Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Zidarie prost executata

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 17.02.2016

 motanul13, on 03 august 2017 - 11:41, said:

BCA-ul e un rahat din var cu nisip , normal ca se rupea .

mai are si ciment si gips inauntru. si fainoshag.

 Erwin_Rommel, on 03 august 2017 - 12:14, said:

BCA e un ''rahat'' ?

Macar ai vazut cum arata si al ce se foloseste?

"autosclivisitul" ca eu asa-i spun. Vrei cumva sa spui ca BCA are rezistenta la rupere mai mare decat caramida?

 greenlife, on 03 august 2017 - 12:43, said:

Intreaba-l daca a pus strat de rupere a capilaritatii si daca a izolat placa.

pamant necompactat si izolatie cu aer probabil. la cum a facut zidaria te astepti la altceva?

#38
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 StickyFingaz, on 03 august 2017 - 13:12, said:

mai are si ciment si gips inauntru. si fainoshag.

Mai mult fainoshag , ca ciment si gips in cantitati irelevante !Posted Image

#39
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

 ioppo, on 03 august 2017 - 09:32, said:

Cine a pus caramizile alea ori nu a mai facut-o niciodata ori era beat mort.

Nici nu se feresc oamenii :lol:

Attached Files



#40
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 crisstonne, on 03 august 2017 - 13:26, said:

Nici nu se feresc oamenii Posted Image
O bere ?
Insignifiant .
Am trimis acum cativa ani o echipa de zece insi la Murighiol , fara nici un inginer sau maistru .
Dupa trei zile , cand m-am dus sa ii verific , nu se mai gasea nici un fel de bere in sat !Posted Image

Edited by motanul13, 03 August 2017 - 13:59.


#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 crisstonne, on 03 august 2017 - 13:26, said:

Nici nu se feresc oamenii Posted Image
ala-i aditiv pentru nivela...

#42
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Eplin de echipe de astea relax, dar nici nu beneficiarii nu imi e rusine,  unde stau acuma face ceva vecin nou o mega casuta tip parter din BCA  - e undeva la randul 14-15 si nu au inceput sa ii puna acoperisul (o casa micuta) si aproape de casa mea  e ceva politist care ridica 2 case parter (simultan) cu o echipa din 2 oameni au zidit destul de repede si drept dar nici nu doar ca nu au pus ancorele seismice nici samburi / stalpii nu au fost pozitionati  . Dupa ce au terminat au inceput sa ciopleasca pe la colturi sa faca loc la armatura Posted Image
Apropo de aditivul de tencuiala, am avut un baiat care a gletuit pereti vreo saptaman si ceva , avea galeti si saci peste tot unde sa arunce gunoiul (am adunat in urma lui un sac de peturi de alea de bere de pe terenul invecinat dupa plecarea lui) ma mir ca au iesit ok pereti si nu sunt probleme Posted Image

#43
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 motanul13, on 03 august 2017 - 13:11, said:

Cand am vazut eu prima data BCA , nu stiu daca tu existai .
Iar pentru informarea ta , BCA-ul e material de izolatii , nu de constructii .
Ca romanul destept isi face casa din el , asta e altceva .
Jmechere, grija mare cu limbajul.

#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
eeee materialele pentru izolatii sunt tot pentru constructii, el vroia sa zica ca nu poate fi folosit la structura de rezistenta, e alta poveste...

#45
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
BCA se utilizeaza la constructiile numai cu structura in cadre, caramida de regula pe sistem portant. Fiecare dintre solutii are avantaje si dezavantaje. Personal, prefer sistemul cu structura in cadre, mi se pare mai trainic in caz de zgaltaiala de la cel de sus. In plus, daca vedeti cum se produce caramida "de firma" in Ro...mai bine tac...

#46
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Daca tot am citit cele 3 pagini sunt dator si eu cu o parere. Cred ca daca iau 100 oameni de pe aria asta si ii pun sa zideasca, 99 fac zidul mai bine decat ce se vede acolo. Daca se darama?.... Probabil ca nu, dar nu vad de ce ai accepta acest compromise pe banii tai. Cate case iti faci/cumperi intr-o viata? Eu i-as spune dezvoltatorului ca ori le reface, ori afacerea pica.

Legat de BCA si portanta, nu mai dezinformati lumea, exista si asa ceva: https://www.ytong.ro..._ytong_1830.php . Asta nu inseamna ca sunt avocatul BCA-ului, chiar nu il recomand nimanui, poate doar pentru vreo anexa. Nu inseamna nici ca romanasii nostril nu folosesc BCA neportant la pereti portanti si care de obicei nu au nici macar samburi de beton, sau au 1-2 te miri pe unde. Dar pentru cine vrea BCA la pereti portanti exista o solutie.

#47
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017

 Bylly00, on 09 august 2017 - 07:35, said:

Eu i-as spune dezvoltatorului ca ori le reface, ori afacerea pica.
Cred ca dezvoltatorul o sa se amuze la asta. O vinde rapid la urmatorul. Sunt o gramada de oameni care cumpara in necunostinta de cauza.
Sau acopera cu tencuiala defectele si o vinde ca pe cea mai perfecta constructie.

#48
mentimago

mentimago

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.12.2015
Va multumesc pentru raspunsuri!

Intr-un final ne-am luat banii inapoi, dezvoltatorul nu a fost de acord sa refaca zidaria. Astfel am hotarat sa luam un apartament in oras, urmand a ne construi noi o casa atunci cand fondurile ne vor permite.

 myshyk, on 03 august 2017 - 10:57, said:

Si de ce ai asteptat sa termine zidaria, daca ai vazut ca n-o face cum trebuie?

Initial am vizitat santierul cam odata la doua-trei zile, apoi am plecat o saptamana din localitate iar cand ne-am intors peretii erau deja asa cum s-a vazut.

#49
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006
Logic ca nu refac zidaria. Dupa ce tencuiesc nu va mai sti nimeni cum a fost facuta zidaria. Gasesc ei cui sa vanda.

#50
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Aici nu e vina "dezvoltatorului" ...e vina cumparatorului .....daca tu accepti sa cumperi o casa "de-a gata" e numai vina ta....90 % dintre "dezvoltatori" sunt de fapt niste tarani care habar n-au sa construiasca , iau echipe de Dorei si fac ieftin si prost doar pentru profit.....Sunt satul de cate astfel de constructii am vazut ....culmea e ca se vand....deh prostia e mare la romani...

Edited by Clovis, 18 August 2017 - 09:54.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate