Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

demontare butuc cheie peugeot 307 HDI

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Salut,
Mi-a ramas volanul blocat si nu imi mai merge contactul.. Cum se poate demonta contactul? Cel mai prost sistem de desfacere..daca exista..
Multumesc

#2
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017
Cu cheia bagata.

#3
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Tocmai, nu mai merge nici cu cheia, s-a blocat contactul cu siguranta..dar nu stiu cum sa il scot..

#4
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017
Bagi cheia si tragi de volan stanga dreapta in timp ce invarti cheia.

#5
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
@DeCeCe, te rog frumos alte solutii.. crezi ca n-am incercat asta? de 100 de ori am incercat asta...alta solutie.. intrebarea era cum demontez butucul nu cum deblochez volanul..

#6
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017
Butucul iese cu cheia in pozitia 2. daca zici ca nu se invarte ia un flex si te descurci. Daca vrei iti explic cum e la matiz, pentru pejo tre sa caut pe google, ceea ce precis n-ai facut.

#7
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Pai inteleg ca iese in pozitia 2 dar.. nu mai merge sa misc deloc cheia din pozitia 0.

#8
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017
Nu ai doua chei?

#9
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
am 2 CHEI ,dar nu merge cu niciuna..e blocat contactul..cum sa iti mai zic ?:)))

#10
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QmopRvK_FMo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-l2uobGpwcA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,155
  • Înscris: 21.08.2003
Incearca sa lubrifiezi cumva, o seringa cu ulei fin sau wd40 in timp ce bati in coloana directie si manvrezi si volanul si cheia in acelasi timp, poate cu putin noroc se deblocheaza atat cat  s-o rasucesti dar butucul trebuie schimbat neaparat, si e munca multa.

Edited by cristian_sen, 30 July 2017 - 18:38.


#12
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Vezi in primul clip postat de DeCeCe. La minutul 1.20 invarte cheia in pozitia 2 si apasa un clichet sa scoata butucul. Smecheria e ca acel clichet se poate apasa doar cu cheia in pozitia 2. Avand in vedere ca tu nu o poti rasuci iti ramane doar sa polizezi acel clichet cu o minifreza (Dremel sau ceva asemanator) . Atentie a nu polizezi si gaura in care agata clichetul. Ai nevoie de multa atentie si multa rabdare.
Spor la treaba Posted Image

Edited by PoeOvidiu, 09 August 2017 - 20:30.


#13
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Bai ii tot spuneti sa puna cheia pe 2 si el va spune ca nu poate ca e blocat.
Sint 2 solutii:
Daca intra cheia, o zgaltii sau cum sa ma exprim o scuturi in contact, poate se deblocheaza, la mine cu insistente a mers asa, cand am patit-o.
Sau il scoti prin taiere, rupere, insa fii atent.daca nu stii ce faci mai bine mergi la service/cauta un mecanic sa vina la fata locului.

#14
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Revin cu update... Am bagat bormasina in contact ca sa deblochez volanul.. l-am deblocat si apoi am scos contactul..cu extractoare de suruburi..numai asa merge..am luat sh contactul si l-am inlocuit..
francezii fac numai masini proaste si greu de mesterit la ele....

La Peugeot motorul este sub bord si ca sa desfaci capacul la motor trebuie sa desfaci toate suruburile la sustinere si sa il tragi afara..

Se poate inchide topicul,multumesc mult pentru raspunsuri.

@fqx ai dreptate, eu nu puteam sa invart de cheie ca era blocat tot :)))

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate