Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Comparatie 185x65xR15 / 195x55R16 - Aspect - Jante Mercedes

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
tudorflorea

tudorflorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 08.07.2009
Salut.

Am gasit cateva specificatii pe net despre compatibilitatea jantelor la un Mercedes A170CDI.

Problema mea e ca nu mi-e clar cum arata, ca aspect in spatiu o janta cu o dimensiune, comparativ cu alta.

Ma refer la 185x65xR15 / 195x55R16

Are sau poate sa faca cineva fotografii, pentru a le posta alaturat aici? (sau scheme, nu doar cifre).

Multumesc.

P.S. Vreau sa trec de la 185x65xR15 la 195x55R16, dar nu mi-e clara aceasta problema, deoarece nu m-a preocupat aproape niciodata.

Edited by tudorflorea, 03 August 2017 - 10:48.


#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,002
  • Înscris: 07.11.2006
De ce ai dori scheme sau fotografii pe forum,cand poti sa te duci la un centru de anvelope si-ti explica acolo tot ce doresti.Ba chiar mai mult de atat.
Iesi mult mai castigat,crede-ma,mai ales ca aici pe forum de regula 85% din postari sunt pe din afara sau din auzite despre aeasta tema.

#3
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Ai trecut in talon dimensiunea respectiva de anvelope ?

-----
Ceva gasit pe net:

Quote

1. Dimensiunea anvelopei - de exemplu 195/65R15. Primul numar, 195 in exemplul nostru, reprezinta latimea anvelopei (L) in milimetri (195mm); al doilea numar este valoarea ratei de aspect (aspect ratio in engleza) dintre inaltimea anvelopei si latimea acesteia (H), 65 sugerand ca inaltimea este 65% din latime, adica 126.75 mm. R specifica faptul ca anvelopa are constructie radiala (notatia ZR in loc de R este prezenta pe anvelope cu o constructie ce rezista la viteze de peste 240 km/h). Ultimul numar precizeaza valoarea in toli (inci) a diametrului pe care trebuie sa il aiba janta pe care se monteaza anvelopa (in cazul nostru 15 toli = 381mm). La unele anvelope, in fata acestui cod poate fi prezenta notatia P, LT sau T, ce indica tipul autovehicolului pe care se pot monta (P-autoturisme, LT-SUV, Pick Up).

Dupa mintea mea, daca cele originale sunt pe 15 toli, inseamna ca ai jante de 15 toli si nu ai cum sa pui pe ele un cauciuc care se preteaza la o janta de 16 toli, adica una cu diametrul de ~406mm. Adica mai mare in diametru cu 2,5 centimetri
Mai bine citeste in talonul masini ce fel de anvelope ai voie sa pui pe masina si dupaia decide ce vrei sa faci

Edited by florin71_skoda, 03 August 2017 - 11:18.


#4
tudorflorea

tudorflorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 08.07.2009
nu e trecuta nicio dimensiune pe talon..

compatibilitatea am gasit-o aici: http://autoservlujer...-jante-mercedes

p.s. ma refeream la schimbarea jantei, inclusiv.

View Postadisz, on 03 august 2017 - 10:52, said:

.. si-ti explica acolo tot ce doresti.Ba chiar mai mult de atat.

Deocamdata, vreau sa vad doar doua anvelope sau jante alaturate.. Atat..

#5
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Tipurile de anvelope care le poti monta pe masina sunt scrise in CIV (cartea de identitate a vehiculului) nu in talon.

#6
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Cum suparare sa nu ai trecut in talon dimensiunea anvelopelor admise ?

Cauta la pagina 3 la rubrica 21.  Uite o poza cu talonul meu:

Attached File  pag 3 talon.png   1.13MB   22 downloads

Am trecute 2 dimensiune de anvelope cu care am voie sa-mi echipez masina.

View Postjadcomp, on 03 august 2017 - 11:27, said:

Tipurile de anvelope care le poti monta pe masina sunt scrise in CIV (cartea de identitate a vehiculului) nu in talon.

Aha, inseamna ca acum sunt alte "formuare" pentru talon (certificat de inmatriculare)

Edited by florin71_skoda, 03 August 2017 - 11:31.


#7
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View Postflorin71_skoda, on 03 august 2017 - 11:29, said:

Cum suparare sa nu ai trecut in talon dimensiunea anvelopelor admise ?
Ai talon de tip vechi, pe asta nou de tip UE nu mai scrie, dar scrie in CIV. De fapt in CIV sunt scrise si la tine doar ca informatia e dublata si pe talon.

@initiator: Nu vad rostul sa schimbi 185/65R15 care sunt niste anvelope EXTREM de comune deci usor de gasit si ieftine cu o dimensiune mai "exotica" care presupune din start sa schimbi si jentile, de pe 15" pe 16". In plus o anvelopa mai "subtire" e mai predispusa la defectare (ca si jentile de altfel) pe drumurile noastre minunate. Asta bineinteles daca ai scrise in CIV ambele variante.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Anvelopele sunt acum trecute in CIV, nu in talon, dar adesea sunt trecute doar 2 seturi, desi producatorul permite mult mai multe.
Eu m-am trezit dupa ce am vandut masina ca m-a sunat cumparatorul ofticat pt ca avea prb la RAR cu rotile originale Mercedes, cu care venise masina de la dealer.
Era pachet special si nu apareau in documentatie.
A trebuit sa iau de la Mercedes tzidula.

Ceea ce vrea initiatorul tine de aspectul estetic, dar care e pe locul 2.
Important este ca diametrul rotii sa nu se modifice, pt ca altfel vei avea probleme la viteza afisata si probabil la geometrie, cu timpul.

https://tiresize.com...ize-calculator/

Attached File  Screen Shot 2017-08-03 at 12.37.50 PM.jpg   131.39K   17 downloads

Din cate vad eu, cele doua dimensiuni sunt ok ca diametru al rotii.

#9
tudorflorea

tudorflorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 08.07.2009

View PostAdm, on 03 august 2017 - 11:38, said:

....

Super. Merci fain de link!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate