Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Transportul animalelor în mijloacele de transport în comun

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#19
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011

 Jammalan-the-Prophet, on 01 august 2017 - 15:23, said:

Oh da, iar am inceput sa comparam o javra cu un copil.
Bine, pentru anumite persoane nu e nici o diferenta.

pot sa compar cu tine nu cu un copil. e vorba de deranj aici nu despre egalitate sau ce vrei tu. si si un copil poate deranja la fel de mult.

si comparatia a fost facuta ca sa iti subliniez ca esti rautacios pe degeaba.

 balauru69, on 01 august 2017 - 15:23, said:


OK, atunci interzici chestia asta. Nu-mi iei banii si ma pui sa ma plimb prin tot trenul, poate-poate ma accepta cineva cu cainele sau cu pisica.
Si eu am fobie de manelisti sau oameni care nu se spala, si-s destui prin trenuri.


este o abordare ft gresita. stii ca si cu babele poti relationa amabil daca esti elegant si amabil la randul tau. chiar daca nu le convine cainele initial. doar ca mna, romanii nu stiu ce inseamna amabilitatea.

#20
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 balauru69, on 01 august 2017 - 15:23, said:


OK, atunci interzici chestia asta. Nu-mi iei banii si ma pui sa ma plimb prin tot trenul, poate-poate ma accepta cineva cu cainele sau cu pisica.
Si eu am fobie de manelisti sau oameni care nu se spala, si-s destui prin trenuri.

Sunt.

CFR-u' nu are compartimente speciale pt. oameni cu animale si regulamentu' respectiv este un compromis de bun simt.

#21
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 lorelei20, on 01 august 2017 - 15:24, said:


pot sa compar cu tine nu cu un copil. e vorba de deranj aici nu despre egalitate sau ce vrei tu. si si un copil poate deranja la fel de mult.

si comparatia a fost facuta ca sa iti subliniez ca esti rautacios pe degeaba.

Nu am auzit inca de oameni muscati de copii. Poti sa imi dai un exemplu?

#22
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 09.08.2005
Pînă al urmă e normal pentru că nu știi cum a fost educat animalul și cît de obișnuit e cu călătoriile. Nu vrei să știi ce-ți poate face o pisică speriată sau supărată pe tine. Ajungi la spital garantat. La fel cu cîinii, indiferent de mărime - pînă și un cîine de buzunar te poate capsa și să vezi bucurie cu antirabicele după...

#23
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003

 Octavian_SK, on 01 august 2017 - 15:21, said:

Posted Image de unde ai scos asta? de caine nu mi-e frica de muscatura lui imi e; cainii n-au fost inventati sa traiasca in apartamente, autobuze...etc aia nu-i dragoste fata de animal e sadism, de fapt ii chinuii; cat despre nemti, aia au vrut odata sa dreseze o intreaga lume, deci e de inteles Posted Image
Cainii si oamenii pot trai linistiti unul langa altul. Cainii pot merge linistiti si cu autobuzul si cu metroul si cu trenul. Trebuie doar vointa din partea stapanului si bunavointa din partea celorlalti. Eu zic doar ca se poate.

#24
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
- Nu va suparati, pot sa stau cu catelul in compartiment?
- Cum sa nu, asezati-l va rog langa pitonu' meu.

#25
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

 edy_wheazel, on 01 august 2017 - 15:26, said:

CFR-u' nu are compartimente speciale pt. oameni cu animale si regulamentu' respectiv este un compromis de bun simt.

Tocmai asta e problema. Acel compromis e in functie de altii, nu in functie de tine. Ia vezi mai jos, un regulament clar, sa stii cum stai:
http://www.tarom.ro/...ordul-avionului

#26
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
nush de ce titlul face referire la "animale" si toata lumea vorbeste despre caini; daca mi se pune sa car un crocodil prin mijloacele de transport oare trebuie sa-i pun botnita? de ce trebuie sa chinui bietul animal "ca la unii nu le place crocodilii"?

#27
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011

 Jammalan-the-Prophet, on 01 august 2017 - 15:26, said:


Nu am auzit inca de oameni muscati de copii. Poti sa imi dai un exemplu?
deci problema e ca un caine te va musca. un caine in lesa si botnita pe podeaua compartimentului. sa fim intelesi, ca vorbim de un regulament aici. suntem pe acelasi film sper, nu? cainele cu lesa si botnita pe podeaua compartimentului derajeaza ca musca. asta imi spui?

 radunic, on 01 august 2017 - 15:27, said:

Pînă al urmă e normal pentru că nu știi cum a fost educat animalul și cît de obișnuit e cu călătoriile. Nu vrei să știi ce-ți poate face o pisică speriată sau supărată pe tine. Ajungi la spital garantat. La fel cu cîinii, indiferent de mărime - pînă și un cîine de buzunar te poate capsa și să vezi bucurie cu antirabicele după...

regulamentul se refera la caini strict, nu si pisici.
nu se face antirabic la cainii vaccinati chiar daca te musca.
se transporta cu botnita conform regulamentului.

 Octavian_SK, on 01 august 2017 - 15:31, said:

nush de ce titlul face referire la "animale" si toata lumea vorbeste despre caini; daca mi se pune sa car un crocodil prin mijloacele de transport oare trebuie sa-i pun botnita? de ce trebuie sa chinui bietul animal "ca la unii nu le place crocodilii"?

titlul e eronat. regulamentul se refera strict la caini.

#28
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Eu am mers cu câinele în autobuz și tramvai. Au fost pensionari care au comentat, așa că au fost debarcați la prima stație.
Am mers și cu trenul, dar a fost liniște.
Nu o să respect niciodată legea aia. Cu-i nu-i convine, e liber să plece.

 balauru69, on 01 august 2017 - 15:30, said:

Tocmai asta e problema. Acel compromis e in functie de altii, nu in functie de tine. Ia vezi mai jos, un regulament clar, sa stii cum stai:
http://www.tarom.ro/...ordul-avionului

La avion sunt alte reguli pentru siguranța tuturor. Aici vorbim de transportul terestru.

#29
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 edy_wheazel, on 01 august 2017 - 15:30, said:

- Nu va suparati, pot sa stau cu catelul in compartiment?
- Cum sa nu, asezati-l va rog langa pitonu' meu.
- stati linistita domnisoara ca e castrat, nu va face nimic;
- do`mne mie mi-e frica ca ma musca nu ca ma f***

#30
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 lorelei20, on 01 august 2017 - 15:32, said:

deci problema e ca un caine te va musca. un caine in lesa si botnita pe podeaua compartimentului. sa fim intelesi, ca vorbim de un regulament aici. suntem pe acelasi film sper, nu? cainele cu lesa si botnita pe podeaua compartimentului derajeaza ca musca. asta imi spui?

Problema e ca nesimitita aia nici macar nu avea botnita la catel dupa cum usor poti sa vezi din poza postata chiar de individa

Edited by Jammalan-the-Prophet, 01 August 2017 - 15:34.


#31
downanddirty95

downanddirty95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.07.2017

 KyKyKyKy, on 01 august 2017 - 15:05, said:

Pentru că sunt unii care nu suportă animalele, de ce trebuie să chinui animalul băgându-l în cușcă sau punându-i botniță?
Din nou, punem binele animalelor deasupra binelui oamenilor ?!
Chiar si la ceberul caz al copilului muscat de caini din Bucuresti (imi scapa numele acum, Ionut cumva?!) tot au fost unii care incercau sa ia apararea animalelor cumva.
Dar, in general, de ce se face comparatie intre binele oamenilor si cel al animalelor.
Da, bineinteles, sa fie tratae OK animalele, n-am nimic impotriva.
Si eu l-as plezni pe un dobitoc care bate un cal, dar asta nu inseamna ca un caine in cusca/botnita in tren este chinuit, hai sa fim seriosi.

#32
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011

 Jammalan-the-Prophet, on 01 august 2017 - 15:33, said:


Promblema e ca nesimitita aia nici macar nu avea botnita la catel dupa cum usor poti sa vezi din poza postata chair de individa

Câinii, pisicile si animalele mici, purtate pe brate, precum si pãsãrile mici în colivii se pot transporta fãrã platã, dacã nici un cãlãtor nu protesteazã.

pare a fi un shi - tzu. ala e talie mica. cretina era neinformata. o sa sustin in continuare ca tampenia a fost a ei. 1. nu trebuia bilet. 2. putea sta in brate. 3. putea vorbi cu oamenii din compartiment si daca nu in ala in altu tot gasea loc. si 4. nu postezi pe facebook orice mai nou. da mno, generatia butthurt e la moda.

#33
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 balauru69, on 01 august 2017 - 15:30, said:

Tocmai asta e problema. Acel compromis e in functie de altii, nu in functie de tine. Ia vezi mai jos, un regulament clar, sa stii cum stai:
http://www.tarom.ro/...ordul-avionului

No bun, cand decoleaza trenu' aplicam regulile Tarom.

#34
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 downanddirty95, on 01 august 2017 - 15:35, said:

Chiar si la ceberul caz al copilului muscat de caini din Bucuresti (imi scapa numele acum, Ionut cumva?!) tot au fost unii care incercau sa ia apararea animalelor cumva.
Aia-i alta treaba, o haita de caini vagabonzi (cainii au facut ce le-a spus instinctul) si o bunica inconstienta care ar trebui sa infunde puscaria pentru neglijenta; aici vorbim de animale purtate cu buna stiinta de stapani in mijloacele de transport

#35
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 KyKyKyKy, on 01 august 2017 - 15:33, said:

Eu am mers cu câinele în autobuz și tramvai. Au fost pensionari care au comentat, așa că au fost debarcați la prima stație.
Am mers și cu trenul, dar a fost liniște.
Nu o să respect niciodată legea aia. Cu-i nu-i convine, e liber să plece.

Si daca te dau aia jos din tren, o sa pui pe facebook?

#36
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011

 downanddirty95, on 01 august 2017 - 15:35, said:

Din nou, punem binele animalelor deasupra binelui oamenilor ?!
Chiar si la ceberul caz al copilului muscat de caini din Bucuresti (imi scapa numele acum, Ionut cumva?!) tot au fost unii care incercau sa ia apararea animalelor cumva.
Dar, in general, de ce se face comparatie intre binele oamenilor si cel al animalelor.
Da, bineinteles, sa fie tratae OK animalele, n-am nimic impotriva.
Si eu l-as plezni pe un dobitoc care bate un cal, dar asta nu inseamna ca un caine in cusca/botnita in tren este chinuit, hai sa fim seriosi.

problema reala e ca din pacate logica umana in Romania mai ales e ambigua. adica aici avem 2 tabere. aia supra pro animale si aia care nu suporta, sa le omoram decat sa stea langa noi. tu esti rezonabil. eu am fost numita ciudata ca imi duc cainele la toate vaccinurile inclusiv de raceala, ca e sterilizata si ca umblu cu toate actele dupa mine si ca daca un copil vrea sa o mangaie ma aplec si o tin desi niciodata nu face nimic pt a ma asigura ca acel copil are o experienta placuta cu un animal nu una traumatizanta.

problema vine din extreme. o botnita e un compromis infim pentru o viata fericita a cainelui in societate. interzicerea transportului e extremism pe de alta parte.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate