Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

gasire telefon furat google

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
vasile_4u

vasile_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 07.05.2017
am gandit o metoda de a securiza telefoanele android la fel de bine apple.
e f simplu de implementat,cine poate lua legatura cu google sa le zica pt ca toti aveti de castigat.

deci ideea e asa:
google poate si acum sa stearga,sa localizeze sau sa sune tel tau daca intri in cont de pe calc la pagina de securitate.
dar chichita e ca tel trb sa nu fie sters de hot si aici is putine sanse.
in loc sa faca asta,google poate sa verifice tel daca ii furat atunci cand oricine se logheaza pe google,indiferent de cont.adica si de pe contu lui.
si is sanse mari ca hotu sa stearga tel si sa intre de pe contu lui google.sau sa foloseasca orice aplicatie google.
si atunci google poate sa verifice daca tel ii furat pe baza de imei si sa-l blocheze daca ii cazu. hotu poate sa-l reseteze da cum intra pe o aplicatie google cum il blocheaza iar.
toate astea se pot face si acum nu trb schimbat nimic hardwar.
singura schimbare ii sa puna la ei in termeni si conditii o fraza care te pune sa accepti ca te poti trezi cu tel blocat daca apare in baza lor de date cu alt proprietar.

Edited by vasile_4u, 30 July 2017 - 19:25.


#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Ideea nu este rea...........trebuie doar ca si cei de la Google sa vrea sa o implementeze!Posted Image

Edited by xmanyacs77, 30 July 2017 - 19:30.


#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
da da, cum sa nu. iar daca ai nevoie de un alt cont google arunci telefonul pt ca "securitate"  :facepalm:

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@vasile_4u, in teorie e buna ideea ta.
Dar in practica nu e deloc fezabila deoarece IMEI-ul smartphone-urilor pot fi sterse, rescrise, schimbate etc. !

 Dany_Darke, on 30 iulie 2017 - 19:37, said:

daca ai nevoie de un alt cont google arunci telefonul pt ca "securitate"  Posted Image
Sunt doua moduri de a trece de securitatea aia:
1. cu activarea internetului pt. a face niste setari;
2. cu un cablu USB bagat in telefon si laptop/PC folosind un program special
sau pui programul ala pe un stick ori card si-l bagi in telefon !

Edited by super8, 30 July 2017 - 19:43.


#5
vasile_4u

vasile_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 07.05.2017
se poate oferi posibilitatea de a atasa acelasi tel la mai multe conturi.

ca sa fie eficienta protectia ar trebui implementata in urmatoarea actualizare si in android in sistem si in fiecare aplicatie google. adica android si fiecare aplicatie sa se conecteze la un anume interval de timp la server google si sa faca verificarea. daca tel apare atasat la alt cont google sa notifice proprietarul initial si sa-i ofere diferite optiuni,blocare,apel etc

hotul poate evita sa fie prins doar daca sta fara internet,dar nu poate sa faca asta pt ca daca vrea sa-l vanda cumparatorul ii cere sa se conecteze ca sa verifice daca ii furat

Edited by vasile_4u, 30 July 2017 - 19:54.


#6
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013
Poate inca n-ai aflat dar Android v5.1 (Lollipop) se securizeaza exact cum visezi tu :D

#7
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Sau posibilitatea de  parolă pe recovery la la laptop cine o uita asta e.
Fara arola să nu poți face nimic reset, rescriere rom/ recovery custom.


#8
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
tel  calc tel trb tel contu hotu cazu hardwar

..am inteles perfect!

#9
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
E deja asta. Sau asemanator. Samsung are Reactivation Lock, si daca vei cauta articole despre cum sa-ti stergi toate datele din telefon, spre exemplu, sunt precizati clar cativa pasi:
- Scoate manual contul Google
- Scoate manual contul Samsung
- Dezactiveaza Lockscreen-ul.

Cu Android mai nou, nu mai stiu exact de la ce versiune, teoretic daca aveai telefonul blocat cu lockscreen si cont Google in el, nu te lasa sa-l reactivezi fara sa introduci parola contului vechi. Fiind semn clar de furt. Daca e al tau, reintroduci parola si e OK.
De la Android 6 si criptarea e automata, drept urmare fara contul tau, datele care pot fi recuperate din telefon sunt criptate, deci fara folos.
Contul Samsung ajuta si lucreaza asemanator cu Reactivation Lock.
Pe IMEI e mai greu si nu neaparat o solutie. Poate vinzi telefonul, poate faci altceva. Ar trebui ca primul proprietar sa aiba drepturile si sa le cedeze altcuiva cand da telefonul.

In orice caz, datele tale trebuie sa fie in siguranta cu un telefon mai nou (Android 6>), dar telefonul fizic oricum e pierdut. Mai ales intr-o tara unde auzi stiri despre oameni care au telefoanele setate, le-au localizat, si politia nu face nimic desi se stie locatia. Parca se intamplase acum ceva vreme asta. Am auzit pe la radio. Mai bine aveti grija de ele, date criptate, parole serioase. Asta pentru ca datele sa fie OK. Ca fizic nu prea exista sanse de a recupera device-ul.

#10
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
Nu mai bine localizezi telefonu' cu cerverus si fugi dupa hot?

#11
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
al meu e cu deblocare pe amprenta ori parola. sa zicem ca hotul poate astepta sa se termin bateria si sa poata reseta telefonul, teapa, ca nu poate. la deschidere ii cere o alta parola, asta pe langa cea a simului, care oricum il poate arunca. asa ca cel putin teoretic, nu poate deschide si utiliza telefonul in mod conventional.

iar coloratii care se ocupa de chestii de genul, vor sa scape repede de prada, nu prea pierd timpul cu deblocari de genul, cu rescrieri de soft, etc.

#12
vasile_4u

vasile_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 07.05.2017
poate sa-l deblocheze lejer cu cablu usb.
daca sterge tot de pe el se sterg si parolele si toate setarile tale.
io zic sa se faca verificare pe net si in functie de imei sau ceva cod care nu poate fi schimbat.sigur exista ceva cod unic in fiecare telefon.
am impresia ca si apple face la fel la iphone de aia nu se poate trece de icloud decat daca schimbi placa de baza

#13
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

 vasile_4u, on 30 iulie 2017 - 20:47, said:

io zic sa se faca verificare pe net si in functie de imei sau ceva cod care nu poate fi schimbat.sigur exista ceva cod unic in fiecare telefon.
Ar fi prea costisitor din punct de vedere al fabricatiei. Si oricum s-ar trece peste ele folosind emulatoare sau alte programe care pacalasc SO.

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 vasile_4u, on 30 iulie 2017 - 19:25, said:

si atunci google poate sa verifice daca tel ii furat pe baza de imei si sa-l blocheze daca ii cazu. hotu poate sa-l reseteze da cum intra pe o aplicatie google cum il blocheaza iar.
toate astea se pot face si acum nu trb schimbat nimic hardwar.

Il doare undeva pe Google cine si ce telefon fura...
Eu am gasit de doua ori pana acum smartphoane pierdute pe jos si de fiecare data le-am inapoiat proprietarului.  Folosesc in continuare un Nokia E51, cumparat in 2008.  Mi se rupe de tot ce inseamna smartphone, Google, Facebook, etc, etc, etc...

Edited by rosix, 30 July 2017 - 20:56.


#15
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

 rosix, on 30 iulie 2017 - 20:54, said:


Il doare undeva pe Google cine si ce telefon fura...
Mi se pare normal, pana la urma e vina ta daca nu esti atent.

#16
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 02.07.2017
Si mie mi s-a furat un telefon si mi-a parut rau de el(destul de scump), insa nu sunt de acord cu masurile excesive de securitate, ca se pot intoarce impotriva ta sa-ti dea dureri de cap inutile.
Eu nici acum nu folosesc nicio metoda de securitate, nici pin, nici amprenta, doar swipe. Daca-l fura, furat e. Poate sa-l vanda si pentru piese.

#17
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

 adycoke2, on 30 iulie 2017 - 20:11, said:

tel  calc tel trb tel contu hotu cazu hardwar

..am inteles perfect!
Modestia este o virtute, si unora le lipseste cu desavarsire!

#18
vasile_4u

vasile_4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 07.05.2017
cat de usor se poate trece acum peste protectia samsung si google:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/s3bW3_WLT9I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate