Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Interpretarea hidrodinamica a fortei electromagnetice

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#1
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
In fisierul acesta se arata ca forta electromagnetica ar fi un efect de tip hidrodinamic Magnus in eter. Si daca fotonii ar fi propulsati prin spatiu de forta de tip hidrodinamic, inseamna ca propagarea fotonilor, a undelor em, ar fi doar o alunecare hidrodinamica prin eterul care materializeaza spatiul fizic=vidul cosmic.

Attached Files


Edited by calahan, 31 July 2017 - 13:03.


#2
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017
Fotonii au sarcina electrica?

#3
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 DeCeCe, on 31 iulie 2017 - 13:48, said:

Fotonii au sarcina electrica?
dpdv al fizicii clasice nu.Insa dpv al teoriei relativitatii nu exista nici electron de sine statator nici foton de sine statator ci ambele formeaza o particula numita duala numita corpuscul-unda, care este la un timp dat cand foton (caracterul ondulatoriu ->interferența, difracția, polarizarea) ,cand unda(emisia si absorbtia lumini, efectul electromagneti, efect Compton, efect fotoelectric).

Din aceasta cauza lumina este o unda electromagnetica(alcatuita din corpusculi-unde).Manifestarea duala a acestor corpusculi au ca efect existenta luminii.

 calahan, on 31 iulie 2017 - 13:02, said:

In fisierul acesta se arata ca forta electromagnetica ar fi un efect de tip hidrodinamic Magnus in eter. Si daca fotonii ar fi propulsati prin spatiu de forta de tip hidrodinamic, inseamna ca propagarea fotonilor, a undelor em, ar fi doar o alunecare hidrodinamica prin eterul care materializeaza spatiul fizic=vidul cosmic.
fisierul ala este facut de tine ?

#4
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017
Cum sunt afectati fotonii de forta electromagnetica?

Ca sa nu mai intreb ce treaba are sula magarului cu turla prefecturii. Hidrodinamica.

#5
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 DeCeCe, on 31 iulie 2017 - 17:31, said:

Cum sunt afectati fotonii de forta electromagnetica?
Vezi curusuri de fizica cuantica, nivel facultate

Quote

Ca sa nu mai intreb ce treaba are sula magarului cu turla prefecturii. Hidrodinamica.
Are ca ridicand sula magarului vezi ceasul din turla prefecturii.

#6
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017
Mission complete.

Ai vazut vreodata vre-un vartej de lumina?
Eu nu.

#7
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 DeCeCe, on 31 iulie 2017 - 17:36, said:

Mission complete.
Ai vazut vreodata vre-un vartej de lumina?
Eu nu.
Probabil ca daca fumezi chestii, vezi si vartejuri de lumina.

#8
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017
http://www.astronomy...ic.php?p=169325
Poate imi explica cineva de ce s-ar invarti fotonul.

#9
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 DeCeCe, on 31 iulie 2017 - 17:43, said:

http://www.astronomy...ic.php?p=169325
Poate imi explica cineva de ce s-ar invarti fotonul.
Exista corpuscul dual-unda.Chestia cu fotonul/electronul sunt specifice fizicii clasice.

#10
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017
Asa, si ai vazut tu raza laser sa o ia cash?

Cu alte cuvinte, de ce un obiect al fizicii cuantice s-ar supune unei legi din fizica clasica?

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,919
  • Înscris: 18.12.2007
Ca cele doua fizici sunt complementare si nu mutual exclusive asa cum incerci tu sa le faci sa para. De curiozitate, in ce clasa esti? Pe vremea mea se facea la liceu ceva fizica cuantica.
Si da, o raza poate fi deviata/indoita. Daca nu s-ar fi putut, atunci tu nu te-ai fi vazut niciodata in oglinda.

#12
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 DeCeCe, on 31 iulie 2017 - 17:55, said:

Asa, si ai vazut tu raza laser sa o ia cash?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rZaI2YWSgf0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
In limbajul tau , laserul nu numai ca o ia "Cah" dar este efectiv  dispersat conform umatorului pattern:
http://hyperlearning...31800_orig.gif"

Franjurile pe care le vezi in videoclip sunt efectul interactiunii undelor(cu paternul de mai sus) cu suport CD-ului.

uite aici explicatia acestui fenomen pe care copiii din scolile primare( de la altii, nu de la noi) il studiaza:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fwXQjRBLwsQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

Cu alte cuvinte, de ce un obiect al fizicii cuantice s-ar supune unei legi din fizica clasica?
Pentru ca fizica clasica este un caz paritcular al fizicii cuantice

Edited by lightpoint, 31 July 2017 - 18:43.


#13
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017
Ma duc sa imi fac lectiile.

O ultima intrebare. Ce parere ai de postarea initiatorului?

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Mai oameni buni voi chiar vorbiti in romana?
Nu cumva e vorba de hidraulica? Ca eu de hidrodinamica nu am auzit, inca...

Edited by arg, 31 July 2017 - 18:48.


#15
lightpoint

lightpoint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 16.02.2017

 DeCeCe, on 31 iulie 2017 - 18:45, said:

Ma duc sa imi fac lectiile.

O ultima intrebare. Ce parere ai de postarea initiatorului?
este bine-venita.Din pacate n-am timp s-o studiez ca nu mai lucrez in domeniul fizicii, desi am studiat cu multa placere la Universitate fizica cuantica.
Apropos: acum se studiaza un alt efect in fizica cuantica : quantum entanglement ( care va explica si va face posibila teleportarea.Deocamda se teleporteaza doar informatii).
In Romana termenul dat este cel de entanglare cuantica (sau cuplare cuantica) , descoperire care va revolutiona din nou telecomunicatiile.Vitezele de azi vor fi istorie din moment ce viteza de transfer va fi viteza luminii.

 arg, on 31 iulie 2017 - 18:48, said:

Mai oameni buni voi chiar vorbiti in romana?
Nu cumva e vorba de hidraulica? Ca eu de hidrodinamica nu am auzit, inca...
Priveste lucrurile altfel:atat avionul cat si vaporul merg dupa legile lui Arhimede si Bernoulli, doar ca avionul se misca intr-un volum de gaz, iar vaporul se misca intr-un volum de fluid.Daca mai tinem cont ca ecuatia lui Bernoulli se aplica atat
la gaze cat si fluide, incepi sa vezi  stiinta dintr-o alta perspectiva si atunci astfel de asocieri (care tie ti se par stranii) nu mai sunt deloc.

Edited by lightpoint, 31 July 2017 - 18:58.


#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Mmmm.
Corect ....
E mai kinki sa zici sapte zile in loc de o saptamana.
Exprimam chestii banale in termeni pompieristici iar ce e important ne scapa printre degete.

Edited by arg, 31 July 2017 - 19:17.


#17
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016
DeCeCe,

Radiatia electromagnetica ia nastere din accelerarea particulelor cu sarcina si interactioneaza cu ele, dar undele electromagnetice in sine nu sunt purtatoare de sarcina. Pe scurt, fotonul nu are sarcina electrica, dar interactioneaza cu particulele cu sarcina, vezi efectul Compton.

#18
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017

 calahan, on 31 iulie 2017 - 13:02, said:

In fisierul acesta se arata ca forta electromagnetica ar fi un efect de tip hidrodinamic Magnus in eter.
Si intr-un conductor? Efect ?

In această relaţie explicităm viteza de translaţie a electronilor ca un raport între o
lungime de translaţie a electronilor în conductor şi un timp de translaţie---- electronii se deplaseaza-ciocnesc cu viteza luminii....

Cum pătratul frecvenţei în s.b.m.f. are dimensiunea fizică a densităţii (de masă)..... de cand dracu?

i-ar corespunde o pulsatie de rotaţie a eterului (a turbionului magnetic) ce apare la translaţia electronilor prin conductor ωte ;....buhuhuhahahahah


câmpul magnetic H având dimensiunea fizică acceleraţia xviteza) ...de aici vomit....

Din comparaţia celor două relaţii ar părea că eterul cosmic ar avea densitatea  dată de pulsaţia electronilor∞ρ e care este foarte mare. Aici deja ma cac pe mine...

Case closed, bulshit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate