Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Credinta in dumnezeu tine de educatie? Numarul ateilor pe glob

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
451 replies to this topic

#37
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostDeCeCe, on 31 iulie 2017 - 21:46, said:

eu vad si ceva similitudini cu marimea penisului....
Care? Pai cele mai religioase is cele africane, si stim ce se zice despre ei...
De ce cei mai tari in p*la ar fi neaparat mai religiosi?

View Postkyrre, on 01 august 2017 - 00:30, said:

Inchizitia, cu toate pacatele ei, in 400 de ani a facut mult mai putine victime printre necredinciosi comparativ cu revoluti franceza printre credinciosi. Nu mai vorbesc de nazisti, comunisti si alte lighioane din astea dragi voua, lipsite de Dumnezeu.
Corect.
De pus in rama.

View Postopen-your-eyes, on 31 iulie 2017 - 21:25, said:

Sondaj realizat de Gallup pe 66000 de persoane din 68 de tari.
Tarile cu cei mai multi credinciosi:
Numai tari din lumea a 3-a.
Tarile cu cei mai multi atei:
Cei mai destepti oameni, asiaticii, sunt in frunte. Urmeaza tarile din vestul Europei si cele nordice.
Chestia cu ateismul e foarte relativa, mai ales in alte culturi.
Poti sa nu crezi intr-un zeu anume dar sa crezi in energii supranaturale care regleaza lumea, gen feng shui. Daca schimbam definitia necredintei de la refuzul de a crede intr-un zeu anume la cel de a crede in orice lucru supranatural, numarul necredinciosilor ar fi mic aproape peste tot.

#38
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postkudhos, on 31 iulie 2017 - 21:37, said:

Cred ca cel mai mare pacat e sa te rogi la Dumnezeu sa-ti dea BANI!
Si ce ai vrea, sa te rogi sa-ti dea direct Mercedes?

Tu nu stii cantecul lui Janis in care il roaga pe D-zeu sa-i cumpere un Mercedes?
(toata lumea stie ca la dealer trebuie sa decartezi banu', pentru ca bunurile se obtin cu bani, chiar si pentru D-zeu)

#39
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postkudhos, on 31 iulie 2017 - 21:45, said:

Tarile respective ca Germania sau UK  nu s-au dezvoltat fiindca au cei mai multi atei, ci fiindca sunt tari   de religie protestanta.

Unde a fost protestantism, a existat si prosperitate economica si nivel de trai crescut.
Unde e ortodoxie e  si  saracie.

Protestantismul este si pro-afaceri si pro-educatie.
Nu-s sigur ca s-au dezvoltat ca s-au facut protestanti, sau ca s-au facut protestanti ca incepeau sa se dezvolte mai tare.
Cu dezvoltarea e oricum mult mai complicat si mai vechi:
https://hbdchick.wor...he-hajnal-line/
Vezi si alte articole de aici.

View Postkudhos, on 31 iulie 2017 - 21:54, said:

Arata-mi si mie o tara ortodoxa care sa fie dezvoltata si sa aiba nivel de trai crescut.
Bizantinii au fost mult timp cei mai dezvoltati.

View Postkudhos, on 31 iulie 2017 - 21:37, said:


Un om de succes nu se roaga niciodata pentru bani, ci face treaba si ii face. Se stie ca  lumea materiala e doar templul lui Lucifer. Pana si Isus o spune ca nu trebuie sa fim dependenti de tot ce este lumesc.

Dar atentie, nu trebuie cazut nici in maniheism.
Creatia la origine a fost buna, templu divin.
De la Cadere, a fost preluat si transformat in templu pentru rautati.
Natura ca si creatie divina trebuie admirata, dar nu trebuie niciodata pierdut din vedere cine e printul ei acum.

Edited by grrrrr, 01 August 2017 - 08:33.


#40
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Interesant procentajul pentru Romania. Banuiesc ca cineva a stabilit ca cei care merg la biserica sunt credinciosi. Cam gresit. La noi, religia este interpretata dupa bunul plac. Practic, nici preotii nu respecta invatamintele religiei pe care o...propovaduiesc. Ei fura, sunt homosexuali, au averi, afaceri, bisericile sunt niste palate, toate acestea condamnate de religia dansilor. La fel si crestinul care merge la biserica, dar minte, fura, inseala. Ma rog, eu sunt un pacatos, ce stiu eu.

#41
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

View Postpacopaco1967, on 01 august 2017 - 07:27, said:

Atat timp cat nu ai certitudine atunci e credinta. Cand veti verifica intregul univers si cu toate posibilitatile abia atunci veti putea afirma "Nu exista" . Pana atunci e tot credinta.

Aiurea, ma doare capul cind va citesc timpeniile.
Ca sa iau exemplul lui B. Russel, poti sa dovedesti ca e un ceainic pe orbita lui Neptun? Nu? deci trebuie sa cosnderam ca e POSIBIL sa fie un ceainic acolo pina nu verifici fiecare cm patrat sau cub? Da o masina de spalat?
Deci da, nu trebuie sa dovedesti ca nu exista orice aiureala inventeaza altii... dumnezeu, o capra cosmica sau samurai stelari. Poti sa crezi linistit si fara probleme ca nu exista nimic din ce insira tot felul de insi cu mai multa sau mai putina imaginatie.

View Postrichi_e, on 01 august 2017 - 07:38, said:

am asa un mare ,,respect" fata de astia care va dati atei/liberi cugetatori, dar sunteti cununati de poponauti, va botezati copii si pupati orice va arata burtosu cu barba!
asa e romanul, cu curu'n 2 luntrii Posted Image

Alta timpenie...
Da ce are ma traditia cu credinta?
Poti sa participi la traditie, nu insemna ca trebuie sa si crezi...daca vine unul cu sorcova crezi ca urarile alea o sa-ti faca anul bun? nu le dai bani ca-s cersetori? sau o asculti ca o traditie oarecare, costume, versuri, muzica, pocnitori si ce mai e?
La filme SF te uiti ca-ti plac sa te ridici in sala sa fluieri ca mint? In Notre Dame nu intri ca-i lacas de cult pentru un zeu imaginar? Daca te duci in Kenia sau Amazon nu participi la ceremoniile si ritualurile de acolo ca tu nu crezi in ele? gizas...

#42
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 01 august 2017 - 10:03, said:

Aiurea, ma doare capul cind va citesc timpeniile.
Ca sa iau exemplul lui B. Russel, poti sa dovedesti ca e un ceainic pe orbita lui Neptun? Nu? deci trebuie sa cosnderam ca e POSIBIL sa fie un ceainic acolo pina nu verifici fiecare cm patrat sau cub? Da o masina de spalat?
Deci da, nu trebuie sa dovedesti ca nu exista orice aiureala inventeaza altii... dumnezeu, o capra cosmica sau samurai stelari. Poti sa crezi linistit si fara probleme ca nu exista nimic din ce insira tot felul de insi cu mai multa sau mai putina imaginatie.
Si e corect ce am spus. Adica e credinta si nu certitudine. Da, e necesar sa ai certitudine cand faci o afirmatie categorica. Poti spune "nu stiu" si esti acoperit de ignoranta.
Dar ca sa ai idee cat de indoctrinati pot fi naivii cititi asta.

Attached Files



#43
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006

View Postpacopaco1967, on 01 august 2017 - 10:25, said:

Si e corect ce am spus. Adica e credinta si nu certitudine. Da, e necesar sa ai certitudine cand faci o afirmatie categorica. Poti spune "nu stiu" si esti acoperit de ignoranta.
Dar ca sa ai idee cat de indoctrinati pot fi naivii cititi asta.
Dr. Barney Maddox ala e un urologist, dar cand iti sustine punctul tau de vedere, e "leading genome researcher".

View Postpasilla, on 31 iulie 2017 - 21:36, said:

Nu ai cum sa fii educat si sa crezi ca basmele sunt realitate.
De fapt, n-ai cum sa fii educat si sa te pronunti cum te-ai pronuntat tu aici.
Ce stii tu de "basmele" astea si de ce ti se pare mai intelectuala credinta in evolutie in comparatie cu credinta in Dumnezeu? Adu-mi argumente, daca te crezi in stare sa faci afirmatii despre educatia oamenilor.

Edited by kruger, 01 August 2017 - 10:50.


#44
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkruger, on 01 august 2017 - 10:44, said:

Dr. Barney Maddox ala e un urologist, dar cand iti sustine punctul tau de vedere, e "leading genome researcher".


De fapt, n-ai cum sa fii educat si sa te pronunti cum te-ai pronuntat tu aici.
Ce stii tu de "basmele" astea si de ce ti se pare mai intelectuala credinta in evolutie in comparatie cu credinta in Dumnezeu? Adu-mi argumente, daca te crezi in stare sa faci afirmatii despre educatia oamenilor.
Adevarat, are specializarea de urolog, insa asta nu inseamna ca ce a spus in legatura cu modificarile genetice ca fiind false. Daca ar fi fost false atunci ar fi fost taxat la greu.
Mai multe detalii despre preocuparile sale cititi aici : https://www.icr.org/article/3466
Presupun ca sunt de luat in seama doar afirmatiile unor institutii in care lucreaza evolutionisti.
Dar avem aici sustinatori ca doar ne-educatii mai pot crede in divinitate. Eu am aratat deseori ca persoane cu pregatire profesionala inalta in studii stiintifice aleg sa accepte creationismul.  



Deseori evolutionistii s-au exprimat cu privire la creationisti ca fiind cretini, prosti, idioti. Acestia nu au patit absolut nimic. Eu mi-am exprimat o parere ce o traiesc tot mai des si e de fapt o observatie a mea, deci nu am insultat o persoana anume iar pentru asta am primit 3 puncte. Cu alte cuvinte spus, ateii pot face remarci generaliste despre creationisti sau credinciosi ca fiind cretini, prosti, idioti,  insa invers nu e permis.

#45
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,954
  • Înscris: 27.05.2010

View Postkudhos, on 31 iulie 2017 - 21:45, said:

Tarile respective ca Germania sau UK  nu s-au dezvoltat fiindca au cei mai multi atei, ci fiindca sunt tari   de religie protestanta.

In Germania cea mai dezvoltata regiune este Bayern. Si e, ca sa vezi catolica.
In comparatie cu Bayern, Brandenburg este una din cele mai amarate (vorbim inca doar de Germania, da?). Si ghici ce, ateii sunt cei mai numerosi. Foarte multi nu sunt nici macar botezati, deci nu ai cum sa-i scoti crestini sub nici o forma.

View PostMikeSpike, on 01 august 2017 - 01:03, said:

Kirre,stai jos ai 4,n/ai promovat.Referitor la ultima fraza.

Bine ca ai tu 10 la ortografie.

View Postdiegodanny, on 01 august 2017 - 01:26, said:


SC Biserica Ortodoxa-Romana S.R.L. Profit 12.549.189.914 lei

Ai si un link sa ne arati?

#46
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015
Eu stiu un om foarte destept care crede in Dumnezeu, si mai stiu altul prost, dar educat care stie sa manance cu cutitul si furculita care nu crede.
Asa si?

#47
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postkyrre, on 01 august 2017 - 11:48, said:

In Germania cea mai dezvoltata regiune este Bayern. Si e, ca sa vezi catolica.

E catolica poate pe la tara, unde nu-i asa mare dezvoltare. In Munchen sint mai multi ne-religiosi decit catolici, in continua crestere.

https://en.wikipedia.org/wiki/Munich

Quote

About 45% of Munich's residents are not affiliated with any religious group, and this ratio represents the fastest growing segment of the population. As in the rest of Germany, the Roman Catholic and Protestant churches have experienced a continuous decline in their memberships. As of 31 December 2016, 32.4% of the city's inhabitants were Roman Catholic, 11.6% Protestant and 0.3% Jewish.[18]

View Postkyrre, on 01 august 2017 - 11:48, said:

comparatie cu Bayern, Brandenburg

Comparatie de prost gust, Bayern fiind parte din "locomotiva Europei" iar Brandenburg (ma rog, o mare parte din teritoriu) sub rusi pina la caderea zidului. Daca ne ocupau rusii 40 ani si ne scoteau religia din cap eram acum exemplu ce prost o duc ateii?

Edited by f300, 01 August 2017 - 12:13.


#48
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postpacopaco1967, on 01 august 2017 - 07:27, said:

Atat timp cat nu ai certitudine atunci e credinta. Cand veti verifica intregul univers si cu toate posibilitatile abia atunci veti putea afirma "Nu exista" . Pana atunci e tot credinta.




Mai citeste odata si te vei convinge. Am magnificat si ingrosat ce scrie initiatorul.
Da, asta sustin si eu: este doar "credinta" si atat, n-are nici o legatura cu existenta sau inexistenta unui mosulica in sutana, salvari sau in curu´gol care vegheaza de sus asupra fiecarui individ in parte.

#49
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 04.02.2006
Interesant cum din statistica pusa de initiator lipseste USA.

#50
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
In Germania platesti taxe speciale daca esti parte a unei biserici, poate asta are legatura cu procentul din Bavaria. Posted Image
Sunt curios cum ar evolua procentul de ortodoxi la noi daca am avea o asemenea lege.

Informatiiiii:

http://www.pewforum....ound-the-world/
http://www.pewforum....eastern-europe/
http://www.pewforum....ious-landscape/

Edited by idaho333, 01 August 2017 - 12:31.


#51
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postmyshyk, on 01 august 2017 - 12:14, said:

Da, asta sustin si eu: este doar "credinta" si atat, n-are nici o legatura cu existenta sau inexistenta unui mosulica in sutana, salvari sau in curu´gol care vegheaza de sus asupra fiecarui individ in parte.
Daca eu ce spun nu sunt de luat in seama poate ca citind o revista de stiinta de renume mondial veti avea incredere

http://science.scien...nt/141/3581/634

Attached Files



#52
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postopen-your-eyes, on 31 iulie 2017 - 21:25, said:

Sondaj realizat de Gallup pe 66000 de persoane din 68 de tari.
Tarile cu cei mai multi credinciosi:

Cei mai destepti oameni, asiaticii, sunt in frunte. Urmeaza tarile din vestul Europei si cele nordice.
Credinta in Dumnezeu, adica faptul ca Dumnezeu exista este de 100%.

Romani 1
19. Fiindca ce se poate cunoaste despre Dumnezeu le este descoperit in ei, caci le-a fost aratat de Dumnezeu.

20. In adevar, insusirile nevazute ale Lui, puterea Lui vesnica si dumnezeirea Lui se vad lamurit, de la facerea lumii, cand te uiti cu bagare de seama la ele in lucrurile facute de El. Asa ca nu se pot dezvinovati;

Gallup face un sondaj bazat de faptul potrivit caruia credinta inseamna o forma de organizare religioasa. Ceea ce este fals. Nu poate un Dumnezeu sa spuna una mie si alta tie.

#53
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

View Postopen-your-eyes, on 31 iulie 2017 - 21:25, said:

Sondaj realizat de Gallup pe 66000 de persoane din 68 de tari.
Numai tari din lumea a 3-a.
Tarile cu cei mai multi atei:
1.China (67%)
2.Japonia (29%)
3.Slovenia (28%)
4.Cehia (25%)
5.Franta (21 %)
5.Belgia (21%)
7.Suedia (18%)
8.Islanda (17%)

Cei mai destepti oameni, asiaticii, sunt in frunte. Urmeaza tarile din vestul Europei si cele nordice.

Harta ateilor pe glob: https://www.datawrapper.de/_/UwByJ
Sursa: http://evz.ro/tarile-multi-lume.html

Sondaj de rahat cu directie precisa,pai unde sunt nene tarile avansate care au religiosi de ex SUA cu 80% credinciosi,au pus astia numai ce au vrut ei ca sa dea nasol....niste penibili,ce sa le ceri

#54
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,954
  • Înscris: 27.05.2010

View Postf300, on 01 august 2017 - 12:12, said:

Comparatie de prost gust, Bayern fiind parte din "locomotiva Europei" iar Brandenburg (ma rog, o mare parte din teritoriu) sub rusi pina la caderea zidului. Daca ne ocupau rusii 40 ani si ne scoteau religia din cap eram acum exemplu ce prost o duc ateii?

Si noi astialalti nu am fost sub rusi? Numai nemtii? Ce va mai place sa gasiti motive

,Bulgaria (asta lipseste din top, presupun ca e plina de bani)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate