Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Culori diferite in Camera RAW

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 16.03.2006
Buna ziua. Am o problema cu Camera RAW in care culorile difera foarte mult (mult mai palide) fata de alte aplicatii (Capture NX-D de exemplu) sau de JPEG-ul scos direct din camera.
Stiu ca s-a mai discutat despre Color Management insa tot nu m-am lamurit exact ce trebuie sa fac sa vad imaginea corect in Camera RAW. Atunci cand deschid imaginea in ACR vad un triunghi galben in coltul din dreapta sus.
Mentionez ca RAW-urile le trag cu un Nikon D3100 ce are setat la profil de culoare sRGB.

Multumesc anticipat!

Attached Files



#2
badboy69on

badboy69on

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 05.01.2008
Tu vezi in Camera Raw / Lightroom fix ce este pe senzor, brut. Jpegul din aparat este gata procesat (nu mai e RAW). Preview-ul in aparat e de fapt un fel de Jpeg, la fel, procesat. In ViewNX / CaptureNX vezi o imagine finita, nu informatia reala.

#3
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 16.03.2006

View Postbadboy69on, on 01 august 2017 - 09:52, said:

Tu vezi in Camera Raw / Lightroom fix ce este pe senzor, brut. Jpegul din aparat este gata procesat (nu mai e RAW). Preview-ul in aparat e de fapt un fel de Jpeg, la fel, procesat. In ViewNX / CaptureNX vezi o imagine finita, nu informatia reala.
Conteaza foarte mult la editare nuanta culorilor. Daca de exemplu mie imi par palide pot aplica un vibrance mai mare decat e cazul.
Ceea ce imi pui este ca trebuie sa iau de buna, ca imagine bruta ceea ce vad in Camera RAW? Totusi nu inteleg de ce vad diferit RAW-ul si in Capture NX-D care este softul lor propriu de editare RAW. In imaginea atasata este acelasi fisier RAW, in stanga deschis in ACR si in dreapta in Capture NX-D.

Edited by catalin22, 01 August 2017 - 10:05.


#4
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Din cate tin minte (nu am folosit Capture NX-D, doar foarte mult Lightroom - ACR), softul celor de la Nikon aplica asupra imaginii RAW setarile din camera pe care le aveai cand ai tras poza (saturatie, contrast, balans de alb samd).
Camera RAW nu face asta, doar interpreteaza RAW-ul si aplica o saturatie, un contrast, un balans de alb conform unor valori implicite (se pot schimba daca doresti).

De aici si diferenta.

#5
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 16.03.2006
Am inteles. Ar fi indicat sa setez in camera Adobe RGB in loc de sRGB? Eu editez foarte mult in Camera RAW.

Edited by catalin22, 01 August 2017 - 10:13.


#6
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Ai monitor care sa iti afiseze Adobe RGB 98+%? Printezi des?
https://fstoppers.co...gb-vs-srgb-3167

#7
catalin22

catalin22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 16.03.2006

View PostStefanSC, on 01 august 2017 - 10:19, said:

Ai monitor care sa iti afiseze Adobe RGB 98+%? Printezi des?
https://fstoppers.co...gb-vs-srgb-3167
Nu prea printez deloc. Actualul monitor unde sunt vad ca nu stie Adobe RGB.

#8
asdf1

asdf1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.07.2017

View Postcatalin22, on 01 august 2017 - 10:13, said:

Am inteles. Ar fi indicat sa setez in camera Adobe RGB in loc de sRGB? Eu editez foarte mult in Camera RAW.

Nu conteaza setarile de genul asta din camera, nu afecteaza fisierul raw, sint folosite ca sa produci jpeg in camera.

NX-D iti arata o imagine mai vie pt ca iti afiseaza raw-ul cu profilul de culoare setat in camera (probabil Standard), de-aia iti apare acolo peste tot Recorded settings. Dar e doar o optiune de afisare.

Daca umbli la linia de sub WB si selectezi profilul Neutral sau Flat, o sa iti arate imaginea mai stearsa, cam ca la ACR.

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View Postcatalin22, on 01 august 2017 - 10:32, said:

Adobe RGB.

Dilema legata de AdobeRGB se rezolva simplu: nu stii ce e? Nu il folosesti.

View Postbadboy69on, on 01 august 2017 - 09:52, said:

Tu vezi in Camera Raw / Lightroom fix ce este pe senzor, brut.

Nici pe departe. "Imaginea" bruta arata ca o tabla de sah alb/negru. De acolo pana la ce se vede pe ecran s-au aplicat multe calcule. ACR a ales anumiti parametrii pentru acele calcule, alte editoare aleg alti parametrii. Nicicare "nu are dreptate", parametrii respectivi putand fi adesea ajustati dupa bunul plac.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate