Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Transportul animalelor în mijloacele de transport în comun

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#1
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Citeam pe Adevărul și comentariile de pe Facebook despre o fată nevoită să stea înafara compartimentului pentru că pensionarii comentau.

Pentru că sunt unii care nu suportă animalele, de ce trebuie să chinui animalul băgându-l în cușcă sau punându-i botniță?

Edited by KyKyKyKy, 01 August 2017 - 15:10.


#2
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 KyKyKyKy, on 01 august 2017 - 15:05, said:

de ce trebuie să chinui animalul băgându-l în cușcă sau punându-i botniță?
Ai uitat sa pui o poza cu copilul tau intr-un autobuz langa un rottweiler "nechinuit"

#3
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
Pentru ca asa e in regulamentul CFR: https://www.cfrcalat...ervicii-animale

#4
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
In prezent legislatia, regulamentul CFR ce spun? Stiu numai ca in mijloacele de transport in comun din Arad este permisa calatoria animalelor de companie cu anumite comditii. Pe mine nu ma deranjeaza si nici nu am auzit pe nimeni sa aiba de comentat.

#5
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011
fata a facut prea mare tam tam. se putea muta in alt compartiment. intr-un intreg tren e imposibil sa nu gasesti un compartiment cu oameni care sa nu iti comenteze.

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
1. Multi romani mai ales cei batrani considera respingatoare animalele. Am caz in familie. Caine? Pisica? Bleah.

2. Cainii romanilor, majoritatea nu sunt dresati. De aici si comentariile de genul

 Octavian_SK, on 01 august 2017 - 15:11, said:

Ai uitat sa pui o poza cu copilul tau intr-un autobuz langa un rottweiler "nechinuit"

Romanilor le este frica de caini. Chiar si eu am ramas cu sechele din Romania si nu am stat in Bucuresti. Cand trec pe langa un caine in fuga, incetinesc, ca nu cumva sa nu sara pe mine, desi toti cainii nemtilor sunt dresati si nici macar nu latra.

#7
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 25.12.2016
E normal sa existe niste reguli pentru transportul animalelor in mijloacele de transport in comun... n-au fost gandite pentru animale ci pentru oameni. E de bun simt, oricat ti-ar placea cainii sau pisicile, ca stapanii lor sa nu le puna direct pe scaune, sau sa nu le lase sa se dea pe langa alti calatori.  In custi speciale de transport nu vad niciun inconvenient, dar altfel sunt niste legi si reglementari referitoare la botnita, la transportul animalelor, etc.

#8
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Un cacat de regulament: "În vagoanele de cãlãtori pot fi primiti la transport câini însotiti. Transportul câinilor însotiti, este admis numai pentru cei prevãzuti cu botnitã, tinuti în lesã pe podeaua vagonului, în compartimente, în vagoane la clasa a 2-a, dacã nici un cãlãtor nu protesteazã".

Totusi, cand e vorba de bani, regulamentul este foarte clar: "Tariful de transport al unui câine se încasează cu un bilet bianco în valoare de 50% din tariful tren Regio, clasa a 2-a, pentru un adult, pe acelaşi parcurs".

#9
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011

 balauru69, on 01 august 2017 - 15:17, said:

Un cacat de regulament: "În vagoanele de cãlãtori pot fi primiti la transport câini însotiti. Transportul câinilor însotiti, este admis numai pentru cei prevãzuti cu botnitã, tinuti în lesã pe podeaua vagonului, în compartimente, în vagoane la clasa a 2-a, dacã nici un cãlãtor nu protesteazã".

Totusi, cand e vorba de bani, regulamentul este foarte clar: "Tariful de transport al unui câine se încasează cu un bilet bianco în valoare de 50% din tariful tren Regio, clasa a 2-a, pentru un adult, pe acelaşi parcurs".

eu merg cu ea in brate ca e mica si nici nu iau bilet. dar probabil ca la un caine de talie medie-mare sunt mai multi comentatori pe m patrat.

#10
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 KyKyKyKy, on 01 august 2017 - 15:05, said:

Pentru că sunt unii care nu suportă animalele, de ce trebuie să chinui animalul băgându-l în cușcă sau punându-i botniță?

Pai nu il mai chinui.
Transporta-l cu masina proprie.

Si daca nu iti permiti, atunci nu mai chinui tu cainele tau in primul rand.

#11
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 balauru69, on 01 august 2017 - 15:17, said:

Un cacat de regulament: "În vagoanele de cãlãtori pot fi primiti la transport câini însotiti. Transportul câinilor însotiti, este admis numai pentru cei prevãzuti cu botnitã, tinuti în lesã pe podeaua vagonului, în compartimente, în vagoane la clasa a 2-a, dacã nici un cãlãtor nu protesteazã".

Nu poti sa obligi un calator sa accepte un animal. Poate e alergic sau are vreo fobie.

#12
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Nu protesteaza nimeni la spargatorii de samanta, manelisti, t igani, copii blegi plangaciosi.

Din cauza asta numai calatoresc cu trenul.

Edited by Erwin_Rommel, 01 August 2017 - 15:22.


#13
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 Bursul, on 01 august 2017 - 15:15, said:

Romanilor le este frica de caini.
:) de unde ai scos asta? de caine nu mi-e frica de muscatura lui imi e; cainii n-au fost inventati sa traiasca in apartamente, autobuze...etc aia nu-i dragoste fata de animal e sadism, de fapt ii chinuii; cat despre nemti, aia au vrut odata sa dreseze o intreaga lume, deci e de inteles :)

#14
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011

 Jammalan-the-Prophet, on 01 august 2017 - 15:20, said:


Pai nu il mai chinui.
Transporta-l cu masina proprie.

Si daca nu iti permiti, atunci nu mai chinui tu cainele tau in primul rand.

esti malitios si nedrept aici. un copil care urla in tren sau se plimba intruna printre scaune si fuge ala nu deranjeaza, nu? ce sa il chinui? daca n-ai masina nu il chinui si nu il mai fa..

#15
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Oh da, iar am inceput sa comparam o javra cu un copil.
Bine, pentru anumite persoane nu e nici o diferenta.

#16
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011

 Octavian_SK, on 01 august 2017 - 15:21, said:

... cainii n-au fost inventati ...

asa-i.

Edited by lorelei20, 01 August 2017 - 15:26.


#17
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

 edy_wheazel, on 01 august 2017 - 15:21, said:


Nu poti sa obligi un calator sa accepte un animal. Poate e alergic sau are vreo fobie.

OK, atunci interzici chestia asta. Nu-mi iei banii si ma pui sa ma plimb prin tot trenul, poate-poate ma accepta cineva cu cainele sau cu pisica.
Si eu am fobie de manelisti sau oameni care nu se spala, si-s destui prin trenuri.

#18
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,460
  • Înscris: 30.10.2003
Ma uitam si la altii, de exemplu Deutsche Bahn:

For their own safety and for the protection of other passengers on the train, dogs must be kept on a leash with a muzzle. If dogs without a leash / muzzle are encountered and these can not be installed at the request of the train attendant, the train attendant can direct the dog out of the train due to lack of safety. This rule does not apply to dogs carried in a transport container. Blind dogs and companionship of severely handicapped persons are excluded from the muzzle compulsion.

Cam aceeasi regula.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate