Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ceausescu si soarta sa

- - - - -
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#163
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,960
  • Înscris: 26.07.2017

View PostKarhu, on 25 august 2017 - 10:08, said:

1.Acum nu se poate cumpara mobila in rate?
2.Inginerii nu tot Politehnica termina?
3.E asa de mare tragedie sa detii un card de sanatate?



1. Ba da insa cu unele compromisuri majore.
2. si habar n-au sa faca ceva Posted Image
3. n-ar fi, insa  pentru un batran de 70j si ceva de ani cu cataracta devine putin complicat.

View PostKarhu, on 25 august 2017 - 10:08, said:

Ala ne dadea, dom'le, ne dadea di tati.
Sa ne deie si astia. Sa ne deieeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!

sau ca mine melancolici dupa rulada cu ciocolata Posted Image

Edited by _Freya_, 25 August 2017 - 10:33.


#164
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Post_Freya_, on 25 august 2017 - 09:09, said:

urat  Domnule Moderator, urat limbaj.Posted Image

Cum spuneam si pe alte topice eu in '89 aveam fix 10 ani. Constientizez comnunismul din prisma unui copil naiv caruia ii placau amandinele si rulada cu ciocolata ( n-am mai gasit rulada d'aia cu ciocolata in nicio smecherie de cofetarie/restaurant/pub).  
Il plang pe Ceausescu pentru rulada Posted Image probabil nu-s chiar un jeg uman ci un jegut asa mai mititel.
Inteleg frustrarea ta insa intelege-o si tu pe a celor ce le placea cenaclul flacara cu adrian paunescu, sau celor care puteau sa-si faca un concediu de 17 zile la mare neagra ca apoi sa cumpere mobila in rate. Sau a inginerilor de terminau Politehnica.
Il plang batranii care inainte de '89 nu trebuiau sa detina card de sanatate cu pin pentru o banala reteta sau trimitere la cardiolog.


Pana mea, io cred ca prietenii lui l-au casapit. Tot aia bogati atunci sunt bogati si-acum. Atunci il pupau in cur acum il injura si-l scuipa.

Eu cred ca a fost prea delicat

Adica tu aveai fix ceva ce nu conteaza. La 10 ani nici nu stiai bine ce e cu tine. Ca te incolona la gradinita ca stateai de la 4 pana la 8 la coada la oase de ceva ce a vrut sa fie pui tot aia era pentru tine.
E plin de magazine de mobila, se vinde mobila in draci , litoralul e plin, la munte e plin, iar cu inginerii de pe vremuri... hai las-o moarta.
Avem un expert d-asta din trecut pe post de oaie capra prim ministru si mai bine lasa.

Si micutule, stii tu cum se duceau batranii la cardiolog? Cardiolog.... auzi :))))

#165
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Cu un pachet de tigari te duceai la orice doctor inainte... Acum, la stat trebuie sa astepti cateva luni pana iti vine randul, iar la particular platesti milioane.

#166
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,960
  • Înscris: 26.07.2017

View PostJammalan-the-Prophet, on 25 august 2017 - 10:39, said:



Eu cred ca a fost prea delicat

Adica tu aveai fix ceva ce nu conteaza. La 10 ani nici nu stiai bine ce e cu tine. Ca te incolona la gradinita ca stateai de la 4 pana la 8 la coada la oase de ceva ce a vrut sa fie pui tot aia era pentru tine.
E plin de magazine de mobila, se vinde mobila in draci , litoralul e plin, la munte e plin, iar cu inginerii de pe vremuri... hai las-o moarta.
Avem un expert d-asta din trecut pe post de oaie capra prim ministru si mai bine lasa.

Si micutule, stii tu cum se duceau batranii la cardiolog? Cardiolog.... auzi :))))


Nu erau Cardiologi?
Tie ce-ti veni? Habar n-ai cat mi-am dorit sa port sarafanu'ala negru si canasuta blue. Am si plans pe tema asta.Mi se pareau sexy.
La liceu am ajuns sa port blugi stretch si tocuri cui de 10. Asa era moda cum era sa fie eu altfel.

Si nu stiu de ce toti o dati cu mancare de parca numai oase ati ros.Tata iesea saptamanal la Calu' Balan sau Doi Cocosi cu baietii.
Serios ca nu stiu cum era cu cozile dar iti pot descrie sentimentul care ma incearca acum de sarbatori cand stau cu carutul la cozile din Auchan :(


Ar trebui facut un topic "combinat" gen: ce regretati si ce-ati urat.
Sunt convinsa ca ceva-ceva regreta si Barboso :D




View PostMemeito, on 25 august 2017 - 10:43, said:

Cu un pachet de tigari te duceai la orice doctor inainte... Acum, la stat trebuie sa astepti cateva luni pana iti vine randul, iar la particular platesti milioane.

Sapun Fa. sau 10 oua.

#167
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Post_Freya_, on 25 august 2017 - 11:03, said:

Sapun Fa. sau 10 oua.
Ms, n-am nevoie. Sapun solid nu folosesc, iar oua am destule :P

#168
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View Post_Freya_, on 25 august 2017 - 11:03, said:

Ar trebui facut un topic "combinat" gen: ce regretati si ce-ati urat.
Sunt convinsa ca ceva-ceva regreta si Barboso Posted Image

Ai fi tu cu memeito, cu visinescu si cu stafia lui ceausescu pe topicul ala.
Si cu djl daca dati dischete gratis.

#169
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008

View Post_Freya_, on 25 august 2017 - 11:03, said:

Sunt convinsa ca ceva-ceva regreta si Barboso Posted Image
Cel mult varsta de-atunci.

Ca mi-am petrecut-o aici, in sistemul respectiv.

#170
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

View PostBarboso, on 25 august 2017 - 12:20, said:

Cel mult varsta de-atunci.
Ca mi-am petrecut-o aici, in sistemul respectiv.
Pai aia au fost cei mai buni ani ai tai, ar trebui sa te bucuri de ei!

#171
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,960
  • Înscris: 26.07.2017

View PostMemeito, on 25 august 2017 - 12:23, said:


Pai aia au fost cei mai buni ani ai tai, ar trebui sa te bucuri de ei!

Wow . Tin minte "chefurile" la care mergeam cu ale mele verisoare. Ele cu vreo 10 ani mai mari ca mine.
Matusa pleca la Caciulata la tratament si eu stateam cate 2 saptamani la ele.
Fratioate, in fiecare seara mergeam la cate-un chef. Si ma uitam la ei cum se maimutareau pe Modern Talking, apoi la fo 10 melodii d'astea  mai urma cate-o" my love for you"  ...moama ce ma ofticam ca pe mine nu ma invita niciunu sa dansez si eu.
Nu era chestie de :love: la varsta aia..insa imi placea, voiam si eu.

Apoi m-am" indragostit" de iubitul verisoarei mari. Si ala a aflat :D  apoi impreuna cu verisoar'mea faceau caterinca de mine...doamne ce amintiri!


Voi parca n-ati fi aia de se distrau atunci.
Ia zi-le Barbosole tu cum te distrai prin '85?

#172
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008
Prostii !  Chestiile astea tin(eau) strict de varsta si anturaj, n-au nici cea mai mica legatura cu ceausescu sau sistemul.  Exact la fel de bine se pot face si astazi.  Ba chiar mai bine, as zice.  Si asta din orice pdv.  Da, poate ca erau mai frecvente atunci, dar asta doar pt ca n-aveai alternative, altceva nu se putea face.
In schimb, erau o gramada de lucruri (multe banale astazi) care, din cauza sistemului, nu se puteau face atunci.  Sau nu s-ar putea face nici azi, in sistemul ala.

Edited by Barboso, 25 August 2017 - 13:43.


#173
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,960
  • Înscris: 26.07.2017
Mda. Ca statul pe internet de exemplu.

#174
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,253
  • Înscris: 24.01.2008
Nu numai asta, dar da, de ce nu, inclusiv internetul.
Internet nu-nseamna doar FB (o prostie, dupa mine) si Angry Birds (alta tampenie... da' daca pe altii ii distreaza, io n-am nimic impotriva) ori SP (desi, eu de-aici mi-am facut prieteni, oameni care au sarit noaptea in masini si-au traversat tara, peste 500 km pe sens, ca sa fie langa mine intr-un anumit moment, cateva ore, ca n-au putut sta mai mult... eu eram pregatit sa-i gazduiesc), inseamna si tutoriale (sa-nveti ceva ce te pasioneaza, nu vreo chestie in sila, ca-ti trebuie la scoala / munca), inseamna si acces la muzica / filme / carti (chestii care erau obiect de bisnita si contrabanda, inainte), inseamna si jocuri mai inteligente, care sa mai puna creierul in miscare, inseamna acces la foarte multa informatie, inseamna posibilitatea de-a lucra sau de a-ti face propria afacere comod, de-acasa (eventual si cu program flexibil, cum te avantajeaza pe tine), fara sa mai pierzi timp in trafic, fara sa te freci de nespalati in autobuz si fara sa mai dai zilnic nas in nas cu X colegi antipatici.

Daca ramanea ala (ma rog, probabil ca el crapa pana acum, ar fi fost nicusor in locul lui), acum am fi avut, in cel mai bun caz, ceva gen intranet, cu acces doar la site-ul partidului si blogul "conducatorului iubit".   Posted Image   Si, poate, ceva gen YT pe care-ar fi fost toate editiile Cantarea Romaniei si congresele partidului.   Posted Image  Si-atat...

Edited by Barboso, 25 August 2017 - 15:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate