Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Zidarie prost executata

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
mentimago

mentimago

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.12.2015
Salutare,

Se da una bucata antecontract de vanzare-cumparare incheiat prin agentie pentru o casa in stadiul de proiect, dupa mai multe vizionari in urma carora am gasit un dezvoltator care parea mai de incredere.

Casa este din caramida de tip P+E cu pod si face parte dintr-un ansamblu de patru case identice, doua terminate, celelate doua fiind la stadiul de sapaturi. Omul s-a apucat de treaba, a turnat fundatia (destul de bine, am un prieten inginer constructor cu care am mai observat stadiul lucrarilor) insa la zidarie a dat-o in bara, dupa cum se vede din pozele atasate.

Am inteles ca normativul prevede un decalaj de minim 1/4 din dimensiunea caramizilor dar aici nici macar atat nu este, unele portiuni de perete fiind aproape netesute. Imi pare rau de asta intrucat in afara de tesere peretele zic eu ca e construit bine (fata de alte case vazute la rosu, unde erau goluri intre caramizi si care aveau portiuni de perete in care nu erau asezate la nivel) dar totusi vorbim despre o zidarie portanta. In plus desi i-am cerut sa puna hidroizolatie sub zidarie nu a facut-o.

Omul si-a recunoscut greseala, nu a cautat sa o dea cotita, insa spune ca in afara de a monta o plasa pe interior si exterior nu are ce sa-i faca. Acum imi propune fie returnarea avansului (modalitatea de plata a casei fiind cash) fie construirea unei noi case pe un lot alaturat, lucrare ce ar incepe abia in martie.

Intrebarile mele ar fi:

1. Sunt eu prea pretentios? (raportat la calitatea lucrarilor pe care le face o echipa de muncitori 'autohtoni')

2. Merita sa am incredere si sa astept construirea casei de pe lotul alaturat, cu promisiunea ca lucrarile vor fi supravegheate mai bine?

3. Daca rezolutionez antecontractul de vanzare-cumparare, poate agentia sa pretinda plata comisionului?

In antecontract am trecuta urmatoarea clauza:
"Comisionul datorat Agentiei se percepe in baza contractului de prestari servicii incheiat cu promitentul-cumparator si se plateste in momentul incheierii promisiunii de vanzare. Comisionul nu se restituie in cazul in care partile nu mai doresc incheierea contractului in forma autentica."

Iar in contractul de intermediere imobiliara:
"Clientul va plati un avans de ... la data perfectarii prezentului contract. In cazul in care tranzactia solicitata de Client nu mai are loc din motive independente de vointa acestuia (lipsa ofertei, culpa tertului) aceasta suma ii va fi restituita. In celelalte cazuri suma va fi retinuta de catre Agentie in contul comisionului."

Eu nu am platit inca nicio parte din comision, insa conform OUG 174/2008 agentia nu are niciun drept sa ma oblige sa o fac in cazul in care contractul de vanzare-cumparare nu se incheie.

Sincer nu mai am nicio tragere de inima sa merg mai departe cu casa asa cum este ea in momentul actual si sa ma trezesc peste timp ca se crapa sau Doamne Ferestre apar alte probleme. Imi vine sa iau o bucata de teren si sa ma apuc de construit in regie proprie.

Va multumesc pentru sfaturi

Attached Files

  • Attached File  01.jpg   224.44K   292 downloads
  • Attached File  02.jpg   204.06K   298 downloads
  • Attached File  03.jpg   228.59K   282 downloads
  • Attached File  04.jpg   170.31K   269 downloads
  • Attached File  05.jpg   298.65K   259 downloads
  • Attached File  06.jpg   180.55K   232 downloads
  • Attached File  07.jpg   223.42K   217 downloads
  • Attached File  08.jpg   204.48K   205 downloads
  • Attached File  09.jpg   457.75K   206 downloads
  • Attached File  10.jpg   265.75K   212 downloads
  • Attached File  11.jpg   409.54K   222 downloads
  • Attached File  12.jpg   364.75K   217 downloads
  • Attached File  13.jpg   445.11K   197 downloads
  • Attached File  14.jpg   245.6K   173 downloads

Edited by mentimago, 03 August 2017 - 08:46.


#2
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
țesătura la zidărie este o operațiune foarte simplă. cine știe cu ce te poți trezi mai târziu. eu zic să fugi.
Legat de comision, stai liniștit, banii sunt la tine. Îi poți da tu în judecată pentru astfel de contracte pentru timpul pierdut.

#3
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
Teserea zidariei in cazul tau este cea mai mica problema .
Eu nu vad in poze nici o ancora a zidariei in stalpi .
Ancora este o bucata de PC/OB de 6-8 mm cu lungimea de 70-80 cm si cu cioc .
Se monteaza la fiecare trei randuri de zidarie cate 2 buc .

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
zidaria e prost facuta,
ghidul porotherm:
http://www.proidea.r...otherm_2012.pdf

@motanul13
ancorele din rosturile zidariei poate nu au fost prevazute din proiect....

Edited by arg, 03 August 2017 - 09:21.


#5
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Eu recomand să iei un diriginte de șantier care știe cu ce se "mănâncă" construcția(zidăria).

Plus că "la o adică",îl poți lua pe el la întrebări,că el răspunde de calitate,printre altele.

Edited by ASCENDED, 03 August 2017 - 09:12.


#6
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

 mentimago, on 03 august 2017 - 08:45, said:

Am inteles ca normativul prevede un decalaj de minim 1/4 din dimensiunea caramizilor

Corect.

 mentimago, on 03 august 2017 - 08:45, said:

Omul si-a recunoscut greseala, nu a cautat sa o dea cotita, insa spune ca in afara de a monta o plasa pe interior si exterior nu are ce sa-i faca.

Avand in vedere si ce a zis motanul, solutia este sa dea jos zidaria si sa o faca din nou. Poti sa trimiti o sesizare insotita de foto la ISC daca nu vor oamenii sa priceapa.

Edit: nu accepta solutia de peticire cu plasa ca nu rezolva nimic. E zidarie portanta, risti sa te trezesti ca in loc de P+E, o sa ai parter si etajul sa fie si el mutat la parter.

Edited by StickyFingaz, 03 August 2017 - 09:24.


#7
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 StickyFingaz, on 03 august 2017 - 09:20, said:

Avand in vedere si ce a zis motanul, solutia este sa dea jos zidaria si sa o faca din nou. Poti sa trimiti o sesizare insotita de foto la ISC daca nu vor oamenii sa priceapa.
Si apoi sa stea cu frica la restul etapelor,daca o zidarie nu a fost in stare,ce face la o placa ?Eu as renunta la el

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 StickyFingaz, on 03 august 2017 - 09:20, said:

Avand in vedere si ce a zis motanul, solutia este sa dea jos zidaria si sa o faca din nou. Poti sa trimiti o sesizare insotita de foto la ISC daca nu vor oamenii sa priceapa.
in baza a ce? ca el are doar un precontract... nu-i casa lui.

#9
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Pentru Romania, merge si asa!

#10
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

 daniMMM, on 03 august 2017 - 09:22, said:

Si apoi sa stea cu frica la restul etapelor,daca o zidarie nu a fost in stare,ce face la o placa ?Eu as renunta la el

Aia e partea a doua. Probabil renuntarea la constructorul respectiv este cea mai buna solutie.

 arg, on 03 august 2017 - 09:23, said:

in baza a ce? ca el are doar un precontract... nu-i casa lui.

Zidaria asa cum arata ea in momentul de fata este fix buna ca si studiu de caz cu tema cum pica casele. Am zis de ISC pentru ca daca nu l-au fraierit pe initiator, alt posibil client care o sa ajunga acolo dupa ce totul este tencuit si finisat, nu va sti ce pericol il paste.

#11
doruvacarenco

doruvacarenco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 27.02.2012
daca constructorul si-a recunoscut greseala, atunci totul este "O.K."
propune-i sa darame tot si sa refaca zidaria

#12
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008
Cine a pus caramizile alea ori nu a mai facut-o niciodata ori era beat mort.
Ori din lene sa taie caramida (nu vad praf de caramida) a zis ca merge si asa.

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

 StickyFingaz, on 03 august 2017 - 09:29, said:

Zidaria asa cum arata ea in momentul de fata este fix buna ca si studiu de caz cu tema cum pica casele. Am zis de ISC pentru ca daca nu l-au fraierit pe initiator, alt posibil client care o sa ajunga acolo dupa ce totul este tencuit si finisat, nu va sti ce pericol il paste.
te inteleg perfect dar zidaria e vanzatorului/dezvoltatorului. initiatorul nu are nici un drept legal pe acel santier, el este doar un vizitator.

#14
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Cat de prost sa fii sa zidesti asa?  Nici soacra-mea nu cred ca reuseste o tampenie ca asta. Si credeti-ma ca are potential..:)

#15
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

 arg, on 03 august 2017 - 09:33, said:

te inteleg perfect dar zidaria e vanzatorului/dezvoltatorului. initiatorul nu are nici un drept legal pe acel santier, el este doar un vizitator.

Nu trebuie sa fie casa ta ca sa depui sesizare la ISC.

#16
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,520
  • Înscris: 16.03.2007
si-au batut joc de caramida aia...

#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu vad un strat de ruperea capilaritatii intre ziduri si fundatie . Zidurile o sa fie permanent umede ca trage apa din fundatie non stop ...
E un exemplu clar de NU , parerea mea .

#18
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu nu ma pricep deloc, m-am uitat la poze si nu stiu unde e problema. Nu ma lasati sa ma perpelesc, spuneti-mi si mie ce e gresit, asa, ca la un noob.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate