Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

"Facebook-ul oltenesc" - niste laude nemeritate pe munca altuia

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008
Azi am citit o stire pe Digi24 ca cica unu a creat o aplicatie asemanatoare Facebook-ului si care cica are si buton de dislike... Ma uit la video, citesc articolul si imediat mi se aprinde un beculet ca am mai vazut undeva o aplicatie asemanatoare. Bun, intru repede pe site-ul "inventatorului" roman si ma uit in sursa:

[ https://s18.postimg.org/5zahicls9/screenshot_293.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

A fost de ajuns sa vad header-ul si mi-am amintit de platforma asta: https://codecanyon.n...atform/13785302 - adica exact scriptul pe care e facut site-ul. Am vazut ca romanul a facut si o aplicatie pentru mobil... nu am intrat in ea dar culmea ca pentru platforma de pe ThemeForest exista si aplicatie pentru mobil https://codecanyon.n...wonder/19034167 care seamana destul de bine cu ce arata in acel video de pe Digi24. Ok... pai atunci ce a inventat romanul nostru? Functia de dislike si notificarile sunt din platforma WoWonder. Cu dezvoltatorul WoWonder am discutat acum un an si ceva si cu siguranta nu e roman.

Ce parere aveti despre cazul asta? Mai stiti si alte astfel de cazuri cand se promoveaza prin media unu cu munca(sau o mare parte din munca) facuta de altcineva?
De obicei nu ma bag la astfel de discutii, dar in cazul asta mi se pare asa un pic cam **** sa cumperi o platforma de pe net si apoi sa te dai mare ca cica tu ai facut-o. Da, probabil a platit pentru acel script, dar nu cred ca asta ii si da dreptul de a se da "inventatorul" aplicatiei.

P.S. Daca am gresit aria, rog moderatorii sa mute subiectul in aria potrivita :) mersi!

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Oltenii fură.... întotdeauna isteţi.

Edited by mihaicozac, 29 July 2017 - 13:29.


#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
Nu ca restul ar fi mai breji, dar la digi nu prea isi bat capul cu verificarea sau calitatea stirilor, mai ales in tehnologie.
Banuiesc ca cine marca ceva gologani, devine mare vedeta de stire.

#4
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017

View Postmihaicozac, on 29 iulie 2017 - 13:25, said:

Oltenii fură.... întotdeauna isteţi.
Oltenii mananca si prazu la 4 lei bucata cand ceapa este maxim 2 lei kilu Posted Image . ce tari sunt oltenii astiaPosted Image

#5
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Prazul, sau Allium porum, este o plantă erbacee, bienală. Prazul este simbolul național al Țării Galilor, fiind foarte renumit și în Oltenia.[1]

Origine
Originea prazului este în zona Mediteranei.
Descrierea
Prazul are o tulpină falsă groasă, albă, cu o lungime de până la 70 cm, cu frunze verzi alungite, cu o lungime de până la 50 cm. Bulbul subteran este mic și alungit, cu un diametru de 4 – 9 cm. În cel de-al doilea an înălțimea tulpinii se dublează, iar pe vârful tulpinii apar florile și semințele.
Utilizări medicinale
Prazul este bogat în vitamina C, PP, B6, fier și magneziu.
Prazul poate fi întrebuințat în tratamentul unor diverse afecțiuni: arterioscleroză, acnee, afecțiuni respiratorii, hemoragie nazală, îndepărtarea roșeții tenului, tuse, ragușeală, laringită, faringită, elimină viermii intestinali.
Prazul este un bun laxativ, fiind recomandat persoanelor ce sufera de constipație, este calmant și diuretic. Poate fi utilizat și la îngrijirea părului, pentru oferirea unor reflexe deosebite (decoct de praz).

Attached Files



#6
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008

View Postslai, on 29 iulie 2017 - 13:32, said:

Nu ca restul ar fi mai breji, dar la digi nu prea isi bat capul cu verificarea sau calitatea stirilor, mai ales in tehnologie.
Banuiesc ca cine marca ceva gologani, devine mare vedeta de stire.
Nu are rost sa discut despre calitatea stirilor in Romania, bineinteles ca in ziua de azi daca ai vreo 2-3 prieteni prin presa si cotizezi unde trebuie, te poti promova cum vrei.
Problema e de cealalta parte, la ala care se promoveaza. Da, stiu ca se cam fura mult, de la bani si pana la idei, dar ar trebui sa li se mai dea si peste nas, mai ales cand e evident ca nu e in totalitate munca lui.

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
dislike-ul ar merge oarecum cu toate ca aduna hater-ii, dar facebook are farmecul lui ca poti sa te plimbi si sa vizitezi profile fara sa stie cel care l-ai vizitat ca te-ai cascat la pagina lui. in momentul in care scoate chestia asta si te intreaba cate o pitipoanca ce cautai pe pagina ei ca nu ai in profil poze cu mercedes nu stiu daca mai e interesant.

nu e nici o ideie originala, "imbunatatirile" ssunt de mult vehiculate printre utilizatorii de FB si n-o sa reuseasca sa se impuna in fata FB, chiar daca se dovedeste ca vreuna dintre schimbari e dorita de utilizatori in momentul in care vor incepe sa creasca, ii vor observa cei de la FB, vor face sedinta si vor implementa si ei.

#8
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
1. Când mai pui imagini pe nu știu ce site-uri, asigură-te că se și pot citi de către toată lumea.
2. Marile invenții s-au făcut cu lucruri furate de la alții, deci nimic nou sub soare.

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Oltenii se considera mai smecheri, un fel de scotieni fata de englezi.
Treaba asta se pare ca se datoreaza faptului ca acolo a fost in principal ocupatia asa zis romana, dar care in practica era formata predominant din evrei.
Evident ca in medie nu sunt mai smecheri. Au ca toata lumea si cateva varfuri din marea masa.

Edited by loock, 29 July 2017 - 14:13.


#10
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Aplicatia nu va avea niciun viitor, nici nu stiu de ce s-a mai "chinuit" cu ea.

#11
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016
Hai mă, serios, oricum nu foloseşte nimeni tâmpenia aia de aplicație.
Teritoriul e deja ocupat de rețelele de socializare populare. Se pare că românaşii noştrii nu prea înțeleg treaba asta şi îşi încearcă şi ei norocul.

#12
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

Quote

În plus, este o armă redutabilă împotriva hărţuitorilor: arată cine şi de câte ori îţi vizitează pagina.
Deci daca vitezi pagina cuiva fara sa adaugi macar vreun comentariu se numeste hartuire :)

#13
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,556
  • Înscris: 06.03.2016

View PostA-d-r-i-a-n, on 29 iulie 2017 - 14:17, said:

Aplicatia nu va avea niciun viitor, nici nu stiu de ce s-a mai "chinuit" cu ea.
Pentru că altceva e "prea greu" pentru "programatorii" ăştia.

#14
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Despre ce vorbim ? dai o cautare avansata si primesti mesajul

Quote




404 Error

Sorry, page not found!

The page you are looking for could not be found. Please check the link you followed to get here and try again.
Au si jocuri ! mai exact niste jocuri Miniclip in "inframe" (cred ca asa se numeste modalitatea de incorporare daca nu ma insel)

Edited by stlk, 29 July 2017 - 14:33.


#15
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View Postloock, on 29 iulie 2017 - 14:12, said:

Oltenii se considera mai smecheri, un fel de scotieni fata de englezi.
Treaba asta se pare ca se datoreaza faptului ca acolo a fost in principal ocupatia asa zis romana, dar care in practica era formata predominant din evrei.
Evident ca in medie nu sunt mai smecheri. Au ca toata lumea si cateva varfuri din marea masa.
Pai si-n Moldova au fost mai multi evrei si alte natii (armeni, rusi) si nu vad aceeasi jmecherie. :)

Edited by Erwin_Rommel, 29 July 2017 - 14:42.


#16
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
In principal arata bine,ce e mai interesant este ca poti sa schimbi numele cand vrei (si de cate ori vrei) , vad ca exista si o optiune pentru a pune o imagine Background  (dar inca nefunctionala) . E mai atractiv ca FB dar are de munca la el ! Pe partea de securitate nu stiu cum sta dar nu cred ca prea grozav !

Edited by stlk, 29 July 2017 - 15:03.


#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

View Postloock, on 29 iulie 2017 - 14:12, said:

Oltenii se considera mai smecheri, un fel de scotieni fata de englezi.
Treaba asta se pare ca se datoreaza faptului ca acolo a fost in principal ocupatia asa zis romana, dar care in practica era formata predominant din evrei.
Evident ca in medie nu sunt mai smecheri. Au ca toata lumea si cateva varfuri din marea masa.
mai mult lipsa de caracter, ca asta defineste in limba romana cuvantul "smecherie" si culmea e o chestie privita cu admiratie. de asta alte natii nu dau 2 bani pe noi, pentru ca ne defineste "smecheria".

Edited by Fane, 29 July 2017 - 15:17.


#18
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,893
  • Înscris: 07.08.2008

View Poststlk, on 29 iulie 2017 - 15:03, said:

Are de munca la el daca va invata sa si il modifice la partea de cod Posted Image  nu sa preia totul gata facut(la partea de cod)

Quote

Tânărul a lucrat timp de doi ani la aplicaţie.
Adica a asteptat dupa DoughouzForest(dezvoltatorul platformei)... mda, e si asta o munca grea, sa astepti dupa altul.Posted Image

Ai aici toata lista cu functiile platformei - https://codecanyon.n...atform/13785302

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate