Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Putin ajutor pentru o camera rezistenta la apa

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
2shey

2shey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 08.02.2008
Vreau sa achizitionez o camera rezistenta la apa si m-am gandint la :Panasonic Lumix DMC-FT30 sau la Fujifilm Finepix XP-120 ce parere aveti care creti ca ar fi mai ok? Sau alte propuneri. Mutumesc anticipat!

#2
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 06.08.2015
gopro
am una si sunt multumit de ea.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Ce vrei sa faci cu ea, mai exact?

Stiu oameni care filmeaza in apa cu iPhone 7 sau Samsung Galaxy S7-8, fara probleme.
Daca mergi la scuba, e altceva.

#4
2shey

2shey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 08.02.2008
Vrau sa filmez si sa fac poze sub apa, gopro-ul e prea scump pt bugetul meu.

#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View PostAdm, on 01 august 2017 - 11:53, said:

Ce vrei sa faci cu ea, mai exact?
Stiu oameni care filmeaza in apa cu iPhone 7 sau Samsung Galaxy S7-8, fara probleme.
Daca mergi la scuba, e altceva.

Daca se uita la astfel de camere, nu cred ca vrea doar sa intre in piscina sa filmeze sub apa. Mai jos de 50-100cm nu prea poti intra cu un telefon fara sa risti defectarea lui, care nu e acoperita de garantie.
Plus, telefoanele nu prea rezista la apa sarata.

View Post2shey, on 01 august 2017 - 11:59, said:

Vrau sa filmez si sa fac poze sub apa, gopro-ul e prea scump pt bugetul meu.
Atunci FujiFilm e si mai scumpa (pe okazii am vazut preturi de 2900 de lei).
Din ce am gasit, pe olx un GoPro Hero 3 e cam cat un Panasonic Lumix DMC-FT30. Asta inclusiv carcasa rezistenta la apa si accesorii.

Edited by Hider141, 01 August 2017 - 12:08.


#6
2shey

2shey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 08.02.2008
http://www.f64.ro/pa...atic-negru.html

http://www.f64.ro/fu...0-albastru.html

#7
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Am cumparat Hero 3+ Black de pe OLX cu 550 RON cu cateva accesorii, inclusiv carcasa underwater.
Am mai dat inca 200 RON pe un set cu muuuulte accesorii tot de pe OLX.
Filmeaza bine si pozeaza ultra onorabil.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,534
  • Înscris: 15.06.2004
Camere rezistente la apa nu prea exista ( cu exceptai celor profi facuet special ). Sunt camere cu protectie la apa - standard IP - aia te protejeaza daca te ploua pe ea mai mult - standardul presupune o camera sa fie stationara la 1m sub apa ( sau ami mult ) si sa stea 30 de minute ( sau mai mult ) fara sa intre apa in ea. Nu trebuie sa existe miscare in apa.

La fel, standardul respectiv implica apa dulce, nu sarata.

Ca sa-ti dau un exemplu - exista ceasuri rezistente la apa - cele pe care scrie 10m - poti sa te speli cu el la mana, daca scrie 50m poti face dus cu el, daca scrie 1-200m poti innota cu el la mana. Ptr ca exista miscare si atunci apa poate patrunde.

Ptr camere insa exista carcase rezistente la apa pana la diverse adancimi. Tie iti trebuie o camera ptr care sa existe ca accesoriu o astfel de carcasa.

Mai exista si solutia unor "pungi" ermetice - merg pana pe la vreo 5m - scrie pe ele exact cat. Dar afecteaza claritatea fotografiei - faci fotografia prin punga.

#9
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Sunt 'n' compacte waterproof pt scuba fara nici o protectie. Cu unul din ele chiar am depasit limita recomandata de producator cu ~30% fara sa realizez

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postcristi_cost, on 01 august 2017 - 14:15, said:

Sunt 'n' compacte waterproof pt scuba fara nici o protectie. Cu unul din ele chiar am depasit limita recomandata de producator cu ~30% fara sa realizez
Majoritatea nu sunt garantate la mai mult de 2-4 metri sub apa. In caz de ceva poti pierde garantia.

View Posteiffel, on 01 august 2017 - 13:56, said:

Camere rezistente la apa nu prea exista ( cu exceptai celor profi facuet special ). Sunt camere cu protectie la apa - standard IP - aia te protejeaza daca te ploua pe ea mai mult - standardul presupune o camera sa fie stationara la 1m sub apa ( sau ami mult ) si sa stea 30 de minute ( sau mai mult ) fara sa intre apa in ea. Nu trebuie sa existe miscare in apa.
Modelele amintite de initiator sunt garantate pana la 8m (Panasonic) si 20m (FujiFilm). Iar un GoPro Hero 3 cu carcasa subacvatica din ce am vazut poate cobora pana la 60m, si singura problema legata de apa sarata e ca trebuie neaparat spalata cu apa dulce dupa ce o scoti din apa sarata si vrei sa deschizi carcasa.

Edited by Hider141, 01 August 2017 - 14:31.


#11
utopias

utopias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 11.02.2016
GoPro fara discutie, chiar daca este de o generatie mai veche

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate