Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Conectare camera Sony DCR-HC35E la Laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
predoiu

predoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 16.07.2007
Salutare, am o camera mini DV si as vrea sa transfer continutul casetelor pe laptop pentru editare. Din pacate, cind o conectez pe portul USB nu o vede Windows-ul (10). Din cite am citit se pare ca asta se intimpla de la Windows 7 in sus.

Laptopul are numai porturi USB si un port Mini Display.
Camera are si o iesire AV...

Ma puteti ajuta cu un sfat, va rog?

Edited by predoiu, 03 August 2017 - 12:17.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Incearca sa instalezi PlayMemories Home (Windows), poate ai noroc si merge pe win10

#3
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
Camera nu cumva are iesire FireWire pt video?

#4
predoiu

predoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 16.07.2007

View Postrobbie_ro, on 03 august 2017 - 12:27, said:

Camera nu cumva are iesire FireWire pt video?

Da, are iesire Fire Wire.

#5
MadalinCI

MadalinCI

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 25.07.2017
Cel mai probabil ai nevoie de o placa de captura pentru reinregistra continutul pe un PC. In functie de rezolutia camerei video s-ar putea sa gasesti ceva placi de captura USB la preturi decente. Am avut aceeasi problema cu o camera video samsung cu mini DV-uri. Avand peste 20 de DV-uri de tras, am preferat sa dau ~100 lei pe o placa de captura decat 25 lei/DV la un studio.

#6
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
Folosesti portul Firewire IEEE1394 pentru captura. Daca ai slot de extesie la laptop,poti incerca ceva de genul __link__
Nu te complica sa cumperi cabluri 'minune' USB - IEEE1394 pentru ca nu vor merge in veci.

Edited by robbie_ro, 03 August 2017 - 12:34.


#7
predoiu

predoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 16.07.2007

View PostMadalinCI, on 03 august 2017 - 12:30, said:

Cel mai probabil ai nevoie de o placa de captura pentru reinregistra continutul pe un PC. In functie de rezolutia camerei video s-ar putea sa gasesti ceva placi de captura USB la preturi decente. Am avut aceeasi problema cu o camera video samsung cu mini DV-uri. Avand peste 20 de DV-uri de tras, am preferat sa dau ~100 lei pe o placa de captura decat 25 lei/DV la un studio.

In aceeasi situatie sint si eu, am peste 20 de casete.
Ai vreun link cu placa respectiva?

#8
MadalinCI

MadalinCI

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 25.07.2017
Daca imi aduc bine aminte aceasta era. Insa poti verifica daca este compatibila cu camera ta cautand pe google numele camerei si numele placii de captura.

#9
predoiu

predoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 16.07.2007

View Postrobbie_ro, on 03 august 2017 - 12:33, said:

Folosesti portul Firewire IEEE1394 pentru captura. Daca ai slot de extesie la laptop,poti incerca ceva de genul __link__
Nu te complica sa cumperi cabluri 'minune' USB - IEEE1394 pentru ca nu vor merge in veci.

Vad ca are port firewire in care intru cu semnalul din camera, dar nu inteleg cu ce ma duc in laptop.

#10
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,663
  • Înscris: 23.10.2006
Aia e adaptor de la 1394 si usb pt interfata PCMCIA laptopurile noi nu au asa ceva doar cele mai vechi de 7-8 ani.

Edited by baribalu, 03 August 2017 - 14:22.


#11
vgabi

vgabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,449
  • Înscris: 07.08.2008
Laptopurile mai vechi au portul firewire mic. Vezi poză!
Dacă nu ai așa ceva atunci ai nevoie de o placă precum cea din linkul de mai sus.

Attached Files

  • Attached File  fw.jpg   50.8K   9 downloads


#12
downanddirty95

downanddirty95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.07.2017

View PostMadalinCI, on 03 august 2017 - 12:30, said:

Cel mai probabil ai nevoie de o placa de captura pentru reinregistra continutul pe un PC. In functie de rezolutia camerei video s-ar putea sa gasesti ceva placi de captura USB la preturi decente. Am avut aceeasi problema cu o camera video samsung cu mini DV-uri. Avand peste 20 de DV-uri de tras, am preferat sa dau ~100 lei pe o placa de captura decat 25 lei/DV la un studio.

View PostMadalinCI, on 03 august 2017 - 13:10, said:

Daca imi aduc bine aminte aceasta era. Insa poti verifica daca este compatibila cu camera ta cautand pe google numele camerei si numele placii de captura.

Acest tip de tranbsfer este ANALOGIC, adica se pierde din calitate (cred ca destul de mult).
miniDV este inregistrat DIGITAL, din cite stiu eu.
Deci, de ce sa faci asemenea inventie care scade calitatea ?!
Oricum trebuie sa dea banii, probabil, pe ceva mufa/placa/adaptor/cablu digital, nu ?!


@predoiu > mergi la cineva care are firewire sau windows vechi (7, xp) pe calculator, daca nu ai multe casete.

Edited by downanddirty95, 03 August 2017 - 15:03.


#13
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004

View Postbaribalu, on 03 august 2017 - 14:20, said:

Aia e adaptor de la 1394 si usb pt interfata PCMCIA laptopurile noi nu au asa ceva doar cele mai vechi de 7-8 ani.
Am scris foarte clar: daca ai slot de extensie.
@predoiu: Ce model de laptop ai? Daca nu ai slot PCMCIA pe el, nu poti utiliza un adaptor cum ti-am dat in link.

Edited by robbie_ro, 03 August 2017 - 15:59.


#14
predoiu

predoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 16.07.2007

View Postrobbie_ro, on 03 august 2017 - 15:57, said:

Am scris foarte clar: daca ai slot de extensie.
@predoiu: Ce model de laptop ai? Daca nu ai slot PCMCIA pe el, nu poti utiliza un adaptor cum ti-am dat in link.

Am un Dell XPS 13, nu are PCMCIA, are doar 2 x USB si un port Mini Display.
Insa nu as vrea sa pierd din calitate, oricum inregistrarile nu au o definitie foarte buna.

#15
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Majoritatea producatorilor au renuntat la Firewire. La fel cum au renuntat si la DV. Posted Image
Iti trebuie o placa de captura. Gaseti second hand de la Pinnacle. O sa te coste vreo 200 lei, in loc de 300euro cat a fost noua. Posted Image
Sau daca ai un laptop mai vechi (de pe vremea lui Vista) mai ai sanse.


Un model ar fi asta: https://www.olx.ro/o...html#932751819e

Pretul este cam mare. :)

Edited by hades, 04 August 2017 - 09:12.


#16
predoiu

predoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 16.07.2007

View Posthades, on 04 august 2017 - 09:10, said:

Majoritatea producatorilor au renuntat la Firewire. La fel cum au renuntat si la DV. Posted Image
Iti trebuie o placa de captura. Gaseti second hand de la Pinnacle. O sa te coste vreo 200 lei, in loc de 300euro cat a fost noua. Posted Image
Sau daca ai un laptop mai vechi (de pe vremea lui Vista) mai ai sanse.

Cu placa de care spui pot spera sa transfer fisierele fara sa pierd la calitate?

#17
robbie_ro

robbie_ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 24.08.2004
Da. Are port Firewire, pentru transfer digital al datelor de pe caseta mini-DV.

Edited by robbie_ro, 04 August 2017 - 11:38.


#18
predoiu

predoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 16.07.2007
Am incercat acum sa conectez camera la un laptop care are port firewire si Windows 7, tot nu merge....

Attached File  Untitled.png   333.89K   9 downloads

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate