Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Recomandare Credit Ipotecar

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
v3r50r

v3r50r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.09.2005
Salutare!
Sunt in cautarea celei mai bune oferte de credit imobiliar de pe piata; dupa o analiza partiala a ofertelor, un credit imobiliar in zilele noastre se compune cam din:
- marja (dobanda perceputa de banca la soldul din credit ramas)
- ROBOR la 3 luni (curent 0, 86%)
- optional asigurare de viata ce are ca efect plata integrala a creditului in caz de deces

Dintre ING, BRD si Raiffeisen, ultima pare cea mai buna, avand ca si conditie deschiderea unui cont 'TOT-ZERO' la ei si virarea salariului in el.
Intrebarea mea ar fi:
Ce banca ati recomanda pentru un credit imobiliar in 2017 ? Eventual un raspuns bazat pe experiente personale ar fi minunat.
Pot da si sume mai exacte daca e considerat ca este relevant.

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Lucrez cu ING si, din experienta cu ei de aproape 10 ani:
  • in permanenta, la modificari, trimit mail in timp util (in sensul ca la depozite/economii sau chiar credite si cont curent trimit cu aproximativ 2 luni inainte instiintare de modificare)
  • recent, ei (ING) renunta la Mastercard (mi-au zis ca au fost clienti care au avut probleme si au devis sa renunte; nu mi-au zis exact motivele) si am primit acasa cardul de credit de la Visa gratuit
  • taxele sunt la vedere (online, afisate in agentii, functionarii la dispozitie cu informatii complete)
  • anul trecut am intrebat de un credit Prima Casa si mi-au zis ca, daca nu sunt fonduri, pot opta pentru unul traditional ipotecat. Diferenta de dobada era de 0.5% pe an (intre prima casa si Creditul Ipotecar standard al lor).
  • nu zici nimic de prima casa (tu decizi daca e relevant sau nu), dar au 10% avans (singurii care nu cer minimul de 5%) si probabil, la calcule, s-ar putea ca diferenta de 0.5% din dobanda sa nu se simta prea tare daca optezi pentru credit fara prima casa
  • eu nu am mai platit comision de cont si card (cont curent) de vreo 3-4 ani, doar comisionul de card de credit (35 de lei)
Legat de comisioane 0. Daca incasezi minim 700 lei, nici la ING nu platesti comisioane de card, cont, retragere (indiferent de ATM).

Edited by Pololica, 31 July 2017 - 16:14.


#3
v3r50r

v3r50r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.09.2005
Multumesc de informatii!
Si eu sunt client ING, de mai bine de 10 ani si apreciez foarte mult atat aplicatia lor online cat si transparenta costurilor. Deasemenea, transferurile sunt foarte rapide si usor de efectuat.
Dar, la un credit ipotecar pe 20 de ani, comparand intre Raiffaisen si ING, platesti cu aproximativ 35000 - 40000 lei mai mult la ING pana la sfarsitul perioadei (pentru suma ce doresc eu a imprumuta).  Diferenta este semnificativa, si cred ca defazeaza avantajul usurintei de utilizare a serviciilor ING.
Dar, caut experiente concrete de credit ipotecar, poate ma insel.
Mersi din nou

#4
cenzunet

cenzunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 13.06.2007
Despre ce suma vorbim in cazul acelei diferente de 35000-40000 lei?
Am rulat acum 2 simulari pe Raiffeisen si ING pentru un ipotecar de 50.000E pe 20 de ani, iar diferenta la valoarea totala de rambursat vine 1,642 ron in cei 20 de ani.
Diferenta intre dobanzi (DAE) este de 0.1%, 4.69% la ING si 4.58% la Raiffeisen.

#5
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
de sters...

Edited by pustiu_22, 31 July 2017 - 20:25.


#6
v3r50r

v3r50r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.09.2005
@cenzunet interesant unde ai rulat tu simularile. Dar, vorbind pe sume actuale, sunt interesat de un credit ipotecar in valoare de 320000 lei.
Simuland pe Raiff, aici https://www.raiffeis...r-rata-credite/ folosind produsul 'Imobiliar Casa ta' , presupunand ca incasez salaiul la ei, obtin pe 20 ani o rata de 1798/luna, cu DAE de 3.8%.
La ING, folosind https://www.ing.ro/p...e/ipotecar.html cu o valoare a propietatii de 377000 si o perioada de creditare de 20 ani reiese un DAE de 4.63% la o rata de 2004/luna. La ING, rata include si asigurarea de viata ce incepe la o valoare de 94 lei/luna si ajunge la zero lei la sfarsitul celor 20 ani (o valoare medie de ~50 lei/luna)
Rezulta, chiar daca as lua o asigurare separata, tot Raiff ar fi mai avantajos.
Cat despre diferenta enuntata de mine, conform simularilor, la Raiff: 454.348 Lei de plata in total, la ING: 482.808
Diferenta: 28.460
Am exagerat putin, recunosc.
Anyway - eu caut doar o parere legata de comparatia intre bancile din piata, cand vine vorba de produsul credit ipotecar.
Daca nu se poate, OK, am sa renunt in a mai cauta aici :)

#7
Valimania2016

Valimania2016

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 13.09.2016
La Raiffeisen cat e comisionul de rambursare anticipata?

#8
v3r50r

v3r50r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.09.2005
E 0%. Cam toate bancile verificate de mine (ING, Raiff, BRD,BancPost,Transilvania) au zero la produsul asta

#9
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011
Ar trebui sa fie 0% la toate creditele cu dobanda variabila

#10
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
E bun 3.8% DAE, eu am 4.34% la BT. Raiffeisen sunt in general ok, probleme sunt peste tot insa.

#11
awp_adidas

awp_adidas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 18.03.2012
Salutare, ca sa nu mai deschid un topic nou am ales sa postez aici. Am de gand la anu sa "ma bag" la un apartament, nu prea as vrea cu prima casa pt ca e acea asteptare dupa fonduri, as vrea un credit clasic, 35-37 000 de euro. Cateva intrebari pentru cei versati in ale bancilor:

Care este procedura de acordare unui credit ? De ce hartii am nevoie ?
Cat de mult pot lua si cum se calculeaza ? E in functie de salariu nu ? ( mai este acea cerinta de minim un an lucrat la aceeasi firma ? )
Am observat ca Raiffeisen , BT, BRD, ING ( mai nou NN ) sunt cele mai populare, la care ma sfatuiti sa iau credit ? ( eu personal inclin spre nemtii de la raiff )
Mai aveti sfaturi generale pentru un noob in treaba asta ? Posted Image

Astept cu interes reply-urile voastre

#12
v3r50r

v3r50r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.09.2005

View Postawp_adidas, on 08 septembrie 2017 - 15:08, said:

Care este procedura de acordare unui credit ? De ce hartii am nevoie ?
Cat de mult pot lua si cum se calculeaza ? E in functie de salariu nu ? ( mai este acea cerinta de minim un an lucrat la aceeasi firma ? )
Am observat ca Raiffeisen , BT, BRD, ING ( mai nou NN ) sunt cele mai populare, la care ma sfatuiti sa iau credit ? ( eu personal inclin spre nemtii de la raiff )

Salut,
nu sunt nici pe departe versat, dar pot sa iti impartasesc din experienta personala:
- ca si acte necesare, ai nevoie de istoricul casei/apartamentului, gen acte de vanzare-cumparare, dezmembrare teren, certificat energetic, RLV(planul casei), posibil extras de carte funciara; majoritatea chestiilor astea ar trebui sa existe la un notar si/sau la propietarul curent. bancile ar trebui in general sa iti dea o lista cu actele necesare. Majoritatea actelor sunt folosite de catre evaluator, deci poti intreba si la un birou de evaluare pentru o lista cu acte
- nu stiu care sunt cifrele oficiale, dar eu am incercat sa ma orientez spre o cifra de indatorare de maxim 40% - adica rata ce o vei plati sa nu depaseasca 40% din venitul tau lunar. Bazat pe asta, si cat esti dispus sa cheltui, te poti orienta la ce perioada de timp sa iei creditul. Din cate stiu, ai nevoie de un minim 6 luni la locul curent de munca. Daca ai 1 an sau mai mult prezinta mai multa incredere.
- Exista cheltuieli aditionale, gen o asigurare complexa pe locuinta - asigurare care nu este optionala si care de fapt acopera si riscul bancii. Se calculeaza la restul de plata, deci o sa fie mai mare la inceput, scazand in timp (eu incep cam cu o valoare de 5% din valoare ratei)
- Banca ar trebui sa o alegi in functie de marja oferita, si valoarea finala a ratei. Mai sunt unele banci, cum ar fi Raiff, care e posibil sa ceara sa ai salariul la ei - iar daca schimbi in timpul creditului, marja poate sa se schimbe - dar asta trebuie intrebat

Spor!

#13
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010
banca isi poate lua istoricul tau de salarii de la ANAF. Pentru apartamentul pe care il vei lua iti vor cere un set complet de acte de proprietate, cere-le de la vanzator. Daca ajunge banca sa-ti ceara ceva si vanzatorul nu are sau spune ca nu e necesar, mai bine cauta alt apartament, nu degeaba cere banca ce cere. E posibil ca dupa primul set de acte sa-ti ceara si informatii suplimentare, de aceea ar trebui sa mergi cu o singura banca. Alegerea bancii depinde de oamenii de acolo (ofiter de credite), cat de usor iti e sa ajungi la banca si care e rata dobanzii, treci pe la fiecare din bancile pe care le-ai mentionat si cere o simulare de credit.
La simulare or sa te intrebe un set de lucruri si or sa iti dea un raspuns, nu prea ai cum sa stii dinainte exact la ce suma te poti incadra, odata primit un raspuns, incearca sa mai faci o simulare, ex eu le-am spus ca vreau un credit de X lei pe 30 ani si dupa ce mi-au facut calculul, i-am intrebat daca se poate pe 20 de ani si a fost ok. Oricum eu puteam sa ma descurc si cu mai putini bani, deci ca sa fii sigur, cere ceva mai mult decat ai nevoie. La final, dupa evaluare mi-au scazut putin din suma pe care au estimat-o initial, cam 0.3%, evident ca a fost ok pt mine.

#14
awp_adidas

awp_adidas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 18.03.2012
Din cate presupuneam, si mi-ati confirmat voi, o sa am de facut cateva drumuri pe la banci. Oricum pana la anu cine stie ce legi idioate mai dau astia. O sa fac intai creditul apoi o sa ma orientez catre apartament ca sa stiu in ce suma ma incadrez...
Multumesc de sfaturi Posted Image

#15
v3r50r

v3r50r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.09.2005

View Postawp_adidas, on 12 septembrie 2017 - 07:41, said:

Din cate presupuneam, si mi-ati confirmat voi, o sa am de facut cateva drumuri pe la banci. Oricum pana la anu cine stie ce legi idioate mai dau astia. O sa fac intai creditul apoi o sa ma orientez catre apartament ca sa stiu in ce suma ma incadrez...
Multumesc de sfaturi Posted Image

In general trebuie sa ai apartamentul ales, creditul ipotecar fiind acordat pentru o proprietate specifica - dat fiind ca apartamentul o sa fie garantie pentru banca

#16
awp_adidas

awp_adidas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 18.03.2012

View Postv3r50r, on 12 septembrie 2017 - 09:55, said:

In general trebuie sa ai apartamentul ales, creditul ipotecar fiind acordat pentru o proprietate specifica - dat fiind ca apartamentul o sa fie garantie pentru banca

Pai daca nu stiu ce suma imi acorda banca, de unde stiu la ce apartament sa ma orientez ? ( ok, pot face simulari dar ce e in simulare si ce e in realitate is 2 chestii diferite ) Ce fac, ma duc si-mi aleg un apartament apoi sper ca banca sa-mi dea banii ? Daca aleg ceva iar banca spune "nu putem da atati bani" atunci ce fac ? Se creeaza o bucla in care eu sunt dezavantajat la fiecare pas...

#17
v3r50r

v3r50r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 11.09.2005

View Postawp_adidas, on 13 septembrie 2017 - 08:19, said:


Pai daca nu stiu ce suma imi acorda banca, de unde stiu la ce apartament sa ma orientez ? ( ok, pot face simulari dar ce e in simulare si ce e in realitate is 2 chestii diferite ) Ce fac, ma duc si-mi aleg un apartament apoi sper ca banca sa-mi dea banii ? Daca aleg ceva iar banca spune "nu putem da atati bani" atunci ce fac ? Se creeaza o bucla in care eu sunt dezavantajat la fiecare pas...

Simularea aia nu e din flori, e bazata pe datele tale, si este in general ceea ce foloseste si banca pentru calcule. Daca simularea iti spune o suma, tu pe aia trebuie sa o iei de capatai. Banca o sa iti spuna ca nu iti poate da atatia bani doar daca e ceva in neregula cu apartamentul (de exemplu, daca evaluatorul da o valoare sub pretul cerut de vanzator).

So, exemplu  - banca iti spune ca iti poate da 35k. Asta inseamna ca aia 35k trebuie sa acopere un 85% din valoarea apartamentului (dat fiind ca tu ar trebui sa ai macar un 15% avans). Rezulta ca o sa te uiti la apartamente care costa un maxim de ~41k EUR. Dupa ce gasesti apartamentul dorit, poti incepe procesul de contractare credit.
Spor

#18
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 17.05.2010

View Postawp_adidas, on 13 septembrie 2017 - 08:19, said:


Pai daca nu stiu ce suma imi acorda banca, de unde stiu la ce apartament sa ma orientez ? ( ok, pot face simulari dar ce e in simulare si ce e in realitate is 2 chestii diferite ) Ce fac, ma duc si-mi aleg un apartament apoi sper ca banca sa-mi dea banii ? Daca aleg ceva iar banca spune "nu putem da atati bani" atunci ce fac ? Se creeaza o bucla in care eu sunt dezavantajat la fiecare pas...

Cum s-a spus, faci o simulare, apoi cauti apartament mai ieftin decat ti-a iesit in simulare, pentru ca s-ar putea sa-l subevalueze banca si s-ar putea sa mai ai diverse alte cheltuieli. Cand ai apartmentul, ii ceri actele proprietarului, mergi la banca, vezi ce hartii vrea de la vanzator, cand ai toate hartiile platesti avansul (incearca sa fie cat mai mic, 2000 - 5000) si pui 3 luni perioada de plata a diferentei ca sa-ti iei toate precautiunile. Banca iti da banii in 1-2 luni.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate