Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

reviste de stiinta.

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
m-am uitat intr-adevar si pe site-uri gen descopera.ro insa nu stiu cat de veridice sunt stirile de pe acolo.
de aceea caut si eu , similar topicului cu revista CHIP, o sursa de reviste de stiinta&tehnica mai din trecut care nu au copyright pe ele ca sa le pot descarca , de preferabil in romana.

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Inainte (pe vremea lui ceasca ) ora exacta se dadea la http://www.revistamagazin.ro/

Bine ca mi-am amintit, sa ma pun sa-i citesc. Oricum descopera.ro au devenit prea comerciali. Sa vad cum sunt astia.

#3
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
descopera.ro a devenit un fel de Adevarul, subiecte tam-tam, showbiz stiintific: ''Vezi ce facea Einstein cu amanta lui'', etc.

#4
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Revista Tehnium.
Aia ceausista. Ma rog, nu era chiar de stiinta, dar era destul de buna sa-ti dezvolte pasiunea pentru stiinta.
Se gaseste pe net arhiva Tehnium de prin anii 70 pana s-a dus naibii calitatea ei.
Prima pagina era cu ceausisme. Leana intr-o vizita la vreun furnal, ceasca cu un rulment in mana si basca in ailalta.
Dupa care urma continutul serios. 80% electronica, dar erau si articole despre multe alte chestii tehnice. De la prelucrarea metoalelor, la ingineria textilelor, la cresterea plantelor, ciupercilor, pomucultura, aeromodelism, diverse proiecte DYI, articole despre stiinta, principii de functioneare pentru  diverse chestii, notiuni de chimie industriala, instalatii biogaz, radioamantorism, destul de multe domenii tehnice. Dar 80% era electronica, era o revista pentru electronisti in principal.
Eu insa am invatat si matematica (mai avansata pentru un elev de gimnaziu) de-acolo. Existau articole si teoretice destul de bine scrise, fara balarii.
Ultima pagina era de regula o schema electronica pentru un aparat din comert. Multi pentru aia o cumparau, mai ales depanatorii radio-TV care aveau nevoie de schemele electronice.
Din pacate articolele sunt la nivelul anilor 60-70-80, cu si despre tehnologia de-atunci. Pacat ca nu exista o revista similara cu si despre tehnologia de-acum. Noroc cu wikipedia, altfel eram cu totii niste idioti fara nicio cultura generala tehnica/stiintifica. Traiasca Wikipedia, dar Tehnium era practic un fel de wikipedie pe vremurile alea ceausiste.

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 high_energy, on 02 august 2017 - 12:24, said:

m-am uitat intr-adevar si pe site-uri gen descopera.ro insa nu stiu cat de veridice sunt stirile de pe acolo.
de aceea caut si eu , similar topicului cu revista CHIP, o sursa de reviste de stiinta&tehnica mai din trecut care nu au copyright pe ele ca sa le pot descarca , de preferabil in romana.

Nu exista asa ceva, articole de pe vremea lu bunica, scanate si puse moka pe net.
Nici pe vremea cand era CHIP, articolele nu apareau pe net, doar in revista.  Poti insa cauta pe site-uri straine de stiinta si tehnica, articole de actualitate.

Erau odata unii pe Okazii sau Olx care vindeau colectii de reviste Chip... altii le-au dat deja la reciclat... Ce sa citesti acolo? Cum a aparut procesorul 486 DX2 si ce performante avea la vremea respectiva, cum ne uitam toti ca maimutza la banana?

Edited by rosix, 02 August 2017 - 15:01.


#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
NCBI

#7
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Chiar daca nu sunt in lb romana, Science magazine sau NewScientist.

#8
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
da dar de unde sa inveti bazele? ca asa stiu si eu de revista nature. cea mai importanta revista in gen.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate