Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cerere reconstatare RCA

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007

View Postjrtly, on 31 iulie 2017 - 19:59, said:

Multumesc amandurora pentru raspuns. Da, am asigurare la allianz tiriac si am si CASCO tot aici. Eu stiam ca daca ma folosesc de polita CASCO, voi plati mai mult ulterior pe CASCO asadar am decis sa o pastrez pentru ceva cu potential mai serios, ca sigur nu va fi asta ultimul meu incident din trafic.

Scuze, am fost lung la vorba pentru ca am dorit sa fie pe deplin intelesa situatia mea, atat.

Cum procedez in situatia mea sa schimb bara spate pe CASCO ca apoi cei de la allianz sa ceara bani de la City? Care sunt pasii ?
In cazul asta faci repari masina pe CASCO cu REGRES, si nu platesti nimic in plus la anul.

#20
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Ai redus viteza preventiv; foarte bine!
Dar, ia zi-ne: ai apăsat pedala de frână? Așa, acolo un pic măcar, doar să se aprindă becurile pe spate?

#21
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

View Postslai, on 31 iulie 2017 - 21:23, said:

reparatia pe propriul rca inca nu se aplica. la ultima modificare a legii a devenit si optional
Spune-mi, te rog, care este aceasta "ultima modificare a legii" ?
Intreb pt. ca acolo unde ma uit (referitor la Legea nr. 132/2017) zice ca "nu există modificări până la 03 august 2017"

#22
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
pai aceeasi lege o stiu si eu. din 12 iulie, anul asta. momentan pisica e in curtea asf. teoretic in 30 de zile ei trebuiau sa dea normele de aplicare. evident, mai asteptam.

Art. 26: Decontarea directă între asigurătorii RCA (1) Decontarea directă între asiguratorii RCA este aplicabilă la îndeplinirea cumulativă a următoarelor condiţii: a) accidentele auto se produc pe teritoriul României;
(2) Serviciul de decontare directă se ofertează obligatoriu de către asigurător, dar achiziţia acesteia este opţională de către asigurat.
(3) Procedura de decontare directă se stabileşte prin reglementări ale A.S.F.

Edited by slai, 03 August 2017 - 18:48.


#23
jrtly

jrtly

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 31.07.2017

View Postjobist, on 01 august 2017 - 22:12, said:

Ai redus viteza preventiv; foarte bine!
Dar, ia zi-ne: ai apăsat pedala de frĂąnă? Așa, acolo un pic măcar, doar să se aprindă becurile pe spate?

Nu inteleg dc aceasta atitudine la adresa mea .. da, daca vrei sa stii eram cu piciorul stang pe pedala de
ambreiaj sj cu piciorul drept pe frana si franam lent .. am franat din timp si de la distanta, pentru ca stiam de acea trecere pietonala presemnalizata. Ce legatura are asta cu situatia mea?

In fine, pana la urma am mers la un service in care am incredere, baietii mi au dat jos bara si s a observat ca pilonii din plastic de prindere a barii erau rupti, printre alte daune relativ minore care, luate cumul, au contat indeajuns incat sa mi se efectueze o reconstatare prin care am cerut sa mi se inlocuiasca toate elementele care sunt distruse. Prin simpla indreptare, kituire si revopsire a barii nu iese masina la fel ca inainte, adica intacta - asa cum era inainte de incident. Toate costurile vor fi integral suportate de catre RCA celui vinovat.

#24
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Scuze! Chiar nu am nici o "atitudine" la adresa dumitale! Eram doar curios!

Edited by jobist, 03 August 2017 - 21:59.


#25
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

View Postslai, on 03 august 2017 - 18:47, said:

teoretic in 30 de zile ei trebuiau sa dea normele de aplicare. evident, mai asteptam.
au aparut "normele de aplicare" ...

ARTICOLUL 34
Modalitatea de decontare directă
   (1) În termen de 60 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei norme, asigurătorii RCA încheie un acord de reglementare a relaţiilor economice şi organizatorice privind gestionarea modalităţii de decontare directă şi a regreselor administrative.
   (2) Acordul de reglementare prevăzut la alin. (1) conţine cel puţin:
   a) documentele pe care le conţine dosarul de daună în vederea recuperării despăgubirii de la asigurătorul RCA al persoanei vinovate;
   b ) modalităţi de comunicare;
   c) termene de plată;
   d) modalităţi de compensare şi garantare.
   (3) Asigurătorul RCA al persoanei prejudiciate avizează asigurătorul RCA al persoanei vinovate de producerea evenimentului în termen de 3 zile de la data deschiderii dosarului de daună.
   (4) Asigurătorul RCA al persoanei vinovate de producerea evenimentului confirmă valabilitatea contractului RCA în termen de 3 zile de la solicitare.
   (5) Tarifele aferente decontării directe sunt calculate distinct faţă de tariful de primă RCA şi sunt comunicate A.S.F. în termen de 30 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei norme.
   (6) Asigurătorii RCA notifică A.S.F. cu privire la intenţia de modificare a tarifelor aferente decontării directe, cu cel puţin 60 de zile înainte de perioada în care acestea pot fi practicate, şi comunică A.S.F. noile tarife cel târziu cu 30 de zile înainte de începerea perioadei în care acestea pot fi practicate.

Attached Files


Edited by adrian_r5, 08 August 2017 - 13:08.


#26
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Deja au inceput sa anunte asiguratorii si tarifele pentru a beneficia de decontarea directa.
Groupama la autoturisme 190, Omniasig 170, Asirom are un calcul mai complicat, ca procent incepe de la 5%.
Oricum, trebuie sa fi masochist sa vrei decontare directa la city, euroins sau asirom.

oferta omniasig:
[ http://www.1asig.ro/pictures/xprimm/tabel-decontare-21iulie2017.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Attached File  tabel-decontare-21iulie2017.jpg   29.76K   26 downloads

#27
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Deci cum? Pot plati ceva mai mult la RCA ca in caz de dauna sa-mi fac masina pe RCA-ul meu, urmand ca ei sa-si obtina banii de la RCA-ul celui care a provocat dauna?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate