Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Contestarea unei amenzi radar pentru viteza

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postgladiatore, on 03 august 2017 - 18:25, said:

Mai , eu conduc cum vreau eu , fara waze.uri , fara stres , fara nimic . Conduc de peste 10 ani , fara evenimente , o amenda in Italia pentru viteza , in 10 ani , si 2 in Romania in 30 de zile . Raspunde-ti-mi voi , stresati sau nu .....am sau nu dreptate cand ma refer la stres ?? PS . Nu am zgariat niciodata nici masina mea , nici pe a altuia .

  Conduc de 20 de ani in Romania si am 2 amenzi de radar cu depasire a vitezei cu 10-20 km/h 64in localitate, respectiv 72 pe limitare de 60 in afara. Si crede-ma ca eu conduc fara stres si fac 40.000km/an fara detector, fara waze si fara statie. Logica e simpla, vreau sa ajung mai repede ma trezesc mai de dimineata :)
Nu respect 100% limitele dar in localitate peste 70 nici in ruptul capului. Daca iti iese o caruta , bicicleta , copil etc in fata la 100 km/h nu cred ca te ajuta nici detectorul de radar nici waze si nici macar vestita statie.

#56
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Si eu merg toata tara, si eu merg si pe afara, si eu as vrea autostrazi, dar... Asta-i viata si viata e cea mai importanta.

Toata tara merg in localitati la limita si putin peste, adică sa nu incurc traficul, daca-i limita de 50 se merge la 59-60 pe pilot, daca e 70, mergem la 79-80.
Consider ca e un mers comod si sigur.
Cum zicea cineva mai sus, calculezi, cand ai nevoie sa ajungi, pleci mai devreme.
Daca e aglomeratie si întârzii, asta este, important e sa ajungi, la servici, la treaba sau acasa la familie.

Sa fiti sanatosi si atenti in trafic.
Imi doresc sa avem noroc in trafic, noroc si atentie.

Cu stima

#57
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Postcrocko.dilul, on 02 august 2017 - 21:02, said:

In aceeasi logica unii criminali in serie, pe alte meleaguri, pledeaza "nevinovat".
Stabiliti voi aspectele practice versus moralitatea acestei atitudini, ca eu ma abtin, nu vreau sa fiu sanctionat pe acest forum.
păi omul pledează vinovat... ceva îți scapă!

#58
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017
Si daca e vinovat, ce vrea sa conteste? Ca e vinovat, dar peste 4 luni ? :D

#59
mistique

mistique

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 09.04.2006

View Postgushpi, on 03 august 2017 - 14:30, said:

-achiziționezi detector radar si statie emisie receptie (costa cât 2 amenzi normale)
-instalezi WAZE pe mobil

astfel, io, nu mai plătesc amenzi de radar de fo 3-4 ani, la un parcurs de 70-100 km/zi

-Nu mi-am achizitionat detector radar si nici statie de emisie-receptie (de fapt statie nu mi-as lua nici daca m-ar plati cineva cu 100 lei/km, nu suport sa aud toti nespalatii cu glumele lor de rahat!)
-Nu mi-am instalat niciun rahat de waze pe telefon
Astfel, circuland regulamentar, nu am platit amenzi de niciun fel cel putin in ultimii 6 ani de cand fac naveta zilnic 120km/zi.

Edited by mistique, 16 August 2017 - 19:47.


#60
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
in ultimii ani nu mai poti conduce sub 80-90 km/h in localitate fara sa ai la 2 m in spate ditamai tir-ul , microbuz, autobuz, etc. doar cand e vreun radar anuntat lumea merge regulamentar.

#61
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostPoeOvidiu, on 03 august 2017 - 19:31, said:

Daca iti iese o caruta , bicicleta , copil etc in fata la 100 km/h nu cred ca te ajuta nici detectorul de radar nici waze si nici macar vestita statie.
Na, poate pe el il doare in perpulis. Cazare si mancare gratis daca da peste altii / alti copii, daca da peste ai lui mai face vreo 3 dintr-un foc [are balta peste / se descurca], poate ii moare capra vecinului [ura!], da peste vaca-soție [da' macar dadea lapte din cand in gand], lui nu i se intampla, pruncii care habar nu au cum sa se poarte/comporte cand vine vorba de o strada circulata sunt "balast" s.a.m.d.

No, amu nu-i chiar fain sa dai cu bocancu'n "zmeul strazilor" care stie ce face si e "meserias" cu permis de 10 ani, desi altii conduc de vreo 30-40+... Zic si eu.

#62
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
La aiurelile de le-ai scris , vrei si raspuns ??? Sau ai scris doar sa te afli in treaba ?? Intreb si eu .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate