Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Achizitie masina SH. 5k euro Buget.

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
kristall33

kristall33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.08.2017
1. Buget de achizitie : 5.000 euro (am si bani deoparte pentru acte, distributie si revizie).
2. Sunt tanar , doresc o masina din care sa nu-mi fie rusine sa cobor, sa arate bine pentru varsta mea, nu am nevoie de mult loc in portbagaj (aka break) dar totusi sa fie putin pentru ca mai plec la mare si la munte odata pe an. Merg doar eu cu ea  pana la servici, in oras cu prietenii, in orasul vecin la piscina odata pe saptamana, si ce mai am de rezolvat probleme personale...e a2-a masina dar nu am fost atent la prima sa calculez ca-ti km fac... tot ce stiu e ca merg mult cu ea.
3. Preferinte pentru Diesel/ Benzina : Am avut doar o masina si a fost diesel. Nuprea stiu ce vreau sincer... dar parca nu as vrea o masina cu un consum de 11-12 in oras ( conduc agresiv )
4. Cutie Manuala.
5. Nu imi plac fordurile in general si nici Skoda Octavia 2.

Am facut acest post deoarce stau cu banii in mana de o saptamana si tot citesc pe internet si nu ma pot hotara... foarte multe pareri impartite si nimeni sa vina sa-mi zica " uite , eu am avut masina X , am mers Z km cu ea , ti-o recomand " . Am intrebat si prieteni... majoritatea imi sugereaza sa-mi iau un Passat ~2006/2007/2008 ( B6 ) deoarece asta si-ar lua ei daca ar fi in locul meu... totusi ei judeca dupa aspect si din auzite..  Am intrebat un domn priceput care munceste la o statie ITP de mult timp.. el mi-a recomandat Skoda Octavia 2 1.9 105HP pentru ca e fiabila.. dar nu-mi place deloc cum arata. L-am intrebat si de Passat (deoarece imi plac cum arata) si mi-a sugerat aceeasi motorizare...
Am nevoie de o masina atractiva si interesanta gen BMW , am o varsta si caut sa ma distrez acum nu sa-mi iau o Skoda Octavia 2 din care atunci cand cobor sa las impresia ca am trei copii acasa care ma asteapta.
Totusi nu stiu daca BMW e alegerea potrivita deoarece nu stiu cat de fiabile sunt (nu caut cea mai fiabila masina dar nici o tocatoare de bani)... am auzit ca ar fi greu de intretinut ( vorbesc de seria trei ~2005 deoarece aici pare a se incadra bugetul meu)

Nu ma pricep la masini... nu stiu ce sa aleg.. stiu doar ce caut.
Va rog daca puteti sa ma ajutati.
As prefera raspunsuri de la persoane care stiu despre ce vorbesc; nu de la persoane care vorbesc din auzite sau doar ca sa mai faca un post in plus.

Va multumesc anticipat.

#2
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,491
  • Înscris: 24.12.2005
Dacă vrei o mașină care să nu te coste mult, la bugetul tău ar fi bine să te orientezi spre benzină. La fel, dacă nu te interesează enorm portbagajul și vrei să nu arate bătrânește, eu cred că ceva din clasa compactă ar fi potrivit.
Mai mult de sfaturile astea generale, nu te pot ajuta. Eu am condus mult Citroen, Peugeot, Skoda, Ford și Toyota, așa că despre BMW știu din auzite.

Edited by asul, 02 August 2017 - 15:54.


#3
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,300
  • Înscris: 02.02.2006
Nu mă pricep la mașini, caut o mașină ușor și ieftin de întreținut, deci vreau BMW.

Nu te supăra pe mine, dar mașinile performante sunt pentru cei care știu ce să facă cu ele și cei care știu și își permit să le întrețină. Tu nu ești în nicio categorie. Lasă hormonii acasă și ia-ți o mașină normală, oricare ar fi ea, că nu impresionezi pe nimeni dacă ai BMW la 20 ani (sau câți ai). Un BMW de 5k de euro își permite aproape oricine, nu-ți mai crește o pereche de oo de la asta. Din contră, din oficiu vei fi doar un alt cocalar.

Edited by alexcrist, 02 August 2017 - 15:57.


#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,497
  • Înscris: 30.10.2003
Recomand Audi A3. E facuta pentru tineri, asta daca gasesti una intretinuta bine.

Taica-miu are un Polo de 1.2 imi place cum zboara de la semafor ... daca esti singur in masina si nu ai 200 kg. Taica-miu e cam zgarcit asa si nu s-a plans de masina. A avut problema cu un motoras de la aerul conditionat, l-am gasit foarte greu. In rest merge si acum bine.

Edited by Bursul, 02 August 2017 - 16:03.


#5
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View Postkristall33, on 02 august 2017 - 15:43, said:

doresc o masina din care sa nu-mi fie rusine sa cobor,
Adica sa fii smecher?

#6
kristall33

kristall33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.08.2017

View Postasul, on 02 august 2017 - 15:53, said:

Dacă vrei o mașină care să nu te coste mult, la bugetul tău ar fi bine să te orientezi spre benzină. La fel, dacă nu te interesează enorm portbagajul și vrei să nu arate bătrânește, eu cred că ceva din clasa compactă ar fi potrivit.
Mai mult de sfaturile astea generale, nu te pot ajuta. Eu am condus mult Citroen, Peugeot, Skoda, Ford și Toyota, așa că despre BMW știu din auzite.
Clasa compacta? Adica?

View PostBursul, on 02 august 2017 - 16:00, said:

Recomand Audi A3. E facuta pentru tineri, asta daca gasesti una intretinuta bine.
Ai avut ? cum e cu intretinerea la a3? am auzit ca audi ar fi clasa "premium" si te costa sa intretii una

#7
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
fiind tânăr poate un polo este recomandat. la BMW este un topic pe care trebuie să-l citești ca să știi la ce te înhami...

https://forum.softpe...-automata-2005/

#8
kristall33

kristall33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.08.2017

View PostsSorsy, on 02 august 2017 - 16:01, said:

Adica sa fii smecher?
Adica sa nu arate "batraneasca" ... plictisitoare din toate punctele de vedere.

#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,497
  • Înscris: 30.10.2003

View Postkristall33, on 02 august 2017 - 16:02, said:

Ai avut ? cum e cu intretinerea la a3? am auzit ca Audi ar fi clasa "premium" si te costa sa intretii una
Nu am avut, insa e cam prezenta pe drumurile noastre si gasesti piese destul de usor.

#10
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008
Haudi e premium si costa, da` nici BMW-ul nu e caruta si nu il repari cu banii de cico

#11
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

View Postkristall33, on 02 august 2017 - 16:03, said:

Adica sa nu arate "batraneasca" ... plictisitoare din toate punctele de vedere.
Da un exemplu de masina "batraneasca" din punctul tau de vedere.

#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
De parca daca tipul ala lucreaza la ITP e mare cunoscator si stie el ca octavia 2 1.9tdi e cea mai buna.

#13
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008

View Postkristall33, on 02 august 2017 - 15:43, said:

Nu ma pricep la masini...
...
...nu sa-mi iau o Skoda Octavia 2 din care atunci cand cobor sa las impresia ca am trei copii acasa care ma asteapta.
...
Dupa ce ca nu te pricepi, mai ai si o mentalitate paguboasa!
Pun ramasag ca nici macar nu te-ai urcat (nu mai zic de condus) macar una dintre cele doua modele...

#14
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,491
  • Înscris: 24.12.2005

View Postkristall33, on 02 august 2017 - 16:02, said:

Clasa compacta? Adica?

Ai avut ? cum e cu intretinerea la a3? am auzit ca Audi ar fi clasa "premium" si te costa sa intretii una

Compactă înseamnă Golf, Focus, Leon, 307, C4, i30, Alfa 147...
Adică de A3 ai auzit că e scump ca întreținere și de BMW nu? Joacă amândouă în aceeași categorie, să știi.

#15
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Cauta un A3, Leon, Golf dupa 2005 1.6 benzina. Consuma destul dar macar sunt motoare simple fara complicatii.
Uite un exemplu https://www.olx.ro/o...d2d162;promoted
Important e sa fie o masina cu istoric macar partial verificabil si in stare tehnica buna.
La 5000 gasesti seria 3 foarte rulate si posibil sa bagi multi bani sa o aduci pe linia de plutire.
Japonezele posibil sa le gasesti tot batranesti (Swift, Corolla, Auris, Lancer, etc.)

Edited by uhu10uhu, 02 August 2017 - 16:28.


#16
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Un Volvo c30 1.6 benzina, cred ca gasesti la 5k.

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c6/Volvo_C30_T5_2.jpg/1280px-Volvo_C30_T5_2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Am inteles ce vrei.
Variantele care ti le recomand sunt :
1. BMW seria 1
2. Honda Insight - hibrid
https://www.autovit....html#560736c359
https://www.autovit....html#8689737e2f

#18
kristall33

kristall33

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.08.2017

View PostReynolds, on 02 august 2017 - 16:11, said:

Da un exemplu de masina "batraneasca" din punctul tau de vedere.
https://www.autovit....html#ff8f125790
https://www.autovit....html#ff8f125790
https://www.autovit....html#871b8e3a65
https://www.autovit....html#9990e9c47d
https://www.autovit....html#871b8e3a65
https://www.autovit....html#871b8e3a65


View Postbadboy69on, on 02 august 2017 - 16:11, said:

Haudi e premium si costa, da` nici BMW-ul nu e caruta si nu il repari cu banii de cico
Stiu, doar intrebam.

View Postcolombo2003, on 02 august 2017 - 16:16, said:

Dupa ce ca nu te pricepi, mai ai si o mentalitate paguboasa!
Pun ramasag ca nici macar nu te-ai urcat (nu mai zic de condus) macar una dintre cele doua modele...

Am muncit ca sofer in doua locuri diferite... unul dintre ele era service multi marca si am muncit doua luni..am condus foarte multe masini diferite... adevarat nu am condus Skoda Octavia 2 dar nu-mi plac deloc cum arata.

View Postbadsica, on 02 august 2017 - 16:19, said:

Un Volvo c30 1.6 benzina, cred ca gasesti la 5k.

Nu stiu nimic despre volvo sincer.
Intretinere? consum ? Fiabilitate?


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate