Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Apartament anii '40 fara risc seismic.

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
Orpheus17

Orpheus17

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.07.2017
Am gasit un apartament pe Calea Victoriei care se incadreaza in bugetul meu si arata destul de bine la interior ii renovat, doar  ca este construit in anii '40,merita sau ar fi riscant un astfel de imobil in cazul unui cutremur ?

Edited by Orpheus17, 31 July 2017 - 11:00.


#2
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
Ai cautat sa vezi daca e in lista imobilelor cu risc seismic?

http://www.pmb.ro/se...expertizate.pdf

#3
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007

View PostOrpheus17, on 31 iulie 2017 - 10:38, said:

Am gasit un apartament pe Calea Victoriei care se incadreaza in bugetul meu si arata destul de bine la interior ii removat, doar  ca este construit in anii '40,merita sau ar fi riscant un astfel de imobil in cazul unui cutremur ?
Blocurile din anii 30-40 din centru au un trist palmares in acest sens.

#4
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
E clădire cu P + 1 sau P + 2 sau e mai înaltă?

#5
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
waw cate imobile cu risc seistmic sunt...
care or fi criteriile dupa care un bloc este categorisit ca fiind ''cu risc seistmic'' ?

#6
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Blocul respectiv posibil sa nu se darame la urmatorul cutremur peste 7 grade dar sa fie suficient de avariat ca reabilitarea lui sa fie nerentabila sau sa fie oricum foarte costisitoare. Nu mai pun la socoteala ca probabil fatada si partile comune sunt praf inclusiv instalatiile, lifturile, etc. Si repararea/inlocuirea acestora costa bani, MULTI bani. Nu mai pun la socoteala faptul ca aproape niciodata proprietarii nu se pun de acord. In plus nu ai loc de parcare pe kilometri distanta, zgomot, praf, etc. Dupa mine e o investitie foarte riscanta. Merita doar daca il inchiriezi in regim hotelier, pe bani multi, si ai noroc sa-l amortizezi inainte de marele cutremur.

#7
Orpheus17

Orpheus17

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.07.2017

View Postdjl, on 31 iulie 2017 - 10:52, said:

E clădire cu P + 1 sau P + 2 sau e mai înaltă?
5 etaje

#8
vasile_4u

vasile_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 07.05.2017
n-are nimic.alea is cele mai rezistente
acum nu se mai fac casi ca pe vremuri.atuncea nu se facea economie de material ca acuma

#9
Orpheus17

Orpheus17

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.07.2017

View PostApostolulAndrei, on 31 iulie 2017 - 10:43, said:

Ai cautat sa vezi daca e in lista imobilelor cu risc seismic?

http://www.pmb.ro/se...expertizate.pdf
Nu l-am gasit in lista.

#10
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View Postvasile_4u, on 31 iulie 2017 - 10:58, said:

n-are nimic.alea is cele mai rezistente
acum nu se mai fac casi ca pe vremuri.atuncea nu se facea economie de material ca acuma
Aia s-o crezi tu. Uita-te, daca ai ocazia, cam cum arata structura unui bloc interbelic si cum arata structura unuia similar construit dupa 1980. Sunt cu totul alte standarde. In plus la cele interbelice care au 75-80 de ani vechime probabil mai au 20% din sectiunea initiala a armaturilor restul s-a ruginit in timp. Cladirile astea si-au trait viata.

#11
Orpheus17

Orpheus17

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.07.2017
Ok deci nu merita, mersi de raspunsuri.

#12
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 14.04.2006

View Postvasile_4u, on 31 iulie 2017 - 10:58, said:

n-are nimic.alea is cele mai rezistente
acum nu se mai fac casi ca pe vremuri.atuncea nu se facea economie de material ca acuma

Problema nu e de economie la materiale, problema e ca pe atunci pur si simplu nu-si punea nimeni problema ce se intampla la cutremur si nu erau norme care sa ii oblige. Nu zic ca nu sunt unele care au fost facute bine si s-a intamplat sa reziste dar asta e problema, s-a intamplat sa reziste, posibil chiar sa reziste o vreme buna de aici inainte doar ca structurile respective nu sunt facute sa faca fata cutremurelor la care e posibil sa fie expuse.

LE: Cam toate cladirile dinainte de 79/80 ar trebui re-examinate si intarite in schimb asta e un scenariu complet ireal, cu sumele de bani care ar trebui investite probabil le darami si faci altele noi.

Edited by gigiipse, 31 July 2017 - 11:15.


#13
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
Eu unul nu as risca - povestea cu "pe vremuri se construia cum nu se va mai construi niciodata" am tot auzit-o, dar gandeste-te ca acea cladire are aproape 80 de ani vechime si a trecut prin 2 cutremure majore...plus ca de-atunci au mai existat atatea revizii ale codurilor de proiectare seismica.

Ma indoiesc ca exista o oferta atat de buna pe Calea Victoriei si sa nu fie bataie pe ea sau sa nu se fi dat deja. Deci vanzatorul stie probabil ceva.

#14
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Cele mai bune blocuri au fost alea construite in anii '80, dupa cutremurul din '77 s-au inasprit standardele si s-au construit cladiri mult mai sigure si rezistente. Cele de dupa '90 sunt praf insa, mai proaste chiar si decat cele din perioada interbelica, constructorii au folosit cele mai ieftine materiale posibile ca sa reduca din costuri.

#15
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Informeaza-te daca este o constructie realizata pe o structura de rezistenta din beton armat, sau doar o "gramada de caramizi", daca are radier general, sau fundatie ciclopeeana, daca apartamentele au pereti de rezistenta sau doar de compartimentare.
Cel mai probabil (90%) blocul acela  vechi este doar o constructie demolabila, nimic mai mult. Si-a trait traiul, si-a mancat malaiul!
Deci, nu merita, chiar deloc.

#16
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017
Chiar daca te informezi despre structura de rezistenta, cred ca nu te ajuta cu nimic daca nu ai un inginer structurist cu experienta care sa isi dea cu parerea. Si din cate stiu eu, sa faci o expertiza unei cladiri presupune sa iei mostre din mai multe puncte ale cladirii, sa studiezi materialele pentru fisuri etc. - chestie complicata care costa destul de mult.

#17
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View Postjadcomp, on 31 iulie 2017 - 11:06, said:

Aia s-o crezi tu. Uita-te, daca ai ocazia, cam cum arata structura unui bloc interbelic si cum arata structura unuia similar construit dupa 1980. Sunt cu totul alte standarde. In plus la cele interbelice care au 75-80 de ani vechime probabil mai au 20% din sectiunea initiala a armaturilor restul s-a ruginit in timp. Cladirile astea si-au trait viata.
Sa nu mai spun ca multe blocuri au fost modificate la partere pentru a face magazine: ziduri de rezistenta sparte, stalpi modificati, centuri suspendate, etc.!

Edited by Erwin_Rommel, 31 July 2017 - 11:50.


#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,655
  • Înscris: 29.03.2006
In Europa exista cladiri vechi de 600-1700 ani care au rezistat la cutremure mai puternice decat cel de din '77.
Unele sunt facute doar din caramida si mortar.
E drept ca unele au un mortar incarcat cu praf de caramida...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate