Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

comanda chage pt managementul parolei

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,708
  • Înscris: 06.10.2015
sal

ma pregatesc in timp pt LFCS/LFCE (linux foundation certified system admin)

acum, ma joc cu userii si parolele lor, printre altele, setarea expirarii valabilitatii atat pt contul de user, cat si pt parola

pe Linux Mint 17.3, stiam ca pot folosi chage pt a seta expirarea parolei intr-o anume zi.

de pilda, pt un user oarecare vlad, pt a seta ca parola sa sa expire pe data de 10 August 2017:

Quote

chage -E 2017-08-10 vlad

stiu si ca pot verifica datele contului (expirare etc), folosind chage --list sau chage -l

am creat un user vlad, i-am dat o parola, si am rulat comanda chage -E de mai sus, fix cum am scris-o mai sus.
comanda s-a executat fara eroare.

dar cand am dat:

Quote

chage -l vlad
,
nu imi apare la parola, data expirarii ca fiind cea scrisa de mine mai sus, la comanda chage -E !

De ce?  am facut ceva gresit?

Vreau sa pot seta data expirarii parolei nu doar specificand nr de zile, ci si ziua cutare!

Multumesc

EDIT: din acest LINK am luat comanda chage -E
EDIT 2: privind mai bine pe acel site, am vazut ca ei au setat expirarea contului, si nu a parolei !!!

Se poate sa specific ziua cand parola sa expire? (i.e. 10 August 2017)
Stiu ca poate e mai bine sa zic X zile, dar vreau sa stiu in ambele feluri

Edited by pinguinul666, 29 July 2017 - 15:56.


#2
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Poți manipula asta interactiv cu #chage nume-user. Din câte știu eu opțiunea -M îți permite să setezi un număr de zile după care parola expiră.
#chage -M 30 nume-user

Dacă man chage e prea mult: http://www.thegeekst...tion-and-aging/

LE: nu știu cum e cu dată fixă, alea 30 de zile date ca exemplu se păstrează, deci la fiecare 30 de zile trebuie schimbată parola (30 de zile e numărul maxim de zile dintre schimbările de parolă), setezi intervalul/ perioada de valabilitate a parolei.

Edited by shogun1, 29 July 2017 - 16:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate