca se constanta ca mai trebuie bass se intra in legatura cu userul Picard care contracost vine acasa, face masuratori recomanda un sub si monteaza un minidsp prin care  gestioneaza subwooferul si boxele.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate