Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...
 

Unde sa plec in aceste conditii?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postalipiticot, on 29 iulie 2017 - 08:21, said:

Buna ziua,

Stiu ca mereu am gasit sfaturi bune pe acest forum si in acest moment nu stiu ce bilete sa mi iau pt un citybreak de 3 - 4 zile.

Am luat bilete la Wizz pt Cipru pt 4 nopti pentru noiembrie si au anulat de la 2 zboruri pe saptamna la unul si trebuia sa stau 7 nopti, biletele erau pentru toata familia.deoarece costul a 7 nopti in Cipru cu copii ar fi dus la un cost cat concediul mare ( noi dorim doar o iesire scurta in care sa vizitam) am renuntat - si am banii in contul Wizz. Problema e ca ca nu stiu unde sa plec...

Din Iasi am:

CIPRU
Larnaca LCA
ISRAEL
Tel-Aviv TLV
ITALIA
Bologna BLQ
Catania (Sicilia) CTA
Milano Bergamo BGY
Roma Ciampino CIA
Veneția Treviso TSF
Veneția – Marco Polo
VCE

REGATUL UNIT AL MARII BRITANII
Londra Luton

Si din Suceva la fel, din Cluj sunt cateva optiuni super - Barcelona, Bratislava pt legatura cu Praga, la Viena am fost.


Ideea e ca nu stiu daca merita sa aleg Bologna sau Venetia - am plecare din Iasi, sau sa merg pana la Cluj pentru Barcelona sau Praga. Orarul e nasol ajung seara la 22 in Cluj si ar trebui sa venim si spre Iasi....Merita Bologna? Venetia stiu ca e super  dar in Noiembrie? La Roma am fost. Catania e tot un zbor pe saptamana....of....
Pe net fiecare zona e superba.....
Voi ce ati alege? Ce orase v-au ramas la suflet? Tel-Aviv? Milano? Londra? Sincer Londra as vrea sa o vad vara.....
Si vreau sa plec si in noiembrie- mi-am propus de 2 ori pe an  sa merg sa vizitez un oras....

Multumesc de sfaturi.


Ma gandesc ca doreai sa pleci in Cipru pentru ca-i mai cald decat pe la noi. Asadar iti recomand din lista ta tot ceva din sud, si anume Sicilia, Catania. Sicilia e superba, calda, mai ieftina decat Venetia si Bologna, mai ales in noiembrie. Poti avea temperaturi intre 15-20 de grade, nu garanteaza nimeni insa ai sanse mult mai mari sa fie asa si sa nu ploua decat la Bologna sau venetia.

In regiune sunt o gramada de lucruri de facut si in functie de preferinte/mobilitate/buget/disponibilitate atat eu cat si altii (sunt sigur) iti putem recomanda cate ceva de facut in cele 4 zile.  Si o sa incep eu:

- Catania e un oras de vizitat, clar, insa e mare si aglomerat. Sunt insa numeroase obiective acolo, si avantajul cel mai mare e ce de aici ai cele mai bune legaturi in zona.
- Siracuza cu asa insula antica Ortigia este de asemenea o locatie unde poti sta toate cele 4 zile.
- Taormina, considerata Perla Siciliei este probabil cea mai renumita locatie de plaja de pe insula. E animat si am inteles ca daca e ca vremea sa tina cu tine si sa se mai poata face baie pe insula, Taormina e locul unde sezonul plajelor organizate se prelungeste cel mai mult.
- Etna e in zona dar si aici depinde de vreme daca poti merge pana sus sau nu.
- Aci Reale, Aci Castello (si inca un orasel care incepe cu "Aci" al carui nume nu mi-l amintesc acum) sunt aproape de Catania si merita vizitate.
- la poalele vulcanului Etna exista numeroase locatii mai mult sau mai putin izolate pe care le poti vizita daca inchiriezi masina (gen Bronte), locatii care par incremenite in timp, avand un aer clasic sicilian.

Astea le-am enumerat doar asa, pe scurt, lista se poate detalia in cazul in care te decizi pt Catania si oferi mai multe detalii!

#20
alipiticot

alipiticot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 20.01.2005
Multumesc frumos de sfaturi.Foarte bune toate.

Voi alege probabil Malta cu zbor din Cluj. Este tarif bun chiar pentru perioada de Craciun. Sper sa nu fi facut o alegere gresita.

#21
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,535
  • Înscris: 14.04.2008
malta e o alegere buna.
daca cluj nu va e peste mana ca pct de plecare (m-am uitat acum ce variante sunt de acolo)  si tinand cont ca mergeti cu copiii, eu m-as uita mai intati spre spania: valencia in primul rand, apoi malaga. nu am verificat insa frecventa curselor (daca va avantajeaza).
daca sunteti flexibili in ceea ce priveste perioada si decembrie poate fi luna in care sa calatoriti, mai aveti varianta pietelor de craciun (nurnberg, de ex, cu o frumoasa gradina zoo, munchen, etc), basel- mulhouse-freiburg (aici v-ar trebui, cred, masina inchiriata) sau (de ce nu?)  bruxelles.

#22
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postalipiticot, on 31 iulie 2017 - 17:09, said:

Multumesc frumos de sfaturi.Foarte bune toate.

Voi alege probabil Malta cu zbor din Cluj. Este tarif bun chiar pentru perioada de Craciun. Sper sa nu fi facut o alegere gresita.


Pai Malta nu era pe lista :))

#23
alipiticot

alipiticot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 20.01.2005

View Postgiuliani, on 31 iulie 2017 - 19:45, said:

Pai Malta nu era pe lista Posted Image)
Stiu ca nu era pe lista, inclinam spre Venetia, dar urasc frigul,nu stiu cum va fi in noiembrie....Acum stau cu 2 pagini de zbor, unul spre Malta de craciun si unul spre Venetia in noiembrie....grea decizie. Glumesc. Asta sa fie cel mai greu lucru din viata mea, ca restul  rezolv eu. O zi frumoasa!

View Postgiuliani, on 31 iulie 2017 - 12:18, said:

Ma gandesc ca doreai sa pleci in Cipru pentru ca-i mai cald decat pe la noi. Asadar iti recomand din lista ta tot ceva din sud, si anume Sicilia, Catania. Sicilia e superba, calda, mai ieftina decat Venetia si Bologna, mai ales in noiembrie. Poti avea temperaturi intre 15-20 de grade, nu garanteaza nimeni insa ai sanse mult mai mari sa fie asa si sa nu ploua decat la Bologna sau venetia.

In regiune sunt o gramada de lucruri de facut si in functie de preferinte/mobilitate/buget/disponibilitate atat eu cat si altii (sunt sigur) iti putem recomanda cate ceva de facut in cele 4 zile.  Si o sa incep eu:

- Catania e un oras de vizitat, clar, insa e mare si aglomerat. Sunt insa numeroase obiective acolo, si avantajul cel mai mare e ce de aici ai cele mai bune legaturi in zona.
- Siracuza cu asa insula antica Ortigia este de asemenea o locatie unde poti sta toate cele 4 zile.
- Taormina, considerata Perla Siciliei este probabil cea mai renumita locatie de plaja de pe insula. E animat si am inteles ca daca e ca vremea sa tina cu tine si sa se mai poata face baie pe insula, Taormina e locul unde sezonul plajelor organizate se prelungeste cel mai mult.
- Etna e in zona dar si aici depinde de vreme daca poti merge pana sus sau nu.
- Aci Reale, Aci Castello (si inca un orasel care incepe cu "Aci" al carui nume nu mi-l amintesc acum) sunt aproape de Catania si merita vizitate.
- la poalele vulcanului Etna exista numeroase locatii mai mult sau mai putin izolate pe care le poti vizita daca inchiriezi masina (gen Bronte), locatii care par incremenite in timp, avand un aer clasic sicilian.

Astea le-am enumerat doar asa, pe scurt, lista se poate detalia in cazul in care te decizi pt Catania si oferi mai multe detalii!
Catania as fi ales din prima, dar tot un zbor pe saptamana este. Si daca merg pana la Cluj cu masina, aleg o destinatie pe care nu o am si din Iasi.

Multumesc mult de sfaturi!
Primavara viitoare vom face Cernauti cu masina.

Edited by alipiticot, 01 August 2017 - 07:26.


#24
alipiticot

alipiticot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 20.01.2005
Revin, pana la urma datorita costurilor am ales Venetia, pentru 3 nopti.
Malta de Craciun nu stiu daca nu va arunca bugetul in aer...Multumesc inca o data, ma mut pe topicul Venetia. Posted Image

#25
naturista2010

naturista2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 07.10.2010
Venetia in noimebrie e super. Nu e asa rece ca la noi, plus ca esti scutit de mirosurile care se ridica in canicula verii din canale. Ca sa nu vrobim ca preturile sunt si ele mai blande, ca de extrasezon. Si nici atat de aglomerat. Mi se pare cea mai buna optiune.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate