Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Audio CD Player vs CDuri inscriptionate pe PC

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Buna ziua.

Am cumparat un Audio CD player Denon ce nu reda CD-uri inscriptionate pe PC. Exceptie sunt CD-urile alb mat, tip printabil, pe care le citeste insa nici la acestea nu toate brandurile. Care e oare motivul ca doar cele alb mat le citeste? Tine oare de fasciculul laser vs suprafata verso a CDului? reflexia e mai buna la acestea intrucat albul nu absoarbe deloc din raza incidenta comparativ cu alte culori?
Pe de alta parte, de ce aceasta sensibilitate in a nu citi CDuri inscriptionate pe PC, intalnita in general la audio CD playerele de marca? spre deosebire de cele de duzina care citesc orice oricum inscriptionate?

Multumesc.

#2
373

373

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.07.2017
Laserul probabil este foarte slab, incearca cu alt tip de cd-uri... mai albastre pe spate sau marci gen sony sau verbatim. Dealtfel sa nu le scrii la mai mult de 24x poate chiar mai jos daca nu te deranjaza inca 30 secunde de asteptare

#3
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Da, evident, le inscriptionez cu cea mai mica viteza posibil, gen 4x

#4
373

373

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.07.2017
problema este intotdeauna laserul prea slab, probabil exista un potentiometru prin elecronica lui unde sa ii cresti puterea, dar aia tine de lucruri pe care nu le mai cunosc (nu am facut electronica). firmele mari trebuie sa faca piese cat mai ieftine poate calitatea scade cand incerci sa fie cat mai ieftin. :)

#5
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Am gasit un tutorial de ajustare, e chiar pentru Denon. Am sa vad daca pot sa fac ceva.
http://inregistraria...a-cddvd-player/

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Eu as zice sa returnezi repede daca mai poti jaful ala de Denon si sa cumperi altceva in schimb.

#7
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
De citit citeste toate CDurile originale.
De ce sa il returnez?
Vorbim de un SH, anii '80 poate.

#8
downanddirty95

downanddirty95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.07.2017
Cite tipuri diferite de CD ai scris si probat ?
Cred ca poti sa incerci si la viteza, macar 8x, asta cu 4x este demult mit si legenda.
Sau incearca la 1x, daca vrei sa faci teste amanuntite.

#9
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Vre-o 2 sau 3 tipuri, avand diferite culori pe fata gen argintiu sau portocaliu
Dupa aceste incercari mi-a trecut prin cap sa incerc genul de CDuri alb mat printabil, gandindu-ma la faptul ca albul reflecta cel mai bine razele soarelui, nu le absoarbe. Si a functionat. Sa fie doar coincidenta? Am luat Maxell si Verbatim alb mat pe care le inregistrez cu muzica format "audio CD" si pe care Denonul le citeste.
Inteleg insa ca exista multe Audio CD playere de marca care nu citesc deloc CDuri inscriptionate pe PC, doar pe cele originale. Aici o fi altul motivul?

Edited by SIG, 01 August 2017 - 15:54.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Nu umbla la laserul Denon-ului.

Problema e la scrierea CD-urilor.

Foloseste blank-uri de calitate - recomand Verbatim sau TDK - nimic altceva, si scrii la viteza minima acceptata de writer.
Vezi cand scrii sa setezi CD Audio, nu Data CD si sa scrii MP3-uri....

Mai poate si writerul sa fie prost - mai ales daca e LG...

Eu nu am avut probleme pe niciun player. Nici macar pe player de la inceputul anilor 90 - cand nici nu existau writere si CD-uri blank.

#11
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Da, selectez "CD Audio" cand inscriptionez.
Writterul e un Lightscribe insa nu stiu ce marca e, nu e niciun logo in partea din fata. Am sa incerc sa inscriptionez pe pc ul baiatului, sa vad daca e vre-o diferenta. TDK sau Verbatim.
Va anunt de rezultat.
Multumesc.

Edited by SIG, 01 August 2017 - 17:53.


#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Lightscribe ala e ptr discuri speciale - poate sa le "imprime" o imagine pe verso - la fel ca la cele printabile. Astea cam uzeaza laserele.

Nu uita de VITEZA - cea mai mica posibila, sau nu faci nimic.

#13
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Da, posibil sa uzeze laserul functia Lightscribe. Cu el am inscriptionat mai multe CDuri audio marca Estelle (portocalii) si pe care Denonul nu le citeste. Apoi, mai am 3 CDuri inscriptionate marca Maxell (argintii). Acum le-am probat, pe doua din cele 3 le citeste Denon ul.
Urmeaza sa incerc deci TDK sau Verbatim...desi si Maxell pare a fi citibil.

Edited by SIG, 01 August 2017 - 18:25.


#14
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Intamin si eu des aceiasi problema. E din cauza blancurilor CD mai ales. De exemplu un intreg lot de Verbatim e a fost total nefolosibil pt. CDA-uri pe orice CDPlayer le rulam. Scrise la x4.
Eu folosesc de obicei un anumit tip de Traxdata(ca in poza) ,care din pacate se gasesc mai greu acum dar care nu mi-au oferit niciodata "cazaturi" sau alte surprize neplacute. Mai folosesc cu succes Sony ,TDK si unele Verbatim .Am zis de problema cu ele.

Attached Files


Edited by edigee, 01 August 2017 - 18:46.


#15
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Posteiffel, on 01 august 2017 - 16:48, said:

Nu umbla la laserul Denon-ului.

Problema e la scrierea CD-urilor.

Foloseste blank-uri de calitate - recomand Verbatim sau TDK - nimic altceva, si scrii la viteza minima acceptata de writer.
Vezi cand scrii sa setezi CD Audio, nu Data CD si sa scrii MP3-uri....

Mai poate si writerul sa fie prost - mai ales daca e LG...

Eu nu am avut probleme pe niciun player. Nici macar pe player de la inceputul anilor 90 - cand nici nu existau writere si CD-uri blank.

Ba da, trebuie umblat, se decalibreaza in timp. La blocul de citire Sony KSS240A cu care sint dotate unele Denon-uri, calibrarea se face din 2 semireglabile (focalizarea si puterea laserului), ajutandu-te de un osciloscop. E usor si eficient. La altele nu asa de simplu.

#16
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Eu am tras la 8x MP3-uri pe discuri de toate natiile, de la branduri si modele scumpe, la no-name-uri. Si merg toate excelent.
Daca le-ai tras corect si fix ce stie CD playerul tau - adica probabil doar CD Audio, si tot nu citeste, probabil e de la player.

#17
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Am luat Verbatim de la un supermarket cu care urmeaza sa verific Denon ul.
Sunt doua tipuri, cel putin ambalajele difera. Ce stie unul in plus fata de celalalt? Aveti idee? Sau e doar marketing ieftin?

Attached Files



#18
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Ma mir ca ai mai gasit cu carcasa! Eu iau doar bulk la "conserva".  Oricum pt. CDA-uri nu folosesc carcase slim.
Nu stiu ce diferenta este intre cele doua ,este un programel care-ti spune exact ce CD bagi inauntru ,unde e facut ,etc. Verbatim se fac la mai multe fabrici din Asia de SE.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate