Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Vreau sa merg 100 km intr-o zi cu bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
Salut,
Vreau sa merg cu bicicleta din Rusetu(jud buzau) pana in Buzau. Sunt ~50km , dar trebuie sa ma si intorc. Deci ~ 100km intr.o zi .
Problema este ca vreau sa ocolesc drumurile nationale, pt ca nu este nici o placere sa.mi suiere tirurile pe la urechi si sa merg pe banda alba din dreapta.

Cam la ce ora sa plec ca sa nu fie circulatie prea multa si in ce zi?

A mai mers cineva asa multi km intr.o zi?
O sa merg cu ~15km/h

Edited by robert8197, 29 July 2017 - 11:43.


#2
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 robert8197, on 29 iulie 2017 - 11:39, said:

A mai mers cineva asa multi km intr.o zi?
Eu am mers aproape 200 km într-o zi, cu un mountain bike, de la Vatra Dornei până după Sighetul Marmației.

#3
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Stai in banca ta daca mergi cu 15km/h
O să faci in realitate mult mai mult mai ales la întoarcere
Daca ai fi mers cu o medie de 25-30 era ok dar sa pedalezi  cu 15 km eu estimez că la întoarcere de abia vei prinde vreo 10km/h
O sa pedalezi vreo 7-8 ore o să te usture curu   1 săptămână.

#4
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
cel mai mult am mers 70, cu bicicleta clasica cu un pinion, dar trebuie totusi sa ai ceva antrenament.

#5
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

 Mr_nobody_, on 29 iulie 2017 - 11:44, said:

Eu am mers aproape 200 km într-o zi, cu un mountain bike, de la Vatra Dornei până după Sighetul Marmației.
Identic , mountain bike , 128 km saptamanal in principiu,  daca nu o data la dooo saptamani , Piatra Neamt - Curtea de Apel Bacau ( pentru cine cunoaste zona ) . !
Sunt 64 de km pe GPS intre cele doua orase

#6
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
pai si ce vrei sa iti spunem noi?
toata treaba este de cat antrenament ai. ai mai facut drumuri de 50km?! daca ai facut doar drumuri de 10-15km nu te baga la asa ceva.

eu am facut un drum de 25 km dus intors, cu pauza de 1 ora sa zic si m-a cam terminat. e drept eu nu merg niciodata pe bicla, nici macar nu am una :)) a fost o iesire la initiativa cuiva...

Edited by bossake, 29 July 2017 - 12:23.


#7
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 15.06.2009

 bossake, on 29 iulie 2017 - 12:21, said:

pai si ce vrei sa iti spunem noi?
toata treaba este de cat antrenament ai. ai mai facut drumuri de 50km?! daca ai facut doar drumuri de 10-15km nu te baga la asa ceva.

eu am facut un drum de 25 km dus intors, cu pauza de 1 ora sa zic si m-a cam terminat. e drept eu nu merg niciodata pe bicla, nici macar nu am una Posted Image) a fost o iesire la initiativa cuiva...
Nu ti-au dat si sa la bicicleta aia? :-)

#8
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 13.10.2010
~65 km intr-o zi cu o pauza de maxim 15 minute(cat am stat sa cumpar apa si ceva dulciuri). Daca era mai mare pauza eram constient ca o sa sun pe cineva sa ma ia cu masina.
Traseul l-am facut primavara(maxim 20 grade), drum de deal si pe bicicleta si pe langa.
LE M-am uitat acum pe Strava si au fost 42km facuti in 3 ore la prima iesire mai serioasa. In rest, maxim 5-6 km/zi

Edited by ccf_cristi, 29 July 2017 - 12:50.


#9
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Si daca ai prins vant din fata...O sa mori cu montain bike-ul ala, o sa chemi salvarea:)).Macar sa-i pui cauciucuri subtiri  pt sosea si sa-i bagi 3.5 bari.Eu nu m-as aventura fara sa am o bicicleta pt sosea sau ceva experienta.Diferenta intre o bicicleta de sosea si un montain bike e mare, dai la montain pregatit de munte de-ti sare inima in comparatie cu o bicicketa pregatita pt sosea.Mai exact, e mai buna aia romaneasc aveche pt asa ceva.

Edited by ionutz_joe2009, 29 July 2017 - 12:47.


#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
dap. cand eram mic am avut o "semicursiera" ruseasca Turist pe care stateam toata ziua. acu un an am zis sa-mi cumpar o bicicleta si am cumparat MB nu foarte scumpa ca e plin de ele si arata fancy, dar pe sosea e jale cu ea, dai la pedale ca disperatul.

#11
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
Eu am bicicleta cu roti de 28 si cauciuc 1.35. (are sub 10kg)
Dar este single speed pt oras, si de la 17km/h in sus pedalezi in gol.

Eu ieri am mers 38 de km cu ea, dar am facut pauza o ora pe la jumatea drumului.
Azi simt doar o usoara durere la fund.
Si a fost prima plimbare pe anul asta.

Eu cred ca reusesc daca prind o zi fara vant din fața si fara soare prea mult.

Voiam sa aflu daca a mai mers lumea asa mult(ma refer la cei care se plimba de cateva ori de placere, nu profesionisti)

Edited by robert8197, 29 July 2017 - 13:31.


#12
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Te tractez io dupa masina Posted Image

#13
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
"Vreau sa merg 100 km intr-o zi cu bicicleta" --->>>> FFFOARTE BINE...SUCCES !!!! Posted Image

 robert8197, on 29 iulie 2017 - 11:39, said:

O sa merg cu ~15km/h
...intrebarea mea este...cate ore ai sa duci 15km/h? deja te sperie 100 de km pe zi si vrei sa faci distanta ai constant in 6-7 ore?

 robert8197, on 29 iulie 2017 - 11:39, said:

Cam la ce ora sa plec ca sa nu fie circulatie prea multa si in ce zi?
..pleaca noaptea.... da' ai grija sa nu te gasesti cu ursul prin  padure ca s-ar putea sa prinzi si 30km/h pe bicicleta cu ursul dupa tine Posted Image

 zzhunt, on 29 iulie 2017 - 12:05, said:

O sa pedalezi vreo 7-8 ore o să te usture curu   1 săptămână.
...asta in cazu fericit ca nu-i intra seaua in fund de la atata toceala Posted Image... vezi sa nu te gasesti cu Bomohaci pe drum Posted Image

 Fane, on 29 iulie 2017 - 13:07, said:

si am cumparat MB nu foarte scumpa ca e plin de ele si arata fancy, dar pe sosea e jale cu ea, dai la pedale ca disperatul.
... pana si melcu te-a salutat prietenos trecand pe langa tine Posted Image

Edited by bogdan181180, 29 July 2017 - 13:49.


#14
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
cu mtb si nu este o troaca, cea mai mare distanta parcursa a fost 120km dar deja dupa jumatate mi se acrise de atata pedalat.

Anul asta mi-am luat o cursiera nici nu imi dau seama cand fac 70-80km, sub nici o forma nu as mai merge pe sosea distante lungi cu mtb-ul.

#15
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
Si pe sosea cum va simtiti cand trece trenul la cativa cm de voi?

#16
sebava

sebava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 07.05.2006
65 km in 3 ore jumatate cu un mountain bike cu pauza de baut apa si mancat o inghetata. Problema a fost scaunul bicicletei. Am crezut ca ajung despicat in doua.

#17
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Eu am mers acum 25 ani distanta Timisoara - Arad si retur (cam 100 km) intr-o zi, om gras, total neantrenat, cu o bicicleta simpla, fara niciun checkup la start. Am mers pe drum national, printre tiruri. M-a prins noaptea pe drum si nici far n-aveam. Am ajuns mort si am slabit 4 kg in ziua aia, dar am ajuns. Daca eu am putut, poti si tu.

#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Trafic este mereu, deobicei in timpul saptamanii cand lumea merge la munca e aglomerat dimineata si dupa masa. Insa acuma vara daca mergi in timpul zilei o sa fie foarte cald.
Mai depinde si de bicicleta. Pot sa merg 15km cu una grea si naspa si sa obosesc, pot sa merg cu una usoara si sa ma simt foarte bine. Gandeste-te la neprevazut: Daca se intampla ceva cu bicicleta sau e o furtuna mare, ai la cine sa ramai un buzau sau sa chemi pe cineva sa vina dupa tine ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate