Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Contor date smartphone-ne putem baza pe el?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
In urma constatarii unui trafic exagerat pe 2 numere de abonament DON, in ultimile zile, inregistrat in Cost Control si nerealizat de mine, am fost sfatuit de cei de la Digi-tehnic sa imi contorizez pe viitor, personal, traficul cu telefonul si sa vad daca sunt diferente. Ar trebui sa pupe valorile...nu? Nu ma astept sa fie luat in considerare rezultatul, insa am zis sa incerc...si surpriza!

Din pacate pe unul dintre numere, la care resetarea datelor, se face in data de 25 a fiecarei luni, am un consum acum de cca 11GB si la ei am 13GB, deci o diferenta in plus de 2 GB inregistrata in centrala lor. Mi s-a parut mie, mai demult ca 10GB-de exemplu, au cam intrat la apa, ca sa zic asa, dpdv al contorizarii operatorului. In urma cu ceva ani, am mai urmarit problema si erau valori foarte apropiate...nu ca acum, o diferenta de 15% in doar cateva zile, in defavoarea mea. Traficul e nelimitat, dar dupa o valoare, viteza scade!

Cum e posibil, daca e posibil? Voi faceti monitorizarea traficului de internet cu telefonul, ma refer la cel pe retelele de date mobile, nu hotspot.

Edited by arab, 30 July 2017 - 19:15.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
depinde de telefon, dar nu e mereu 100% precis., este doar de orientare. stiu ca aveam pe un telefon la un moment dat si un disclaimer cu posibile inadvertente intre consumul inregistrat de telefon si consumul real.

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Parca taxarea se face in unitati de 4KB, asa era la Orange pe vremuri, nu bag mana in foc pentru alti operatori, dar nu m-ar mira sa fie o situatie identica.

#4
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Nu ma obosesc sa vad cat trafic am facut... dar in aplicatia de monitorizare, scrie ca, operatorul poate contoriza diferit.

#5
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Adica in minus pt client...nu?

#6
downanddirty95

downanddirty95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.07.2017
In orice retea, la Info Cost, nu apar si Mb ?!
Ma rog, mai putin Telekom care nu a mers info cost deloc o perioada, acum cica si-a revenit.

SAU

Verificat in contul online, toate companiile au asa ceva.
Tot Telekom are si o aplicatie, dar e varza, un fel de versiune mobila a site-ului, nimic special care sa semene cu o aplicatie.

SAU

Instalat 18 aplicatii de contorizat....

Ma rog, poate n-am inteles eu intrebarea prea bine.

#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Apar MB la cost control, dar valorile inregistrate de propriul telefon sunt altele, mai mici! Ai inteles acum?

Telefonul e corect, ca tarifarea se face la pachet marit, adica prin rotunjire la operator, e altceva. In plus exista si alte aplicatii specifice pentru asta in Google Play.

Edited by arab, 30 July 2017 - 19:25.


#8
downanddirty95

downanddirty95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.07.2017
Nope, tot nu am inteles.
Info cost arata mai mult, telefonul mai putin.
Tarifarea se face pri rotunjire in sus la operator.... asta e normal, daca asa scrie in contract.
Dar tarifarea asta s eface la un trafic care nu corespunde cu nici o valoare, nici info cost, nici telefon - sa inteleg..... ?
Cele 2 totaluri - info cost, telefon, rotunjire - se incadreaza in acelasi interval ?
Adica, sa zicem: info cost = 9.7 Gb, telefon = 9.5 Gb, rotunjire = 10 Gb ???
Sau sint diferite mult de tot ?
Aplicati... ok, asta am inteles ca exista, dar ce fac ele, ce total raporteaza ?
Iti dai seama ca singurul care conteaza este cel din factura [detaliata].
ORICE altceva, chiar si Infocost, este orientativ.
Eu ziceam sa instalezi 18 aplicatii, le folosesti 2-3 luni, vezi care este cel mai aproape de factura, ne spui si noua dupa aceea.

#9
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Instaleaza 3G Watchdog, ala stie ce are de facut!

#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Vodafone tarifeaza la 10kb ca unitate, exact cum tarifarea (la toti operatorii) se face la secunda DAR dupa primul minut tarifat intreg (poti vorbi 30 secunde, tar la tarifare sa-ti apara 1 minut).

Foarte probabil ca unitatile tarifate (la net) sa fie multiplu de 10kb, desi consumul sa fie de 4-5kb/calup (suna ciudat, dar s-ar putea sa contorizeze in functie de incercarile de conectare sau cand se conecteaza telefonul la internet, sa aiba nevoie de cativa kb, dar facturarea sa se faca la "unitatea" minima de 10kb).

O alta varianta (posibila) e chiar unitatea masurata b sau B si de aici ceva erori.

#11
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008

 downanddirty95, on 31 iulie 2017 - 08:13, said:

Nope, tot nu am inteles.
Info cost arata mai mult, telefonul mai putin.
Tarifarea se face pri rotunjire in sus la operator.... asta e normal, daca asa scrie in contract.
Dar tarifarea asta s eface la un trafic care nu corespunde cu nici o valoare, nici info cost, nici telefon - sa inteleg..... ?
Cele 2 totaluri - info cost, telefon, rotunjire - se incadreaza in acelasi interval ?
Adica, sa zicem: info cost = 9.7 Gb, telefon = 9.5 Gb, rotunjire = 10 Gb ???
Sau sint diferite mult de tot ?
Aplicati... ok, asta am inteles ca exista, dar ce fac ele, ce total raporteaza ?
Iti dai seama ca singurul care conteaza este cel din factura [detaliata].
ORICE altceva, chiar si Infocost, este orientativ.
Eu ziceam sa instalezi 18 aplicatii, le folosesti 2-3 luni, vezi care este cel mai aproape de factura, ne spui si noua dupa aceea.

sunt GB, MB, KB (B mare)

#12
downanddirty95

downanddirty95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.07.2017
Lasa-ma mah nene in pace cu B mare si b mic.... aici nu e vorba de precizia unitatii si nici de precizia cifrelor.
Puteam sa spun "castraveti" in loc de Gb/GB si fiecare facea conversia cum vroia.
B mare si mic nu are nici o treaba cu intrebarea initiala.

#13
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Dacă tu consideri că e normal să măsori volumul de date cu viteza, e trist, chiar foarte trist.
Și eu cu mașina merg 5 tone pe zi.

#14
downanddirty95

downanddirty95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.07.2017
Oh, my f[...]ng god.
Nu am comparat nimic cu nimic.
COmparatia trebuie sa aiba cel putin 2 parti, nu, 2 chestiuni ?!
Eu am scris o singura chestie, B mare sua mic... pana lui.
Tu ai inceput sa corectezi.
Eu am replicat ca puteam sa zic acolo "castraveti" si fiecare intelegea ce vrea.
Discutia tot aia este, esenta nu se modifica, nu are cine cum sa inteleaga volum in loc de viteza sau invers.
Crez ca da cineva atita importanta unei singure litere, care nici macar nu e relevanta in acest context ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate