Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

durere, obturatie canal ?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
varzamurata

varzamurata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 12.02.2014
povestea sta cam asa.
in luna feb s-a spart un perete ( cu toate ca nu era nici o carie vizibila ).
Dentistul a spus ca e foarte aproape caria de camera pupara si nu stie daca reuseste sa curete fara sa faca obturatie.
Medicul a spus ca a reusit fara obturatie .
5 luni mai tarziu arata asa
[ https://image.prntscr.com/image/B88WunpjR3ShQ8lvRSGR8g.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]\


problema este ca, neavand acel perete, a tot intat mancare acolo, acum, in prezent, simt o durere usoara in permanenta in acel loc.
daca ajunge apa, suc sau DOAMNE FERESTE inghetata ingenunghez de durere .

Sa vedem cand voi fii programat, sunt sigur ca va dura ceva .
Asa ca pana atunci va intreb, nu vreau raspunsuri concrete ca nu cred ca se poate fara consultatie, dar.

Ce sanse am sa ma doara, dar sa nu fii ajuns la nerv caria :-)

#2
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
obturatie

facuta cum trebuie, de un stomatolog bun, tine toata viata
si daca e bun stomatologul, procedura e total nedureroasa, dincolo de piscatura de 5 secunde a anesteziei.

cand ajunge la partea cu curatatul radacinilor - care se face cu niste pivoturi foarte subtiri si lungi, gen suruburi lungi - sa puna nitel anestezic, sa nu simti nimic, altminteri, aici poate durea mult si rau

eu sunt rezistent partial la anestezie, si la mine, a trebuit sa o faca direct in ligament.

Edited by pinguinul666, 29 July 2017 - 19:07.


#3
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Te concentrezi pe ce nu trebuie, ar trebui sa te concentrezi pe cat te costa si nu te mai gandesti la durerea fizica.
Si partea ciudata ca in urma cu 5 luni ai ajuns la stomatolog si inca nu ti-ai facut detartraj?
Caria asta inseamna ca suprafata exterioara a dintelui devine moale si se sfarama, cauta pe youtube ca asa am vazut si eu cum sta treaba cu caria si etc...

Inteleg ca vrei o plomba, sa curete acolo si doar sa refaca dintele, stomatologul a fost sincer cu tine si ti-a spus ca nu stie daca poate sa faca asta, mai departe nu stiu ce sa iti scriu.
O sa doara? Naiba stie, eu am plombat un dinte cand ma asteptam ca o sa fie facut obstructie canal, m-am bucurat ca s-a rezolvat si ete ca dupa ani de zile inca ma supara cand mananc ceva dulce. Folosesc apa de gura si pasta de dinti scumpa sa nu ma doara, trag de timp pana o sa ajung la stomatolog sa mi-o trateze calumea, fara plombe si petecit aiurea.
Te doare cand iti lucreaza la ea si apoi gata, asta daca te doare.
Cam atat.

Edited by MateiEvi, 29 July 2017 - 19:28.


#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 varzamurata, on 29 iulie 2017 - 18:15, said:

daca ajunge apa, suc sau DOAMNE FERESTE inghetata ingenunghez de durere .

Hotaraste-te odata, a intrat sau nu pe canal? Ca una e obturatia de canal (tratamentul de canal) si alta obturatia coronara.
Un dinte ce are pulpa (nervul) indepartat nu mai raspunde la acei stimuli (rece, cald, dulce), deci daca acel molar are scos nervul, atunci sunt mari sanse sa te doar cel de langa, care e si el cariat.

 varzamurata, on 29 iulie 2017 - 18:15, said:

Ce sanse am sa ma doara, dar sa nu fii ajuns la nerv caria :-)
Minime, mai ales daca te doare puternic in contact cu acei stimuli.

Edited by gumball3000, 29 July 2017 - 19:46.


#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
din ce vad eu acolo e cam deficitar punctul de contact intre cei doi molari si de asta iti intra mancare intre dinti si se inflameaza papila interdentara. mergi la un stomatolog mai bun, spune-i ce te deranjeaza la plomba actuala (ca iti intra mancare intre dinti si te doare) si iti va reface plomba cu punctul de contact realizat mai bine.

P.S. sau spune-i ca te-ai diagnosticat singur pe internet, sti ca-i problema cu punctul de contact si ai venit la el pt o "second opinion". :D

Edited by Fane, 29 July 2017 - 20:25.


#6
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

 MateiEvi, on 29 iulie 2017 - 19:28, said:

ca o sa fie facut obstructie canal,


Posted Image

Esti simpatic! Ai si diploma?

Edited by barbosa, 29 July 2017 - 20:48.


#7
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Trebuie diploma sa ajungi pe scaunul la dentist?

#8
varzamurata

varzamurata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 12.02.2014

 gumball3000, on 29 iulie 2017 - 19:46, said:

Hotaraste-te odata, a intrat sau nu pe canal? Ca una e obturatia de canal (tratamentul de canal) si alta obturatia coronara.
Un dinte ce are pulpa (nervul) indepartat nu mai raspunde la acei stimuli (rece, cald, dulce), deci daca acel molar are scos nervul, atunci sunt mari sanse sa te doar cel de langa, care e si el cariat.
Minime, mai ales daca te doare puternic in contact cu acei stimuli.


in al 5-lea rand spun:
"Medicul a spus ca a reusit fara obturatie ."

m-am referit ca, a reusit sa faca lucrarea fara sa atinga nervul, adica sa faca obturatie pe canal .

 gumball3000, on 29 iulie 2017 - 19:46, said:

Minime, mai ales daca te doare puternic in contact cu acei stimuli.

Pai, cred ca acesta este raspunsul la intrebarea mea .

 pinguinul666, on 29 iulie 2017 - 19:06, said:

obturatie

facuta cum trebuie, de un stomatolog bun, tine toata viata

zimi unul, oriunde in tara, si la el merg, am un fel de fobie de dentisti, mai bine spus, de lucrarile lor si nu mai am curaj nici sa las sa vada ce am la dinte .

#9
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

 MateiEvi, on 29 iulie 2017 - 20:50, said:

Trebuie diploma sa ajungi pe scaunul la dentist?

Ca sa ajungi pe scaunul la dentist trebuie sa ai probleme cu dintii
Ca sa iti dai cu parerea aiurea nu trebuie sa ai nimic.
Ca sa iti dai cu parerea in cunostinta de cauza trebuie sa ai diploma.

#10
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011

 pinguinul666, on 29 iulie 2017 - 19:06, said:

cand ajunge la partea cu curatatul radacinilor - care se face cu niste pivoturi foarte subtiri si lungi, gen suruburi lungi
Ace Kerr vrei sa zici.

#11
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017

 barbosa, on 29 iulie 2017 - 21:26, said:


Sa linistesti un om nu trebuie sa ai vreo diploma.
Mai ales daca ai trecut prin asa ceva si nu ii dai vreun sfat gresit.

#12
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

 varzamurata, on 29 iulie 2017 - 18:15, said:


Dentistul a spus ca e foarte aproape caria de camera pupara si nu stie daca reuseste sa curete fara sa faca obturatie.
Medicul a spus ca a reusit fara obturatie .


Plomba in sine se cheama tot obturatie. Probabil tu vrei sa spui ca a reusit fara tratament de canal, fara sa scoata nervul. Dar mie mi se pare ca a umblat cu prea multa grija pe acolo sa nu iti scoata nervul, si nu prea a curatat bine caria. In afara de asta ai carie si pe urmatorul dinte. Chiar mai multe. Asa ca durerea poate veni de la oricare dintre ei.

 MateiEvi, on 29 iulie 2017 - 21:38, said:

Sa linistesti un om nu trebuie sa ai vreo diploma.
Mai ales daca ai trecut prin asa ceva si nu ii dai vreun sfat gresit.

Vorbind prostii nu linistesti un om. Si eu am zburat cu avionul, dar nu inseamna ca stiu sa pilotez un avion/

#13
varzamurata

varzamurata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 12.02.2014

 barbosa, on 29 iulie 2017 - 21:41, said:

Plomba in sine se cheama tot obturatie. Probabil tu vrei sa spui ca a reusit fara tratament de canal, fara sa scoata nervul. Dar mie mi se pare ca a umblat cu prea multa grija pe acolo sa nu iti scoata nervul, si nu prea a curatat bine caria. In afara de asta ai carie si pe urmatorul dinte. Chiar mai multe. Asa ca durerea poate veni de la oricare dintre ei.

ups.
Ai dreptate, m-am exprimat total gresit .
Durerea vine doar din acel spatiu, intreptandu-se doar spre maseaua la care s-a lucrat, cea cariata din spate, nu am probleme cu ea .
Este ok sa stau cu ea devitalizata o perioada sau sa ii pun ii pun coronita inca de acum

#14
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015

 missionnad, on 29 iulie 2017 - 21:33, said:

Ace Kerr vrei sa zici.


dap. nu cunosc denumirea lor exacta, nu sunt de profesie

@varzamurata

daca esti din Bucuresti, iti las pe privat un mesaj cu o doamna stomatolog excelenta

eu am ineditul "talent"  sa fac genul de carie/ aafectiuni dentare care reusesc cumva, sa ucida total dintele, pana la capatul radacinii...total asimptotic, adica fara nici un simptom, durere, deranj etc !!!
stiu ca suna ciudat, stupid etc...si eu as fi zis la fel, pana sa mi se intample, de vreo 4 ori pana acum.

adica dintele se cariaza inauntru, se infecteaza rau de tot, moare inauntru, dar pe dinafara arata perfect!
nu doare nici la cald, nici la rece, nici la dulce sau sarat sau periat etc!

nici macar gingia nu imi sangereaza LOL

culmea e ca nici smaltul nu mi se sparge decat in ultimul stadiu, cand infectia a ajuns la capatul radacinii spre os :D

Acum am si eu o intrebare - poate stupida: vad ca dentistii petrec mult timp cu freza pe dinte doar pt a da la o parte putin smalt.

Stiu ca smaltul e extrem de dur (duritate 5 pe scara Mohs), dar de ce nu se folosesc freze mult mai dure, gen cu cap de diamant de pilda?

Nu ar merge treaba mult mai repede?

Nu ma deranjeaza deloc frezarea, chiar deloc...imi e total indiferenta, cred ca e ceva in neregula cu mine lol

#15
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011

 barbosa, on 29 iulie 2017 - 21:41, said:

Plomba in sine se cheama tot obturatie.
Obturatie definitivă.

#16
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 pinguinul666, on 29 iulie 2017 - 22:09, said:

total asimptotic, adica fara nici un simptom, durere, deranj etc !!!


Cuvantul pe care il cauti e asimptomatic.

Pentru ca asimptotic...

Edited by Steetch, 29 July 2017 - 23:18.


#17
varzamurata

varzamurata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 12.02.2014
ah da,
Nu-mi raspunde nimeni la nelamurirea mea.
Fiind o masea, pe care mestec mancare, trebuie sa ii pun coronita de acum, nu ?

#18
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Coroana este recomandata pentru a evita fracturarea dintelui care odata ramas fara pulpa isi pierde din rezistenta.

Mai tarziu s-ar putea sa nu mai ai pe ce pune sau te va costa chiar mai mult.
De ce sa faci aceeasi lucrare de doua ori, cand o poti face o singura data?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate