Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Călătoria în timp în trecut

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
TURN2U

TURN2U

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 23.09.2016
Fiecare clipa a realitatii obiective este unica .
Panta rhei..

In rest , fiecare individ poate calatori cu gandul oriunde in trecut sau in viitor .
In trecut cu ajutorul memoriei , in viitor cu ajutorul imaginatiei .

#20
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

View Postdannyetlv, on 30 iulie 2017 - 12:05, said:

Bună ziua. Sper că îi categoria bună.
Îmi poate explica, cineva să înțeleg și eu de ce călătoria în timp în trecut nu e posibilă. Sau dacă este, cum e posibilă.
Vreau o explicație cât mai simplă sau ceva clip. N-am găsit pe net ceva ce să mă lămurească și tot nu pot să cred că e imposibil așa ceva.
De cele mai multe ori DUMINICA se gasesc persoane care sa puna niste intrebari care nu au rost.

#21
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Terminati odata cu prostiile si cu viermii. Daca, peste o suta sau o mie de ani, ar fi posibila calatoria in trecut, stra-stra-stranepotul meu s-ar fi intors la mine, sa-mi spuna numerele de la loto. Cum nimeni nu s-a intalnit cu persoane venite din viitor, e f clar ca nu e si niciodata nu va fi posibila calatoria in timp. Asa ca nicio sansa sa fac sex cu mama lui Stefan cel Mare, sau sa-l omor pe Stalin cand era inca bebelus.

#22
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
In viitor este posibila daca ai avea un vehicul care sa inconjoare Terra cu o viteza imensa, a explicat asta Stephen Hawking....in trecut NU ESTE posibil din mai multe motive...unul ar fi ca timpul se scurge intr-un singur sens, iar altul ar fi ca masinaria cu care ai face asta ar fi trebuit sa existe in trecut, cu alte cuvinte daca unul din 1700 ar fi construit o asemenea masina si ea ar fi fost functionala pana astazi atunci unul din 2017 s-ar fi putut intoarce in 1700....

#23
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010

View Postdannyetlv, on 30 iulie 2017 - 12:05, said:

Bună ziua. Sper că îi categoria bună.
Îmi poate explica, cineva să înțeleg și eu de ce călătoria în timp în trecut nu e posibilă. Sau dacă este, cum e posibilă.
Vreau o explicație cât mai simplă sau ceva clip. N-am găsit pe net ceva ce să mă lămurească și tot nu pot să cred că e imposibil așa ceva.
Viteza maxima in univers este 300.000 km/s . Ca sa mergi inapoi in timp, trebuie sa ajungi si sa depasesti viteza aia. Ca sa ajungi la viteza aia iti trebuie energie infinita. Ca s-o depasesti, ar insemna energie mai mult decat infinita.

#24
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Cum nu e posibila calatoria in timp ? voi n-ati auzit de John Titor ?
Din cauza informatiilor si actiunilor acestui om, viitorul nostru s-a schimbat.
Motiv pt. care prezentul nostru e diferit fata de prezentul lui John Titor inainte sa calatoreasca in timp.

#25
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Djl face mereu călătorii in trecut. Si le face des. El ar trebui sa știe.

#26
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017
https://forum.softpe...tach_id=1917839

#27
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 28.07.2005
Imi place subiectul si seriozitatea mail mare sau mai mica...
Era pe YT un clip cu poze sau secvente pozate cu ani in urma care nu prea se potriveau cu acele timpuri,fie la haine sau la technologie...
Cautati si urmariti sa va faceti o idee proprie:

https://www.youtube.... caught on tape

No hai sa va arunc o provocare:daca ar veni cineva la "tine" si ar spune ca este din trecut sau din viitor...cum ei reactiona si nu in ultimul rand,ce vei face cu acea persoana !?
O vei crede,o vei ignora,o vei face public ? Vei exploata acea informatie pentru tine sau pentru omenire ?
Cum vei fi tu primit de ceilalti oameni daca vei face public acea ... informatie / premonitie  ?


Faptul ca nimeni nu s-a intors nu anuleaza fizic posibiltatea calatoriei ci doar ,probabil,a mai multor reguli de neamestecare in viata curenta (destinatia calatorului).
Probabil ca legile morale sunt mai puternice acolo si atunci !??

Bafta

Edited by rolion, 01 August 2017 - 00:18.


#28
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 11.10.2006
Calatoria temporala e foarte delicata, orice mica intruziune in desfasurarea liniei temporale poate perturba si modifica viitorul, indiferent de modurile confortabile in care ne imaginam ca se petrece acest lucru.

#29
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Mda, am citit mai demult o nuvela sf, din pacate nu mai retin titlul si autorul, probabil Asimov. O firma organiza excursii in trecutul indepartat, in preistorie. Turistii nu aveau voie sa interactioneze cu mediul, se plimbau doar pe o pasarela, sa nu calce din greseala pe un gandac, ca ar fi schimbat toata istoria. Bineinteles, un gandac a ajuns pe pasarela si cineva, din neatentie, l-a strivit. Cand s-au reintors, toata lumea era schimbata, SUA avea alt presedinte etc. Urmeaza o explicatie f logica, bine argumentata, cum moartea acelui gandac a influentat toata istoria.
Ce garantii avem, ca cei ce s-ar putea intoarce in timp, nu ar interactiona cu nimeni, nu ar gusta un fruct, o maslina, chiar daca ar fi constienti ca ar schimba toata istoria? Tentatiile sunt mari...

#30
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017

View Postrumegus, on 30 iulie 2017 - 13:26, said:

Terminati odata cu prostiile si cu viermii. Daca, peste o suta sau o mie de ani, ar fi posibila calatoria in trecut, stra-stra-stranepotul meu s-ar fi intors la mine, sa-mi spuna numerele de la loto. Cum nimeni nu s-a intalnit cu persoane venite din viitor, e f clar ca nu e si niciodata nu va fi posibila calatoria in timp. Asa ca nicio sansa sa fac sex cu mama lui Stefan cel Mare, sau sa-l omor pe Stalin cand era inca bebelus.
nu vei putea face niciodata asta. dupa cum s-a mai spus exista un paradox. te intorci in timp si il impusti pe stalin. maicata pe vremea aia tocmai pleca de acasa si pe drum s-a intalnit cu viitorul taicatau. insa cum tu ai schimbat istoria prin faptul ca l-ai impuscat pe stalin maicata va sta acasa sa se uite la tv sa vada stirea. deci nu il mai intalneste pe taicatau. deci nu te mai nasti. deci n-are cine sa il impuste pe stalin.

View PostValmont43, on 30 iulie 2017 - 13:34, said:

In viitor este posibila daca ai avea un vehicul care sa inconjoare Terra cu o viteza imensa, a explicat asta Stephen Hawking....in trecut NU ESTE posibil din mai multe motive...unul ar fi ca timpul se scurge intr-un singur sens, iar altul ar fi ca masinaria cu care ai face asta ar fi trebuit sa existe in trecut, cu alte cuvinte daca unul din 1700 ar fi construit o asemenea masina si ea ar fi fost functionala pana astazi atunci unul din 2017 s-ar fi putut intoarce in 1700....
gresit. toate timpurile exista in acelasi moment. si trecut si viitor si prezent. doar noi percepem asta datorita relativitatii.

View PostHandicarpati, on 30 iulie 2017 - 14:28, said:

Viteza maxima in univers este 300.000 km/s . Ca sa mergi inapoi in timp, trebuie sa ajungi si sa depasesti viteza aia. Ca sa ajungi la viteza aia iti trebuie energie infinita. Ca s-o depasesti, ar insemna energie mai mult decat infinita.
se poate daca te gandesti la efectul de curent electric in fir. teoretic electronii se deplaseara cu cativa metrii pe secunda. practic datorita faptului ca se imping unii pe altii efectul de curent electric e imediat la viteza luminii. similar poti face si cu depasirea vitezei luminii. numai sa gasesti un astfel de mecanism care rezolva problema prin cantitate si cumul si nu prin consum de energie.

View Postrumegus, on 01 august 2017 - 08:39, said:

Mda, am citit mai demult o nuvela sf, din pacate nu mai retin titlul si autorul, probabil Asimov. O firma organiza excursii in trecutul indepartat, in preistorie. Turistii nu aveau voie sa interactioneze cu mediul, se plimbau doar pe o pasarela, sa nu calce din greseala pe un gandac, ca ar fi schimbat toata istoria. Bineinteles, un gandac a ajuns pe pasarela si cineva, din neatentie, l-a strivit. Cand s-au reintors, toata lumea era schimbata, SUA avea alt presedinte etc. Urmeaza o explicatie f logica, bine argumentata, cum moartea acelui gandac a influentat toata istoria.
Ce garantii avem, ca cei ce s-ar putea intoarce in timp, nu ar interactiona cu nimeni, nu ar gusta un fruct, o maslina, chiar daca ar fi constienti ca ar schimba toata istoria? Tentatiile sunt mari...
the butterfly effect se numeste.

facut dupa cartea asta
https://en.wikipedia...ound_of_Thunder

#31
DeCeCe

DeCeCe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2017
Butterfly effect.

Am vazut doar primul.

Edited by DeCeCe, 01 August 2017 - 17:16.


#32
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 11.10.2006
Se poate schimba firul temporal sau nu - daca ii elimini pe Stalin si Hitler inainte sa ajunga la putere (sau imediat dupa) de unde stii ca nu vor fi alti satrapi care le vor lua locul? In acel moment vor apare automat amintiri false (cum de iti poti aminti ca cei doi au facut cate si mai cate din moment ce istoria oficiala, curenta, nu consemneaza nimic?  Stalin.., Stalin.. unde am citit despre asta, ca nu mai gasesc... se vorbeste numai despre Nikanorkin ca a trimis trei sferturi de Rusie in lagare...; cine o fi Stalin ala, ca nu apare pe nicaieri (sau exista avand o functie marunta)? Idem Hitler. Sau, se descopera calatoria temporala intr-un punct din viitor, are loc incursiunea in trecut, in vremea lui Stalin, este eliminat si din acel moment se creeaza o bucla - tu cel tanar stii istoria asa cum a decurs, cu un razboi mondial care s-a terminat foarte repede, etc si deci nu mai e nevoie de masina timpului din viitor special pentru Stalin. Ea se va descoperi insa pentru alte motive.
Era exemplul de mai sus, cu parintii care nu se mai intalnesc ca a murit S... Supozitia este dusa la extrem, s-au intalnit ulterior si istoria nu a suferit nici o modificare.
E posibil ca o interventie directa sa nu aiba efectul scontat (atentatul cu bomba asupra lui Hitler din Barlogul Lupului) fata de altele indirecte, care sa conduca in final la un rezultat palpabil (turnura pe care a luat-o razboiul spre sfarsit in Europa, cu o armata germana tot mai slabita).

#33
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Viitorul nu este predictibil, e haotic.
Asta inseamna ca moartea lui Hitler nu ar fi avut un efect net pozitiv sau negativ ci impredictibil.

D-aia hai sa nu le mai facem statui unor eroi, astia nu cladesc nimic sistematic pentru viitor.
Sa facem statui matematicii, artei si iubirii, in coordonatele astea exista un vector sistematic suprapus peste noianul de haos.

Uite.. de exemplu existenta lui Hitler m-a adus pe mine pe lume. Ce sa zic? O fi bine, o fi rau? Daca nu era acest "big butterfly", nici eu nu eram.
Dar ma rog.. nu e vorba despre mine aici, nimeni nu stie ce s-ar fi intamplat fara acest Hitler. E posibil sa fi trait WW2 in alte coordonate.

Newton a cladit ceva. Napoleon nu.

#34
Tywin

Tywin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 29.05.2017

View Posthigh_energy, on 01 august 2017 - 09:33, said:

nu vei putea face niciodata asta. dupa cum s-a mai spus exista un paradox. te intorci in timp si il impusti pe stalin. maicata pe vremea aia tocmai pleca de acasa si pe drum s-a intalnit cu viitorul taicatau. insa cum tu ai schimbat istoria prin faptul ca l-ai impuscat pe stalin maicata va sta acasa sa se uite la tv sa vada stirea. deci nu il mai intalneste pe taicatau. deci nu te mai nasti. deci n-are cine sa il impuste pe stalin.

Cred ca e o concluzie e gresita. Tu te-ai nascut, ai existat, te-ai dus inapoi si l-ai impuscat pe Stalin. In momentul ala tu dispari din istorie, dar Stalin tot impuscat ramane....

Edited by Tywin, 02 August 2017 - 05:28.


#35
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 11.10.2006
Exact, linia ta temporala se termina in momentul cand ai calatorit in timp, ai disparut subit din viata cunoscutilor, Stalin e mort iar tu ai ramas intr-un buzunar temporal (ar fi ideala calatoria bidirctionala care sa rezolve niste probleme).
Sunt cateva ipoteze despre ceea ce se intampla in acel moment de interventie:
1. Tinta e moarta, deci ar trebui ca instantaneu sa revii in timpul tau
2. Tinta e moarta dar nu ai cum sa revii, esti prins intr-o bucla temporala deoarece nu exista motiv de interventie din viitor.
3. Daca nasterea ta are legatura directa cu Stalin si el moare la un anume moment te afli automat intr-un paradox.
Acum, in functie de cum se propaga modificarea pe linia timpului, progresiv sau instantaneu, in functie de cat de rapid se manifesta efectele schimbarii apar intrebarile si amintirile false, cum se face ca se mai stiu anumite detalii despre intamplari care nu au mai avut loc?
Calatoria temporala si aspectele ei conexe sunt imagina te in fel si chip de autorii de anticipatie si SF insa nu stim cum se vor desfasura lucrurile in realitate. Daca aceasta descoperire ramane la nivel de laborator, omenirea se afla in siguranta, insa daca devine ceva accesibil pentru oricine, atunci tesatura spatiotemporala intra in colaps. Imagineaza-ti ca poti schimba istoria dupa plac - Avertisment. nu e ca si cum ai schimba niste parametri intr-un proiect de editare audio-video, parametrii cu care te "joci" pot duce la stergerea civilizatiei de pe Terra.
Si daca structura temporala este ca un organism viu, care isi poate vindeca ranile provocate? Facem ce vrem cu istoria dar lucrurile se reaseaza, nu mai e evenimentul x ci evenimentul y sau o serie de alte evenimente a-b-c ce conduc la acelasi rezultat stiut. Arunci o piatra balta, se fac valuri si apa se linisteste dar nu ramane un taifun perpetuu. In urma unei modificari spatiotemporale (event) se pot distinge doua directii - autoregenerare prin compensari de evenimente sau "cancer temporal" care poate duce la modificarea ireversibila a viitorului (caz in care incercarile tardive de restabilire a ordinii normale pot avea rezultate si efecte catastrofale).
Au fost cateva filme in care x se duce in timp si face o treaba si apoi este trimis y sa-l impiedice pe x sa faca treaba si totul sa revina la normal (filme in care uneori logica scartaie si se "invarte in jurul cozii").

Edited by malmoth, 02 August 2017 - 23:59.


#36
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017

View PostTywin, on 02 august 2017 - 05:28, said:

Cred ca e o concluzie e gresita. Tu te-ai nascut, ai existat, te-ai dus inapoi si l-ai impuscat pe Stalin. In momentul ala tu dispari din istorie, dar Stalin tot impuscat ramane....
depinde. daca timpul este ca un fel de fir in care trecutul este legat de prezent si de viitor (gen fiecare are o bucata din fir insa legate ca la un fir normal) atunci cand incerci sa modifici un capat , sa tragi de el, sau de o anumita parte afecteaza iremediabil si celelalte parti. sau mai buna analogie ar fi cu un arc presat intr-o parte caruia ii dai drumul. ori ca si corzile unei chitari sau elastic.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate