Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Merita Skoda Octavia 3 - 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostBursul, on 01 august 2017 - 06:56, said:

Golfurile erau mai scumpe. Un G7 de 50.000 km se dadea cu 7000 poate daca nu avea motorul Posted Image

Eu nu pricep cum chichineata aia de masina care arata ca o minge de ping-pong poate costa asa de mult.

#38
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 17.06.2011

View Postioppo, on 01 august 2017 - 09:24, said:

E scumpa.
Ia uite ce poti lua in banii aia, cu negocierea de rigoare. Cunosc masina si nu e manarita.

https://www.autovit....html#e904383133

E diferența de 6 ani între ele.... Serios acum 9000 EUR pe o mașină din 2008

#39
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,407
  • Înscris: 20.02.2008
Pai uite-te si ce are vs skoda aia goala. + GPL. + intretinuta foarte bine, nu masina forjata de angajatii firmei.
Daca tu cumperi anii masinii, foarte bine. Bafta!

#40
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 17.06.2011

View Postioppo, on 01 august 2017 - 11:20, said:

Pai uite-te si ce are vs skoda aia goala. + GPL. + intretinuta foarte bine, nu masina forjata de angajatii firmei.
Daca tu cumperi anii masinii, foarte bine. Bafta!

Omule masina aia are imediat 10 ani + ca interiorul e hidos rău de tot.... Comparam o mașină de 3 ani cu una de 10. Aia nu e masina de 8900Euro pentru nimic în lume...
Cu 9000 euro găsești mașini din 2008 cu mult peste Honda aia(Audi A6, BMW 520, etc). Ideea e ca vreau una cât mai noua, nu o mașină de 10 ani.  O mașină de 10 ani poate sa aibă toate îmbunătățirile din lume ca nu se compara cu una de 3 ani.  Sincer nu cred ca cineva o sa dea mai mult de 5500-6000 Euro pe mașină aia oricât de îngrijită ar fi.

#41
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

View Postioppo, on 01 august 2017 - 09:24, said:

E scumpa.
Ia uite ce poti lua in banii aia, cu negocierea de rigoare. Cunosc masina si nu e manarita.

https://www.autovit....html#e904383133
doar sa nu fi sanatos la cap sa dai 8000 E pe un euro 4

#42
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009
Initiator, cred ca te-ai cam lamurit, sa ne zici daca ai cumparat-o Posted Image

#43
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
A mea, Skoda, 2012, luată în 2015. Motor 1.6, 97000 km. 8500E. Sunt mulțumit de masină, cam acesta era prețul pieței.
Toți cei cu diesel îți vor recomanda diesel. Eu nu recomand decât nouă și pentru drumuri lungi.
Dacă aș lua o Skoda ca acestea cu 8000E? Da, dacă aș verifica-o bine. Dacă aș și cunoaște-o... Dieselul se vinde la preț mic. În câțiva ani  nu vom mai putea intra în centrele orașelor cu diesel, gândește-te și la asta. Una peste alta, te afli într-o poziție bună. Dacă știi ce trebuie despre mașină, poți face pasul. Imi place cum gândești. Da, anul primează.

#44
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,458
  • Înscris: 30.10.2003
Eu as zice ca kilometri primeaza si apoi anul.

Cel mai bine e sa vezi jurnalele celor de aici care au Skoda. Iti mai faci o impresie.

#45
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postioppo, on 01 august 2017 - 09:24, said:

E scumpa.
Ia uite ce poti lua in banii aia, cu negocierea de rigoare. Cunosc masina si nu e manarita.

https://www.autovit....html#e904383133


Si zici ca e ieftina rabla asta cu design vechi lansata prin 2003, cu un motor depasit tehnologic ce consuma in medie 8-9% cu nr aproximativ la fel de km , iar de Skoda Octavia care e 1.6tdi, este euro 6 (daca nu este sigur 5) cu consum mediu de 4-5% mai noua cu 7 ani zici ca e scumpa, chiar daca e mai ieftina cu 900euro ?
Mai sunteti multi fani japoneze ? Sunteti mai ceva ca aia de la VW.

View PostQwerty69, on 01 august 2017 - 11:00, said:

E diferența de 6 ani între ele.... Serios acum 9000 EUR pe o mașină din 2008


Cu 9000 iti iei A4 B8 2.0tdi euro 5 din 2009, nu o Honda pe benzina.

View Postioppo, on 01 august 2017 - 11:20, said:

Pai uite-te si ce are vs skoda aia goala. + GPL. + intretinuta foarte bine, nu masina forjata de angajatii firmei.
Daca tu cumperi anii masinii, foarte bine. Bafta!


Eu cred ca tu vrei sa iti vinzi masina.
Skoda aia goala are dotari mai multe ca o honda full, daca initiatorul a zis ca toate reviziile au fost facute la reprezentanta si au carte de service si stie tot istoricul despre ele ce conteaza cine a condus masina daca e in stare buna ?
9000e la honda aia e de ras. Un 5500 ar fi mult mai real tinand cont ca este un 2.0 benzina aspirat care nici nu trage calumea, nici nu consuma putin,e cum e mai prost.

Edited by TruculMagic, 01 August 2017 - 12:30.


#46
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005

View Postqew, on 31 iulie 2017 - 23:28, said:


Acu 6 luni erai pe nicaieri cu cunostiintele de masini. Acu ca ai BMW de 6 luni cu care mai putin si sarbatoresti cu sampanie ca faci 800-900 de km pe luna fara sa bagi un salar minim pe economie in ea nu inseamna ca esti atat de expert. Am vazut pe mutle topicuri cum te dai expert si generalizezi imediat.

N-am avut cascaval de la 18 ani sa-mi iau masina sa am 1 milion de km pana acu si sa fi trecut prin toate cum ar fi trebuit, adica: sa cumpar sa vand, sa dau tepe, sa merg cu masina radiata, sa merg fara asigurare, sa merg fara ITP, sa trag sus din mers, sa bulesc ceva si pe bancheta din spate si pe capota. Eu doar am luat un BMW cu problemele specifice, caci cam asa-s toate mai vechi de 3-4 ani.
Eu sunt convins ca n-am expertiza ta in masini, automotive si tot ce tine de rutier, dar amicul meu schimba injectoare cand eu inca mergeam cu autobuzul, si am invatat de atunci joaca cu masinile de servici.
Nu ma bag sa-mi dau cu parerea unde nu am macar 1 rand de scris obiectiv, impartial si de preferabil.

Daca scriam peste tot, inclusiv in topicele unde oamenii vor masini noi sau SUV-uri noi, era altceva.

#47
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 17.06.2011

View Postcristalqw, on 01 august 2017 - 11:59, said:

Initiator, cred ca te-ai cam lamurit, sa ne zici daca ai cumparat-o Posted Image
La 1 octombrie se scot la vânzare.... Mai am de așteptat 2 luni. Nu am găsit mai bun în 8000 euro.

#48
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View PostInTech, on 01 august 2017 - 12:27, said:


N-am avut cascaval de la 18 ani sa-mi iau masina sa am 1 milion de km pana acu si sa fi trecut prin toate cum ar fi trebuit, adica: sa cumpar sa vand, sa dau tepe, sa merg cu masina radiata, sa merg fara asigurare, sa merg fara ITP, sa trag sus din mers, sa bulesc ceva si pe bancheta din spate si pe capota. Eu doar am luat un BMW cu problemele specifice, caci cam asa-s toate mai vechi de 3-4 ani.
Eu sunt convins ca n-am expertiza ta in masini, automotive si tot ce tine de rutier, dar amicul meu schimba injectoare cand eu inca mergeam cu autobuzul, si am invatat de atunci joaca cu masinile de servici.
Nu ma bag sa-mi dau cu parerea unde nu am macar 1 rand de scris obiectiv, impartial si de preferabil.

Daca scriam peste tot, inclusiv in topicele unde oamenii vor masini noi sau SUV-uri noi, era altceva.

Baiete, tot ce ai scris mai sus is generalizari bazate pe anumite cazuri izolate si pe anumite stereotipuri pe care le ai.

Nu mai da exemplul cu tine, tu din pacate ai luat teapa cu a ta masina, asta e adevarul, si nu o zic eu ci niste oameni ce au BMW-uri si stiu ce vorbesc. Cati bani ai bagat tu in ea nu a bagat unu ce are masina de 1 an de zile si a facut 30000km cu ea, 320d - 2005 manuala, si mult mai bine echipata ca a ta luata la acelasi pret.

#49
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Da, boss. Eu l-am nimerit pe singurul cu probleme, toate E90-urille si BMW-urile in general nu necesita nicio reparatie :) De-asta is BMW-uri.

#50
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016

View Postqew, on 03 august 2017 - 18:07, said:

Cati bani ai bagat tu in ea nu a bagat unu ce are masina de 1 an de zile si a facut 30000km cu ea, 320d - 2005 manuala, si mult mai bine echipata ca a ta luata la acelasi pret.

O fi al lui InTech mai pagubos, dar chiar imi vine greu sa cred ca a luat asta masina de 13 ani perfect pusa la punct in stare de muzeu. Ca poti sa tragi de ea 30.000 km, ignorand niste scrasnete / pocnete / scartaieturi / zemuri la limita minima / gumele cam roase sau vechi / hopa trage ! hopa nu mai trage ! / alte sunete si particularitati, asta e alta poveste. Una des intalnita pe la noi. Si nu cu final fericit.

Edited by Mihai_mb, 04 August 2017 - 12:25.


#51
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Nu am zis ca e in perfecta stare, recititi ce am scris, dar cu atentie.

A bagat in ea , dar nu cat intech. Logic ca bagi. A bagat 4000 de lei de cand o are, dar a si mers cu ea. Urmeaza sa schimbe volanta anu asta. Saptamana trecuta a mai schimbat placutele de frana. Nici a lui nu e perfecta, dar parca e o diferenta. Doar pt ca Intech a fost comod si a luat doar de la el din judet nu trebuie sa generalizam totul. Romania nu e doar GL si BR. Cum zicea el ca baga benzina de la moldoveno cei cu masini de firma e o generalizare aiurea cand asta se intampla doar in anumite zone (logic)


Totusi a bagat bani in ea intr-un an cat a bagat Intech in 6 luni si cu un rulaj mult mare decat a lui Intech. Haideti sa fim realisti si obiectivi.

O zi buna, si eu inchei subiectul.



#52
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 17.06.2011
Mai am o luna de asteptat.....

La 2 lucruri o sa simt lipsa la masina asta daca reusesc sa o iau.
-Lipsa CC
-Lipsa incalzire scaune - eu nu am o problema cu asta dar prietena e destul de friguroasa si ar fi prins foarte foarte bine.
Am aflat si pretul oficial - 36500 RON (~8000 Euro).

#53
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
CC-ul doare cel mai tare.

#54
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 17.06.2011
Din pacate nu am reusti sa iau una. Toate au fost cumparate de catre actualii angajati.  Posted ImagePosted Image Posted Image Posted Image
O sa mai strang bani si probabil voi lua o Skoda Rapid noua. Nu ma grabesc foarte tare, usor usor mai strang ceva bani sa o cumpar cu banul jos.

Edited by Qwerty69, 04 October 2017 - 20:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate