Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Prima oara cu avionul

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Razvan2017

Razvan2017

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 21.10.2016
Dupa cum se observa din anunt, nu am mai mers niciodata cu avionul. Vinerea viitoare doresc sa plec cu avionul de la Iasi la Timisoara.
Sincer, am cautat cele mai ieftine bilete de avion iar acestea se gasesc la Blue Air.
Voi merge eu si mama mea

1. Bagajul de cala daca are pana in 32 de kg este gratuit? Daca depasesc platesc in plus? https://s4.postimg.o...rvx/Capture.png
* La conditii de calatorie scrie altceva: https://s2.postimg.o...xh5/Capture.png
dar la mine daca trec mai departe in cumpararea biletului imi scrie ca FREE BAG deci nu trebuie sa platesc altceva https://s1.postimg.o...kfz/Capture.png
2. Dupa ce platesc online cu cardul am inteles ca am sa primesc biletul in format pdf si eu trebuie sa il inscriptionez pe coala A4 si am sa mai primesc un cod de confirmare cu care fac check in-ul sau ceva de genul?

3. Mai trebuie alte taxe platite la aeroport?

Edited by Razvan2017, 03 August 2017 - 12:28.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
De studiat
https://forum.softpe...-nu-numai-ghid/

1. De obicei, la low cost, gratuit e un bagaj minuscul, adica un rucsac decent/mic.
2. Bagajul se plateste separat, vezi cand achizionezi biletul.
Si alegerea scaunului in avion se plateste!

Scrie ca pt zborurile interne in Romania, bagajul de cala e gratis, deci teoretic 32Kg gratuit in cala.

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
La Blue pe zborurile interne bagajul este gratuit, iti scrie acolo.
La fel si check-in ul in aeroport.

Nu platesti nicio alta taxa.

Kg in plus (32+) se platesc (sau nu, nu cred ca accepta mai mult de 32 nici cu plata)

Edited by Lex404, 03 August 2017 - 12:37.


#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,817
  • Înscris: 13.07.2011
1. Din cate poti observa mai jos poti alege cate bagaje de cala doresti sa alegi la un tarif de 0.00RON. Daca nu ma insel pe unele destinatii (sau poate este ceva oferta), zbori cu bagaj de cala gratuit, alege pur si simplu jos 1 bagaj pentru fiecare persoana. Preturile afisate de tine se refera la bagaje suplimentare, in cazul in care nu va ajung 64 de kg de cala.

2. Dupa ce platesti, primesti prin e-mail o confirmare + factura. Acolo o sa ai un numar de confirmare (booking id), cu 24 de ore inainte de ora zborului poti intra aici http://checkin.bluea...e?culture=ro-RO completezi frumos si iti alegi locul in avion. O sa primesti biletul de zbor pe care il poti printa (sau daca nu ai imprimanta, te duci cu booking id-ul in aeroport la ghiseu) si te duci la check-in sa depui bagajul de cala. Poti evita check-in ul online, si te duci direct la aeroport unde faci check-inul acolo, dar risti daca este full avionul sa stati separat.

3. Nu mai platesti nimic.

Edited by business11, 03 August 2017 - 12:40.


#5
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Valabil la Blue Air pentru zborurile interne:
- Bagaj de cala gratuit (32KG)
- Un snack gratuit
- Checkin la aeroport gratuit (valabil pentru orice ruta)

1. La zborurile interne ai bagaj de cala inclus in pret.
2. Daca vrei, poti face check-in online folosind codul de confirmare si sa listezi 'biletul'. Fiind Blue, nu are sens sa te oboseti :)
3. Taxele sunt incluse in pretul final.

#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu am mai zburat din 1991. Pe vremea aia primeai un singur bilet, ca de tren pe vremuri si gata. Atata tot.

business11, cum sa fie avionul full, daca ai zis ca isi alege locul in avion cu 24 ore inainte ? Eu nu mai pricep nimic cu incalceala din ziua de azi. Inainte intrai in avion si te puneai unde vroiai. Si nu era plin avionul. Si pretul era unul singur, nu acum bilet, plus nus ce mai taxe de securitate, de check-in, de naiba mai stie ce.

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009

 easy90rider, on 03 august 2017 - 12:44, said:

2. Daca vrei, poti face check-in online folosind codul de confirmare si sa listezi 'biletul'. Fiind Blue, nu are sens sa te oboseti Posted Image

Pe rutele interne nu este valabil check in-ul online, doar in aeroport.

#8
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Am mers si merg cu varianta celor de la Blue Air de la Cluj la Iasi, uneori merge si prin Timisioara.
1. Legat de bagaje.
Bagajul de cala este gratuit, trebuie sa fie 1 bagaj de maxim 32kg.
In avion poti duce, adica bagaj de mana, tot 1 bagaj de maxim 10kg.

2. Legat de bilete, dupa ce platesti vei primi un email cu rezervarea facuta pentru zborul dorit.
Pe baza acelei rezervari, ce are un cod alfanumeric (litere si cifre) de genul A1B23C, va trebui, tot online sa faci Check-in, adica, efectiv sa alegi ce locuri doresti sa ocupi in avion.
Check-in-ul trebuie facut cu cel mult ... 12 ore inainte, eu de obicei il fac cu 1 sau 2 zile inainte de a avea loc zborul.

De abia dupa ce faci check-in-ul vei primi un alt email cu biletele propriu-zise ce trebuie sa le ai printate.

3. Nu mai ai nimic altceva de plata cand vei ajunge la aeroport.

PS: in timpul zborului vei primi mancare (1 sandwich) si bautura (suc/apa/cafea), gratuite :)
De la Timisoara la Iasi zborul dureaza in jur de 50', nu ai timp de prea multe :)
Recomand ca la Iasi sa suni la un Taxi si sa nu-i iei pe cei din fata aeroportului, caci sunt cam tepari :(

Completare dupa ce mi-a atras atentia easy90rider:
Zborul de la Iasi la Timisoara, tot in jur de 50' e :)
La Timisoara nu stiu cum e cu taxiurile :D

Edited by Ciubex, 03 August 2017 - 13:04.


#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009

 Ion_de_la_Raion, on 03 august 2017 - 12:45, said:

Nu am mai zburat din 1991. Pe vremea aia primeai un singur bilet, ca de tren pe vremuri si gata. Atata tot.

business11, cum sa fie avionul full, daca ai zis ca isi alege locul in avion cu 24 ore inainte ? Eu nu mai pricep nimic cu incalceala din ziua de azi. Inainte intrai in avion si te puneai unde vroiai. Si nu era plin avionul. Si pretul era unul singur, nu acum bilet, plus nus ce mai taxe de securitate, de check-in, de naiba mai stie ce.

Valeu, biletele alea ne-electronice trimise prin FAX sau telegrama :)))) Ce vremuri...

Nu mai exista alea de vreo 20 de ani respectiv vreo 10 in Romania. Acum totul e electronic.

#10
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Lucrurile se schimba pe lumea asta!
Auzi, 25 de ani in urma.... Posted Image  

@initiator: colegii au fost mai rapizi, si ai primit deja raspuns.

#11
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 Lex404, on 03 august 2017 - 12:47, said:

Pe rutele interne nu este valabil check in-ul online, doar in aeroport.

Quote

Blue Air pune la dispozitia pasagerilor serviciul gratuit de check-in online. Acest serviciu este disponibil pentru toate zborurile cu exceptia celor cu plecare din Constanta, Lisabona, Palma de Mallorca si Timisoara. Pentru aceste zboruri, check-inul se efectueaza in aeroport, inainte de plecare, si este gratuit.
http://checkin.bluea.../?culture=ro-RO

@Ciubex, zboara de la Iasi la Timisoara! La Blueair check-in-ul online se face cu minim 12 ore inainte de zbor :)

Quote

Serviciul de check-in online este disponibil cu 30 zile inainte de data plecarii si cu pana la 12 ore inainte de plecare.
http://www.blueairwe...i-de-calatorie/

Edited by easy90rider, 03 August 2017 - 12:59.


#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,817
  • Înscris: 13.07.2011

 Ion_de_la_Raion, on 03 august 2017 - 12:45, said:

Nu am mai zburat din 1991. Pe vremea aia primeai un singur bilet, ca de tren pe vremuri si gata. Atata tot.

business11, cum sa fie avionul full, daca ai zis ca isi alege locul in avion cu 24 ore inainte ? Eu nu mai pricep nimic cu incalceala din ziua de azi. Inainte intrai in avion si te puneai unde vroiai. Si nu era plin avionul. Si pretul era unul singur, nu acum bilet, plus nus ce mai taxe de securitate, de check-in, de naiba mai stie ce.

inainte cu 24 de ore de a zbura, ai posibilitatea sa intri pe internet, sa iti alegi un loc disponibil. Daca nu faci asta si ajungi in aeroport si sa zicem 90% inainte ta au facut check-in-ul pe net si si-au ales locul dorit, atunci risti ca cele doua locuri sa fie puse unu in fata unu in spate. Este bine sa faci check-in-ul online ca sa fi sigur ca stati impreuna.

#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Lex404, on 03 august 2017 - 12:48, said:


Valeu, biletele alea ne-electronice trimise prin FAX sau telegrama Posted Image))) Ce vremuri...

Ce fax, telegrama... Asa aratau (asta e de tren, dar identic aratau si cele de avion):

[ https://s5.postimg.org/c3gekd4br/bilete_10052_627.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tin minte ca un bilet de avion in 1991 Timisoara - Bucuresti costa 327 lei. Dadeai banul in agentie, primeai biletul. Gata. Urcai in avion si cine era mai iute de picior statea unde vroia. Dar nu se umplea avionul.

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,489
  • Înscris: 19.04.2009
Alea internationale se trimiteau prin FAX :)

Pentru ca issuer era cine stie ce agentie din Olanda, trebua sa verifice disponibilitatea cu operatorul aerian, apoi sa iti trimita tie biletul la Cucuieti :lol:

#15
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 business11, on 03 august 2017 - 13:01, said:


inainte cu 24 de ore de a zbura, ai posibilitatea sa intri pe internet, sa iti alegi un loc disponibil. Daca nu faci asta si ajungi in aeroport si sa zicem 90% inainte ta au facut check-in-ul pe net si si-au ales locul dorit, atunci risti ca cele doua locuri sa fie puse unu in fata unu in spate. Este bine sa faci check-in-ul online ca sa fi sigur ca stati impreuna.

Of of... Si daca nu ai internet, esti asa, mai hipster ?

Tehnologia asta ma omoara cu zile. Peste tot pe unde ma duc, ma intreaba "un numar de telefon ?" Ce, e musai sa am telefon ?

 Lex404, on 03 august 2017 - 13:14, said:

Alea internationale se trimiteau prin FAX Posted Image

Pentru ca issuer era cine stie ce agentie din Olanda, trebua sa verifice disponibilitatea cu operatorul aerian, apoi sa iti trimita tie biletul la Cucuieti Posted Image

Cu din alea n-am zburat. Am fost de 2 ori inainte de revolutie, in anii 80 in fosta URSS si am zburat si cu avionul, dar era totul platit la agentia ONT inainte. Dadeai 5 mii de lei si aveai transport, cazare, masa, ghid, autocar, tot. 2 saptamani erai tinut in puf. Chiar ca ce vremuri...

#16
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,817
  • Înscris: 13.07.2011

 Ion_de_la_Raion, on 03 august 2017 - 13:16, said:


Of of... Si daca nu ai internet, esti asa, mai hipster ?

Tehnologia asta ma omoara cu zile. Peste tot pe unde ma duc, ma intreaba "un numar de telefon ?" Ce, e musai sa am telefon ?


ce legatura au merele cu perele, este ceva natural sa avansam si technologic, pe langa asta este mai usor sa faci ceva pe internet decat sa stai la coada in aeroport si sa iti aleaga ei locul cand tu cu 3 clickuri iti alegi locul si salvezi un timp. Nu, nu este musai sa ai un telefon, dar este mai usor cu un telefon.

Technologie avanseaza si usureaza viata, nu esti obligat sa devi modern, poti ramane ca in anii 80 nu se intampla nimic.

#17
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014

 business11, on 03 august 2017 - 13:01, said:


inainte cu 24 de ore de a zbura, ai posibilitatea sa intri pe internet, sa iti alegi un loc disponibil. Daca nu faci asta si ajungi in aeroport si sa zicem 90% inainte ta au facut check-in-ul pe net si si-au ales locul dorit, atunci risti ca cele doua locuri sa fie puse unu in fata unu in spate. Este bine sa faci check-in-ul online ca sa fi sigur ca stati impreuna.

Nu se poate schimba un loc cu altcineva?

#18
Razvan2017

Razvan2017

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 21.10.2016
Locul am vazut ca poti sa ti-l alegi cand completezi datele pe site, adica cand il cumpar

Daca nu il aleg ma arunca random pe un loc  iar maicamea pe alt loc?

Oricum, va multumesc pentru toate raspunsurile, foarte folositoare

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate