Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Cumparare teren Cluj strada Sopor

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
bblex

bblex

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.11.2020
Salutare tuturor, revin si eu cu aceasi intrebare.... Care mai e situatia in zona Sopor, as dori sa cumpar un teren de aproximativ 700 mp dar nu cunosc foarte multe detalii leagate de PUZ si AC. Este cineva pe aici care are mai multe informatii si poate sa ma ajute?

#38
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postbblex, on 26 aprilie 2022 - 20:01, said:

as dori sa cumpar un teren de aproximativ 700 mp dar nu cunosc foarte multe detalii leagate de PUZ si AC.

Consultă propunerea de PUZ și asigură-te că respectivul teren rămâne construibil în parametrii doriți și după aprobarea PUZ-ului (în sensul că nu trece vreo stradă fix prin terenul respectiv).

Situația este extrem de complicată și nu cred că va putea fi rezolvată prea curând. Vor trece ani buni până se va ajunge la o concluzie.

Eu aș fi extrem de prudent cu achiziționarea oricărui teren în zona Sopor...

#39
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Cred ca nu știi despre ce vorbești.
Tocmai de aia e face PUZ, sa nu treacă vreo strada fix...

#40
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009

View Postcristobob, on 29 aprilie 2022 - 08:59, said:

Tocmai de aia e face PUZ, sa nu treacă vreo strada fix...

Nu înțeleg ce vrei să spui. PUZ-ul este făcut de către primărie și există posibilitatea ca pe terenul ce se dorește a fi achiziționat de @bblex să fie impusă o stradă...

Uită-te cu atenție la propunerea de PUZ și observă că se văd în fundal parcelele. Nu numai că sunt intersectate de multiple străzi, dar în unele cazuri va trebui să achiziționezi fragmente din mai multe parcele pentru a putea construi ceva.

Edited by subss, 29 April 2022 - 12:26.


#41
bblex

bblex

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.11.2020

View Postsubss, on 28 aprilie 2022 - 12:45, said:

Consultă propunerea de PUZ și asigură-te că respectivul teren rămâne construibil în parametrii doriți și după aprobarea PUZ-ului (în sensul că nu trece vreo stradă fix prin terenul respectiv).

Situația este extrem de complicată și nu cred că va putea fi rezolvată prea curând. Vor trece ani buni până se va ajunge la o concluzie.

Eu aș fi extrem de prudent cu achiziționarea oricărui teren în zona Sopor...

Multumesc de raspuns. Am indentificat parcela in puz si este in zona de constructii colective, nu ar fi niciun drum care sa treaca pe parcela respectiva. Dar sunt in dubii ca daca as cumpara terenul nu cred ca as putea sa construiesc o casa acolo si va trebui sa il vand la un dezvoltator care va face un proiect de bloc pe mai multe parcele alaturate. Mi se pare foarte nesigura investita.

#42
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.11.2009
Într-adevăr, ar fi o investiție speculativă... deoarece vei depinde foarte mult de proprietarii parcelelor învecinate (presupunând că pe parcela ta nu s-ar putea realiza o locuință colectivă desinestătătoare).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate