Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

AMD pregateste Vega

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#55
CodulRoz

CodulRoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 24.09.2017
Inainte sa te imbeti cu apa rece, te rog sa vizionezi cele doua materiale video de mai jos.

1. Grad de ocupare al nucleelor procesorului.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BgrXzEGhFOk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

2. Diferenta dintre 1050Ti si 1080.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VjpC-IK4M8E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Jocul e parte integranta din reclama lansarii noii console XBox si musai trebuie sa ruleze in 4k@60FPS. Cam cum a reusit Doolittle sa bombardeze Tokio, lasand avioanele chele. Posted Image

Edited by CodulRoz, 03 October 2017 - 16:23.


#56
CodulRoz

CodulRoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 24.09.2017
https://www.computer...er-pascal-vega/

Era (si) de la verzi, dar au remediat-o.

Se confirma mitul ca Vega va depasi vreodata 1080Ti? Busted!

#57
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Da era de stiut ca problema in forza era de la drivere , cine a crezut ca VEGA poate sa fie peste 1080TI a fumat cam mult :D

#58
CodulRoz

CodulRoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 24.09.2017
E sadic sa compari Vega cu Ti, dar pretul o recomanda.

Niciun comentariu pe PC Garage, doar unul pe Emag, cu 3 stelute si fara "Achizitie Verificata". Spune totul despre VEGA.

Edited by CodulRoz, 11 October 2017 - 04:56.


#59
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
VEGA nu merita sub nici o forma , la fel si cu seria rx570/580 , nici daca scade la pretul initial , eu am rx480 gaming x si sincer imi pare rau , in ultima vreme driverele sunt de toata jena , consuma ca un tractor si ia trebuie OC in multe jocuri noi sa se tina de un stock gtx1060 , deci RTG e jale anul acesta si in viitor , au ajuns cum era divizia de CPU cu seria FX.
Sper ca vor scoate ceva in 2019 bun , ca momentan NVIDIA sunt la ani lumina inainte fata de AMD cand vine vorba de GPU.

Edited by antrax_beta23, 11 October 2017 - 21:38.


#60
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 11.08.2016
Am testat si eu cu mai multe driver-e, cel mai bine a fost cu 17.5.2 (deci driver din MAI). Cu toate celelalte versiuni se duceau naibii frecventele si stabilitatea in jocuri. GG AMD Posted Image Posted Image . Am RX 480 STRIX.

Edited by MediumPlayer, 12 October 2017 - 09:43.


#61
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Eu sunt blocat pe 1.7.7.1 , orice driver incerc mai nou am probleme , genul nu pot face OC cate o data , crash la driver , jocuri ce brusc asa fara nici un motiv dau "Dysplay blablabla missing"

Edited by antrax_beta23, 12 October 2017 - 14:01.


#62
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 11.08.2016
Pai d-asta ti-am si sugerat, indirect, 17.5.2. Si eu le-am incercat pe toate din iunie pana in prezent, si toate au cate o buba (sau mai multe).

#63
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 11.08.2016
Gata, s-a intamplat. Nimic surprinzator, poate doar putin mai devreme decat ne asteptam: https://www.anandtec...signs-from-amd.

#64
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007

View PostMediumPlayer, on 08 noiembrie 2017 - 09:41, said:

Gata, s-a intamplat. Nimic surprinzator, poate doar putin mai devreme decat ne asteptam: https://www.anandtec...signs-from-amd.
Hm... Abia de curand (ieri sau cand naiba) s-a anuntat ca Intel va colabora cu AMD si acum pleaca sefu de la GPU AMD.
Ma intreb daca nu era suficient sa plece sefu si sa faca un nou GPU cu resursele Intel (aia au si tranzistori si bani si fabrica proprie - doar ceva know-how le trebuie).

edit - incep sa am emotii mari pt. NVidia

Edited by theMisuser, 08 November 2017 - 11:37.


#65
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
Nu ii mozolea NVidia pe AMD ca ce bune sunt RyZen-urile ? Cred c-o simteau in.. burta, ca vine miscarea asta (si cu GPU AMD la Intel).
Damn. N-am fost nici macar un an intreg happy cu ce se intampla pe piata socotitoarelor. Doar 8 luni.

#66
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View PosttheMisuser, on 08 noiembrie 2017 - 11:22, said:

incep sa am emotii mari pt. NVidia
Ooo .. daaa ... Nvidia tremura cand vede din astea :)
Majoritatea profitului NVidia nu vine din placile video ... platformele video revolutionare scoase in ultimii 2 ani sunt doar efecte secundare ale activitatii primare a lor: inteligenta artificiala si parallel computing. Oricum, cat timp au cea mai avansata arhitectura pentru un GPU o sa stea in fata pe placile video dedicate.

Edited by ro_explorer, 08 November 2017 - 12:26.


#67
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007

View Postro_explorer, on 08 noiembrie 2017 - 12:26, said:

Ooo .. daaa ... Nvidia tremura cand vede din astea Posted Image
Majoritatea profitului NVidia nu vine din placile video ... platformele video revolutionare scoase in ultimii 2 ani sunt doar efecte secundare ale activitatii primare a lor: inteligenta artificiala si parallel computing.
Ok, reformulez : mi-e teama pt. rolul NVidia pe piata PC.

View Postro_explorer, on 08 noiembrie 2017 - 12:26, said:

Oricum, cat timp au cea mai avansata arhitectura pentru un GPU o sa stea in fata pe placile video dedicate.
Well... Iti propun un exercitiu de imaginatie : fac si AMD si Intel CPU+GPU intr-o capsula monstru, beneficiind de interconectari rapide proprietare. Si pe NVidia o lasa pe PCIe. Ca ei n-au CPU. Vin variantele ieftine de jucarii fara PCIe, fara RAM (ca poti baga RAM-ul direct in capsula unica), cutie mica si draguta... Ai si HBM foarte aproape de GPU+CPU, il accesezi direct de oriunde... Sa continui ?
Pur si simplu NVidia are sanse sa nu mai aiba nici un rol. Depinde cum isi joaca mana moarta pe care o are acum.

ps - un cip integrat cu CPU+GPU va fi mai ieftin decat mataraia cu PCIe + GPU discret si pt. marea masa s-ar putea sa fie suficient (in prima faza)

#68
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Pentru desktopuri stationare dimensiunea nu conteaza prea mult. Un combo puternic cpu-gpu o sa aiba un succes nebum pe piata mobila (laptopuri de gaming).

Cat despre interconectarea in aceeasi capsula intre cpu si gpu, tot pe PCIEX se face. La fel cum HBM-urile din vega comunica cu gpu-ul topt printr-un controller de memorie din gpu .. doar ca fizic memoriile sunt mai aproape de gpu ceea ce faciliteaza racirea si ietineste placa de baza caci nu mai ai treaba cu trasee de control de memorie.

Sistemul multi-chip in aceeasi capsula este de fapt un "mico pcb" care conecteaza direct chipurile de siliciu, simplificand interconectarea lor. Avantajele sunt multiple dar nu tin neaparat de performanta bruta a sistemului cat de dimensiunea generala si in a oferi o metoda mai usoara de a controla temperaturile (prin faptul ca se produce mai putina caldura netrebuind sa faci drive la linii lungi de cumunicatie si ca fiind toate chipurile impreuna, folosesti un singur IHS pentru tot, deci mai sus, la nivel de sistem, poti folosi un singur radiator). Exista si un mic boost de performanta prin micsorarea intarzierilor pe liniile de transmisie intre GPU si CPU.

Oricum, intram in teritorii paralele discutiei curente. Ideea de baza este ca atat timp cat vor exista gaming PC-uri vor exista si placi video independente.

Edited by ro_explorer, 08 November 2017 - 13:01.


#69
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007

View Postro_explorer, on 08 noiembrie 2017 - 12:58, said:

Pentru desktopuri stationare dimensiunea nu conteaza prea mult. Un combo puternic cpu-gpu o sa aiba un succes nebum pe piata mobila (laptopuri de gaming).
Adica NVidia o sa vanda mult mai putin.
Ii cam raman doar sistemele de varf pt. a supravietui.
Deocamdata. Pt. ca posibilitatile de conectare in proximitate sunt mai mari (gen InfinityFabric, Mesh uateva').

#70
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Eu unul nu as duce grija nici pentru NVIDIA nici pentru AMD  :) ....

Attached File  Capture.JPG   36.3K   8 downloads  Attached File  Capture2.JPG   36.84K   8 downloads

#71
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Nu stiu ce e asa de OMG  ca a plecat Raja , am stiut ca asta se intampla din momentul in care si-a luat "concediu" , cat despre nvidia , stai linistit ca banul gros e de pe quadro , si sisteme integrate in automobile , si alte chestii , ce vand ei pe desktop e mai mult si de "LOOK AT US WE HAVE TE FASTER GPU"mindshare e.t.c..

Edited by antrax_beta23, 08 November 2017 - 16:17.


#72
MediumPlayer

MediumPlayer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 11.08.2016
Intorsatura interesanta de situatie: https://www.anandtec...hief-architect.

Era, intr-adevar, cel putin ciudat ca Raja si-a anuntat demisia tocmai cand s-a anuntat parteneriatul cu Intel. Acum se leaga: acum ceva vreme au fost zvonuri despre parteneriat, dar Intel a negat. Apoi Raja a anuntat ca isi ia o vacanta lunga. Apoi isi anunta demisia. Si acum faza asta. Deci jocurile au fost facute de multa vreme.

In felul asta, AMD si-a luat-o in freza rau de tot. Intel poate veni pe piata si cu placi video dedicate (oricum face ce vrea la cati bani are) si atunci sa vedeti preturi de la Intel si Nvidia. AMD poate ajunge sa fie marginalizat si chiar sa dea faliment. Atunci sa vedeti preturi. :(

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate