Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Bombita , masina de 400 euro ...

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
174 replies to this topic

#19
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 24.02.2017
Ok, atunci albastru sa fie . Dar trebuie aplicata cu pistol si compresor.

Mai ieftin iesi cu o colantare cred eu.

#20
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005

View Postrosix, on 03 august 2017 - 10:00, said:

Aoleu...
Ia vezi poti scoate picioarele prin podea, pe acolo pe unde sunt pedalele, in caz ca te lasa in drum...?
...vorbesti prostii.

#21
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țarã ºi îmi place aºa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postrosix, on 03 august 2017 - 10:00, said:

Lasand gluma la o parte.. tre sa te gandesti serios ca va trebui sa mergi cu ea la ITP. Am auzit ca vor sa suspende inmatricularea pentru toate masinile fara ITP valabil.  Iar acolo o pun aia pe aparate.. Deci nu e vorba numai de indreptat capota si de vopsea, e vorba si de noxe si de suspensii, de frane.. de toate alea.  Apoi, si RCA-ul e o problema... nu?
Ce are ca e veche cu ITP-ul. credeam ca e importanta starea masinii. Vrei sa zici ca alea euro5 TDI, TDCI, HDI etc cu DPF anulat trec ITP-ul pe bune? Nu, sunt cazane pe roti comparativ cu al meu Cielo care acum 2 ani l-a blocat RAR pe stand si s-au legat doar de 2 pete de rugina de 3-4 cm la aripile spate, mi-au dat ITP-ul mentionand sa repar aripile spate. Oare aia veche care trece ITP-ul pe bune e mai cazan decat aia noua care il trece cu spaga?
O sa treaca bombita ITP-ul fara probleme si peste 2 ani, in timp ce masinile adevarate dau spaga sa treaca pentru ca e prea scump sa remedieze defectiunile :)

Edited by PoeOvidiu, 03 August 2017 - 14:38.


#22
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
La ce masini circula in Ro asta e chiar noua :).

#23
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cateva detalii :
- are parasolar cu oglinda la sofer - probabil pt soferite Posted Image
- torpedoul de acte pozitionat deasupra ( daca nu imi zicea un prieten unde e, ramaneam prost crezand ca nu are din cauza airbagului  )
- are toate cartile originale cum vin cu masina noua , carte tehnica , carte revizii si carte service-uri pe tot globul ( astea le-am descoperit uitandu-ma sub scaunul pasager cand am aspirat-o , are tavita sub scaun )
O poza pt fiecare + una vedere laterala una cu  portbagajul ( dupa ce am montat o mocheta groasa si pufoasa in locul musamalei vechi si ponosite ) si una cu instrumentele de bord ( are si ceas , tiii ce tare ) .

Aaa si i-am cumparat capacele de pe olepix cu 40 lei si le-am vopsit cu un tub de vopsea spray ( avea niste capace after-market oribile de care am scapat rapid ) .

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   378.65K   162 downloads
  • Attached File  2.jpg   298.76K   157 downloads
  • Attached File  3.jpg   378.54K   160 downloads
  • Attached File  4.jpg   345.96K   168 downloads
  • Attached File  7.jpg   345.27K   192 downloads
  • Attached File  6.jpg   403.75K   201 downloads
  • Attached File  5.jpg   198.03K   200 downloads

Edited by Baxon, 03 August 2017 - 23:32.


#24
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007

View Posttehnics, on 03 august 2017 - 08:37, said:

Daca vopseai capota si grila in rosu...crede-ma ca te salutau toti stelistii.
Am avut in scuter de culoare albastra iar unele carene le-am reconditionat si le-am vopsit in rosu. Mamaaa, stii ce misto se asortau ?
Sa o porti sanatos. Francezii sa stii ca au facut motoare foarte bune, durabile si de tavaleala.
Adevarul este ca masinile frantuzesti, mai vechi, poate nu aveau briz brizuri multe, nu aratau superb la design, dar rezista in timp si sunt ieftine de intretinut. In grecia vad multe vechituri, si majoritatea sunt frantuzesti sau japoneze. Peugeot 106, renaulturi  compacte din '80, Citroen saxo etc.  Nici nu se cuniaste culoarea vopselei pe ele dar merg!  Si chiar Fiat punto vad ca  rezista bine.

#25
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

View PostPoeOvidiu, on 03 august 2017 - 14:35, said:

Ce are ca e veche cu ITP-ul. credeam ca e importanta starea masinii. Vrei sa zici ca alea euro5 TDI, TDCI, HDI etc cu DPF anulat trec ITP-ul pe bune? Nu, sunt cazane pe roti comparativ cu al meu Cielo care acum 2 ani l-a blocat RAR pe stand si s-au legat doar de 2 pete de rugina de 3-4 cm la aripile spate, mi-au dat ITP-ul mentionand sa repar aripile spate. Oare aia veche care trece ITP-ul pe bune e mai cazan decat aia noua care il trece cu spaga?
O sa treaca bombita ITP-ul fara probleme si peste 2 ani, in timp ce masinile adevarate dau spaga sa treaca pentru ca e prea scump sa remedieze defectiunile Posted Image

Exagerezi si o stii si tu. Adica un dpf anulat si in rest masina buna vrei sa zici ca e mai cazan decat un cielo pentru ca..ce? Ca asa e masina personala, cea mai buna.
Ps: Am avut si eu Cielo, model corean, 8valve, 75 de cai parca avea, verde canterbury se chema culoarea ( Posted Image) ) ,  stiu ce e, a mers 120 de mii doar cu ulei si filtre.
La vremea respectiva mi s-a parut avion fata de Dacie, dar sa fim seriosi ca nu il poti compara cu nicio masina contemporana de 7 8 9 ani vechime. Si da, este posibil la masina de 7 8 9 ani sa aiba dpf anulat. E cazan zici tu?

Dar Bmw-ul seria 3 E90, 320 d, 2005-2006 cu motor m74 pe el, care venea din fabrica fara Dpf, ala o fi cazan si el? Prea se exagereaza cu noxele astea de zici ca majoritatea aveti toti euro7. Sa fim seriosi ca daca luam intreg parcul de autobuze din Bucuresti, eu zic ca polueaza cat un sfert din totalul masinilor din acest oras.

Edited by cavaliere, 04 August 2017 - 04:21.


#26
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005

View Posttfmercedez, on 03 august 2017 - 23:43, said:

Adevarul este ca masinile frantuzesti, mai vechi, poate nu aveau briz brizuri multe, nu aratau superb la design, dar rezista in timp si sunt ieftine de intretinut. In grecia vad multe vechituri, si majoritatea sunt frantuzesti sau japoneze. Peugeot 106, renaulturi  compacte din '80, Citroen saxo etc.  Nici nu se cuniaste culoarea vopselei pe ele dar merg!  Si chiar Fiat punto vad ca  rezista bine.
Da, si Fiat Punto e o masina foarte buna de oras. Nevasta-mea are una.

Quote

Dar BMW-ul seria 3 E90, 320 d, 2005-2006 cu motor m74 pe el, care venea din fabrica fara Dpf, ala o fi cazan si el? Prea se exagereaza cu noxele astea de zici ca majoritatea aveti toti euro7. Sa fim seriosi ca daca luam intreg parcul de autobuze din Bucuresti, eu zic ca polueaza cat un sfert din totalul masinilor din acest oras.
Nici macar Modeo-ul meu din 2008 nu are DPF :)....hihi. Si cica ar fi Euro4.

#27
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007
Nu credeam sa ma amuz pe un topic de jurnal de bord.
M-a facut sa zambesc cand am citit prima postare cand am vazut pozele si felul cum a fost relatat, pana la faza cu accidentul, si cum a ajuns masina "multicolora".  
E o bicicleta cu 4 roti si cu motor.  Important sa-i mearga franele.  
E genul de masina pe care nici nu o mai incui.

#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Are si telecomanda la inchiderea centralizata Posted Image  ; e tare haioasa mititica . Am fost zilele trecute plecat intr-o mini-vacanta cu cealalta masina ( un suv ) si cand am revenit acasa , am luat bombita la o tura , asa de " dor " si prima impresie a fost ca ma dau cu un kart Posted Image  , parca eram in mod " camuflaj " in trafic Posted Image
Va dati seama ca nici o femeie nu se uita cu admiratie spre mine cand apar cu bombita  , adica nu se uita deloc , hahahaha .

Edited by Baxon, 04 August 2017 - 10:29.


#29
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,448
  • Înscris: 15.06.2007
Daca merge clima iti sufla si'n fiola daca le bate soarele in cap pe marginea drumului la 45 de grade.

#30
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005

View PostBaxon, on 04 august 2017 - 10:27, said:

Am fost zilele trecute plecat intr-o mini-vacanta cu cealalta masina ( un suv ) si cand am revenit acasa , am luat bombita la o tura , asa de " dor " si prima impresie a fost ca ma dau cu un kart Posted Image  , parca eram in mod " camuflaj " in trafic Posted Image

Eu cat am fost in concediu am condus un Audi A2.  Cand am venit am trecut la Ford Mondeo break...parca conduc un tanc si nu imi ajunge soseaua Posted Image. Ca sa nu mai zic ca ma enerveaza diferenta de ambreiaj, frana si raportul de viteze...

Edited by tehnics, 04 August 2017 - 14:43.


#31
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Bombita detine si un claxon cu ton destul de grav , insa se pare ca tot degeaba : ieri in trafic vad un pieton care mergea pe strada fara nici o grija , m-apropiu tiptil si il claxonez cu frenezie sa dispara de pe carosabil , omul a sarit ca ars , picioarele luand-o inaintea corpului de zici ca l-a lins necuratul pe glezne , insa cand s-a intors spre mine si si-a coborat privirea la nivelui bombitei , expresia fetei era una de dezgust , probabil se astepta sa fie un vapor cu roti .. hahahahaha , priceless !!
Va trebui sa-I schimb cumva imaginea pt a atrage ceva priviri aprobatoare , deci , idei ?! Sa fie de bun gust adica sa nu ma puneti sa-I montez in eleron de doua ori mai mare , hehehhe .

#32
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Folie negrã,dar nu opaca + jante aliaj de bun simt ! Atat

#33
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
M-am gandit la niste jante aliaj vopsite alb ca si la modelul VTS . Folie autorizata rar e o idee buna , nu mi-am pus niciodata asa ceva .

#34
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005
La jante s-ar preta sa le ai din aluminiu cu o dunga rosie pe marginea jantei. Rosu cu albastru e misto. Cam asa
Inca un tuning ieftin este sa pui doua becuri sub grila din fata, intre grila si radiator. Cauta becuri cu led la 12V si le conectezi la pozitii de exemplu.

Edited by tehnics, 06 August 2017 - 09:55.


#35
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Pe masina albastra si cu dunga rosie, hmmm mie nu-mi place  ( rim stripes ) . Mai are si capota verde chiar nu vreau curcubeu Posted Image
Ceva jante de astea mi-ar place

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   46.42K   114 downloads

Edited by Baxon, 06 August 2017 - 10:00.


#36
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005
Pe poza aia, trage in paint niste dungulite rosii asa, aproximativ si vei vedea cum arata. Eu doar ti-am recomandat. Tu ti-o aranjezi cum doresti,
Capota si bara aia trebuie vopsite cu albastru.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate