Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tu ce ai face pentru copilul tau?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
CezarMO

CezarMO

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.07.2017
Buna ziua!

"Povestea" mea a inceput acum 4 ani cand am divortat. Atunci am luat  decizia radicala de a pleca sa muncesc in Italia. De atunci am reusit sa-mi strang ceva bani si poate cel mai important am reusit sa-mi sustin financiar baietelul(l-am inscris la o gradi privata dupa ce educatoarea de la gradi de stat il pedepsise de multe ori si  chiar il lovise).
Recent am petrecut impreuna cu baietelul meu o saptamana de vacanta aici in Italia. A fost ceva de vis!
De cand baietelul meu s-a intors in Romania(el traieste impreuna cu mama lui in Ro), nu reusesc sa-mi iau gandul de a ma reintoarce in Romania si de a incerca sa-mi gasesc ceva de munca pentru a putea sa-mi ajut financiar in continuare baietelul.
Dorinta de ma intoarce este ffff mare. Precizez ca aici in Italia am un job bine platit  si mi-as dori sa mai lucrez o perioada(1 an-2 ani) ca sa-mi strang bani pentru un apartamnt in Ro.

Tu ce ai face pentru copilul tau? Ai ramane in Italia departe de copilul tau sau te-ai intoarce in Romania cu toate riscurile?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

#2
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017
Eu l-as lasa cu ma-sa, ca doar nu degeaba am divortat.

Edited by DeCeCe, 30 July 2017 - 12:55.


#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostCezarMO, on 30 iulie 2017 - 12:50, said:

De cand baietelul meu s-a intors in Romania(el traieste impreuna cu mama lui in Ro), nu reusesc sa-mi iau gandul de a ma reintoarce in Romania si de a incerca sa-mi gasesc ceva de munca pentru a putea sa-mi ajut financiar in continuare baietelul.
Dorinta de ma intoarce este ffff mare. Precizez ca aici in Italia am un job bine platit  si mi-as dori sa mai lucrez o perioada(1 an-2 ani) ca sa-mi strang bani pentru un apartamnt in Ro.

Nu-ti recomand. Nu vei putea face bani in tara, Mai bine il ajuti muncind acolo...

#4
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 19.07.2010
Nu se pot muta ei in Italia cu tine? Poate se reapride flacara iubirii!

#5
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Ramai acolo , fa bani calumea si vino aici si ajuta-l . Oricum nu e singur , are mama,bunici , prieteni la gradi .

#6
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,501
  • Înscris: 25.10.2007
Anii pierduti departe de el nu ii vei recupera niciodata.. banii vin, pleaca...

#7
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Daca ai job stabil, de ce nu te-ai luptat sa-l iei cu tine in Italia? Mai ales daca relatia ta cu copilul este ffff buna?

Gradi in Italia, scoala in Italia, si iese mai castigat. Atat copilul, cat si tu (ca stai cu el). Este foarte atasat de ma-sa? (mai atasat decat cu tine)

Edited by Rhesus, 30 July 2017 - 13:10.


#8
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 29.07.2017

View PostCezarMO, on 30 iulie 2017 - 12:50, said:

Tu ce ai face pentru copilul tau? Ai ramane in Italia departe de copilul tau sau te-ai intoarce in Romania cu toate riscurile?
M-as intoarce fara sa stau pe ganduri. Si nu pentru mine in ideea ca anii astia impreuna cu el nu ii voi recupera niciodata, ci pentru el. Faptul ca se formeaza si creste ca om alaturi de tatal lui.
Am si eu in vecini copii ai caror parinti sunt plecati cu scopul sa le asigure un viitor. Desi in aparenta copii sunt ok,bine imbracati si cu telefoane de 1000 euro, psihic sunt foarte agresivi ceea ce nu-i normal. Se vede ca au niste frustrari ce o sa-i afecteze pe viitor.

#9
cristalqw

cristalqw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,384
  • Înscris: 19.02.2009
Trebuie sa te hotarasti cat mai repede ce vrei:

Sa traiesti langa el si sa il vezi crescand

sau

Sa muncesti si sa ii dai banii cu care sa faca ce vrea.
Divortul e doar un amanunt aici. Este vorba de relatia voastra directa tata-fiu.

#10
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Ramai unde esti si ajuta-l cat poti de mult ! Cel putin de 2 ori pe an sa fiti impreuna... Pacat ca ati divortat !!!

#11
CezarMO

CezarMO

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.07.2017

View PostDeCeCe, on 30 iulie 2017 - 12:51, said:

Eu l-as lasa cu ma-sa, ca doar nu degeaba am divortat.

Am divortat de mama copilului meu nu de baietelul meu!

#12
CezarMO

CezarMO

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.07.2017

View Postsuperior, on 30 iulie 2017 - 12:59, said:

Nu se pot muta ei in Italia cu tine? Poate se reapride flacara iubirii!
Din moment ce am decis impreuna cu mama baietelului meu sa divortam este clar ca nu se mai poate vorbi de iubire!

View PostDeCeCe, on 30 iulie 2017 - 13:24, said:

Si ce vii sa plangi pe forum? Fii barbat.
Si barbatii plang cateodata...
Acum chiar nu plang; Am in minte o lista cu toate plusurile si minusurile Italia versus Romania.
Am scris acest mesaj aici pe forum pentru a afla opinii ale celor care au intampinat aceeasi dilema pe care o am eu acum.

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View PostCezarMO, on 30 iulie 2017 - 13:31, said:

Din moment ce am decis impreuna cu mama baietelului meu sa divortam este clar ca nu se mai poate vorbi de iubire!
si ce are iubirea cu cresterea copilului? sunt doua lucruri total diferite...

#14
CezarMO

CezarMO

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.07.2017

View Postarg, on 30 iulie 2017 - 13:34, said:

si ce are iubirea cu cresterea copilului? sunt doua lucruri total diferite...
sunt de acord cu tine!
mesajul meu se refera la "flacara iubirii" cu fosta sotie asa cum a definit-o <superior>

View PostDeCeCe, on 30 iulie 2017 - 13:37, said:

Nu-s acid deloc. Prea realist. Vrei sa va fiu nas la a doua nunta? Asa ai sa fii aproape de copilul tau. Banuiesc ca i-a fost incredintat sotiei in urma partajului.

Iar Maalox ...am mai vazut undeva recomandarea asta....
probabil ca ai vazut-o la o tv italiana; eu abia m-am inscris aici;

View PostRhesus, on 30 iulie 2017 - 13:09, said:

Daca ai job stabil, de ce nu te-ai luptat sa-l iei cu tine in Italia? Mai ales daca relatia ta cu copilul este ffff buna?

Gradi in Italia, scoala in Italia, si iese mai castigat. Atat copilul, cat si tu (ca stai cu el). Este foarte atasat de ma-sa? (mai atasat decat cu tine)
Baietelul meu este f atasat de mine. In acelasi timp el si mama lui au o relatie speciala. Si nu in ultimul rand, fosta sotie este o mama f buna. De aceea nu am luat in calcul sa-l aduc cu mine in Italia.

#15
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 29.07.2017

View PostCezarMO, on 30 iulie 2017 - 13:31, said:

Din moment ce am decis impreuna cu mama baietelului meu sa divortam este clar ca nu se mai poate vorbi de iubire!
E nasol cand a intervenit divortul. Putini parinti sunt suficient de destepti si colaboreaza spre binele copilului. Majoritatea toarna ura in el cu galeata in ideea sa-l intoarca pe copil impotriva celuilalt.
E un fel de razbunare.

#16
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Dacă nu ai pregătit un job cât de cât decent în România, degeaba te întorci. Dacă în România o să trebuiască să muncești de dimineață până seară, 6 zile pe săptămână doar ca sa nu mori de foame să știi că mai bine este în Italia. Degeaba te întorci în țară dacă nu o să ai timp de copil sau mai rău dacă o să fii stresat și îngrijorat din prisma job-ului și o să transmiți stresul ăsta asupra copilului. E nașpa că sunteți despărtiți, da e nașpa, dar atenție să nu devină și mai nașpa din cauza dorinței de a fi mai aproape și o implemetare proastă a acestei dorințe normale. Orice lucru care merită făcut, merită făcut bine.

#17
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postsuperior, on 30 iulie 2017 - 12:59, said:

Nu se pot muta ei in Italia cu tine? Poate se reapride flacara iubirii!

Nu se reaprinde nimic, niciodata.
Divortul e sansa pe care ti-o da viata in continuare, nu-ti bate joc de ea.

Ai si tu ganduri, aspiratii, un sistem de apreciere a lumii inconjuratoare. Regaseste-te pe tine. Gaseste o femeie acolo unde esti - italianca, emigranta, de culoare - putin conteaza asta, si indragosteste-te, nimic nu e mai minunat decat sa fii indragostit, o sa uiti de tot si de toate.

Ai tot timpul sa-ti placa copiii cand vei fi bunic. Si chiar si-atunci, daca ma gandesc mai bine, parca...

Cred ca e de prisos sa mai zic ca in jegul romanesc nu e indicat sa te intorci. Mai ales sa muncesti. Ca pensionar (adica sa-ti vina pensia din tara vestica unde ai lucrat, oricare o fi aceea), probabil c-o sa merite (desi si aici ar prevala o Creta, un sudul Frantei, o Italia la tara etc.) - mancare inca bunicica, limba materna, un vin de tara, o chirie intr-o casa la munte e un mizilic, internet etc.

Dar ca "om al muncii" in leprozeria romaneasca numita "piata muncii", no way.

Edited by cattavencu, 30 July 2017 - 14:05.


#18
CezarMO

CezarMO

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.07.2017

View Postgreenlife, on 30 iulie 2017 - 13:47, said:

E nasol cand a intervenit divortul. Putini parinti sunt suficient de destepti si colaboreaza spre binele copilului. Majoritatea toarna ura in el cu galeata in ideea sa-l intoarca pe copil impotriva celuilalt.
E un fel de razbunare.
sunt de acord cu tine dar, in ceea ce ma priveste pot sa-ti spun ca am o relatie sa-i spun de amicitie cu ex; scopul nostru comun este sa ne crestem bine baietelu.l

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate