Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Credinta in dumnezeu tine de educatie? Numarul ateilor pe glob

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
451 replies to this topic

#19
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postkudhos, on 31 iulie 2017 - 21:54, said:

Arata-mi si mie o tara ortodoxa care sa fie dezvoltata si sa aiba nivel de trai crescut.
Da' de ce nu înveți mai bine să interpretezi niște statistici? Nu există o dependență reală dintre ortodoxie și economie mai ales în sensul dorit de tine, respectiv de invers proporționalitate. Nu există niciun studiu serios care să afirme o asemenea aiureală. Țările ortodoxe sunt cu un nivel economic mai precar datorită condițiilor social-istorice. Nimic altceva.

#20
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017

View Postmario_bril, on 31 iulie 2017 - 23:24, said:

Țările ortodoxe sunt cu un nivel economic mai precar datorită condițiilor social-istorice. Nimic altceva.
Zau.... clopotul catedralei.... e tot conditie istorica .

#21
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmario_bril, on 31 iulie 2017 - 23:24, said:

Da' de ce nu înveți mai bine să interpretezi niște statistici? Nu există o dependență reală dintre ortodoxie și economie mai ales în sensul dorit de tine, respectiv de invers proporționalitate. Nu există niciun studiu serios care să afirme o asemenea aiureală. Țările ortodoxe sunt cu un nivel economic mai precar datorită condițiilor social-istorice. Nimic altceva.
Ai dreptate. Conditiile istorice ortodoxe au generat saracie.
Este suficient sa pupi icoane si moaste ca sa ai bunastare.

Edited by pasilla, 31 July 2017 - 23:35.


#22
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postpasilla, on 31 iulie 2017 - 21:36, said:

Nu ai cum sa fii educat si sa crezi ca basmele sunt realitate.
Eu am intalnit un profesor universitar, medic primar, chirurg urolog si sef sectie urologie  un crestin foarte credincios . Din cultul adventist fac parte sute de medici si multi din ei chirurgi foarte buni. Or fi si astia ne-educati ? Sau poate ca oamenii au concluzionat ca o asa minunatie biologica nu poate fi rezultatul evolutiei ?

View Postpasilla, on 31 iulie 2017 - 22:12, said:

Cam asa vorbeste un crestin adevarat. Ateii sunt mai diplomati. Oare de ce ?
Crestinii adevarati chiar pot si sa plesneasca peste gura un mincinos. isus a fugarit cu biciul  lichelele din curtea mare a templului . Pe cineva care greseste il ierti insa pe unul ce minte cu nerusinare il tragi de urechi.

Dar fiti atenti ce se va intampla pe viitor. Niste organizatii in care s-au unit bogatii lumii au hotarat sa decimeze populatia globului,, in urmatorii 7-8 ani va incepe declinul societatilor, deja generatiile tinere sunt pregatite cu ajutorul calculatoarelor sa ucida fara discernamant, acestia vor fi robotzeii ucigasi in urmatorii ani. Jocurile FPS  pregatesc ucigasii fara constinta., ei in viata reala se vor comporta exact ca in mediul virtual in care s-au antrenat.
Veti vedea ca pe masura ce creste ateismul/necredinta  starea sociala se va tensiona, va fi un stres continuu pentru oricine nu face parte din casta evolutionistilor. Pot sa redau chiar o experienta personala la intalnirea cu un cocalar cu BMW , tipul nebarbierit cum e moda actuala, ochelari fumurii  , era sa ma calce cu masina in parcare, iti dai seama ? In parcare omule, nu avea nici un bun simt , nici o constinta, nu il mustra nici un pic constinta. Asa va fi anii urmatori, tineri cu fumuri in nas cu muschii umflati , cu convingerea ca doar prostii mai cred in dumnezeu.

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postpacopaco1967, on 31 iulie 2017 - 23:53, said:

Eu am intalnit un profesor universitar, medic primar, chirurg urolog si sef sectie urologie  un crestin foarte credincios . Din cultul adventist fac parte sute de medici si multi din ei chirurgi foarte buni. Or fi si astia ne-educati ? Sau poate ca oamenii au concluzionat ca o asa minunatie biologica nu poate fi rezultatul evolutiei ?

Crestinii adevarati chiar pot si sa plesneasca peste gura un mincinos. isus a fugarit cu biciul  lichelele din curtea mare a templului . Pe cineva care greseste il ierti insa pe unul ce minte cu nerusinare il tragi de urechi.

Multumesc! M-ai luminat. Exista oameni care cred in zana maseluta si practica meserii "ateiste". Poate au impresia ca sunt uneletele zeilor ?

View Postpacopaco1967, on 31 iulie 2017 - 23:53, said:

Dar fiti atenti ce se va intampla pe viitor. Niste organizatii in care s-au unit bogatii lumii au hotarat sa decimeze populatia globului,, in urmatorii 7-8 ani va incepe declinul societatilor, deja generatiile tinere sunt pregatite cu ajutorul calculatoarelor sa ucida fara discernamant, acestia vor fi robotzeii ucigasi in urmatorii ani. Jocurile FPS  pregatesc ucigasii fara constinta., ei in viata reala se vor comporta exact ca in mediul virtual in care s-au antrenat.
Veti vedea ca pe masura ce creste ateismul/necredinta  starea sociala se va tensiona, va fi un stres continuu pentru oricine nu face parte din casta evolutionistilor. Pot sa redau chiar o experienta personala la intalnirea cu un cocalar cu BMW , tipul nebarbierit cum e moda actuala, ochelari fumurii  , era sa ma calce cu masina in parcare, iti dai seama ? In parcare omule, nu avea nici un bun simt , nici o constinta, nu il mustra nici un pic constinta. Asa va fi anii urmatori, tineri cu fumuri in nas cu muschii umflati , cu convingerea ca doar prostii mai cred in dumnezeu.
Cam asa era si pe vremea Inchizitiei. Invatatura "crestina" este pedeapsa. "Bubico" nu stai cuminte, te pedepsesc ! Ne asteapta sfarsitul lumii datorita unor "eretici".

Edited by pasilla, 01 August 2017 - 00:09.


#24
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010

View Postandreic, on 31 iulie 2017 - 22:45, said:

Nu sunt... sunt nonreligiosi, neafiliati catolicismului ori credintei in zei etc...

Si userul andreic loveste din nou. Cu inca una din explicatiile lui halucinante.

Cand vrem sa gasim vinovata Biserica pentru toate relele din tara asta, bagam in fata statistica asta.
In schimb cand in favoarea Bisericii incercam sa aducem argumentul statistic - sunt 89% ortodoxi, imediat incepeti cu, pai da, dar de fapt nici 10 la suta din astia nu sunt practicanti. Sa vezi ca la recensamant si eu m-am declarat ortodox, dar nu sunt. S.a.m.d.

O statistica folosit doar dupa bunul plac. Cu o incercare tembela de a compara mere cu pere.

View Postpasilla, on 01 august 2017 - 00:06, said:


Cam asa era si pe vremea Inchizitiei. Invatatura "crestina" este pedeapsa. "Bubico" nu stai cuminte, te pedepsesc ! Ne asteapta sfarsitul lumii datorita unor "eretici".
Georgia guidestones: MAINTAIN HUMANITY UNDER 500,000,000 IN PERPETUAL BALANCE WITH NATURE.

Si pe astea tot crestinii si inchizitia le-au facut? Inchizitia, cu toate pacatele ei, in 400 de ani a facut mult mai putine victime printre necredinciosi comparativ cu revoluti franceza printre credinciosi. Nu mai vorbesc de nazisti, comunisti si alte lighioane din astea dragi voua, lipsite de Dumnezeu.

#25
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,672
  • Înscris: 21.06.2016
E foarte simplu daca nu esti greu de cap: intrebarile "esti credicios ortodox/catolic/protestatant (=religios)?" si "esti ateu" pot avea amindoua raspusul nu, simultan, pentru aceeasi persoana!
Ma intreb ce fel de negura poate fi in capul oamenilor care nu inteleg aceste lucruri banale.

As zice ca raspunsul negativ la prima intrebare e mult mai frecvent decit raspunsul pozitiv la a doua intrebare. Putini oameni se definesc ca atei, chiar daca nu sint credinciosi, religiosi, practicanti au unei religii majore etc.

Edited by vrajitoruldinoz, 01 August 2017 - 00:36.


#26
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Ma intreb ce negura o fi in capul alora de fac niste chestionare cu intrebari din care pot rezulta ambiguitati (asta daca nu se cauta intentionat chestia asta)?
Si ce negura o fi in capul alora care descopera ambiguitati, si totusi cred in chestionarele astea mai ceva ca in Sfanta Scriptura?

#27
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Kirre,stai jos ai 4,n/ai promovat.Referitor la ultima fraza.

#28
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postopen-your-eyes, on 31 iulie 2017 - 21:25, said:

1.China (67%)
...
Cei mai destepti oameni, asiaticii, sunt in frunte. Urmeaza tarile din vestul Europei si cele nordice.
"Credinta in dumnezeu tine de educatie?"

Credinta in dumnezeu tine de prostie...

Spoiler

"Numarul ateilor pe glob"

...bine ca m-am nascut in Romania, nu in China !

Edited by stlk, 01 August 2017 - 01:28.


#29
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Sunt crestin-ortodox, prima data am auzit de "Cristinel" de la TV si parintii mei inca din primii ani de viata. Stau si ma intreb, de ce animalele au instinctul dezvoltat inca din prima zi de viata ? Dar oamenii, de ce nu se gandesc automat la "Cristinel" inca din primii ani si trebuie sa afle de la TV/parinti/scoala..?
Eu n-am mai fost de cativa ani la biserica, nu m-am spovedit niciodata, nu mai am incredere in Biserica Romana.. Ce sa mai cred in "Cristinel" cand preotii au inceput sa abuzeze de puterea pe care o au, Cocalarus Danielus a platit 600mil. pentru un cacat de biserica...in timp ce alti oameni n-au ce manca. La "RahatTV" auzi despre Arsenie Boca, care face nu stiu ce minuni ( minciuni pentru oamenii fara minte ) , se stang pensionarii si si cumpara produse de la MAGAZINE CE APARTIN BISERICII / doneaza bani la "Sf. Buzunar al Patriarhiei" care patriarhia trebuie sa plateasca comision la Televiziunea R%hatTV pentru reclama. Gunoaiele astea au inceput sa profite de prostia oamenilor ( majoritatea pensionari care nu au nici 8 clase ), preotii se plimba in masini mai scumpe deca casele majoritarilor enoriasi.

SC Biserica Ortodoxa-Romana S.R.L. Profit 12.549.189.914 lei

PS :  In manualele scolare de Religie scria ca daca donezi bani bisericii Dumnezeu iti indeplineste dorintele iar daca nu dai o sa se intample ceva rau ( era o poza cu o dacia care tocmai a dat peste un copil ) WTF! ?


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BdxjN36CO3E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by diegodanny, 01 August 2017 - 01:39.


#30
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postdiegodanny, on 01 august 2017 - 01:26, said:

Sunt crestin, prima data am auzit de "Cristinel" de la TV si parintii mei inca din primii ani de viata. Stau si ma intreb, de ce animalele au instinctul dezvoltat inca din prima zi de viata ? Dar oamenii, de ce nu se gandesc automat la "Cristinel" inca din primii ani si trebuie sa afle de la TV/parinti..?
Eu n-am mai fost de cativa ani la biserica, nu m-am spovedit niciodata, nu mai am incredere in Biserica Romana.. Ce sa mai cred in "Cristinel" cand preotii au inceput sa abuzeze de puterea pe care o au, Cocalarus Danielus a platit 600mil. pentru un cacat de biserica...in timp ce alti oameni n-au ce manca. La "RahatTV" auzi despre Arsenie Boca, care face nu stiu ce minuni, se stang pensionarii si doneaza bani la "Sf. Buzunar al Patriarhiei" care patriarhia trebuie sa plateasca comision laTeleviziunii R%hatTV pentru reclama. Gunoaiele astea au inceput sa profite de prostia oamenilor ( majoritatea pensionari care nu au nici 8 clase ), preotii se blimba in masini mai scumpe deca casa majoritarilor enoriasi.

SC Biserica Ortodoxa-Romana S.R.L.
"Sunt crestin ...Cristinel ...Eu n-am mai fost de cativa ani la biserica, nu m-am spovedit niciodata..."
Serios ? tu crestin ? cine te-a mintit ?

Edited by stlk, 01 August 2017 - 01:44.


#31
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Date recente din Marea Britanie. Asta pentru că spuneau unii pe aici că sunt tot cam ca la noi. Bine, acolo nu se spune atei ci non-religioși, de aia s-a făcut o mică confuzie. Cert este că jumătate din britanici nu dau doi bani pe "cele dumnezeiești".

https://www.google.r...and-wales-study

#32
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Vesnica confuzie intre "credinta" si Dumnezei, Mohamezi, Bude, si alte alea.  "Credinta" unui ateu de ex. este ca "Nu exista Dumnezei, Alahi s.a.m.d." Asta e tot credinta. Si-atunci, despre ce discutam?

#33
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
66000 versus 7000000000.

Adică,cu o rândunică se face primăvară!

#34
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postmyshyk, on 01 august 2017 - 07:04, said:

Vesnica confuzie intre "credinta" si Dumnezei, Mohamezi, Bude, si alte alea.  "Credinta" unui ateu de ex. este ca "Nu exista Dumnezei, Alahi s.a.m.d." Asta e tot credinta. Si-atunci, despre ce discutam?
Atat timp cat nu ai certitudine atunci e credinta. Cand veti verifica intregul univers si cu toate posibilitatile abia atunci veti putea afirma "Nu exista" . Pana atunci e tot credinta.

View Postopen-your-eyes, on 31 iulie 2017 - 21:25, said:

Sondaj realizat de Gallup pe 66000 de persoane din 68 de tari.
Tarile cu cei mai multi credinciosi:
1.Nigeria (97%)
2.Papua Noua Guinee (94%)
2.Ghana (94%)
2.Coasta de Fildes (94%)
2.India (94%)
2.Kosovo (94%)
7.Fiji (92%)
7.Armenia (92%)
9.Filipine (90%)
10.Romania (89%)
Numai tari din lumea a 3-a.
Tarile cu cei mai multi atei:
1.China (67%)
2.Japonia (29%)
3.Slovenia (28%)
4.Cehia (25%)
5.Franta (21 %)
5.Belgia (21%)
7.Suedia (18%)
8.Islanda (17%)
9.Spania (16%)
10.Germania (14%)
10.Danemarca (14%)
12.Novergia (12%)
13.Marea Britanie (11%)
Cei mai destepti oameni, asiaticii, sunt in frunte. Urmeaza tarile din vestul Europei si cele nordice.

Harta ateilor pe glob: https://www.datawrapper.de/_/UwByJ
Sursa: http://evz.ro/tarile-multi-lume.html

View Postlucifer76, on 01 august 2017 - 04:42, said:

Greu sa citesti un text, si mai greu sa il intelegi. Banuiesc ca si cei ce ti-au dat like stau mai prost cu intelectul pentru ca nici tu nici ei nu ati observat ca 11% sunt CREDINCIOSI, nu atei.


Mai citeste odata si te vei convinge. Am magnificat si ingrosat ce scrie initiatorul.

Edited by pacopaco1967, 01 August 2017 - 07:30.


#35
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,926
  • Înscris: 02.02.2007
am asa un mare ,,respect" fata de astia care va dati atei/liberi cugetatori, dar sunteti cununati de poponauti, va botezati copii si pupati orice va arata burtosu cu barba!
asa e romanul, cu curu'n 2 luntrii Posted Image

#36
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postrichi_e, on 01 august 2017 - 07:38, said:

am asa un mare ,,respect" fata de astia care va dati atei/liberi cugetatori, dar sunteti cununati de poponauti, va botezati copii si pupati orice va arata burtosu cu barba!

Sa presupunem ca te indragostesti de o fata/femeie dintr-o familie religioasa (cum sunt majoritatea mai ales pe la tara), care desi e mai deschisa la minte are o mama batrana si habotnica care nu concepe o casatorie in afara bisericii, un copil nebotezat, etc. Si evident ca si fata/femeia viseaza la o nunta ca in povesti, cu rochie alba si tot tacamul. Ce preferi? Sa iti calci pe suflet si sa induri cateva zeci de minute de circ in biserica sau sa ii spui fetei ca are de ales intre tine si familia ei?!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate