Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Asigurarea unui venit constant !

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

 SmartBrain, on 29 iulie 2017 - 20:32, said:

Fiecare om primeste un salariu , fie ca este mai mare , fie ca este mai mic . Ce ar putea face un om sa isi asigure un venit de 500-600 ron lunar.
...servicii diverse... taiat lemne si cules via prin gospodariile oamenilor/ varuit si vopsit, pus gresie si faianta/ instalat prize, lustre, aplice, mici cabluri electrice prin casa... etc.... daca mai citesti ceva si faci niste cursuri poti sa te orientezi pe IT, centrale termice, frigotehnisti... acolo cresc veniturile cu mult peste salariu minim brut pe economie si-ti faci programul cum doresti fara sa stai la programul unui prost de patron

#20
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017

 Alex86, on 29 iulie 2017 - 21:27, said:

Nu poti decat de maxim 4 ori pe an.
Nu stiam asta, oricum observ ca se dau 7 tichete de masa dar nu se precizeaza contravaloarea lor.

 rosix, on 29 iulie 2017 - 21:26, said:

Nimic. Daca pariurile, bursa, sau orice alta ocupatie part-time ar putea produce 600 lei pe luna, n-ar mai munci nici draku la stapan... toata lumea ar arde-o zen.
Mai bine 600 de lei la umbra.

 gabyxm, on 29 iulie 2017 - 21:54, said:

Chiar de azi poti incepe. Iesi afara si astepti pana pica din cer.
Totusi, nu vad cu ce ti-ar schimba viata o suma de 20 lei pe zi. Ii la nivelul la care poate numa sa te enerveze, ca nu poti face nimic cu ei.
Tot te-ar ajuta, in urma cu 10 ani de zile ma bucuram si aveam plan sa scot 10 lei pe zi din diferite surse de venit extra, banul trage la ban si maresti suma respectiva.
Deci da, iti schimba viata, sunt 20 de lei pe care nu ii cheltuiesti.

#21
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017

 rosix, on 29 iulie 2017 - 22:02, said:

Voi daca ati fi ce ati alege: 1300 lei sa lucrati intr-un kkt de call-center, sau 600 lei sa va treziti la 11?

De asta la tara nu munceste si nu ar munci nici drk la patron... De bine, de rau, fiecare, daca nu e puturos de crapa, poate creste niste oratanii si cultiva o gradina.
La call center este leafa mai mare, poate eu ma gandesc call center intr-o alta limba, dar in orice caz este leafa mai mare si au si tichete de masa.


 Bogotta, on 30 iulie 2017 - 06:00, said:

Man, trebuie sa indeplinesti anumite conditii pentru a deveni donator. O anuita masa corporala, lipsa unei liste intregi de boli etc. Plus ca nu poti dona luna de luna. Ci doar o data la 3 luni din cate imi aduc aminte. In plus trebuie sa suporti mereu arogantele si toanele cucoanelor de la centrele de recoltare. E naspa.....
Inseamna ca alea de acolo sunt proaste, pe la televizor se vaietau ca nu au destule persoane care sa doneze.

 rosix, on 30 iulie 2017 - 06:38, said:

Daca ar exista in tara joburi decente de zilieri cu 70 lei pe ziua de munca, s-ar goli pipera de tineri entuziasti.
Voi stiti ca la tara nu se duce nici drk la sapa sau la cules pentru 50 lei pe zi?  Iar 50 lei pe zi x 20 zile lucratoare pe luna = 1000 lei pe luna adica peste salariul minim net pe economie.
Si precizeaza boss avantajele, mancare asigurata, bautura, transport.

 greenlife, on 30 iulie 2017 - 08:06, said:

Tariful pentru o zi la sapa e 100 lei/zi. Si asa iti gasesti greu pe cineva sa-ti ajute.
La tara un venit suplimentar il poti face daca ai o motocoasa. O suprafata de 300 mp se taie cu 40 lei. Timp de lucru jumate de ora.
Numai eu am dat anu asta peste 300 lei pentru taiatul ierbii.
Baietii care se ocupa cu asta isi fac o gramada de bani. Plus ca sunt super ocupati ca trebuie programare cu o saptamana inainte.
Chiar vorbeam cu unu ce lucreaza ca operator la o firma de cabluri iar dupa program taie iarba. Cu sambetele lucrate ajunge la 2200-2500 lei. Daca mai scoate si cu motocoasa 250 lei/ saptamana ajunge la un venit decent.
Si daca gasesti... o sa munceasca in cum sa zic? In "modul" lor, ca nu esti tu patron.

La tara nu prea a mai ramas tineret. Pensionarul are pensie dar nu poate sa munceasca, ar plati dar nu are cui.
La tara faci bani frumosi cu drujba si caruta, care mai are asa ceva.
Masina sa mai duci pe cineva pana la dispensar.
Cei de acolo castiga destul de bine si au o viata mai relax ca asta a noastra de la oras.

 neagu_laurentiu, on 30 iulie 2017 - 06:57, said:

Nu-i peste ca din februarie brutul e 1450 (adica 1065 net).


Eu nu as exclude profesia pentru ca e cea mai la indemana sa castigi suplimentar, asa ca as aplica-o si dupa job-ul principal dar in alta parte.
Nu cred ca iti mai arde sa faci ceva dupa program, oricum urmaresti ceasul sa poti scapa sa te duci la familia ta, sa bei o bere, sa te uiti la un meci, sa faci ce pana ta vrei.
Bine ca au trecut cu minimul de 1000 de lei, ar trebui ceva un proiect de lege sa precizeze direct netul.

 bogdan181180, on 30 iulie 2017 - 08:34, said:

...servicii diverse... taiat lemne si cules via prin gospodariile oamenilor/ varuit si vopsit, pus gresie si faianta/ instalat prize, lustre, aplice, mici cabluri electrice prin casa... etc.... daca mai citesti ceva si faci niste cursuri poti sa te orientezi pe IT, centrale termice, frigotehnisti... acolo cresc veniturile cu mult peste salariu minim brut pe economie si-ti faci programul cum doresti fara sa stai la programul unui prost de patron
Pe la mine pe la tara s-au cam restrans, terenurile sunt date in arenda, mai au nevoie de taiat lemne, dus cu masina pana la dispensar, varuit, reparat ceva, desigur sapat groapa.
Concurenta nu este pe la tara ca majoritatea au plecat din tara.

Din cauza asta genul asta de subiecte atrag, ca si 600 de lei lunar inmultit cu 12 luni = 7200 de lei pe an. Cum sa nu te multumeasca suma asta.

#22
pink-beetle

pink-beetle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 13.07.2015
Cumperi garsoniere aproape de metrou si le inchiriezi. Venit constant si sigur.
Parca la batranete suna altfel sa ai 2-3 chirii lunar, pe langa pensie.

#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 MateiEvi, on 30 iulie 2017 - 09:45, said:

Cei de acolo castiga destul de bine si au o viata mai relax ca asta a noastra de la oras.

Ei.. nu stiu cat de bine castiga in bani, dar poti fi sigur ca nu dau sumele imense pe care le dam noi, la oras, pe mancare contrafacuta.  Daca o familie de oraseni ar aduna sumele cheltuite in 10 ani la oras doar pe mancare ar rezulta bani pentru o vila decenta oriunde la tzara.

#24
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Fara nici o investitie initiala , ca sa scoti bani trebuie sa prestezi ( muncesti ) . Cum zicea un coleg mai sus , la sapat scoti bani frumosi si mai si faci conditie fizica .

#25
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,969
  • Înscris: 29.07.2017

 MateiEvi, on 30 iulie 2017 - 09:45, said:

Cei de acolo castiga destul de bine si au o viata mai relax ca asta a noastra de la oras.
Intradevar, daca esti o tara destupat la minte traiesti la tara ca un rege. Plus ca relatiile intre oameni sunt altele.
In ultimul timp indobitocirea s-a mutat la oras. De multe ori cand ma plimb ma uit la fetele oamenilor de pe strada. Tristi, seriosi, incruntati, incordati ca un arc sub tensiune. Nu mai zic de soferii de oras. Zici ca i-a muscat un caine turbat. Abia asteapta sa sara la harta.

#26
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017

 rosix, on 30 iulie 2017 - 09:52, said:

Ei.. nu stiu cat de bine castiga in bani, dar poti fi sigur ca nu dau sumele imense pe care le dam noi, la oras, pe mancare contrafacuta.  Daca o familie de oraseni ar aduna sumele cheltuite in 10 ani la oras doar pe mancare ar rezulta bani pentru o vila decenta oriunde la tzara.
Si mai scade din leafa transport, mai scade pachetul.
Mai zic de partea ciudata in care la tara vin cu mancare, gatesc pentru ei si au prea multa mancare, vin si dau de pomana. Te duci undeva la munca... se pune masa.

 pink-beetle, on 30 iulie 2017 - 09:45, said:

Cumperi garsoniere aproape de metrou si le inchiriezi. Venit constant si sigur.
Parca la batranete suna altfel sa ai 2-3 chirii lunar, pe langa pensie.
Cu zamabetul pe buze si citind pe forum intr-o Duminica frumoasa ma gandesc!? Ce banca iti da tie imprumut sa poti cumpara o garsoniera in zona la metrou? Ca in zona aia nu prea sunt de vanzare, si daca sunt au niste preturi de zici ca sunt apartamente.

Chestia este ca trebuie plecat de undeva, sa ai gandul asta sa faci un ban pe langa, apoi sa stai atent sa nu cheltuiesti prosteste, ex. am un telefon pe care am dat 650 de lei(Huawei P9 lite, am un abonament de 2 dolari de la RDS), am reziliat abonamente de 10 dolari si cred ca 8 dolari la vodafone, adica in loc ca aia sa faca lunar profit dupa mine... vreau ca sumele respective sa se duca la banca, la modul amuzant abonamentul RDS il platesc din dobanda de la banca, asta la modul amuzant ca pe o iesire in oras consum mult mai mult, dar asa ca chestie macar nu platesc lucruri inutile de care nu ma folosesc.

 greenlife, on 30 iulie 2017 - 10:02, said:

Intradevar, daca esti o tara destupat la minte traiesti la tara ca un rege. Plus ca relatiile intre oameni sunt altele.
In ultimul timp indobitocirea s-a mutat la oras. De multe ori cand ma plimb ma uit la fetele oamenilor de pe strada. Tristi, seriosi, incruntati, incordati ca un arc sub tensiune. Nu mai zic de soferii de oras. Zici ca i-a muscat un caine turbat. Abia asteapta sa sara la harta.
Este o oaza de liniste, cum ajungi la tara simti aerul curat si linistea. Se saluta pe strada, vorbesc intre ei. Pai la oras te pomenesti ca nici nu se mai saluta vecin cu vecin cand trec pe scara...

Din cauza asta nu imi place sa conduc, nici in oras si nici in exterior, sunt toti grabiti, cum iesi din oras ai drumuri judetene cu un singur sens de mers si mori dracu de inima cand mai depaseste cate un nebun la limita, zici ca intra in toata familia ta si nu are nici cine sa va ingrope.

#27
dolly_c

dolly_c

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 30.06.2017

 SmartBrain, on 29 iulie 2017 - 20:32, said:

Salut !
Fiecare om primeste un salariu , fie ca este mai mare , fie ca este mai mic . Ce ar putea face un om sa isi asigure un venit de 500-600 ron lunar.
Suma este una mica . Excluzand bineinteles "job-ul".
Si excuzand o afacere in care ai nevoie de capital , in genul a 10000 euro .
Ceva ce poti incepe de " maine".
Am citit ce a scris lumea pe aici. Chiar nu stiu ce ai putea face in aceasta tara. Si eu mi-am pus intrebarea ta. Dar raspuns nu am gasit ... Sunt tare curioasa daca descoperi ceva ...

#28
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 MateiEvi, on 30 iulie 2017 - 09:28, said:

Tot te-ar ajuta, in urma cu 10 ani de zile ma bucuram si aveam plan sa scot 10 lei pe zi din diferite surse de venit extra, banul trage la ban si maresti suma respectiva.
Deci da, iti schimba viata, sunt 20 de lei pe care nu ii cheltuiesti.

Mie inca nu mi clar ce vrea initiatorul. Io am inteles din ce scrie ca vrea 600lei pe luna fara "job" si fara "afacere".
Chiar daca vorbim de un plus de 500-600lei peste salariu care te-ar "descurca", deduc ca salariul actual nu trece cu mult de 1000lei in mana. In situatia asta io zic ca cel mai bine ii sa-ti cauti alt loc de munca mai bine platit, sa te (re)califici daca ii cazul si chiar sa muncesti mai mult.
De ce zic ca ii putin inca 600lei: in situatia de acuma, cu vreo 1000lei, te chinui cum poti, da o sa constati dupa un timp ca si cu 600lei in plus tot nu te ajungi mai bine. Majoritatea oamenilor cheltuiesc cat au la dispozitie si o suma infima in plus o sa fie chiar nesemnificativa. Dupa 2-3 luni o sa te intrebi: cum dracu ma puteam io descurca cu 1000lei, ca mor de foame cu 1600.

 pink-beetle, on 30 iulie 2017 - 09:45, said:

Cumperi garsoniere aproape de metrou si le inchiriezi. Venit constant si sigur.
Parca la batranete suna altfel sa ai 2-3 chirii lunar, pe langa pensie.
Problema ii ca cine le vinde sta langa ele pana ii dai banii. Nu le scapa din ochi nici daca-i zici ca ploua afara cu mici si bere.

Edited by gabyxm, 30 July 2017 - 14:40.


#29
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017

 gabyxm, on 30 iulie 2017 - 14:38, said:

Mie inca nu mi clar ce vrea initiatorul. Io am inteles din ce scrie ca vrea 600lei pe luna fara "job" si fara "afacere".

De ce zic ca ii putin inca 600lei: in situatia de acuma, cu vreo 1000lei, te chinui cum poti, da o sa constati dupa un timp ca si cu 600lei in plus tot nu te ajungi mai bine. Majoritatea oamenilor cheltuiesc cat au la dispozitie si o suma infima in plus o sa fie chiar nesemnificativa. Dupa 2-3 luni o sa te intrebi: cum dracu ma puteam io descurca cu 1000lei, ca mor de foame cu 1600.

Nu este asa de usor sa faci o trecere de 600 de lei la salariu, cu atat mai mult intr-o tara ca a noastra capusata de pile, cunosinte sau relatie, PCR.
Si de cele mai multe ori mai bine stai cuminte cu un salariu mai mic pe cartea de munca, asta in loc sa alergi dupa fel si fel de joburi care te orbesc si nu te gandesti "oare de ce au plecat astia de aici".

Mai bine sa ai timp liber sa cladesti ceva pe langa, macar sa inveti naiba ceva, asta in loc sa ai un job dala cu program flexibil, unde lucrezi si de sarbatori si cu program de 12 unde in realitate lucrezi vreo 13-14 cu timpul necesar sa ajungi la munca si dupa ce termini programul nu iti mai arde de nimic.

Edited by MateiEvi, 30 July 2017 - 16:33.


#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Romania este o tara de kkt cu salarii mici si plina de abuzuri in relatia angajat-angajator. Rezultatul acestor abuzuri de zeci de ani se vede in prezent, cand angajatorii au inceput s-o scartzaie cu forta de munca calificata care nu mai e dispusa sa se scoale din pat pentru sume mai mici de 2000 lei net pe luna.
Daca ar exista totusi varianta unui venit minim garantat chiar mai mic de atat, n-ar mai munci nici drk pe bani putini, va pot garanta, ar da capitalistii faliment pe banda rulanta. In prezent presteaza munca salariala pe bani putini, cei care nu au loc de intors. Cei care au putut s-o taie, au taiat-o de mult....

Un venit constant ar insemna pensia... care in Romania e cam 600 lei pe luna. Daca s-ar putea pensiona la cerere, peste 80% din salariati ar face-o imediat pentru acest venit de mizerie.

Civilizatia a intarziat rau de tot in Romania.

Edited by rosix, 30 July 2017 - 19:39.


#31
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 MateiEvi, on 30 iulie 2017 - 16:20, said:

Nu este asa de usor sa faci o trecere de 600 de lei la salariu, cu atat mai mult intr-o tara ca a noastra capusata de pile, cunosinte sau relatie, PCR.
Si de cele mai multe ori mai bine stai cuminte cu un salariu mai mic pe cartea de munca, asta in loc sa alergi dupa fel si fel de joburi care te orbesc si nu te gandesti "oare de ce au plecat astia de aici".

Mai bine sa ai timp liber sa cladesti ceva pe langa, macar sa inveti naiba ceva, asta in loc sa ai un job dala cu program flexibil, unde lucrezi si de sarbatori si cu program de 12 unde in realitate lucrezi vreo 13-14 cu timpul necesar sa ajungi la munca si dupa ce termini programul nu iti mai arde de nimic.

Pe munca necalificata sau semi-calificata nu poti cere multi bani si nu poti impune tu prea multe conditii, ca in orice moment esti cel mai usor de inlocuit.

#32
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017

 pink-beetle, on 30 iulie 2017 - 09:45, said:

Cumperi garsoniere aproape de metrou si le inchiriezi. Venit constant si sigur.
Parca la batranete suna altfel sa ai 2-3 chirii lunar, pe langa pensie.


Care pensie ??  Daca nu esti fost magistrat sau procuror militar sau aviator ....  nu cred ca pupi asa ceva ....

#33
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017

 rosix, on 30 iulie 2017 - 19:23, said:

Romania este o tara de kkt cu salarii mici si plina de abuzuri in relatia angajat-angajator. Rezultatul acestor abuzuri de zeci de ani se vede in prezent, cand angajatorii au inceput s-o scartzaie cu forta de munca calificata care nu mai e dispusa sa se scoale din pat pentru sume mai mici de 2000 lei net pe luna.
Daca ar exista totusi varianta unui venit minim garantat chiar mai mic de atat, n-ar mai munci nici drk pe bani putini, va pot garanta, ar da capitalistii faliment pe banda rulanta. In prezent presteaza munca salariala pe bani putini, cei care nu au loc de intors. Cei care au putut s-o taie, au taiat-o de mult....

Civilizatia a intarziat rau de tot in Romania.
Si sa nu zici ca nu te bucuri cand observi firme care nu gasesc personal pentru lefurile mizerle pe care le ofera...
Daca VMG s-ar situa la jumate din venitul minim pe economie... nu ar mai lucra nici dracu.
Salariul minim pe economie iti asigura supravietuirea, atat.


 gabyxm, on 30 iulie 2017 - 19:46, said:

Pe munca necalificata sau semi-calificata nu poti cere multi bani si nu poti impune tu prea multe conditii, ca in orice moment esti cel mai usor de inlocuit.
In general la munca nu esti inlocuit ca apare unul mai bun, la munca esti inlocuit ca apare vreo pila de a patronului sau cel mai sincer ca da firma faliment.

 Bogotta, on 31 iulie 2017 - 11:52, said:

Care pensie ??  Daca nu esti fost magistrat sau procuror militar sau aviator ....  nu cred ca pupi asa ceva ....
Daca toata viata ai avut un salariu apropriat de salariul minim pe economie... eu zic ca mai bine sa nu te prinda pensia.

Problema cu veniturile astea este partea de "constant", nu poti sa faci profit sigur pe langa.
Mai ales cand ai un job, pai ce program poti avea tu sa faci ceva pe langa? Sa zicem ca termini la 17:00 programul, pai pana ajungi tu acasa, pana iti faci macar un dus, mananci ceva si ete ca se face ceasul 19:00, asa ca apare intrebarea stresanta "ce faci?" Te pui la televizor si te uiti la tatele lasate ale Escai cu Stirile de la ora 19:00 sau incerci sa faci si altceva pe langa. Asta este intrebarea sincera care te streseaza si in timp ce te uiti la stiri.

#34
rast

rast

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 18.10.2005
Trebuie sa stiii f. f. bine o meserie
Uite.... tipu' asta... stie f. f. bine PC-urile
A facut "cabinet" de consultanta
http://www.sserbanro...ea/consultanta/
"consulta".... adica... raspunde la intrebari"cand are chef"... nu cand e telenovela X la tv

#35
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 MateiEvi, on 31 iulie 2017 - 17:43, said:

In general la munca nu esti inlocuit ca apare unul mai bun, la munca esti inlocuit ca apare vreo pila de a patronului sau cel mai sincer ca da firma faliment.

Io n-am vazut asa ceva numa la stat, unde cel care te angajeaza te plateste cu niste bani care-i pica din cer.
Un patron are alte motive pentru care vrea sa inlocuiasca un angajat: nu se intelege cu el, nu-i multumit de munca lui, gaseste alta persoana care face cel putin acelasi lucru la bani mai putini, etc. N-am vazut nici unul pana acuma sa concedieze un angajat de care ii multumit si sa angajeze o "pila" incompetenta care sa-l aduca in situatia de a pierde bani.

 rast, on 01 august 2017 - 05:45, said:

A facut "cabinet" de consultanta
Nu-i cabinet de consultanta, nenea asta are defapt un cabinet psihologic pentru calculatoare. Cred ca te asculta cu rabdare sa-i povesteti ce necazuri iti face Windows-ul si la sfarsit iti zice: "Cam de atat avem vreme azi. Ne vedem saptamana viitoare!"

Edited by gabyxm, 01 August 2017 - 06:59.


#36
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017
Eu am trei cunostinte care au venituri constante:

Primii doi sunt psihologi si au cabinet acasa: primesc pacienti, ii consulta, incaseaza 100 sau 150 de lei. Fara acte, fara taxe, fara plata chirie. Bani negri care le intra direct la buzunar.

A treia este o tipa care face masaje terapeutice. Se plimba cu masa de masaj dupa ea. Incaseaza 80 de lei pe sedinta. La fel, fara acte, fara nimic. Aproape imposibil de prins.

Mai veniti si voi cu alte exemple. Eu pe astea le cunosc personal.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate