Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Plafon facturare intracomunitar - neplatitor T.V.A

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009
Salut,

Problema se da asa: o firma neplatitoare de TVA in RO lucreaza cu o firma platitoare de TVA din UK. Dupa cateva luni de facturare, firma din UK isi da seama ca firma din RO trebuie neaparat sa aiba cota de TVA intracomunitar.

Contabilul firmei din RO spune ca nu este adevarat, atata timp cat nu este depasit un plafon de facturare de 10k euro.

Contabilul firmei din UK spune ca nu exista un plafon de facturare de 10k euro.


Amandoi isi sustin parerea vehement, iar eu(firma din RO) sunt prins intre cei doi contabili. Am nevoie de o a 3-a parere. Nu exista bunuri, toate facturile sunt pe servicii.


Wtf needs to be done?

#2
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017

 MeT4L, on 02 august 2017 - 14:56, said:

Nu exista bunuri, toate facturile sunt pe servicii.
Ce fel de servicii? Acum vreo doi ani UE a introdus reglementari speciale pentru serviciile electronice.

#3
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009
Servicii electronice, mai mult sau mai putin. Se factureaza "Prestari servicii Marketing" cu pret / ora.

#4
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017
Nu cred ca te incadrezi la servicii electronice: https://ec.europa.eu...vat_2015_en.pdf


Poate te ajuta: http://ec.europa.eu/...supply_services

Example 19: For accountancy services supplied by a Bulgarian company to a business customer with his place of business in Austria, Austrian VAT must be charged. If the Bulgarian supplier is not established in Austria, the Austrian customer will account for VAT under the reverse charge mechanism.

Example 21: Advertising services supplied by an Italian company to a public authority in Spain which, because of its intra-Community acquisitions of goods, is identified for VAT purposes, are taxed in Spain using the reverse charge mechanism.


Deci, in cazul tau, compania client va trebui sa plateasca TVA-ul britanic. Tu nu adaugi niciun TVA romanesc.

#5
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009
@dd13 Corect, dar atunci eu tot trebuie sa imi inregistrez un VAT number pentru intracomunitar doar, pe care el sa poata face reverse taxation, nu?

Pe langa asta, oare de unde stie de acel plafon de 10k euro? Cred ca de aici: http://www.avocatnet...ticles/id_42227

"Persoana impozabilă care are sediul activitătii economice în Romania, care nu este înregistrată în scopuri de TVA şi nu este obligată să se înregistreze în scopuri de TVA poate solicita înregistrarea specială în scopuri de TVA, pentru operaţiuni intracomunitare în cazul în care realizează achiziţii intracomunitare de bunuri de la plătitori de TVA din alte state membre, sub nivelul plafonului de 10.000 euro în cursul anului calendaristic , anunță Direcția Generală Regională a Finanțelor Publice Cluj-Napoca."

Dar din ce zice aici eu inteleg ca trebuie cota de TVA daca NU(adica fix invers de ce zice contabilul meu) trec de 10k? Dar ce se intampla daca trec de 10k? Personal note: Sa ii frec pe idiotii care scriu codul fiscal.


L.E.: pot sa facturez si design daca e pana acolo si atunci e 100% electronic product. Dar ma ajuta?

Edited by MeT4L, 02 August 2017 - 15:52.


#6
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017

Quote

"pentru operațiuni intracomunitare în cazul în care realizează achiziții intracomunitare de bunuri de la plătitori de TVA din alte state membre"


Din ce inteleg eu, tu (firma romaneasca) faci vanzari, nu achizitii. Deci ce ai citat nu se aplica pentru tine.


Nu sunt contabil, dar lucrez ca PFA tot pentru prestari servicii in UE si in cazul prezentat de tine eu sunt 99% convins ca firma client din UK, care este inregistrata ca platitoare de TVA in UK, trebuie sa adauge si sa plateasca TVA-ul din UK prin metoda "reverse charge mechanism".

Daca si firma din UK ar fi fost neplatitoare de TVA, atunci niciunul dintre voi nu ar fi platit TVA. Faptul ca tu esti inregistrat sau nu ca platitor de TVA in Romania este irelevant in cazul de fata.

#7
MeT4L

MeT4L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 19.10.2009
Problema e ca din ce am inteles de la firma din UK, ei nu pot face "reverse charge" fara sa aiba cota de TVA pusa pe factura, ca nu au ce deduce atunci. Si e ceva mindfuck fiscal, in sensul in care eu le trimit o factura neplatitoare si ei nu au cum sa justifice ca factura respectiva are sau nu TVA in ea.

O sa mai intreb in stanga/dreapta.

#8
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
Solutie: faci cerere de înregistrare in ROI, sa ti se dea cod in scop de TVA. Tu ramai in continuare neplătitor.


#9
act_of_terrorism

act_of_terrorism

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.03.2007
Firma din Ro, ce prestesteaza servicii intracomunitare trebuie sa aiba CIF de TVA intracomunitar. Necesita inscrierea in ROI si obtinerea de la ANAF a unui cod de TVA folosit exclusiv pentru tranzactii intracomunitare.
Cand ai codul de TVA intracomunitar tu facturezi ca si pana acum, insa la rubrica de TVA sau undeva pe factura trebuie sa treci 'Reverse TAX'. Asta ii ajuta pe ei sa inregistreze corect factura si sa poata sa deduca TVA-ul.

Treaba cu plafonul de 10.000 de euro e cam asa:
Tu esti firma in RO, neplatitoare de TVA si doresti sa achizitionezi bunuri din UE. Statul roman iti acorda o facilitate: pana la suma de 10.000 euro (valoare de la data aderarii cand 1e=3.5 lei; acum ar veni ~7000e) poti achizitiona produse fara a fi necesar sa te mai inscrii in ROI si sa obtii cod special de TVA. Furnizorului ii vei da CIF-ul din Romania si el iti va adauga TVA-ul din tara lui. Daca depesesti aceasta suma, esti obligat sa te inscrii in ROI si sa folosesti CIF-ul dat de ANAF, tu atunci putand sa il dai pe acesta si vei plati furnizorului factura fara TVA, urmand a plati TVA in Romania pentru produsele achizitionate. Din ce stiu eu acest lucru este valabil doar pentru produse, nu si pentru servicii.

Nu sunt contabil, insa detin un SRL prestator de servicii (dezvoltare software) si clientul din UE mi-a cerut obligatoriu CIF valid VIES( cod TVA valabil intracomunitar) ca sa poata inregistra facturile. Sunt cateva grupuri de contabilitate pe facebook (ex: Tax Advisors Group), iti recomand sa mai ceri o opinie si acolo.

#10
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Dragi colegi de la data de 1 ianuarie 2017 orice firma platitoare de TVA in Romania a fost inregistrata automat in roi.
Nu esti platitor de tva nu ai cum factura cu tva.
Oricum si daca ai fi platitor de tva tot nu ai putea factura cu tva pt sunt tari diferite cu tva diferit.
Deci daca erai platitor de tva puteai factura cu tva doar catre alta firma din Romania nu din alta tara

#11
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

 MeT4L, on 02 august 2017 - 14:56, said:

Salut,

Problema se da asa: o firma neplatitoare de TVA in RO lucreaza cu o firma platitoare de TVA din UK. Dupa cateva luni de facturare, firma din UK isi da seama ca firma din RO trebuie neaparat sa aiba cota de TVA intracomunitar.

Contabilul firmei din RO spune ca nu este adevarat, atata timp cat nu este depasit un plafon de facturare de 10k euro.

Contabilul firmei din UK spune ca nu exista un plafon de facturare de 10k euro.


Amandoi isi sustin parerea vehement, iar eu(firma din RO) sunt prins intre cei doi contabili. Am nevoie de o a 3-a parere. Nu exista bunuri, toate facturile sunt pe servicii.


Wtf needs to be done?

1) daca tu prestezi servicii catre firma din UK: trebuie sa iti iei cod special de tva inainte de prestarea serviciilor. Cel din UK isi face taxare inversa (reverse charge), tu depui declaratia 390 si asta e tot.
Cod fiscal art 317 (1) b ) - persoana impozabilă care are sediul activității economice în România, neînregistrată și care nu are obligația să se înregistreze conform art. 316 și care nu este deja înregistrată conform lit. a), c) sau d) ori a alin. (2), dacă prestează servicii care au locul în alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligată la plata taxei conform echivalentului din legislația altui stat membru al art. 307 alin. (2), înainte de prestarea serviciului; Norme metodologice
2) daca tu achizitionezi servicii de la firma din UK: trebuie sa iti iei cod special de tva inainte de achizitia serviciilor. Tu ii dai celui din UK codul de tva special, iti emite factura fara tva. Tu depui iar declaratia 390 si platesti tva la statul roman prin declaratia 301 si asta e tot.
Cod fiscal art 317 (1) c)  - persoana impozabilă care își are stabilit sediul activității economice în România, care nu este înregistrată și nu are obligația să se înregistreze conform art. 316 și care nu este deja înregistrată conform lit. a), b )sau d) ori a alin. (2), dacă primește de la un prestator, persoană impozabilă stabilită în alt stat membru, servicii pentru care este obligată la plata taxei în România conform art. 307 alin. (2), înaintea primirii serviciilor respective; Norme metodologice

Cel din UK are dreptate. Contabilul tau e foarte slab daca nu stie asta (no offence, chiar daca lucrez in bransa).
Ideea e ca acest tva undeva trebuie platit.

Faza cu cei 10.000E este valabila doar pt achizitia de bunuri sub acest plafon, iar partenerul din UE iti pune pe factura la plata tva-ul lor local. Insa nu e cazul in situatia de fata

PS daca ai facturat servicii fara cod de tva valid intracomunitar esti pasibil de amenzi la un control.


 Nytro84, on 03 august 2017 - 18:58, said:

Dragi colegi de la data de 1 ianuarie 2017 orice firma platitoare de TVA in Romania a fost inregistrata automat in roi.
Nu esti platitor de tva nu ai cum factura cu tva.
Oricum si daca ai fi platitor de tva tot nu ai putea factura cu tva pt sunt tari diferite cu tva diferit.
Deci daca erai platitor de tva puteai factura cu tva doar catre alta firma din Romania nu din alta tara

@Nytro84: Nu spune aberatii, codul fiscal fiind destul de complex:
1) ROI-ul a fost abrogat incepand cu 01.01.2017, deci nu avea cum sa fie inregistrata automata in ROI. De fapt ai vrut sa spui ca incepand cu 01.01.2017 orice cod de tva valid in Romania (de oricare ar fi el) este valid si in VIES (UE) si nu mai exista acel ROI din trecut.
2) Gresit. Facturezi fara tva in UE insa trebuie sa ai acel cod de tva special (operatiunea fiind taxabila la beneficiar). Facturezi fara tva in RO. Pt ambele trebuie sa fi sub plafonul de 220.000lei. Daca depasesti plafonul de tva la primul caz ii dai noul cod de tva normal celui din UE pt facturare fara tva (reverse charge) iar la al doilea caz in RO pui tva pe factura
3) Iarasi gresesti, insa de data asta ca si concept intrucat chiar daca facturezi fara tva beneficiarul isi inregistreaza reverse charge (adica isi colecteaza si deduce tva in acelasi timp)
4) Iar gresesti: daca esti platitor de tva si vrei sa facturezi o firma din UE ce nu are cod de tva atunci ii pui pe factura tva romanesc intrucat se considera ca tranzactia este operatiune locala neavand codul de tva valid al beneficiarului pt a ii emite factura fara tva.

Edited by costinuti, 03 August 2017 - 19:50.


#12
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
@costinuti A furnizat un raspuns corect si complet. Restul spam inutil.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate