Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Aplicatie GPS pentru iOS - offline maps

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Salut,

Cum zice si titlul, cau o aplciatie de GPS pentru iOS care sa aibe harti offline de calitate.Fac o excursie in strainatate si as vrea sa folosesc telefonul pe GPS. Ce ati putea sa imi recomandati? Voi merge in tari non-UE, deci neaparat am nevoie de harti bune offline si sa pot configura eu traseul pe care vreau sa merg (sa pot alege eu ruta proprie prin adaugarea de via points).

Eu ma gandeam la MAPS.me.

Multumesc.

#2
maryuss2012

maryuss2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 06.09.2012
beonroad? Posted Image

#3
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
HERE WeGo https://itunes.apple...aps/id955837609

#4
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Google maps?  Am batut o multime de tari cu google maps offline (desi recunosc ca in iunie in Romania si Portugalia mi-a facut niste figuri, dar pare ok acum).
Insa cu minusrile ca nu ai ghidare prin voce si ca nu sint sigur cit d ebune sint hartile in toate tarile (de exempli in america centrala in unele tari e ok si in altele pare ca lipsesc drumuri).

Edited by vrajitoruldinoz, 01 August 2017 - 01:59.


#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
1. Here WeGo sunt harti comenrciale Navteq.
2. Depinde in ce tari mergi, totusi.
3. Nu uita ca exista si Google Maps cu capacitati offline, cu conditia de a faca cache la regiunea dorita.

#6
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Observ ca Sygic care niste harti minuscule prin comparatie cu Here Wego. Eu asta am ca back-up. Am dat 19 euro pe ios si 17 euro pe android pe variantele World + Traffic lifetime.

Pentru navigatie live folosesc Waze. Muuuulti bani mi-a salvat mie Waze.

#7
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Chiar in America Centrala nu ajung, cel putin nu cu masina. Voi merge in Europa totusi, dar nefiind UE internetul este mult prea scump pentru Waze(ce folosesc in prezent): Serbia,Bosnia,Muntenegru, Albania.
Nu ma intereseaza indicatii vocale, eu de obicei le dezactivez.



#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View PostAdm, on 01 august 2017 - 07:27, said:

3. Nu uita ca exista si Google Maps cu capacitati offline, cu conditia de a faca cache la regiunea dorita.
Din proprie experienta, recomand tuturor sa nu se bazeze niciodata pe Google Maps offline. Din cand in cand, nu stiu in ce conditii, se sterge memoria cache si pa harti. Eu ii salvam unui amic la mai multe rezolutii si, pentru c anu avea net, s-a bazat pe hartile offline si rau a facut. A ramas de doua ori fara harti. I-am recomandat cu tarie Here WeGo, care functioneaza de minune, ceea ce-i recomand si initiatorului subiectului.

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
sygic isi face treaba in tarile europene fara probleme.

#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Sygic.

#11
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

View PostYOUR_GOD, on 01 august 2017 - 09:22, said:

Din proprie experienta, recomand tuturor sa nu se bazeze niciodata pe Google Maps offline. Din cand in cand, nu stiu in ce conditii, se sterge memoria cache si pa harti. Eu ii salvam unui amic la mai multe rezolutii si, pentru c anu avea net, s-a bazat pe hartile offline si rau a facut. A ramas de doua ori fara harti. I-am recomandat cu tarie Here WeGo, care functioneaza de minune, ceea ce-i recomand si initiatorului subiectului.

Am mers multa vreme cu google maps fara probleme din Costa Rica pina in Islanda dar acum o luna am avut niste probleme ciudate in Europa (chiar in Romania). Cred insa ca a fost altceva, refuza sa ma ruteze si cind am avut date.
Dar totusi vorbiti de parca e vreun risc enorm... da, am ramas fara harta in Portugalia si? Ce mare tragedie se poate intimpla? mergi la ghici si iti folosesti si creierul si ochii, sau tragi intr-un loc cu wifi (cofetarie, mall, resturant etc), sau cumperi o harta din benzinarie... Ca pe vremuri cind nu se inventase gpsul. Nu se intimpla nimic groaznic.

#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Amicul meu nu se descurca fara harti. Avea de ajuns intr-un anumit loc, de fiecare data noua la 1-2 saptamani. Si sincer sa fiu, nici eu nu ma descurc. Am devenit dependent.
Ideea este ca amicul a folosit hartile stocate in telefon, dar acestea s-au ters, deci nu te poti baza pe aceasta...facilitate.

#13
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Da asta e irelevant, poate avea telefonul lui o problema, poate a murit o parte din memorie etc, poate a apasat ceva gresit, poate s-au downloadat prost etc.

#14
cj79raa

cj79raa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 02.01.2010
Hărțile offline de la google maps trebuie "reactualizate" la fiecare lună. Cel puțin pe mine mă întreabă dacă vreau să păstrez harta cutare. Dacă nu, o șterge automat. Bănuiesc că din considerente de spațiu e gândită aplicația așa.

#15
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
chiar daca dispar hartile offline la G Maps - opresti la un McD sau orice restaurant in zona turistica, ceri parola de WiFi si le iei din nou.
E totusi Europa, presupun ca zone turistice, cam peste tot gasesti wifi

#16
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Multumesc pentru sugestii.
Maps.me l-am scos din variante, desi hartile OSM imi plac, nu imi place interfata si modul cum pot sa imi configurez traseul. Am stat 15 minute si tot nu am reusit sa pun traseul dorit de mine.

Sygic mi-a dat ce am vrut eu cum am vrut eu din prima. Voi incerca si Here we go si voi vedea dupa pe care il voi folosi.

#17
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Am folosit Sygic. Partial si-a facut treaba. Putin dezamagit de el. De 2 ori m-a bagat pe niste... scari. Cu masina.
Hai ca prima data am inteles, ca era in Bosnia in Sarajevo pe niste stradute pe deal foarte incalcite, si am zis ca nah e Bosni poate nu au hartile ok.
Dar a doua oara cand m-a rutat pe scari a fost in Croatia. Sa nu va zic ce misto e sa dai cu spatele pe o straduta ce avea panta de 12% si latime 2-2,5 metri si cu curbe, vreo 150 de metri.

Nu recomand. Si limitele de viteza mi le afisa aiurea, exact pe dos.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate