Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Microsoft Lumia 650 vs. Nokia 3

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Nigh7D3vil

Nigh7D3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 13.05.2006
Salut,

Am posibilitatea de a achzitiona unul din cele doua smartphone-uri din titlu, exact in aceleasi conditii (pret, garantie, etc.). Le voi utiliza pentru apeluri telefonice/mesaje/muzica/net/internet banking/skype/messenger. Nu ma intereseaza gaming sau diverse aplicatii consumatoare de foarte multe resurse. Stiu ca ruleaza OS-uri diferite, dar pentru nevoile mele cred ca sunt aplicatii suficiente pe amble store-uri.

Pe care sa il cumpar? Ma preocupa calitatea si fiabilitatea per ansamblu pentru ca sunt constient ca din punct de vedere al performantelor nu sunt nu stiu ce.

#2
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005
Pai, din tot ce ai insirat acolo, ambele le rezolva, mai putin partea de internet banking, unde e putin probabil sa gasesti aplicatia bancii...asta daca nu accesezi mobile bankingul prin browser. Oricum, vor fi momente in care vei dori sa faci si altceva cu telefonul si atunci Windows Phone te va limita. Ti-o spune un utilizator de Nexus 6P si Lumia 830

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
nokia 3 clar

#4
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

 catalin.t, on 31 iulie 2017 - 14:18, said:

Pai, din tot ce ai insirat acolo, ambele le rezolva, mai putin partea de internet banking, unde e putin probabil sa gasesti aplicatia bancii...asta daca nu accesezi mobile bankingul prin browser. Oricum, vor fi momente in care vei dori sa faci si altceva cu telefonul si atunci Windows Phone te va limita. Ti-o spune un utilizator de Nexus 6P si Lumia 830
nokia 3 are android pur, nu windows.

#5
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005
Păi și ce, am afirmat eu altceva? Nokia 3 (Android), Lumia 650 (Windows)

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca Lumia 650 ar fi avut WP 8.1, ti l-as fi recomandat, dar WM 10 inca are bube (pe aparatele pe care e instalat nativ e o alta experienta, dar ... nu stiu). Eu am folosit aplicatiile pe care le enumeri (mai mult Skype decat Messenger) si nu au dat gres (nici pe WP, nici pe Android).

Aplicatiile de mobile banking s-ar putea sa nu prea le gasesti (eu am gasit-o pe cea de la ING, dar nu toate bancile s-au interesat de Windows). Pentru restul functiilor, amandoua.

Nokia 3 ar trebui sa te tina pentru urmatorul an, dar cum merg lucrurile, s-ar putea sa ai nevoie de un "motor" nou la anul, pe vremea asta.

Eu am Lumia 640 si pe W10 cam consuma baterie raportat la W8.1. Adevarul e ca W10 nu prea agata raportat la aceeasi utilizare cu Android.

#7
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,259
  • Înscris: 08.11.2016
Nokia.

#8
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 14.04.2006
Gama Lumia a fost intrerupta de MS. Chiar daca acum zici ca ai de toate nu poti sa zici ca maine nu ai nevoie de nu stiu ce minunatie de aplicatie. Eu am patit-o cand l-am dat pe ala mic la gradinita, nu exista nici o aplicatie compatibila cu sistemul lor de supraveghere video. Mai bine iti iei un device care se produce si are suport ceva timp de aici inainte,

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Apropos: un (oarecare) avantaj al telefoanelor cu Windows pe ele: sincronizarea cu un PC care are W8.1/10. Mi se pare ca e superioara Apple (da, am avut pe mana un IPhone si un Mac si nu mi-au dat impresia ca se sinconizeaza asa bine).

#10
jully1994

jully1994

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 27.02.2012
Lumia. Am 640 de peste 2 ani și încă ține. Aș trece la 650 pentru design și stocarea internă de 16GB, dar mai aștept până la apariția Alcatel Idol 4S cu Windows la noi să văd ce preț va avea și acela. Windows 10 Mobile e frumos și simplu, iar la activitățile de bază mi se pare superior Androidului.

Edited by jully1994, 31 July 2017 - 15:50.


#11
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,212
  • Înscris: 12.02.2014
+1 pentru Lumia

Am un 950 și un 640, ambele rulează excelent. Fac și banking BT și BRD fără probleme, direct din browser.
650 e nativ cu w10, așa că nu ar trebui să ai probleme. Îți iei un capac de genul https://m.evomag.ro/...ru-1624458.html și va arăta super 👍

Nokia by HMD e la început de drum, nu m-aș arunca la unul încă.

Edited by r3my_cc, 31 July 2017 - 16:03.


#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nici Huawei, cand au patruns in Europa, au fost destui reticenti (concura direct pe piata Motorola) si au modele bune. Nu avem informatii despre fiabilitate. Vine un brand bun cu Android 7 (nu l-am testat pe nimic si nu am ce sa recomand). Review-uri se gasesc pe net garla. Buba cea mare e Android e istoria pe care o au legata de consumul mare de resurse fizice (un WP e mai bine inchegat fata de Android raportat la acelasi hard).

#13
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,212
  • Înscris: 12.02.2014
Ai dreptate cu hw. Dar acum sunt consacrați, au experiență, nu-i ca la început; a devenit un nume mare în această industrie, cam singurul care se bate de la egal la egal cu samsung. Ieri, soția mea și-a luat un s7, eu chiar o sfătuisem să ia P10 😀, dar a zis că s7-le e mai frumos, așa că.......

Edited by r3my_cc, 31 July 2017 - 17:38.


#14
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Pt. fiabilitate in aceeasi gama de pret: Moto G4 sau Moto G4 Play.

Nokia 3 e doar cu numele, nu are legatura cu Nokia, compania care a facut istorie.

#15
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 10.11.2013
Cauta altceva, ambele telefoane au bube..sunt prea slabe si/sau folosesc un OS depasit. Totusi, 650 sta bine pe partea de design, camera si display, nu stiu cum e cu nokia 3, deoarece n-am avut onoarea.

 Pololica, on 31 iulie 2017 - 14:48, said:

Daca Lumia 650 ar fi avut WP 8.1, ti l-as fi recomandat, dar WM 10 inca are bube (pe aparatele pe care e instalat nativ e o alta experienta, dar ... nu stiu). Eu am folosit aplicatiile pe care le enumeri (mai mult Skype decat Messenger) si nu au dat gres (nici pe WP, nici pe Android).

Aplicatiile de mobile banking s-ar putea sa nu prea le gasesti (eu am gasit-o pe cea de la ING, dar nu toate bancile s-au interesat de Windows). Pentru restul functiilor, amandoua.

Nokia 3 ar trebui sa te tina pentru urmatorul an, dar cum merg lucrurile, s-ar putea sa ai nevoie de un "motor" nou la anul, pe vremea asta.

Eu am Lumia 640 si pe W10 cam consuma baterie raportat la W8.1. Adevarul e ca W10 nu prea agata raportat la aceeasi utilizare cu Android.
pe 650 windows mobile se misca perfect..bine, limitat de hardware, dar nu mai are buguri de OS.

Edited by n-amname, 31 July 2017 - 18:44.


#16
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 27.11.2007
Emag-ul a introdus la vânzare LG K8 (2017) la 600 lei care este 2 clase peste nokiile astea.
A obținut 31000 de puncte în antutu 6.

Edited by marcgm, 31 July 2017 - 21:00.


#17
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013
Nokia 3 ... parerea mea

#18
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 marcgm, on 31 iulie 2017 - 20:52, said:

Emag-ul a introdus la vânzare LG K8 (2017) la 600 lei care este 2 clase peste nokiile astea.
A obținut 31000 de puncte în antutu 6.
Poate sa aiba si 1.000.000 (un milion) de puncte in ciunTuTu, mai ales ca mai multi producatori triseaza si telefoanele automat fac un anumit overclock la procesor si GPU cand detecteaza ca rulezi AnTuTu sau alt program de benchmark.
Conteaza mult mai mult cat de mult a intervenit producatorul in software si cat de optimizat e (de exemplu pe Note 4 chiar si ROM-urile Custom bazate pe AOSP sunt mult mai rapide si mai bine optimizate decat orice versiune de ROM stock, si au un management mai bun al memoriei ram).

Nu ma intelege gresit: nu spun ca LG K8 e neaparat mai slab si Nokia 3 mai bun, ci spun ca scorurile obtinute intr-un program de benchmark nu reflecta aproape deloc experienta in utilizarea de zi cu zi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate