Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

update bios?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Lyrics

Lyrics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 02.09.2010
salut, am si eu o intrebare. Aceasta placa de baza necesita update la BIOS? https://www.evomag.r...51-3210780.html
Multumesc.!

#2
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,819
  • Înscris: 09.12.2012
Doar daca ai probleme,in rest nu are rost sa ii faci update doar de dragul de avea ultima versiune de BIOS,stii bine ca in caz de se intrerupe curentul in timpul update-ului,sau apar errori,iti iei adio de la Mobo ?

Edited by Petran_Marius, 02 August 2017 - 13:03.


#3
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
H270 suporta nativ toate procesoarele pe socket 1151. Nu este necesar niciun update.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009

View PostPetran_Marius, on 02 august 2017 - 13:02, said:

Doar daca ai probleme,in rest nu are rost sa ii faci update doar de dragul de avea ultima versiune de BIOS,stii bine ca in caz de se intrerupe curentul in timpul update-ului,sau apar errori,iti iei adio de la Mobo ?

Pot fi bug fix-uri. In special la memorii, compatibilitate OS, compatibilitate drivere, etc.

Faza cu curentul, putin probabila. Si chiar daca, placile noi au dual BIOS, adica il au de 2 ori in locuri separate in caz ca-l fți pe unul.

Din punctul meu de vedere, daca nu ai nevoie de o placa cu support nativ OSX si te trezesti ca ti-l rad (au facut-o aia de la Asus, au facut Mobo cu support nativ OSX si dupa un update au scos buba :lol: ) atunci e bine sa faci actualizarile.

#5
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Cu ce versiune de BIOS vine acea placa? Si care este ultimul?

Daca apar, inseamna ca exista o motivatie, si in general corecteaza niste lucruri, dar, uneori, nu tot ce e si mai nou, inseamna neaparat si mai bun.
Daca iti functioneaza totul perfect, nu vad de ce ai avea motive sa te complici si sa faci update? Cu alte cuvinte, sa te legi la cap fara sa te doara?

Si, exista si riscul ca (mai ales ca nu stii ce si cum trebuie sa faci), din ceva care merge, sa il transformi in ceva iremediabil stricat (in caz ca ai intreruperi de current fix in timp ce flashuiesti noul rom, poti sa iti iei adio de la placa de baza).

Cred ca ar trbuie sa nu te grabesti. Eventual mai asteapta nitel si sapa in dreapta si in stanga, si pe alte forumuri de specialitate, si straine, si vezi cu ce pareri vine lumea.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Initiator - daca ai o problema si acea problema apare ca fiind rezolvata  in changelog-ul unui update de BIOS atunci merita sa faci update.
Daca nu, nu-ti bate capul cu el.

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011

View Postcolombo2003, on 02 august 2017 - 13:11, said:


Si, exista si riscul ca (mai ales ca nu stii ce si cum trebuie sa faci), din ceva care merge, sa il transformi in ceva iremediabil stricat (in caz ca ai intreruperi de current fix in timp ce flashuiesti noul rom, poti sa iti iei adio de la placa de baza).




Placile noi au dual bios, practic aproape fara riscuri. Chiar si la cele vechi nu e mare lucru sa rescrii biosul cu un programator.

#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postmodoran, on 02 august 2017 - 13:39, said:

Chiar si la cele vechi nu e mare lucru sa rescrii biosul cu un programator.
Numai sa ai asa ceva si sa te pricepi, sau sa ai norocul sa gasesti pe cineva sa faca toata operatiunea.

#9
Lyrics

Lyrics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 02.09.2010
Am inteles, multumesc pentru raspunsuri. Eu aveam o temere ca nu o sa functioneze celelalte componente si din cauza asta sunt nevoit de a face update. Si inca o inintrebare dintre placa pe care am aratat o si aceasta ce parere aveti?http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/msi/h270-gaming-m3/

#10
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011

View PostHider141, on 02 august 2017 - 13:44, said:

Numai sa ai asa ceva si sa te pricepi, sau sa ai norocul sa gasesti pe cineva sa faca toata operatiunea.

Nu e nici un noroc, orice service tv sau gsm te poate rezolva.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

View Postmodoran, on 02 august 2017 - 13:39, said:

Placile noi au dual bios, practic aproape fara riscuri.

Numai Gigabyte. Restul au alte sisteme. De ex la ASUS bagi CD-ul ( sau DVD-ul ) in unitate si il rescrie singur.
Sau al unele placi gen Gryphon nu ai nevoei decat sa pui un stick intr-un port USB anume si sa apesi un buton pe placa. Nu e nevoie nici de procesor sau memorie sa fie montate.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

View PostLyrics, on 02 august 2017 - 13:45, said:

Si inca o inintrebare dintre placa pe care am aratat o si aceasta ce parere aveti?

La MSI probabil o sa ai nevoie de vreo 4-5 update-uri de BIOS pana o sa gasesti unul suficient de stabil :D

#13
Lyrics

Lyrics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 02.09.2010
am inteles, multumesc frumos:D

#14
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostLyrics, on 02 august 2017 - 12:59, said:

salut, am si eu o intrebare. Aceasta placa de baza necesita update la BIOS? https://www.evomag.r...51-3210780.html
Multumesc.!
Placa de baza vine cu chipset H270 care e compatibil nativ cu toate procesoarele socket 1151 [Skylake si Kaby Lake].
Deci nu este nevoie de update BIOS, momentan.
Poate daca vrei sa imbunatatesti compatibilitatea modulelor Ram a placii de baza.

Oricum, e usor de facut update-ul !
http://asrock.com/su...<!--NoParse1-->

#15
Lyrics

Lyrics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 02.09.2010
Multumesc super8

#16
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostLyrics, on 02 august 2017 - 13:45, said:

1. Eu aveam o temere ca nu o sa functioneze celelalte componente si din cauza asta sunt nevoit de a face update.
2. Si inca o intrebare, dintre ASRock H270 Performance si MSI H270 GAMING M3  care este mai buna ?

placa pe care am aratat o si aceasta ce parere aveti?http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/msi/h270-gaming-m3/
1. Ambele sunt compatibile cu toate procesoarele socket 1151.
Ambele au nevoie de update BIOS doar daca vrei sa imbunatatesti compatibilitatea:
modulelor Ram a placii de baza,
Intel Optane Memory,
USB 2.0

2. Parerea mea, MSI H270 GAMING M3 e mai buna decat ASRock ! diferenta dintre ele e ca MSI e:
mai scumpa cu 4-5 Lei;
mai rece;
mai fiabila;
mai sigura.

Daca era o diferenta de 50-100 Lei, poate nu merita sa alegi MSI.
Dar pt. 4-5 Lei ?

#17
Lyrics

Lyrics

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 02.09.2010
Multumesc frumos super8.

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

View Postsuper8, on 02 august 2017 - 18:57, said:

2. Parerea mea, MSI H270 GAMING M3 e mai buna decat ASRock !

Parerea ta. Eu unul nu vreau sa mai aud de MSI. De cate ori a trebuit sa lucrez cu placi de-ale lor am avut probleme, din cauza BIOS-urilor.

AsRock defapt e ASUS - e al doilea brand al grupului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate