Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cati ani oare va mai reprezenta cumpararea de imobile executate silit un camp minat plin de probleme si riscuri majore?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Inca nu am vazut vre-o statistica legata de persoane care nu mai reusesc sa achite ratele unui credit ipotecar ...dar o foarte mare parte a acestora fac parte din randul celor care prin anul 2008 au fost 'ajutati' sa obtina credit in franci elvetieni....
Rememorez si acum acea perioada....puteai sa obtii credit doar in franci elvetieni sau in lei.....dar in alta valuta nema.
Aici, respectiv la creditele in franci elvetieni este deranj mare....pentru ca Romanica este singura tara de pe aceasta planeta in care Banca nationala nu intervine pe piata bancara in cazuri de lansare a unui produs asa zis 'toxic'....
Adevaratii camatari din piata sunt fix pistol cu apa pe langa bancile care au acordat credite in franci elvetieni...


Nu poti afirma ca un asa zis creditor este rau intentionat ori rau platnic atat timp cat acel om a luat credit de 60.000/80.000 franci elvetieni pentru un apartament (unii chiar mai mult) si dupa 2-3 chiar 4 ani de plata la zi a ratelor au ajuns in imposibilitatea de a mai achita ratele....pentru simplul motiv ca aceasta moneda a fost adusa la acelasi prag cu moneda euro..
Cand stai sa te gandesti ca mai ai de rambursat de 3 ori suma imprumutata.....ma mir ca mai sunt acei oameni intregi la cap.
Dupa 3-4 ani de platit rate...sa vezi cum pierzi tot(adica si ratele platite dar si locuinta) si inca mai ai de dat bancii un rest....nu cred ca pica bine nimanui.

tocmai ce am vorbit zilele trecute cu o persoana (sta cu chirie intr-o garsoniera) care si-a cumparat un apartament de 2 camere (46.000 euro)printr-o licitatie cu adjudecare si cum la noi in tara se joaca totul la termene....si aceasta persoana este plimbata de executorul judecatoresc de pe o luna pe alta.
Si cum lege prevede ca de la 1 octombrie nu mai poti da afara din locuinta fostul proprietar....na distractie.
L-am sfatuit sa-si prelungeasca contactul de inchiriere,cu inca cel putin 6 luni....pentru orice eventualitate....

CURAT MURDAR.....

#56
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008
Ai tu un calcul exact care sa arate diferentele intre 3 credite de acesi valoare, luate in 2008, unul in lei, altul in euro si altul in franci ?
Tare am impresia ca aia care s-au imprumutat in franci inca sunt pe plus fata de cei care au luat in lei chiar daca francul a crescut mult. Daca se mentin actualele conditii probabil peste cativa ani vor fi in dezavantaj. Dar sa nu uitam ca oricand poate sa creasca robor-ul si sa scada francul.

#57
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017

View PostShush, on 17 august 2017 - 13:57, said:

Ai tu un calcul exact care sa arate diferentele intre 3 credite de acesi valoare, luate in 2008, unul in lei, altul in euro si altul in franci ?
Tare am impresia ca aia care s-au imprumutat in franci inca sunt pe plus fata de cei care au luat in lei chiar daca francul a crescut mult. Daca se mentin actualele conditii probabil peste cativa ani vor fi in dezavantaj. Dar sa nu uitam ca oricand poate sa creasca robor-ul si sa scada francul.

Facusera aia de la ZF o analiza - http://www.zf.ro/opi...trebui-15815707

#58
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008


View Postvalecris16, on 17 august 2017 - 13:47, said:

Nu poti afirma ca un asa zis creditor este rau intentionat ori rau platnic atat timp cat acel om a luat credit de..

Creditor e banca, nu ăla care a luat creditul.



#59
mIRaJj

mIRaJj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 14.10.2009

View Postdhaneey, on 15 august 2017 - 17:55, said:

Vedeti clipul asta si pe urma comentati:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8U7okK0a9Cc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

aici gasiti rezultatele financiare ale firmei despre care se vorbeste in clip:
https://www.listafir...fn-sa-25613809/

aici sunt altii:
https://www.listafir...fn-sa-18346091/
https://www.listafir...fn-sa-15104905/

aici gasiti un top al dobanzilor practicate de IFN-uri:
http://www.amosnews....ania-2016-12-13

aici gasiti lista IFN-urilor din Romania:
http://banibanca.ro/...e-aplica-click/
O mare parte din ele sunt detinute tot de banci.

Foarte interesant documentarul.

Problema este ca in continuare este permisa publicitatea mincinoasa si inselatoare pe care o fac aceste IFN uri.

#60
mIRaJj

mIRaJj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 14.10.2009
Acum, cu spargerea bulei imobiliare, nici de imobilele executate silit nu se mai atinge nimeni

Nicio surpriza

#61
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Imobilele faine care sunt executate se cam dă "sub tejghea" să zicem. Rar se ajunge la licitație. Am pățit și eu că vroiam unul, marți trebuia să fie licitația și luni seara m-a sunat executorul că s-a dat cu negociere directă...

#62
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017

View PostmIRaJj, on 08 decembrie 2017 - 22:30, said:

Acum, cu spargerea bulei imobiliare, nici de imobilele executate silit nu se mai atinge nimeni

Nicio surpriza

speranta moare ultima...poate poate...auzi dar tu nu cumva ai mai avut ceva user pe aici. tonalitatea ta mi se pare a naibii de familiara....

#63
mIRaJj

mIRaJj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 14.10.2009

View Postblotunga, on 10 decembrie 2017 - 14:57, said:

Imobilele faine care sunt executate se cam dă "sub tejghea" să zicem. Rar se ajunge la licitație. Am pățit și eu că vroiam unul, marți trebuia să fie licitația și luni seara m-a sunat executorul că s-a dat cu negociere directă...

ti-a aratat si documente legale care sa justifice asta?

pentru ca el este obligat prin lege sa tina licitatia odata anuntata

#64
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

View PostmIRaJj, on 12 decembrie 2017 - 17:02, said:



ti-a aratat si documente legale care sa justifice asta?

pentru ca el este obligat prin lege sa tina licitatia odata anuntata
Nope, și nu știam că ar fi...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate