Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Reîncărcare butelie pe gaz

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#91
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018
La mine trebuie sa pazesc flacara in primele 30' doar daca umplu butelia ochi si nu mai are unde se vaporiza gazul. Daca butelia ta e pe terminate si tot creste flacara, nu stiu ce sa zic. ce fel de butelie ai, poti pune o poza si cu arzatorul?
Am avut probleme cu un arzator polonez nou, la care piesa care se infileteaza pe butelie era din aluminiu si care, orice garnitura i-as fi pus tot scapa gaz pe linga filet deoarece se dilata dupa ce se incalzea. L-am aruncat si mi-am luat doar arzatoare cu piesa respectiva din bronz.

#92
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Este una normala de 3 l, eurocamping, cred ca scrie in spaniola pe ea, dar e facuta in china. Arzatorul e din bronz si otel.
Asa arata.

#93
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018
Buteliile astea nu au nevoie de ''ceas'' regulator de presiune. Nu au calitatea celor poloneze, italiene, dar te descurci. Singurul motiv pentru care ar putea sa iti creasca flacara necontrolat ar fi garnitura dintre robinet si arzator.

#94
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,888
  • Înscris: 27.01.2020
eu am luat asa ceva.... nu e cu filet , merge doar cu canistre din astea albastre...

nu ma gandesc sa le reincarc...

la inceput ma gandeam sa iau o butelie mai mare pt camping , insa am renuntat pt ca butelia mare merge doar in masina , pe cand chestia asta mica pot sa o pun in rucsac si sa o car in spate si o iau cu mine pe unde vreau... nu depinde de masina

Attached Files



#95
Knifeman

Knifeman

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.06.2022

View Postscub, on 11 iulie 2020 - 13:56, said:

Un adaptor .
Am depistat si robinetul ce se poate monta la butelia albastra champigaz de mai sus. Urmeaza sa o pun la punct , si va face serviciu pe post de felinar Posted Image

De unde pot achizitiona un astfel de racord ? Ma intereseaza sa conectez o butelie filet 1/2 stanga cu un arzator 7/16. Multumesc,

#96
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am facut si eu o ghidusie...
Mi-am incarcat singur butelia de voiaj (de 5 l) de la o butelie normala (de 10,5 l, schimbata la OMV). Neavand alte repere, am folosit un cantar. Inainte de incarcare, butelia de voiaj avea 3,3 kg, dupa incarcare 4,8 kg. Am tinut furtunul cuplat si robinetii deschisi pana cand greutatea buteliei de voiaj nu a mai crescut.
Numai ca mi se pare tare mica cresterea de greutate.
Doar 1,5 kg diferenta? Fac precizarea ca cantarul nu era pe teren drept, iar greutatile indicate pot fi eronate. Sigur nu este eronata diferenta intre ele deoarece cantarul nu a fost miscat in timpul incarcarii.

#97
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,514
  • Înscris: 20.10.2006
Vezi densitatea gazului și o sa vezi nu mai e așa mică diferența.

#98
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,389
  • Înscris: 30.11.2005

 adip1962, on 13 iunie 2022 - 07:26, said:

.........
Mi-am incarcat singur butelia de voiaj (de 5 l) de la o butelie normala (de 10,5 l, schimbata la OMV). Neavand alte repere, am folosit un cantar. Inainte de incarcare, butelia de voiaj avea 3,3 kg, dupa incarcare 4,8 kg. Am tinut furtunul cuplat si robinetii deschisi pana cand greutatea buteliei de voiaj nu a mai crescut.
Numai ca mi se pare tare mica cresterea de greutate.
Doar 1,5 kg diferenta?...............
Decuplezi sistemul  si  mai dai  drumul  la  aer...(scade presiunea) Apoi , refaci  circuitul si va  intra mai mult  gaz . Clar in cea de 5 litrii , permitea si trebuia sa  bagi mai  mult.
****
Iei o butelie de 11 litrii , o  cantaresti cand este  plina (sigilata)   , apoi cantarita si  cand  este  goala. Faci calcule , sa  vezi cum  sta  treaba cu densitatea - greutatea - litrii.

#99
99gyo

99gyo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 29.05.2011
Sall, am si eu o nelamurire, am cautat pe forum dar nu am gasit nimic din ceia ce am nevoie, asa ca am hotarat sa intreb aici. Am gasit prin curte aceste butelii foarte vechi (2)  https://postimg.cc/Fdxwzrbv , sunt inca pline, nu stiu cand sunt umplute, din cate am inteles ultuma umplere a fost inainte de 1989, au o cupla ciudata, https://postimg.cc/gallery/MMqd8MB din ce am gasit pe net i-mi trebuie o cupla asemanatoare https://postimg.cc/sMQXh80q . INTREBARE se mai gasesc asemenea cuple? unde? sau sunt nevoit sa schimb cupa cu robinete? Multumesc.

Edited by 99gyo, 14 July 2022 - 18:04.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate