Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

BIOS ul nu vede stickul/dvd bootabil

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 22.05.2011

View PostBibulus, on 02 august 2017 - 17:43, said:

Ti-e rusine? Posted Image
Rusine de ce ? Mi-e lene mai mult.

#20
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am patit si eu ce ai patit tu cu un laptop care avea o distributie Linux si pana nu am sters toate partitiile in afara partitiilor OEM si a partitiei EFI din Gparted (de pe un Live CD cu Ubuntu) nu am reusit sa bootez de pe stick cu Windows.
Totusi, poti incerca sa faci asta de pe stick-ul cu Windows, daca poti boota de pe el, fie in mod UEFI, fie in mod Legacy, indiferent ce stil de partitionare (GPT sau MBR) are HDD-ul...
La nevoie elimini partitiile chiar din instalarea respctiva de Linux. Nu stiu daca va functiona, dar in anumite distributii Linux poti formata intreaga partitie root, fara probleme, fara erori, deoarece Linux poate functiona si doar cu ce se afla deja incarcat in RAM si nu blocheaza fisiere pe HDD (doar daca exista un fisier swap, in loc de partitie swap, atunci trebuie sa il pui pe off).
De fapt, ar trebui sa fie suficient sa stergi partitia /boot, daca exista sau partitia pe care se afla bootloaderul, ori sa stergi fisierele de boot ale lui Linux dupa ce montezi partitia EFI, daca HDD-ul este GPT.
Dar personal nu as face nimic din toate acestea fara un backup. In unele cazuri, restaurarea partitiilor originale poate fi obligatorie pentru returnarea produsului sau acceptarea in garantie. Totusi, daca vrei sa instalezi Windows 10, nu cred ca vor exista probleme, deoarece mai mult ca sigur notebook-ul respectiv este proiectat pentru Windows 10.

Edited by _-_, 02 August 2017 - 19:00.


#21
dane-boy

dane-boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 08.02.2004
Am pățit același lucru cu acest UEFI la ASUS. Nu are CSM ca optiune, Secure Boot este dezactivat. N-am reușit sa vad stickul ca device dispozitiv in ordinea de boot. Pe sistemul "nu se ridica dar uite ce frumos atârnă" am învățat-o pe d-na respectiva sa folosească EndlessOS si i se pare foarte ușoară utilizarea pentru net, mail, print etc.

#22
JohnCo2

JohnCo2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 20.10.2011
Salut! Am cumparat astazi un Asus VivoBook Max , cu OS ENDLESS preinstalat...si nu stiu cum sa fac sa imi booteze de pe usb... intru in bios dar imi da ca si posibilitati de bootare doar endless-ul...
A mai intampinat cineva genul acesta de probleme?
Mi-as dori sa instalez Windows 10 , in locul OS-ului Endless.

Multumesc!

#23
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Vezi in BIOS la discuri, poate-ti vede stickul ca usb hdd sau ceva asemanator, daca-i asa il selectezi ca disc de pe care sa booteze.

LE: uite o alta discutie pe aceeasi tema: https://forum.softpe...uldvd-bootabil/

Edited by shogun1, 03 August 2017 - 13:19.
Completari


#24
JohnCo2

JohnCo2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 20.10.2011

View Postshogun1, on 03 august 2017 - 13:14, said:

Vezi in BIOS la discuri, poate-ti vede stickul ca usb hdd sau ceva asemanator, daca-i asa il selectezi ca disc de pe care sa booteze.

LE: uite o alta discutie pe aceeasi tema: https://forum.softpe...uldvd-bootabil/
La Boot ...am doar posibilitatea sa selectez
BOOT Option #1 UEFI OS Endless
sau
BOOT Option #2 OS Endless

#25
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
La ASUS apeşi tasta Esc în muomentul când apare sigla şi se afişează un meniu de boot.

#26
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Nu la sectiunea Boot, la sectiunea discuri. Iti spun mai exact dupa amiaza cand ajung acasa. Eu am un Lenovo la care stickurile usb sunt "vazute" ca hdd-uri usb.

LE: poti incerca ce se spune pe celalalt topic, formatarea completa si recrearea tabelei de partitii.

Edited by shogun1, 03 August 2017 - 13:25.


#27
dane-boy

dane-boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 08.02.2004
Nu merge nicicum. Nu are CSM ca optiune, Secure Boot este dezactivat. N-am reușit sa vad stickul ca device dispozitiv in ordinea de boot. Pe sistemul "nu se ridica dar uite ce frumos atârnă" am învățat-o pe d-na respectiva sa folosească EndlessOS si i se pare foarte ușoară utilizarea pentru net, mail, print etc.

#28
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Intr-un fel sau altul trebuie sa mearga! Dar cei ce vor windows si-si cumpara scule cu Linux isi cam merita soarta!

#29
JohnCo2

JohnCo2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 20.10.2011

View Postshogun1, on 03 august 2017 - 13:28, said:

Intr-un fel sau altul trebuie sa mearga! Dar cei ce vor windows si-si cumpara scule cu Linux isi cam merita soarta!
Asa sunt mai toate... nu am avut de ales. Mi am ales laptopul... si mi au comunicat ca vine cu ENDLESS preinstalat... am mai avut laptopuri cu alte sisteme preinstalate..si ma descurcam. dar asta ma bate tare

#30
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Pe celalalt topic initiatorul spune c-a rezolvat.
Daca nu, fie mergi la un atelier specializat sa-ti instaleze altcineva windozul, fie-l returnezi, mai pui cateva sute de lei si-ti iei laptop cu windos, sunt destule!

#31
dane-boy

dane-boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 08.02.2004
Eu m-am dat bătut. Nu ca mi-ar fi parut chiar rău. Endless e destul de bine închegat numai bun pentru cineva care nu cauta in dedesubturi. Paradigma de utilizare se aseamănă cu un smartphone. Spor!

#32
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 22.05.2011

View PostJohnCo2, on 03 august 2017 - 13:22, said:

La Boot ...am doar posibilitatea sa selectez
BOOT Option #1 UEFI OS Endless
sau
BOOT Option #2 OS Endless
Fa stick ul cu Rufus si selectezi optiune GPT for UEFI. O sa il recunoasca, dar nu cred ca o sa ti intre in boot.

@shogun : N-am rezolvat, m am dat si eu batut, daca era al meu mai incercam dar asa i l am dat inapoi Posted Image . Daca ai timp si vrei batai de cap, incearca aia cu formatarea partitiilor , pare a fi calea sigura.

Edited by jmek4you, 03 August 2017 - 13:38.


#33
JohnCo2

JohnCo2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 20.10.2011
Si eu am aceasi problema cu laptopul Asus VivoBook Max si cu sistemul endless. exista si alta varianta? in afara de invatarea utilizarii OS Endless? :)

#34
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Cu ESC nu intra in meniul de boot? Sau cu F8.

#35
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Carte tehnica/ manual de utilizare nu aveti? Vedeti poate-i blocat USB Interface. Cititi manualul!
http://cdn.cnetconte...990c56dd91d.pdf

#36
JohnCo2

JohnCo2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 20.10.2011
In Boot menu...se ajunge ... doar ca acolo nu avem posibilitatea sa alegem bootarea de pe usb sau dvd. poti alege doar UEFI OS Endless sau simplu OS Endless

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate