Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

UBB Cluj, FSEGA vs ASE București -dilemă!

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
yellownirvana

yellownirvana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.05.2016
Am fost admisă la ambele facultăți, la specializarea "Economie și Afaceri Internaționale" (a fost prima mea opțiune, cred că mă voi descurca, iar domeniul îmi pare a fi cel mai interesant, fiind absolventă de profil uman, deși mă descurc ok și la mate.)
    Fiind originară din Chișinău, Republica Moldova, am depus dosarul, în primul rând, la categoria românilor de pretutindeni, unde se oferă locuri la buget candidaților etnici români. Astfel, am trimis dosarul la ASE, fiind practic sigură că nu voi obține un loc la buget. ( am avut media la BAC 8,75 , mi-a cam jucat festa subiectivitatea verificatorilor la română, istorie..) Totuși, îmi doream să fiu admisă și la UBB, Cluj, (mai mulți cunoscuți au depus acolo, e cam la modă Clujul în zilele astea,hmm..) . Pentru că, iarăși, știam că nu am șanse să fiu admisă la buget, am fost nevoită să merg direct la Cluj, candidând pentru locurile la taxă. Câteva zile mai târziu am aflat că am fost admisă, și am luat direct autocarul spre Cluj, pentru a-mi confirma locul și a plăti prima rată. Marea surpriză a fost la reîntoarcerea spre Chișinău, când ASE-ul abia a făcut publică lista candidaților admiși la buget(etici), aflând că am luat loc la regim "fără bursă, fără taxă ".
      Aici și apare dilema mea..nu e problema doar în taxa pentru facultate( voi depune efort să fiu transferată la buget dupa primele sesiuni), dar și căminul/ gazda pe care încă nu am obținut-o( mai ales la Cluj), faptul că deja am făcut un drum lung(600km=14h) până la Cluj, am scris eseu de admitere, am depus diploma de BAC în original..), mi-am mai făcut câțiva prieteni care deja învață la FSEGA.. În același timp, nu-s sigură care alegere ar fi mai bună, pentru că și Bucureștiul are un mare statut( capitală, iar Clujul ca oraș nu tare m-a impresionat), ASE-ul se află în zonă ultracentrală, pe când FSEGA e mai de dimensiunea liceului meu de aici.. Nici mama nu tare mă ajută să ieu o decizie, pentru că a făcut facultatea la București, iar prietenii care au fost admiși la Cluj o țin și ei pe a lor, deciiii..
   Dintr-o parte cred că m-aș descurca mult mai simplu în Cluj, fiind mult mai mic și compact, acolo populația e practic formată din studenți, din câte am înțeles eu, mai la vest.. Din altă parte, la ASE aș fi primit automat loc la buget, cămin, oportunități, dar și ispite (centru vechi, hah)...
   Deci, ce credeți? Aștept păreri și idei. Mersi!

#2
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 09.05.2006
Du-te la ASE, F SEGA e cat un liceu, Clujul deja iti pute, e prea compact...

Si sunt deja prea mulți Republicani la  Cluj...deci drum bun!

#3
yellownirvana

yellownirvana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.05.2016
@clausio
   Nu m-ai înțeles corect,cred..
Clujul este un oraș frumușel, faptul că a spus că e compact nu înseamnă ceva rău, dimpotrivă, mult mai simplu e să-l înveți și să te descurci prin el, mai puțin te pierzi pe străzi. Am făcut doar comparație cu alte orașe pe care le-am mai vizitat gen Milano, Barcelona(probabil n-ar trebui să compar așa ceva,dar..)
  Dacă am spus că FSEGA e cât un liceu, iarăși, e și un lucru bun- am găsit clasele mult mai repede, chiar și în școală erau aranjate mai haotic.
  Nu sunt conservator, nici republican. Personal, la alegerile noastre prezedențiale din noiembrie(RM), am votat pentru Maia..
Mersi, oricum!

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
La dilema asta doar tu poti raspunde, in functie de ce vrei. Eu insa m-as gandi la ce voi practica dupa absolvirea acelei specializari (dincolo de faptul ca diploma de economist e universala).

#5
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 09.05.2006

 yellownirvana, on 30 iulie 2017 - 19:28, said:

@clausio
   Nu m-ai înțeles corect,cred..
Clujul este un oraș frumușel, faptul că a spus că e compact nu înseamnă ceva rău, dimpotrivă, mult mai simplu e să-l înveți și să te descurci prin el, mai puțin te pierzi pe străzi. Am făcut doar comparație cu alte orașe pe care le-am mai vizitat gen Milano, Barcelona(probabil n-ar trebui să compar așa ceva,dar..)
  Dacă am spus că FSEGA e cât un liceu, iarăși, e și un lucru bun- am găsit clasele mult mai repede, chiar și în școală erau aranjate mai haotic.
  Nu sunt conservator, nici republican. Personal, la alegerile noastre prezedențiale din noiembrie(RM), am votat pentru Maia..
Mersi, oricum!

Republicani...adică din Republica.

Normal era sa compari Clujul cu un alt oras similar din Romania.

Te-am citit perfect, esti o oportunistă asa ca normal...te vei duce la Bucuresti. E ceva normal.

#6
yellownirvana

yellownirvana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.05.2016
@clausio

Straniu, practic toată lumea cu care am vorbit din Cluj era atât de prietenoasă, într-adevăr ești de acolo?
Nu prea am văzut o mare parte din România,mi-e dificil să compar.
Cetățenii RM se află prin toate colțurile lumii, ca și cei din Ro, deci, care e problema?

#7
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Bucuresti.

Iti va fi mai usor sa te angajezi.

#8
DeezNuts

DeezNuts

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.03.2017
ASE

#9
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 09.05.2006

 yellownirvana, on 30 iulie 2017 - 19:45, said:

@clausio

Straniu, practic toată lumea cu care am vorbit din Cluj era atât de prietenoasă, într-adevăr ești de acolo?
Nu prea am văzut o mare parte din România,mi-e dificil să compar.
Cetățenii RM se află prin toate colțurile lumii, ca și cei din Ro, deci, care e problema?

Discutia era despre tine si topicul care l-ai deschis tu. Nu despre cat de prietenosi sunt clujenii.
Descrierea topicului a fost suficient de nevoalata ca unii sa-si poata face o parere. Asta e tot.

#10
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

 yellownirvana, on 30 iulie 2017 - 19:01, said:

e cam la modă Clujul în zilele astea,hmm..)

E la moda si videochatul.

Imi plac criteriile dupa care iti alegi facultatea.

Totusi, de ce nu mergi mai degraba la Barcelona, sau la Milano? Ca tot au universitati mult peste Cluj sau Bucuresti si esti deja obisnuita cu orasele astea?

In Italia sigur primesc si din Republica Moldova, daca primesc din Etiopia si Uganda.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Daca era tip nu-i mai raspundeai.

On: bucuresti, clujul e destul de urat

#12
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,770
  • Înscris: 07.01.2012
Daca Cluj doar pentru ca e la moda, clar Bucuresti!

#13
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
E prea low si Cluj si Bucuresti pentru nivelul ei.

Edited by Damascus77, 30 July 2017 - 21:28.


#14
yellownirvana

yellownirvana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.05.2016
@Damascus77 Mai apar și subcriterii când alegi între aceleași specializări, unde materiile sunt practic la fel.
@aer_aas
@iulian_k
  Mersi mult și vouă pentru răspunsuri la temă Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate