Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Contestarea unei amenzi radar pentru viteza

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
angelo0707

angelo0707

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.05.2017
Salut ,
Tocmai ce am luat o amenda si am  nevoie de cateva pareri si observatii in legatura cu pasii ce urmeaza sa ii fac, sper sa ma puteti ajuta.
Am luat astazi, 02.08.2017 ,o amenda, pentru ca am fost prins de aparatul radar ,TRU CAM, in localitate cu 106 km la ora(limita fiind de 50 de km), ceea ce ii foarte probabil sa fie adevarat.
Am primit 9 puncte de amenda -1305 lei - si suspendarea permisului pe 90 de zile.
Ma gandesc sa fac contestatie la amenda. In mod normal nu as face asta , mai ales ca ma incadrez si la testul de reducere a perioadei de suspendare la 30 de zile, as platii cei 652.5 lei in 48 de ore si as lasa masina deoparte pentru 30 de zile, dar in cazul de fata nu ma pot lipsii de permis pentru urmatoarele 4 luni, deci contestatia vreau sa o fac sa aman suspendarea permisului pentru cateva luni.
As vrea sa stiu care sunt dezavantajele daca fac contestatie si ce ar trebui sa contest.
Procesul verbal din ce am vazut ii intocmit corect si nu cred ca poate fii ceva care sa duca la nulitatea lui .
Ma gandesc sa contest faptul ca nu am avut 106 km , ci sub 100 de km / ora , iar cei 7 km ar fii da-ti de marja de eroare al aparatului radar si sa cer sa imi arate verificarea aparatului radar si plansele foto.
Ii motiv valid pentru o contestatie ?
Sunt sanse ca in momentul in care am avut viteza maxima de 106 km/ sa fi fost in depasirea uni TIR , cea ce ar insemna ca pe plansele foto sa fie 2 masini , am inteles ca nu este legal si duce la anularea procesului verbal.
In mare,scopul meu ii sa aman cat mai mult  perioada de efectuare a celor 30 de zile de suspendare.
Acuma alta intrebare ii, ce pierd facand contestatie?
Planul meu ii urmatorul :
1.Intentionez sa platesc cei 652.5 lei in 48 de ore.
2.Fac contestatie la judecatoria Timisoara.
3. Pierd contestatia .( sau castig , caz in care pasii urmatori nu mai sunt valabili).
4 .Astept decizia finala
5.Ma inscriu la testul cu reducerea suspendarii la 30 de zile.

Intrebarile mele sunt:
a.Motivul enumerat de mine este valid ? daca nu ,care ar fi un motiv valid pentru a face contestatie ?
b.Tinand cont ca, contestatia se judeca in Timisoara , cat ar dura aproximativ procesul ?
c.Daca fac contestatie mai beneficiez de dreptul de reducere la 30 de zile a perioadei de suspendare?
d.Care ar fii costurile procesului in cazul in care pierd.
f.Daca pierd , jumatate din amenda platita de mine este suficienta , sau voi fii nevoit sa platesc si cealalta jumatate?
e.Daca castig se poate sa imi recuperez banii de amenda platiti?
Sansele de castig ma gandesc ca sunt minime , dar poate exista unele aspecte de care eu nu sunt constient si poate duc la nulitatea sau modificarea procesului verbal .

Multumesc frumos ,

#2
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Vestile proaste

a) aparatul ala are marja de eroare conform omologarii de +/- 2kmh , nu mai suntem la 1907
b.) aparatul ala poate masura simultan viteza pentru mai multe vehicule, nu mai suntem la 1907
c) oricine poate contesta ce vrea el, important e sa iti aprobe contestatia si conform a si b slabe sanse.

ps.
nu vreau sa colectionez puncte si vad ca sunt destui care spun cam ce imi trece si mie prin cap

Edited by Jammalan-the-Prophet, 02 August 2017 - 18:31.


#3
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017

 angelo0707, on 02 august 2017 - 18:19, said:


Sunt sanse ca in momentul in care am avut viteza maxima de 106 km/ sa fi fost in depasirea uni TIR ,

Si cum pui tirul in poza de la radar, cu fotosop?

#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Cumetre, ai gresit, platesti. Asta e. Nu intereseaza pe nimeni ca ai tu treaba 4 luni cu masina. Iti pui sofer.

#5
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Eu nu te condamn ca ai mers cu viteza , nu te condamn ca incerci sa scapi usor , toti cei care conducem , am facut la randul nostru prostii , am mers cu viteza , am incercat sa evitam amenzi . Totusi , parerea mea e ca te gasesti intr-un mare necaz . Viteza pe care zici ca o aveai , e foarte mare in localitate . In Italia , pentru depasirea vitezei cu dublul admis , te lasa pieton 6 luni .
Imi pare rau de asa necaz , dar legal nu cred ca ai ce face . Accepti ce urmeaza si data viitoare fii mai atent la viteza . Sper sa nu te fi deranjat cu asa coment .

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai chiar a depasit un tir in zona aia si vrea sa spuna ca nu el avea acea viteza, el mergea frumos cu 50/ora pe partea stanga si tirul-racheta l-a depasit prin dreapta, cu 106/ora.

#7
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
Pe scurt încearcă să speculeze fisura în lege care-i permite să conducă până la soluționarea contestației. Eu sunt de acord dar aș mai adăuga o prevedere în lege. Dacă pierzi să ți se dubleze sancțiunea.

#8
daybreak246

daybreak246

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 05.07.2014

 colombo2003, on 02 august 2017 - 18:25, said:

Tie nu iti e asa un pic rusine?
Ceea ce zici tu era corect daca noi aveam o infrastructura decenta(Autostrazi,daca stii ce sunt alea) Asa cand sunt nevoit sa circul prin satuce cu 50km sau in spatele unei carute, eu ii dau goarna fara rusine cand prind un petec de drum drept.

Edited by Dany_Darke, 02 August 2017 - 21:37.
limbajul


#9
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Sansele sunt slabe, spre 0. Poti incerca, dar cred ca mai mult te complici.
Plateste amenda in termen (adica la jumate) - baga testul pentru recuperare dupa 30 zile si gata. Luna aia te descurci tu cumva.

Ca si invatatura de tras de aici - daca iti place viteza, macar impune-ti niste reguli simple, una fiind " niciodata nu depasesc viteza cu peste 50km/h". E limita de 50, nu te du peste 90.
Asta asa, ca idee - ca mai ales in localitati nu e bine sa mergi cu viteze din astea, oricat te-ai grabi. Carute, animale, betivi, betivi pe bicicleta, babe bete, babe surde, copii......etc.De la 50 la 100km/h distanta de franare creste de 4 ori.

#10
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016

 daybreak246, on 02 august 2017 - 19:20, said:


Ceea ce zici tu era corect daca noi aveam o infrastructura decenta(Autostrazi,daca stii ce sunt alea) Asa cand sunt nevoit sa circul prin satuce cu 50km sau in spatele unei carute, eu ii dau goarna fara rusine cand prind un petec de drum drept.
Inainte sa spunem cuvinte,ideal e sa folosim si creierul,pentru cine il are...desigur.
Cine te grabeşte?
Daca nu avem infrastructură atunci eşti forțat să mergi în limita bunului simț, nu să sfidezi legile pe motiv că "nu avem străzi".

#11
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 caiuscorneliu, on 02 august 2017 - 19:18, said:

Pe scurt încearcă să speculeze fisura în lege care-i permite să conducă până la soluționarea contestației. Eu sunt de acord
Eu nu, cine incearca sa faca asa trebuie sa fie pedepsit exemplar.

#12
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
Pai si ce faci? Îmi trunchezi mesajul? Dacă pierde să-i dubleze pedeapsa. Dacă câstiga înseamnă că are dreptate si nu-l mai recompensează nimeni pentru suspendarea executata, iar nu e corect.
Nu mă refer la cazul lui, că a recunoscut că e vinovat, ci în general, la contestatii de genul.

Edited by caiuscorneliu, 02 August 2017 - 19:45.


#13
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Cei care tot ii trageti pe aici ca omul trebuie '' crucificat '' , ori sunteti biciclisti , ori va credeti Sfanta Tereza . Nu incurajez incalcarea legilor , dar fiecaruia ni sa intamplat ca fara sa ne dam seama , am depasit viteza legala . In Romania , in loc sa fii atent la strada , trebuie sa fii cu ochii pe chilometraj . Cu masinile din ziua de azi , nici nu-ti dai seama cand ai depasit limita cu 20-30 de km . ai sa nu ne batem joc , si sa recunoastem ca toti gresim , toti suntem supusi greselilor . Mi sa intamplat si mie , 40 in plus fata de normal , am platit amenda si gata . Cine e fara pacat , sa arunce prima piatra . Din ce vad eu pe aici , avem doar ne-pacatosi . :)

#14
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014

 caiuscorneliu, on 02 august 2017 - 19:18, said:

Pe scurt încearcă să speculeze fisura în lege care-i permite să conducă până la soluționarea contestației. Eu sunt de acord dar aș mai adăuga o prevedere în lege. Dacă pierzi să ți se dubleze sancțiunea.

Nu chiar. Sa ti se anuleze pe viata fara drept de redobandire. Ca prea multe contestatii de 2 lei se fac.

#15
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
BAi frate ce de justitiari aici... Omul nu are nimic cu amenda, recunoaste ca a avut viteza aia. Voi stiti sa cititi? Ar vrea daca se poate sa ispaseasca pedeapsa peste 4 luni.
Si aici e de discutat poate nu e corect ce vrea dar...: poate o ruda bolnava ce trebuie dusa la cateva zile la spital, poate are nevasta gravida si asteapta sa nasca, poate pentru unul din motivele astea s-a si grabit acum.
In rest ce sa zic? De aia e Romania cum e, toata lumea vrea sa vada ce face celalalt, sa o pateasca daca se poate, sau daca vreti voi, "capra vecinului"...

#16
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,367
  • Înscris: 06.02.2008
Da. Sunt sigur că e asa si că multi practică asta cu contestarea în instanta aiurea, majoritatea. Ca si cazul de fata. Dar dacă are un agent ciudă pe tine sau ti-o coace? Se mai fac si abuzuri. Suspendarea permisului până la câstigul în instantă nu ti-o mai compensează nimeni.

Edited by caiuscorneliu, 02 August 2017 - 20:00.


#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Lasati omul s-o conteste, e dreptul lui. Nu are o problema cu amenda, are o problema cu Politia cu Guvernul... Cum avem toti...

#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 daybreak246, on 02 august 2017 - 19:20, said:

Ceea ce zici tu era corect daca noi aveam o infrastructura decenta(Autostrazi,daca stii ce sunt alea) Asa cand sunt nevoit sa circul prin satuce cu 50km sau in spatele unei carute, eu ii dau goarna fara rusine cand prind un petec de drum drept.
Inainte sa spunem cuvinte,ideal e sa folosim si creierul,pentru cine il are...desigur.
Infrastructura nu are nimic de-a face cu incorectitudinea in trafic. Ca tu. respecti sau nu legislatia, e treaba ta, permisul tau, viata ta. Dar cand prin incónstienta de care dai dovada, pune in pericol si viata altora, se schimba datele problemei. Iar atitudinea gen "Nastase", nu-si are loc in probleme de trafic. Asa incat, circula tu cum vrei, dar nu mai da sfaturi "itelepte" si altora dispusi sa incalce legislatia. Lasa-i s-o faca pe barba si banii lor.Si nu e corect sa te legi de creierul altora, atunci cand nu faci dovada ca-l folosesti corect pe al tau.
Cat despre initiator, in loc sa fii multumit ca te-ai ales doar cu cat te-ai ales, faptul ca persisti in a face pe "nevinovatul" si sa incerci sa eludezi consecintele faptelor tale, nu-ti face deloc cinste.  Te aseaza de drept, in randul "cocalarilor", adica o sub specie de asa zis "om".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate