Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 

Circuit electric

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#1
ahile91

ahile91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 19.06.2007
Dupa ce mi-au bubuit sigurantele de 2 ori...am zis ca am o problema si intraderav era ! am tras dintr-o priza alte 2 prize totul bun si frumos ! din priza am zis sa continui cu un intrerupator apoi cu un bec. aici a fost cu bum ! cum fac legaturile la intrerupator ? in priza m-m legat in continuare cu alte 2 fire in sus pt intrerupator (null si faza) pe prize am 3 fire. in intrerupator am continuat lafel ! faza la faza null la null si buuum o a fost...cum trebuie facute legaturile ? o schema va rog

#2
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Bun! Ai legat intrerupatorul in paralel cu priza cand defapt ar fi trebuit sa-l legi in serie cu becul. Merge si asa, da numa sa stingi becul. Pentru acelasi efect era mai simplu sa iei o bucata de cablu si s-o bagi in priza. Posted Image
Acuma fara gluma, nu legi becuri pe circuitul destinat prizelor sau prize pe cel pentru iluminat. Cheama un electrician care stie ce face, ca poate ai noroc sa-ti dai foc la casa.

Edited by gabyxm, 30 July 2017 - 22:16.


#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 ahile91, on 30 iulie 2017 - 22:05, said:

Dupa ce mi-au bubuit sigurantele de 2 ori...am zis ca am o problema si intraderav era ! am tras dintr-o priza alte 2 prize totul bun si frumos ! din priza am zis sa continui cu un intrerupator apoi cu un bec. aici a fost cu bum ! cum fac legaturile la intrerupator ? in priza m-m legat in continuare cu alte 2 fire in sus pt intrerupator (null si faza) pe prize am 3 fire. in intrerupator am continuat lafel ! faza la faza null la null si buuum o a fost...cum trebuie facute legaturile ? o schema va rog

Normal ca BUM !  Ce ar fi sa chemi un instalator? Adica, leaga un fasung intr-o priza, sa nu stai fara lumina, si cheama pe cineva sa-ti rezolve complet instalatia.
Ai putea incerca sa mergi cu o faza (numai cu o faza) pana la intrerupator, dar, daca sunt legate prost si pe acolo e posibil sa faca din nou BUM.

Edited by rosix, 30 July 2017 - 22:28.


#4
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 15.07.2017
Schema este la electricianul autorizat!
Ptr. că tu nu te pricepi, cheamă-l pe el!
Mulțumim lui Mike de la Garaj ptr. desen:

Attached Files


Edited by Rubin1977, 30 July 2017 - 22:18.


#5
ahile91

ahile91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 19.06.2007
pai eu am un intrerupator aplicat si cu un singur buton. deci fac o bucla la faza jos si sus continui cu 2 fire ?

edit: din priza plec in sus cu alte 2 fire nu vreau intrerupator pe priza. doar sa am intrerupator si bec
edit2: daca pun faza jos si null sus ? obtin efectul de boom ?

Edited by ahile91, 30 July 2017 - 22:32.


#6
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 09.09.2004
in poza aia e gresit ceva, in intrerupator este doar nulul, faza e doar in dulie

Edited by neoliviu, 30 July 2017 - 22:42.


#7
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 15.07.2017

 neoliviu, on 30 iulie 2017 - 22:41, said:

in poza aia e gresit ceva, in intrerupator este doar nulul, faza e doar in dulie
De unde-i acest citat?

Si tacuisses, philosophus mansisses!
Dacă nu postai, filozof rămâneai!

Ptr. Ahile:
Mai încercăm o dată:

Attached Files


Edited by Rubin1977, 30 July 2017 - 22:47.


#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 ahile91, on 30 iulie 2017 - 22:29, said:

edit: din priza plec in sus cu alte 2 fire nu vreau intrerupator pe priza. doar sa am intrerupator si bec
edit2: daca pun faza jos si null sus ? obtin efectul de boom ?

In primul rand lamureste-ne ce drk s-a intamplat cu instalatia din casa, de trebuie sa duci fire separate prin prize si intrerupatoare.
Apoi, la intrerupator ai nevoie doar de faza sau de nul, nu de amblele, celalalt fiind legat direct la bec/lustra, prin traseul din tencuiala.  Deci, daca inainte de avarie aveai faza pe intrerupator, trebuie sa duci tot o faza, din priza pe intrerupator. Idem, daca aveai nul, trebuie sa duci tot nul... restul cablurilor le lasi asa cum sunt.

Gandeste-te, totusi, daca nu vrei sa chemi un electrician.  Cu avariile electrice se verifica tot, meticulos, fara graba, se determina cauza, se inlocuiesc traseele electrice defecte, nu se lucreaza cocalareste, legand fire la voia intamplarii.

Edited by rosix, 30 July 2017 - 23:03.


#9
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,547
  • Înscris: 06.03.2016
Mai bine lasă pe cineva care se pricepe. Experimente faci cu baterii, nu cu tensiunea de la priză.
Prostie mai mare ca legarea bornelor unui întrerupător direct la priza n-am mai auzit. Daca îmi permiți o întrebare, becul unde ar fi trebuit legat în toată schema asta a ta revoluționară?


 Rubin1977, on 30 iulie 2017 - 22:45, said:


De unde-i acest citat?

Si tacuisses, philosophus mansisses!
Dacă nu postai, filozof rămâneai!

Ptr. Ahile:
Mai ĂŽncercăm o dată:
Dacă doamne fereşte, te apuca sa umblii la intrerupătorul ala cu mâinile ude, acolo rămăi.

#10
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Schema este corecta. In caz de avarie poate sa faca asa ceva. Intre a sta pe intuneric sau cu o veioza in priza si a avea un iluminat de avarie ...  In alte tari asa se face toata partea de iluminat. Nu ai doza propiu zisa unde sa gasesti becurile, intrerupatoarele, alimentarea. Duci o alimentare la primul intrerupator si de acolo in paralel pleci la urmatorul intrerupator cu alta alimentare. Din intrerupator, pleci la corpul de iluminat. Cand cauti un defect desfaci intrerupatorul si de acolo cauti defectul.
Daca intrerupe alimentarea cu tensiune a circuitului poate sa stea si cu picioarele in ligheanul cu apa. Nu e bai. Oricum nu se intervine in sintalatia electrica fara sa decuplezi acea instalatie, nu?

#11
ahile91

ahile91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 19.06.2007
ouhhh linistiti-va baieti ! hai sa va povestesc Posted Image
orice lucrare s-a executat cu creion si lampa de tensiune, verificare inainte de si dupa orice pas finalizat si sigurantele scoase. doar ca mi-a ars o sigranta in tablou si eu nu mi-am dat seama sa le verific am schimbat doar generalul. si aveam faza in tot tabloul (din cauza ca era arsa o siguranta pe priza) apoi ma.m cramponat si nu mai intelegeam ce se intamplase pana sa verific in tabloul ca aveam faza pe ambele fire la priza si da-i si anuleaza totata lucrarea de o facusem pas cu pas si ia si verifica Posted Image)) tocmai cand am terminat de demontat tot si am vazut ca tot nu e ok (eu credeam ca facusem masa la firele trase de mine) vad ca tot lafel aveam faza pe ambele fire, atunci mi-a cazut fisa sa verific tablpul....infine o zii plina de munca.
s-au facut niste modificari acum cativa ani, perete demolat la bucatarie cu holul doze noi si fire noi pe unde am vrut pe moment ( electrician autorizat) toate bune si frumoase dar pe balcon nu am bec nu am priza. azi ma trezii cu chef de munca si ma apucai sa pun din priza din bucatarie aveam niste fire ramase care nu mai tin minte de ce nu le-am continuat cand am facut lucrarile sa trag si in balcon (asta era planul atunci) buuun...fusai cumparai cele necesare, ma apucai de treaba. montai priza aplicata perfect functionala ! inca una buna si asta ! continuai cu firele in sus pentru intrerupator si acii ma blocai...facui BOOM de 2 ori pana zisai ca numai incerc fara sa fiu sfatuit Posted Image deci urmeaza sa fac leaturile la intrerupator apoi sa fixez o aplica

Edited by ahile91, 30 July 2017 - 23:23.


#12
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,012
  • Înscris: 23.09.2005
Vezi ce se intampla daca lucrezi duminica? :)

[ https://jurnalspiritual.eu/wp-content/uploads/2013/10/spovedania.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Ce sa me mai povestesti ca ne-am lamurit. Daca nici un prapadit de intrerupator...
    Doar faza merge la intrerupator si apoi la bec. E simplu.
     Creionul de tensiune e bun sa verifici faza. Nu se aprinde la nul sau ai ocazia sa-ti indice eronat. Utilitatea creionului este sa verifici daca nu cumva ai tensiune inainte de a te apuca de treaba.

#14
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Oameni buni (si-aici scriu cu dedicatie speciala pentru cei care n-au nicio tangenta cu cunostintele tehnice in domeniul electric, dar se apuca sa "surubareasca" prin instalatiile electrice conform principiului "tot romanul s-a nascut electrician") : detectorul, indicatorul, creionul de tensiune, sau cum vreti voi sa-l numiti, are drept unic scop verificarea lipsei tensiunii intr-o instalatie inainte de executarea unei interventii asupra ei. El nu este destinat a fi folosit pentru depistarea niciunui fel de defectiuni, functionari anormale, s.a.m.d. intr-un circuit electric. Pentru astfel de interventii, un electrician calificat (nicidecum proprietarul instalatiei sau vecinul Gigi de la 6) va utiliza o lampa de control sau, mai bine, un multimetru care sa-i permita si efectuarea unor masuratori de continuitate cu instalatia scoasa de sub tensiune.
Prin urmare, va invit extrem de respectuos sa mai terminati dr***lui cu reparatiile astea empirice efectuate pe baza "creionului" de tensiune.Posted Image

#15
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 neoliviu, on 30 iulie 2017 - 22:41, said:

in poza aia e gresit ceva, in intrerupator este doar nulul, faza e doar in dulie
Din motive de siguranta prin intrerupator/ comutator se trece faza nu nulul, iar in fundul becului se pune faza......asa-s acum normele.....daca tu ai nulul trecut prin intrerupator da fuguta la tablou si schimba nulul cu faza intre ele.....Deci schema e corespunzatoare normelor de protectie a muncii.

Edited by Clovis, 31 July 2017 - 16:59.


#16
ahile91

ahile91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 19.06.2007
am rezolvat cu un electrician prin telefon care a stiut sa-mi explice...am trecut cu firul de faza direct spre bec adaugand o regleta in intrerupator nimeni nu a stiut sa explice asta si anume sa nu leg firul pe intrerupator mda...buni de harta

#17
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Ti-a explicat Rubin cat se poate de clar, ti-a pus si schema electrica desenata pentru copii de scoala generala de clasa a6-a, da daca nu intelegi ce vrei sa-ti facem? Teamviewer pentru prize, becuri si intrerupatoare nu s-a inventat inca.

#18
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
gabyxm  daca ar exista teamviewer pentru bere   deja aveai o lada acasa! Mi-ai facut seara faina! :) Bravo!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate