Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cumparare teren Cluj strada Sopor

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Ioanaradu88

Ioanaradu88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.06.2017
Salut, , de curand am gasit  un teren in Cluj, pe strada Colonia Soporului pe care vrem sa il cumparam.Actele sunt in regula, iar in August urmeaza sa devina al nostru.Anul viitor am dori sa incepem onstruirea unei case .Problema care ma ingrijoreaza este ca am auzit ca atat Sopor cat si Borhanci urmeaza sa fie modernizate , largitee strazile. terenul asta are 600mp si front la strada Soporului.Din planurile primariei reiese ca strada va avea 16 metrii , avand acum doar 6.
Pentru cine sta in zona , sau se pricepe, oare din cauza modernizarii este posibil sa ne fie refuzata inceperea constructie? Posibil sa ne ia primaria din teren pt largirea strazii? Orice sfat e binevenit!

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
nu va refuza constructia, dar din teren veti pierde.

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
O să afli la obţinerea certificatului de urbanism.

#4
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Este posibil sa-ti dea autorizatia de constructie cu obligativitatea de a ceda 5 m din frontul stradal.
Cel putin in Oradea asa am inteles ca s-a facut.
Deci calcuzeaza tu cat teren vei pierde

#5
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
iti cere primaria sa cedezi. 100% sunt din cluj si a mai facut primaria chestiuni de genul

#6
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Adica nu despagubeste proprietarul?

Edited by talica, 30 July 2017 - 15:48.


#7
Ioanaradu88

Ioanaradu88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.06.2017
Problema mea nu este doar cedarea de teren. O sa avem voie sa construim in viitorul apropiat sau doar dupa ce strada e latita, modernizata si terminata?Poate dura cred ani buni pana ce va fi gata zona.

#8
rayden26

rayden26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 20.07.2009
Poti sa te apuci, dar nu construiest nimic pe acea portiune de teren pe care va trebui sa o cedati.

#9
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Dar daca si-ar face proiect de casa pe terenul care trebuie cedat si cei din primarie nu observa asta?

#10
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
:) cum sa nu observe cei de la primarie asta? :)
toate intrebarile tale isi au raspunsul in certificatul de urbanism pe care il ceri de la primarie...cel mai probabil asa cum au spus deja colegii de mai sus te vor conditiona sa nu construiesti nimic (atentie nimic inseamna nici macar gardul) pe zona care va trebui cedata... si ...da...nu vei primi nici o despagubire pe terenul cedat....ori cedezi ori nu iti da autorizatie..

#11
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
La fel fac si in Arad, unde au in plan marirea  / modernizarea strazilor fac la fel in PUZ-uri , cam la limita legalitati (oameni accepta si nu vor scandal dar o instanta normala ar obliga primaria sa despagubeasca proprietarul pentru terenul respectiv) , Primaria e obligata in momentul parcelarii terenului sa stabileasca accesele si strazile dar deobicei "terenul e unei fete luminate" trece asa si pisica e aruncata in brate la oameni care il cumpara si vor sa faca ceva acolo - http://www.primariac...les/files/26(21).PDF  poate ajunta (nu conosc zona)
Cere certificat de urbanism sa fi sigur, sa nu iti dea un certificat de informare pentru parcelare sa te oblige din start sa dai terenul primariei Posted Image , asa a patit un beneficiar  : a cumarat in acte un teren mic vreo 350 mp primaria a cerut parcelare cu cedarea de teren primariei dupa , toata tarasenia a ramas cu ~310 mp

#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 brawnie, on 30 iulie 2017 - 21:24, said:

... si ...da...nu vei primi nici o despagubire pe terenul cedat....ori cedezi ori nu iti da autorizatie..
Iar vorbesti fara sa stii ! Se da despagubire , dar cat ofera statul e mizilic pe langa ce ai platit la cumparare . La orice expropriere fortata de stat se da despagubire conform legii .
Si inca ceva , nu exista ca " nu cedezi " , tocmai asta inseamna expropriere ...

P.S. Daca e si scump terenul acela eu zic sa uiti de el , 600mp la dracu in praznic e un compromis inutil , parerea mea .

Edited by Baxon, 31 July 2017 - 00:27.


#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 Ioanaradu88, on 30 iulie 2017 - 13:34, said:

Salut, , de curand am gasit  un teren in Cluj, pe strada Colonia Soporului pe care vrem sa il cumparam.Actele sunt in regula, iar in August urmeaza sa devina al nostru.Anul viitor am dori sa incepem onstruirea unei case .Problema care ma ingrijoreaza este ca am auzit ca atat Sopor cat si Borhanci urmeaza sa fie modernizate , largitee strazile. terenul asta are 600mp si front la strada Soporului.Din planurile primariei reiese ca strada va avea 16 metrii , avand acum doar 6.
Pentru cine sta in zona , sau se pricepe, oare din cauza modernizarii este posibil sa ne fie refuzata inceperea constructie? Posibil sa ne ia primaria din teren pt largirea strazii? Orice sfat e binevenit!

Ar fi de bun simt ca toti viitorii proprietari de teren doritori sa construiasca case pe acel teren sa ceara in prealabil un certificat de urbanism.Asta ca sa nu ajunga in situatia ca sa-si ia lumea in cap.In acel CU se vor regasi toate conditiile impuse.
Dar din pacate lumea face exact invers:intai cumpara,apoi deschide cont pe SP cu titlu de plangere si apoi se da cu capul de pereti.
Cumpararea terenului/casei trebuie facuta cu multa chibzuinta,mai ales ca majoritatea terenurilor nu se preteaza pentru constructia de locuinte,iar majoritatea caselor sunt construite pe acest gen de terenuri.

Edited by adisz, 31 July 2017 - 08:03.


#14
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Eu as întreba dacă zona are PUZ (dacă are și e mai vechi, "te-ai scos"). Apoi as cere Certificat de Urbanism.

Intr-adevăr, în Borhanci se încearcă modernizarea și sistematizarea zonei, lărgirea străzilor prin cedarea terenurilor de către proprietari, cedare ce nu este cerută pe fata de primărie, ci impusa suptil, altfel nu se poate  face  Puz   , fără de care nu primești AC.
(Eu sunt în aceasta situație, cu teren în zona și o viitoare cedare "benevola" către Cerșetoria Cluj de circa 23% din teren.)

#15
Ioanaradu88

Ioanaradu88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 16.06.2017

 cristobob, on 05 august 2017 - 06:50, said:

Eu as întreba dacă zona are PUZ (dacă are și e mai vechi, "te-ai scos"). Apoi as cere Certificat de Urbanism.

Intr-adevăr, în Borhanci se încearcă modernizarea și sistematizarea zonei, lărgirea străzilor prin cedarea terenurilor de către proprietari, cedare ce nu este cerută pe fata de primărie, ci impusa suptil, altfel nu se poate  face  Puz   , fără de care nu primești AC.
(Eu sunt în aceasta situație, cu teren în zona și o viitoare cedare "benevola" către Cerșetoria Cluj de circa 23% din teren.)
Terenul nu are Puz, iar drumul e prevazut de 16 metri. Momentan are 9 metri doar.
Daca se face cedarea catre primarie , Ac de constructie se da in viitorul apropiat ?Sau doar dupa ce toata lumea cedeaza? Sau dupa ce strada e largita?

#16
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
E destul de complicat in Cluj cu constructiile in perioada asta. Pentru ca se elibereaza greu PUZ-uri din cauza noului PUG. Adica au prioritate PUZ-urile pentru blocuri sau ansambluri de locuinte (din cate am inteles eu). Poti sa mergi la primarie sa intrebi cam cat dureaza un PUZ.

A doua problema, cea cu cedarea, e asa: va trebui sa dezmembrezi parcela si sa ai doua bucati: una cu destinatie constructii si cealalta cu destinatie drum. Acea parcela iti ramane tie atata timp cat vrei tu. Poti sa o si donezi (in cazul in care primaria o accepta Posted Image). Cei 6m presupun ca deja sunt ai primariei, deci se poate ca la un moment dat sa iti ceara ei acea bucata de teren. Oricum, dupa ce dezmembrei, o sa poti construi pe parcela mai mica ramasa, dupa ce reusesti sa faci PUZ si sa obtii autorizatie.

Ideal ar fi daca ai gasi un teren cu autorizatie de constructie pentru ceva similar cu ce ai vrea tu sa construiesti si la un pret rezonabil (desi cand apare cate un teren din asta se cam vinde ca painea calda ... deci ar trebui sa ai ceva noroc Posted Image ). Asa ai avea sanse sa construiesti anul viitor. Altfel ...

Edited by dana84, 05 August 2017 - 08:32.


#17
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă apelezi la o firmă de arhitectură şi proiectare o să-ţi spună ei mai precis care e situaţia zonei şi cum e cu autorizaţiile, pt. că de multe ori au insideri de la care obţin informaţii, iar iar dacă e nevoie de dezmembrare atunci e mai bine să-l cedezi cât mai repede Primăriei, ca să nu plăteşti aiurea impozit pe acea suprafaţă.

#18
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

 dana84, on 05 august 2017 - 08:31, said:

... Poti sa mergi la primarie sa intrebi cam cat dureaza un PUZ....
Nu cred ca cineva din primarie iti va da o astfel de informatie.  Mai degraba arhitectii care au de facut PUZ in zona.

 dana84, on 05 august 2017 - 08:31, said:

...  cam cat dureaza un PUZ....
MINIM 2 ani.  Din pacate.

 dana84, on 05 august 2017 - 08:31, said:

...
A doua problema, cea cu cedarea, e asa: va trebui sa dezmembrezi parcela si sa ai doua bucati: una cu destinatie constructii si cealalta cu destinatie drum. Acea parcela iti ramane tie atata timp cat vrei tu. Poti sa o si donezi (in cazul in care primaria o accepta Posted Image). Cei 6m presupun ca deja sunt ai primariei, deci se poate ca la un moment dat sa iti ceara ei acea bucata de teren. Oricum, dupa ce dezmembrei, o sa poti construi pe parcela mai mica ramasa, dupa ce reusesti sa faci PUZ si sa obtii autorizatie.

...
In cazul meu, nu e asa.
Prin PUZ, se repozitioneza parcelele .(De aceea, in cazul meu, se intarzie cu elaborarea PUZ-ului - un vecin care are livada, nu este de acord sa fie "stramutat" cu cativa metri in lateral , pierzand astfel o parte cu pomi). Arhitectul a cerut acceptul proprietarilor de a elabora un PUZ- de fapt , 2 variante- , ce a fost prezentat proprietarilor, iar dupa acceptul acestora , va fi depus spre aprobare . In acest fel , nu se mai pune problema dezmembrarii fiecarei parcele.

 dana84, on 05 august 2017 - 08:31, said:

... Oricum, dupa ce dezmembrei, o sa poti construi pe parcela mai mica ramasa, dupa ce reusesti sa faci PUZ si sa obtii autorizatie.
...
Bine spus, dupa ce reusesti sa faci PUZ si sa obtii autorizatie. Doar ca , nu cred ca se va putea face PUZ doar pe cei 600 de metri, ci vor TREBUI cooptati si vecinii. Si asta iarasi dureaza.

Daca doresti sa construiesti cat mai rapid, sfatul   parerea mea este sa uiti de Cluj si sa te indrepti spre periferie.

Edited by cristobob, 05 August 2017 - 17:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate