Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Mancare uscata "boabe" pentru caini supraponderali

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
onlinemediagrup

onlinemediagrup

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.06.2015
Buna dragilor.Este prima data cand postez  pe softpedia.

Dupa indelungi cautari pe Google, m-am hotarat sa cer o parere si pe acest forum.
Detin in ciobanesc caucazian care a fost diagnosticat cu crize epileptiforme, si astfel am fost nevoiti sa il tinem sub control cu fenobarbital. Din acest motiv  el a devenit sedentar, si s-a ingrasat cam mult ( are 4 ani si 87kg)
Ni s-a recomandat sa ii schimbam mancarea, pe BRIT CARE  weight loss cu iepure si orez, sau PurinaProPlan  - obesity management.

Voi ati trecut prin asa ceva? Ati fost nevoiti sa ii dati mancare de regim sa slabeasca patrupedul vostru drag? Ce boabe I-ati dat? Ce randament a avut acest regim? ( kg pierdute / luna)

Va multumesc anticipat tuturor care imi impartasesc parerea lor.

#2
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
Ce ni s-a spus noua, e sa ii dam de mancare odata pe zi, si dupa ce termina de mancat, ii luam boabele ramase.

#3
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
In general toata mancarea pentru dieta contine malai, cea mai mare pondere din produs o are malaiul.

Uite ce contine Purina (observati magaria de a nu mentiona procentele. Oricum, ordinea e de la mare la mic, intotdeauna):

http://www.zooplus.c...vet_diet/318373

Ingredients
Maize*, maize gluten meal, soya meal*, pea fibre, barley*, wheat gluten meal, dehydrated poultry protein, digest, minerals, animal fat. * Carbohydrate sources
Additives per kg:
Nutritional additives: Vitamin A 30000 IU, vitamin D3 1000 IU, vitamin E 350 IU, ferrous sulphate monohydrate 310mg, calcium iodate anhydrous 4mg, cupric sulphate pentahydrate 62mg, manganous sulphate monohydrate 125mg, zinc sulphate monohydrate 525mg, sodium selenite 0.36mg.
With antioxidants
Analytical constituents:
Protein 29.0%, fat content 6.0%, crude ash 6.5%, crude fibres 10.0%, omega 3 fatty acids 0.10%, omega 6 fatty acids 1.4%, starch: 26.0%, total sugar 1.6%, metabolisable energy value 2.96kcal/g

Tinand cont ca 1 kg de malai este 1,5 lei, ce sa zic...

Cu toate astea nivelul de proteine mi se pare mare. Purina e o marca doldora de sub-produse de origine animala (by-products) si care nu se invredniceste sa dea procentele ingredientelor. Nici macar un sortiment nu a primit 5 stele la calitate:

http://www.dogfoodad...od-reviews/dry/

Brit Care - Iepure si orez pare sa stea mai bine:

Compozitie: carne de iepure deshidratata (36%), orez (35%), mere uscate, pulpa de sfecla deshidratata, pudra de celuloza, grasime de pui (conservata cu tocoferoli), drojdie de bere, arome naturale, ulei de somon (1%), carapace de crustacee hidrolizate (sursa de glucozamina, 320 mg/kg), extract de cartilagiu (o sursa de condroitina, 190 mg/kg), manan-oligozaharide (180 mg/kg), ierburi si fructe (rozmarin, cuisoare, citrice, curcuma, 180 mg/kg), fructo-oligozaharide (120 mg/kg), yucca schidigera (120 mg/kg), inulina (110 mg/kg), armurariu (90 mg/kg).

Constituenti analitici:
Proteine crude 27,0 %
Grasimi crude 10,0 %
Umiditate 10,0 %
Cenusa cruda 5,5 %
Fibre crude 9,0 %
Calciu 1,4 %
Fosfor 1,1 %

Eu am doi maidanezi, destul de sedentari, dupa ceva cautari le-am luat Lupo Sensitive 20/8 - ingredientele suna mai bine si procentele sunt mentionate pe eticheta:

http://www.zooplus.r.../luposan/303487


Later edit: am citit nitel despre epilesie la caini si m-am si intristat...

http://www.lumeanima...inilor_pg_0.htm

http://animale.maxi-...orme/menu-id-26

http://animale.maxi-...orme/menu-id-26

Se pare ca trebuie tinut sub observatie binomul calciu - fosfor...

Edited by cattavencu, 31 July 2017 - 16:55.


#4
onlinemediagrup

onlinemediagrup

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.06.2015
Da, nu este usor nici pentru caine, nici pentru stapan - Tratament zilnic la ore fixe, protectie pt ficat, analize periodice  si gandul sus la Dumnezeu ca el sa fie bine.. Facem tot ce ne sta in putinta, doar ca el sa ne priveasca cu ochii lui iubitori si a 2-a zi. Il tinem si la regim, desi nu ii place Posted Image dar daca tratamentul amar il face bine pe viitor, vom merge pana la capat).
Din pacate  este o boala care are cauze greu de depistat, o boala pentru care toti veterinarii prescriu doar fenobarbital (exista variante de bromura de sodiu, insa nu am gasit persoana care sa prescrie o reteta completa pentru a inlocui fenopbarbitalul).
Niciodata nu as fi crezut ca in caine zdravan, sanatos, vioi, fioros poate ajunge sa fie atat de molesit de niste pastille Posted Image.
Sanatate tuturor cateilor :*

#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Incearca Petkult low calorie, numai sa-i placa. Cainilor mei nu le-a placut desi compozitia este foarte ok.
https://animax.ro/pe...12kg.html?amp=1
Sau Lukullus de la zooplus.

Edited by Freddy12, 01 August 2017 - 00:14.


#6
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
iti recomand winner plus, Senior Light! e minunata! folosesc toata gama winner la cainii mei de ca 2 ani si sunt foarte multumit!
Varianta Senior light tine foarte bine greutatea sub control! bineinteles, ca sa slabeasca e nevoie si de multa miscare!

#7
Il_dotorre

Il_dotorre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 14.03.2010
Iti recomand Royal Canin obessity. Eu am avut viszla cu epilepsie aparuta la 4 ani. La inceput cu crize dese 10-12 pe zi la un interval de 1-2 luni. Prin medicatie zilnica de 2 ori pe zi nu a facut o criza in 7ani, a trait pana la 14 ani si a murit de cancer la ficat, dar diagnosticat in ultimele 3 luni, manifestat prin slabire masiva si urmat de un atac cerebral. A murit prin eutanasie la mine in brate Efectele secundare la ficat din cauza medicamentelor sunt minore in comparatie cu dragostea de caine nedisimulata. Orice medicament are efecte secundare dar mai intai tratezi cauza si apoi vezi daca apar ceva efecte. Eu sincer cu inca un coleg am fost singurii care am zis sa mai incercam, restul colegilor veterinari au zis ca nu are rost. Bine poate a fos un caz mai norocos dar era cainele meu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate