Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Nu pot configura speech recognition in Windows 7

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Problema sta in felul urmator. Am nevoie sa dau comenzi vocale in jocul F1 2016 de Codemasters. Jocul am citit ca s-ar baza pe voice recognition din Windows. Am cumparat un microfon, l-am conectat la intrarea de microfon a unei placi de sunet, am selectat intrarea, microfonul functioneaza, aud in difuzoare ce vorbesc, dar comenzile vocale nu functioneaza in joc. Am incercat sa fac cumva ca Windowsul sa recunoasca microfonul conectat, dar nu am reusit. Daca merg la Control Panel -> Ease of Access -> Set up a microfone, primesc eroarea:

"The Wizard could not start

Make sure your audio hardware is working properly and check your audio configuration in the Audio Devices and Sound Themes control panel."

Nu am inteles nimic din mesajul de mai sus. Ce nu e in regula, dupa voi ?

Merci.

Sistem de operare: Microsoft Windows 7 x64 Ultimate
Placi de sunet in sistem: Asus Xonar Essence STX, Asus Xonar U7, Creative X-Fi Xtreme Audio, G510s Gaming Keyboard (plus placa de sunet integrata, dar e dezactivata, deci nu are impact)

#2
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017
Cred ca iti trebuie windows 10 cu cortana activata.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

View PostIon_de_la_Raion, on 30 iulie 2017 - 16:55, said:

Placi de sunet in sistem: Asus Xonar Essence STX, Asus Xonar U7, Creative X-Fi Xtreme Audio, G510s Gaming Keyboard (plus placa de sunet integrata, dar e dezactivata, deci nu are impact)

Au. Ma doare capul.... Ce faci cu atatea placi de sunet ?

E posibil a problema ta sa fie cea explicata mai sus - cu lipsa Cortana - nu stiu jocul, dar eu inclin spre o problema cu conflicte de drivere.
Essence STX-ul are chiar probleme majore combinat cu alte placi de sunet in sistem - nu e recunoscut corect. Eu nu am reusit sa-l faa sa mearga decat singur.

#4
sommne

sommne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2012
Salut.

Încearcă următoarea soluție:
  • Apasă în același timp tastele Windows + R.
  • Tastează msconfig.
  • Selectează normal startup și selectează apply.
Dacă nu rezolvi așa atunci verifică update-urile pentru drivere.

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Posteiffel, on 30 iulie 2017 - 17:41, said:

Au. Ma doare capul.... Ce faci cu atatea placi de sunet ?

E posibil a problema ta sa fie cea explicata mai sus - cu lipsa Cortana - nu stiu jocul, dar eu inclin spre o problema cu conflicte de drivere.
Essence STX-ul are chiar probleme majore combinat cu alte placi de sunet in sistem - nu e recunoscut corect. Eu nu am reusit sa-l faa sa mearga decat singur.

Dar merg toate, Eiffel, functioneaza, chiar si microfonul functioneaza, se inteleg, nu sint conflicte, pot selecta placa activa la output si recording din sound manager, totul e ok. Doar ca Windows-ul nu recunoaste microfonul.

Am nevoie de toate placile astea (mai putin de cea din tastatura, care e dezactivata). Si in plus, mai am si altele dezactivate. Dar toate cele 3 placi active sint pentru diverse aplicatii. Nu e de acolo problema.

View PostDeCeCe, on 30 iulie 2017 - 17:09, said:

Cred ca iti trebuie windows 10 cu cortana activata.

Doar n-o sa trec la 10 pentru atat. Din moment ce exista speech recognition ca optiune in 7, si 7 trebuie sa stie.

View Postsommne, on 30 iulie 2017 - 17:46, said:

Salut.

Încearcă următoarea soluție:
  • Apasă în același timp tastele Windows + R.

  • Tastează msconfig.

  • Selectează normal startup și selectează apply.
Dacă nu rezolvi așa atunci verifică update-urile pentru drivere.

Ce rezolv cu normal startup ? Normal pleaca tot timpul. Driverele sint ok.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate